Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 43. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina szykują się do krwawej ofensywy

Trwa 43. dzień wojny na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełeński zauważa, że Rosja przygotowuje się do kolejnej krwawej ofensywy. Zdaniem przywódcy Ukrainy żołnierze Putina chcą zaatakować Donbas. Tymczasem w obwodzie kijowskim odkryto kolejne oznaki ludobójstwa. W Borodziance mogło zostać pogrzebanych żywcem pod gruzami zniszczonych budynków około 200 osób. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.51 - Ponad 1,7 miliarda dolarów dla Ukrainy od początku inwazji

Tylko od 24 lutego – kiedy Putin rozpoczął swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę – Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 1,7 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Będziemy kontynuować pracę non-stop, żeby spełnić najważniejsze potrzeby obronności Ukrainy - napisał na Twitterze sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin.

godz. 22.41 - Ursula von der Leyen: Okrucieństwa w Buczy zostaną zbadane, a winni postawieni przed sądem"

godz. 22.30 - Sytuacja w Borodiance niedaleko Kijowa jest o wiele straszniejsza niż w Buczy, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

godz. 22.20 - Ponad pół miliona Ukraińców oficjalnie zarejestrowanych jako przesiedleńcy

Jak podaje ONZ, ponad pół miliona osób zostało oficjalnie zarejestrowanych jako przesiedleńcy od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Ponad 4 miliony Ukraińców uciekło za granicę, podczas gdy kolejne 6,5 miliona osób mogą być przesiedleńcami.

godz. 21.59 - Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć 500 milion euro ze swojego budżetu na zbrojenia dla Ukrainy, twierdzi wysoki przedstawiciel wspólnoty

godz. 21.46 - Premier Mateusz Morawiecki spotka się z delegacją amerykańskiego parlamentu

godz. 21.39 - Prezydent Ukrainy: "Zmuśmy Rosję do wspólnego szukania pokoju!"

- Zawieszenie Rosji w prawach członka Rady ds. Praw Człowieka ONZ jest ważnym krokiem. To jest kolejna kara za rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję we wszystkich międzynarodowych forach. Zmuśmy ich do wspólnego szukania pokoju! - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 21.29 - Myhajlo Podoljak: "Nasze zwycięstwo będzie wspólnym zwycięstwem!"

- Ta wojna pokazała nam, kto jest kim. Czym naprawdę są rosyjska i ukraińska armia. Kto jest naszymi przyjaciółmi, a kto nigdy nimi nie był. Ukraina jest wdzięczna wszystkim, którzy nam pomagają w oporze przeciwko temu złu. Każdemu, kto daje schronienie naszym obywatelom; kto wspiera nas finansowo i zbrojnie. Nasze zwycięstwo będzie wspólnym zwycięstwem! - napisał doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 21.17 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Rosja może użyć broni jądrowej, jak poczuje się bezkarna"

Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna, powiedział w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję. Broń nuklearna nie jest tutaj wyjątkiem. Przy tym nie dojdzie do jej użycia dlatego, że ktoś nam pomaga, czy ktoś da nam samoloty czy czołgi. Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko; dlatego w to nie wierzę - powiedział Zełenski.

godz. 21.13 - Dziennikarka telewizji Biełsat oskarżona o zdradę stanu

Jak podaje portal NEXTA, dziennikarka telewizji Biełsat oraz więźniarka polityczna Kateryna Andrejewa została oskarżona przez władze białoruskie o zdradę stanu.

godz. 21.09 - Ciała 26 osób znalezione w dwóch zniszczonych apartamentowcach niedaleko Kijowa

godz. 20.57 - Ursula von der Leyen przyjedzie do Kijowa

Wołodymyr Zełenski odbędzie spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie. Rozmowy będą miały miejsce w piątek, 8 kwietnia - podaje agencja Interfax-Ukraina, cytując rzecznika prezydenta Ukrainy

godz. 20.54 - Unia Europejska zgadza się na embargo na rosyjski węgiel, twierdzi źródło w Brukseli

godz. 19.45 - Pink Floyd na rzecz Ukrainy

Pink Floyd nagra piosenkę wspierającą Ukrainę

godz. 19.39 - Nie wpuszczono pomocy humanitarnej do Melitopola

Rosjanie nie wpuścili ciężarówek z pomocą humanitarną do Melitopola

godz. 18.52 - Ustawa sankcyjna uchwalona przez Sejm

Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11.

Uchwalona przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków tych podmiotów i osób, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę.

Ustawa zakazuje także używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

godz. 18.39 - Rosjanie palą ciała zamordowanych cywilów w mobilnych krematoriach

Zdaniem ukraińskich władz oblężonego miasta po tym, gdy świat dowiedział się o zbrodniach popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, Moskwa poleciła zniszczenie dowodów zbrodni popełnionych przez rosyjską armię w Mariupolu.

- Takiej skali tragedii, jak w Mariupolu, świat nie widział od czasów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Ci rasiści zamienili nasze miasto w jeden wielki obóz śmierci. Dlatego Rosjanie nie spieszą się z zielonym światłem dla tureckiej misji i dla innych inicjatyw prowadzących do ewakuacji Mariupola. A tworząc obozy filtracyjne dla ludności cywilnej, rosyjscy okupanci starają się wyeliminować potencjalnych świadków swoich zbrodni - oświadczył burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko.

Podkreślił, że siły okupacyjne dopuszczają się zbrodni wojennych, między innymi zrzucając na miasto - zakazane Konwencją Genewską - bomby fosforowe. Jak powiedział Wadym Bojczenko, obecnie nikt nie jest w stanie podać dokładnej liczby zabitych mieszkańców miasta.
Według wstępnych szacunków w Mariupolu zginęło ponad 5 tysięcy osób. W ocenie burmistrza, biorąc pod uwagę wielkość miasta, dokonane dotychczas przez Rosjan zniszczenia, czas trwania blokady ofiar i intensywność walk ofiar może być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

godz. 18.00 - Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie: "Potrzebne są miażdżące sankcje"

Rzeczywistym uderzeniem w machinę wojenną Rosji może być konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i Federacji Rosyjskiej w zachodnich bankach - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Musimy uświadamiać tych wszystkich w Zachodniej Europie, bo tam jest prawdziwy ośrodek decyzyjny – w Brukseli i Waszyngtonie, Londynie i Berlinie - żeby nie było przyzwolenia na to, co się dzieje dzisiaj na Ukrainie - mówił premier w czwartek w Sejmie.

Nawiązał do zapowiadanego w marcu i wniesionego w czwartek przez PiS projektu nowelizacji polskiej konstytucji. Jak dodał, zawiera on "jeden z dwóch elementów, co do których wszyscy eksperci zgodzą się, że najbardziej są w stanie zatrzymać machinę wojenną Putina: konfiskatę - nie zamrożenie - (...) majątków oligarchów rosyjskich i majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w zachodnich bankach".

- Zróbmy to razem. Do tego potrzebujemy przekonać nie Budapeszt, do tego potrzebujemy przekonać Berlin, Brukselę, Paryż i Londyn" - wzywał.

- Potrzebne są miażdżące sankcje, takie jak odcięcie się od rosyjskich surowców - dodał. Opowiedział się za sankcjami wtórnymi, by blokada uniemożliwiła Rosji sprzedaż paliw kopalnych także do innych krajów.

Podziękował - zaznaczając, że robi to po raz pierwszy – Parlamentowi Europejskiemu za to, że "kilka tygodni po nas" przyjął sankcje, do których wzywały polskie władze.

godz. 17.53 - Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. Przyjęta rezolucja uzyskała potrzebne 2/3 głosów Zgromadzenia Ogólnego. Polska oraz pozostałe 97 państw zagłosowały za zawieszeniem Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

godz. 17.44 - Finlandia ogłosi plany wejścia do NATO, podaje portal NEXTA

- Finlandia ogłosi plany wejścia w struktury NATO w najbliższych tygodniach - podaje portal NEXTA.

Doniesienia prasowe sugerują, że Finlandia może złożyć wniosek o dołączenie do sojuszu jeszcze tej jesieni.

godz. 16.46 - Ukraińcy odzyskują kolejne tereny, podaje brytyjskie ministerstwo obrony

godz. 16.10 - Szwajcaria zablokowała rosyjskie aktywa warte ponad 8 miliardów dolarów

godz. 16.07 - Za chwilę głosowanie w sprawie zawieszenia Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka w ONZ

godz. 16.02 - Prezydent Andrzej Duda w Londynie: "Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę to zamach na demokrację i wolność"

godz. 14.40 - Ukraińcy zniszczyli rosyjski czołg

godz. 14.37 - Parlament Europejski poparł rezolucję wzywającą do nałożenia embarga na rosyjski import energii

Za rezolucją było 413 parlamentarzystów, przeciw 93. Od głosu wstrzymało się 46 osób.

godz. 13.25 - Mer Buczy: 90 procent zabitych cywilów miało rany postrzałowe

Anatolij Fiodoruk, mer Buczy, przekazał, że prawie 90 proc. zabitych cywilów w Buczy miało rany postrzałowe na ciele, nie były to rany po odłamkach.

godz. 12.15 - Ukraińcy ostrzelali Rosjan w obwodzie chersońskim

godz. 12.10 - Żołnierze ukraińscy odparli 9 rosyjskich ataków w Donbasie

Ukraińscy żołnierze odparli dziewięć rosyjskich ataków w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie kraju – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, cytując komunikat Operacji Sił Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie kontynuują ostrzały miast.

Agencja Interfax-Ukraina dodaje, że jednostki ukraińskiej obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Donbasem również dwa rosyjskie samoloty, jeden pocisk manewrujący i jednego drona.

godz. 11.40 - Mer Irpienia: musieliśmy zbierać szczątki cywilów łopatami

W Irpieniu, na północny zachód od Kijowa, Rosjanie rozstrzeliwali ludzi i rozjeżdżali zwłoki czołgami - powiedział mer miasta Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda. "Są martwe kobiety i martwe dzieci na tych 30 proc. powierzchni (miasta), które były pod okupacją. Po wyzwoleniu nasi mieszkańcy powiedzieli mi, że okupanci zaczęli rozdzielać rodziny, mężczyźni zostali zabrani, a dzieci i kobiety zostały. Mężczyzn zabrano, żeby wymieniać ich na jeńców. Tych, którzy im się nie spodobali - to są fakty, są zeznania ludzi - rozstrzelano, tych, którzy nie chcieli być posłuszni, rozstrzelano. Zginęło dziecko, zginęło wielu mężczyzn" - powiedział Markuszyn. "Byli jeszcze bardziej okrutni (...), kiedy po rozstrzelaniu rozjeżdżali ciała czołgami. Dopiero kiedy przegoniliśmy tę ohydę, mogliśmy zebrać ludzkie szczątki. Zdzieraliśmy ludzkie zwłoki z asfaltu łopatami" - przekonywał mer Irpienia.

godz. 11.22 - Australia nakłada sankcje na 67 Rosjan

Według szefowej MSZ Australii, Marise Payne, wszystkie osoby z listy należą do ścisłego kręgu Putina.

godz. 11.20 - Wołodymyr Zełenski spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej

Wołodymyr Zełenski spotka się w piątek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - powiedział rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nikiforow, cytowany przez portal informacyjny RBK.

godz. 10.17 - Reuters: UE odracza całkowity zakaz importu węgla z Rosji do połowy sierpnia

Według informacji przekazanych przez agencję Reutera, Unia Europejska odracza całkowity zakaz importu węgla z Rosji o miesiąc, tj. do połowy sierpnia.

godz. 10.11 - Rosjanie porwali naczelnika jednej z wsi w powiecie chersońskim

godz. 9.38 - Rosjanie zbombardowali dworzec kolejowy w Mikołajowie

Dworzec w Mikołajowie na południu Ukrainy nie działa po tym, jak zbombardowali go Rosjanie - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.

Jak podkreślił Senkewycz, uszkodzenia stacji są "znaczne". Nie uściślił, kiedy dokładnie doszło do zniszczeń.

godz. 9.36 - Ukraina apeluje do krajów NATO o zwiększenie dostaw broni

Ukraina będzie nadal domagać się, aby Zachód wprowadził embargo na ropę i gaz z Rosji - poinformował w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Zaapelował też do krajów Sojuszu o zwiększenie dostaw broni.

„Będziemy nadal nalegać na pełne embargo na ropę i gaz” – powiedział dziennikarzom na wspólnym briefingu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"Wzywam wszystkich sojuszników, aby odłożyli na bok swoje wahania. (...) Bo, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ale dziś broń służy pokojowi" - podsumował.

godz. 8.40 - Austria wydala czterech rosyjskich dyplomatów

Austria wydali czterech rosyjskich dyplomatów. Mają pięć dni na opuszczenie kraju.
Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wydalonych zostaje trzech dyplomatów z ambasady w Wiedniu oraz jeden z konsulatu generalnego w Salzburgu.

Austriacka dyplomacja wyjaśniła, że dyplomaci pracowali niezgodnie z ich statusem dyplomatycznym.

godz. 8.05 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 167 dzieci

Jak informuje agencja Ukrinform, cytując prokuraturę generalną, od początku wojny wojska Putina zabiły 167 dzieci, a raniły 464. Jak dodaje prokuratura, dane te nie są precyzyjne. Liczby mogą być wyższe.

godz. 7.15 - Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły pocisk lecący w stronę Połtawy

godz. 7.11 - ONZ: od początku wojny zginęło 1563 cywilów

ONZ odnotowała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę żołnierze Putina zabili 1536 cywilów.

godz. 7.08 - Mariupol się broni

godz. 7.05 - Prezydent Zełeński wzywa do jeszcze ostrzejszych sankcji wobec Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełeński wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.

"Jeśli nie będzie naprawdę bolesnego pakietu sankcji wobec Rosji i realnych dostaw broni, o które prosiliśmy wielokrotnie, Rosja uzna to za przyzwolenie na to, aby pójść dalej. Uzna to za przyzwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie" - podkreślił Zełeński.

"Kraje zachodnie ogłosiły nowy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Blokowane są nowe inwestycje w Rosji, nakładane są restrykcje wobec kilku systemowych banków w Rosji, dodano sankcje personalne i inne środki. Ten pakiet wygląda spektakularnie. Ale to nie wystarczy" - dodał.

Jego zdaniem nowe sankcje trudno uznać za współmierne do zła, które świat widział w Buczy. "Do zła, które trwa w Mariupolu, ostrzału Charkowa, rosyjskiej próby rozpoczęcia nowej krwawej ofensywy w Donbasie..." - zaznaczył ukraiński prezydent.

Zapowiedział, że będzie nadal nalegać na całkowitą blokadę rosyjskiego systemu bankowego w międzynarodowym systemie finansowym. Ma zamiar również nadal nalegać na taki czy inny format odrzucenia rosyjskiej ropy przez demokratyczny świat.

"Eksport ropy to jeden z fundamentów rosyjskiej agresji. Jeden z powodów, dla których rosyjskie władze mogą sobie pozwolić na niepoważne traktowanie rozmów o zakończeniu wojny i wyzwoleniu ukraińskiego terytorium" - mówił Zełeński.

godz. 7.00 - Psy i koty uwolnione spod gruzów w Buczy

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies