Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 42. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina ostrzelały m.in. Radaczów i Rubiżne

Trwa 42. dzień wojny na Ukrainie. W nocy z wtorku na środę słyszano eksplozje w obwodach lwowskim i dniepropietrowskim. Rosjanie ostrzelali także Rubiżne, rannych zostało pięć osób. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.50 - "Zasadnicza część walk w Ukrainie nadal przesuwa się na wschód" - informuje Institute for the Study of War

godz. 22.10 - Sankcje będą mieli wpływ na córkę Ławrowa

"Córka Ławrowa, która dziś została objęta sankcjami przez Skarb Państwa, urodziła się w USA, chodziła do prywatnej szkoły Dwight School w Nowym Jorku i ukończyła Barnard. Będzie to miało istotny wpływ na jej życie" - podaje Paul Sonne, dziennikarz "The Washington Post".

godz. 21.30 - "Zełenski o Rosjanach: »Wiedzą, że są nazistami«" - cytuje słowa prezydenta Ukrainy Ukraińska Prawda

godz. 21.04 - "Dziennikarze pracują w Buczy" - publikuje zdjęcie na Twitterze ukraiński kanał telewizyjny

godz. 20.35 - "75 proc. rosyjskiego gazu jest eksportowane do UE, co oznacza, że embargo na gaz byłoby druzgocącym ciosem dla głównego źródła dochodów Putina. Analiza mówi, że embargo na rosyjski gaz będzie kosztować 700 euro rocznie na każdego obywatela Niemiec, mniej dla innych krajów" - podaje Euromaidan Press na Twitterze

godz. 20.21 - USA: Joe Biden o zbrodniach wojennych w Buczy

Prezydent USA Joe Biden mówi o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie w kontekście masakry w Buczy pod Kijowem. Znaleziono tam kilkaset ciał osób zamordowanych przez Rosjan ułożonych w masowych grobach.
"To ni mniej, ni więcej, tylko właśnie zbrodnie wojenne" - mówił prezydent Biden. Przypomniał, że części ofiar masakry strzelano w głowę, a niektóre miały związane ręce.

godz. 20.16 - Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w efekcie działań wojennych zginęło w tym kraju 1563 cywilów, a 2213 zostało rannych

- poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż ta podawana w zestawieniach. OHCHR nie posiada jeszcze informacji z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki; inne dane nadal są potwierdzane.

godz. 19.52 - "Turcja negocjuje ewakuację rannych z Mariupola statkami" - pisze Ukraińska Prawda i powołuje się na prezydenta Zełenskiego

godz. 19.45 - "Spotkanie z Rosją odbędzie się po zatwierdzeniu gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy" - podaje agencja Ukrinform, cytując prezydenta Zełenskiego

godz. 19.40 - "Biden potępia »poważne zbrodnie wojenne« w Ukrainie" - podaje agencja AFP na Twitterze

godz. 19.28 - "W Mariupolu w wyniku bombardowania szpitala spalono żywcem prawie 50 osób" - powołuje się na słowa mera miasta, agencja Ukrinform

godz. 19.20 - Stoltenberg: Nasz sojusz musi być najmocniejszym sojuszem w historii

- Dzisiaj zaczniemy nasze spotkanie od rozmowy o koncepcji strategicznej NATO, tak by nasz Sojusz, był najmocniejszym sojuszem w historii - mówił Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem w Brukseli.

- Podstawą wszystkiego, co robimy od momentu inwazji Rosji na Ukrainę jest nasza współpraca - mówił z kolei sekretarz stanu USA Anthony Blinken. - Planujemy zrobić trzy rzeczy: chcemy dalej wspierać naszych partnerów, chcemy wywrzeć większą presję na Rosję i po trzecie - mamy zamiar upewnić się, że jesteśmy mocniejsi i wspólnie rozwijamy naszą obronność - dodał.

godz. 18.27 - "Norwegia wydala trzech rosyjskich dyplomatów" - podaje European Prawda na Twitterze

godz. 18.22 - "We wsiach trzech gmin obwodu kijowskiego godzina policyjna została przedłużona do 10 kwietnia" - podaje Ukraińska Prawda, powołując się na mera miejscowości Browary

godz. 18.05 - Wielka Brytania nakłada kolejne sankcje

"Wielka Brytania nakłada nowe sankcje na rosyjskie banki" - podaje agencja AFP na Twitterze. Wcześniej w ciągu dnia kolejnej sankcje na Rosję nałożyły Stany Zjednoczone.

godz. 17.40 - "W Odesie aresztowano »blogerkę«, która przekazywała Rosji nagrania pokazujące ukraińską obronę przeciwlotniczą" - podaje agencja Ukrinform na Twitterze

godz. 16.48 - Szef MSZ Ukrainy apeluje o wsparcie w wojnie Rosją

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba apeluje o pełne wsparcie państw zachodnich w walce rosyjskim agresorem.

"Jedynym sposobem na zapobieżenie rozprzestrzenienia się rosyjskiej wojny poza Ukrainę jest zapewnienie nam pełnego wsparcia. Maksymalne sankcje. Pełne uzbrojenie. Polityka zawiodła w ostatnich latach. Pomóż nam powstrzymać to zło już teraz lub zaryzykuj testowanie artykułu 5 przez Putina później" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

godz. 16.25 - Wicepremier Ukrainy apeluje o pomoc w uwolnieniu ukraińskich zakładników 

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, apeluje do organizacji międzynarodowych, by nakłoniły Rosję do uwolnienia ukraińskich obywateli wziętych jako zakładników. Wśród nich są dziennikarze, wolontariusze, duchowni. Wereszczuk zapewnia, że władze jej kraju nie mają na kogo wymienić tych zakładników, bo konwencja genewska zabrania wymiany wojskowych na cywilów.

godz. 16.22 - Rosja bez luksusów Chanel

Firma Chanel zakazała sprzedaży luksusowych przedmiotów do użytku w Rosji.

godz. 16.17 - Tragiczna sytuacja humanitarna w Borodziance

Arsen Milewski, szef Związku Polaków w Borodziance pod Kijowem, poinformował o tragicznej sytuacji humanitarnej w tym mieście. Porównuje on sytuację w Borodziance z Buczą, ponieważ wczoraj pod gruzami znaleziono ciała 120 ofiar.

godz. 16.10 - Słowacy rozważają naprawę ukraińskiego sprzętu wojskowego

Trwają rozmowy na temat napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego na Słowacji. Jaroslav Nad, słowacki minister obrony, zaznacza, że ewentualne naprawy ukraińskiego sprzętu w zakładach remontowych na Słowacji miałyby się odbywać na zasadach komercyjnych. 

godz. 16.05 - Sekretarz generalny NATO ostrzega przed długą wojną w Ukrainie

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, pokreślił, że należy się przygotować na długą wojnę w Ukrainie. Zaznaczył, że trwa krytyczna faza wojny, w której Rosja wycofuje swoje wojska z północy, po to, by przegrupować, dozbroić, a następnie zaatakować i zająć cały Donbas. Szef NATO podkreślił, że sojusznicy muszą nadal dozbrajać Ukrainę. Mowa tu nie tylko o ciężkiej artylerii, ale też o systemach przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

godz. 16.00 - W Bukareszcie auto staranowało rosyjską ambasadę

W Bukareszcie samochód staranował rosyjską ambasadę, jego kierowca zmarł w wyniku podpalenia.

godz. 14.45 - Ewakuacja zwierząt z charkowskiego zoo

godz. 13.35 - Norwegia wydala trzech rosyjskich dyplomatów

godz. 13.23 - Mobilne krematoria w Mariupolu

Mer Mariupola Wadim Bojczenko poinformował, że w mieście rozpoczęły działalność rosyjskie mobilne krematoria. Według niego, w Mariupolu mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi, a mobilne krematoria pomagają żołnierzom Putina "zacierać ślady zbrodni".

godz. 13.05 - Na Ukrainę dotarła pomoc wojskowa z Estonii

Kolejna pomoc wojskowa z Estonii dotarła na Ukrainę. Łączna wartość tej pomocy wyniosła dotychczas 220 milion euro.  Tallin przekazał m.in. pociski i miny przeciwpancerne, broń automatyczną, granaty i granatniki oraz haubicę i amunicję. Estonia apeluje do wszystkich państw europejskich o zapewnienie niezbędnej broni, pomocy wojskowej i humanitarnej oraz wsparcie polityczne, w tym zaostrzenie sankcji wobec Rosji. 

godz. 12.33 - Zanieczyszczenie amoniakiem po uderzeniu rakiety

W rejonie Tarnopola zlokalizowano zanieczyszczenie amoniakiem po uderzeniu rakiety 

godz. 12.10 - W nocy na Charków spadło 27 rakiet

Rosja nadal chaotycznie ostrzeliwuje Charków, nocą miało miejsce 27 uderzeń na dzielnice mieszkalne.

godz. 12.05 - Grecja wydali 12 rosyjskich dyplomatów 

Grecja zapowiedziała wydalenie dwunastu rosyjskich dyplomatów. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in.: Polska, Litwa, Niemcy, Włochy, Szwecja, Hiszpania czy Dania. Kreml zapowiedział odpowiedź na decyzję władz Grecji. 

godz. 12.00 - W Buczy zabito 320 cywilów - informuje burmistrz Buczy

Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk poinformował, że rosyjskie wojsko zabiło w mieście około 320 cywilów. Natomiast Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że podczas okupacji Buczy „ani ani jeden mieszkaniec nie ucierpiał z powodu brutalnych działań rosyjskiego wojska”.
 

godz. 10.32 - W obwodzie kijowskim oczyszczają autostradę do Żytomierza

W obwodzie kijowskim oczyszczana jest autostrada do Żytomierza i budowany most zwodzony na rzece Irpin.

godz. 10.25 - Polacy na Litwie zebrali 12 tys. euro na rzecz Ukrainy

Polacy mieszkający na Litwie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy. Zbiórkę pod hasłem "Wileńszczyzna-Ukrainie" przeprowadzono w marcu w trakcie specjalnych koncertów i spektakli teatralnych.

godz. 10.16 - Nowa Zelandia nakłada sankcje na Rosję

Nowa Zelandia zdecydowała się nałożyć 35 proc. cła na import produktów z Rosji

godz. 10.08 - SBU zdobyła mapy z planem zajęcia całego obwodu donieckiego

SBU zdobyła tajne mapy Federacji Rosyjskiej z planami zajęcia całego terytorium obwodu donieckiego.

godz. 10.05 - Holendrzy skonfiskowali jachty Rosjan

Holenderscy celnicy skonfiskowali w stoczniach 14 jachtów (w tym 12 w budowie). Holenderski minister spraw zagranicznych podkreślił, że to element zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję i jachty nie zostaną dostarczone odbiorcom.

godz. 9.54 - Szef Rady Europejskiej twierdzi, że zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu jest konieczny

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozszerzenie sankcji wobec Rosji. Według niego niezbędny będzie zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu, a Unia jest gotowa ponieść koszty wprowadzenia sankcji. O poparciu propozycji Komisji Europejskiej mają wkrótce zdecydować w Brukseli  ambasadorowie unijnych krajów.

godz. 9.40 - Ukraińskie media: dwie niepełnoletnie siostry zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy koło Iwankowa

Podczas okupacji okolic Iwankowa w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze zgwałcili dwie siostry w wieku 15-16 lat; miejski szpital jest pełen rannych, a bomba kasetowa zabiła 12-letniego chłopca - podała stacja ITV, powołując się na mieszkańców wyzwolonego po 35 dniach rosyjskiej okupacji miasta.

Gdy żołnierze rosyjscy wycofali się z obrzeży Kijowa, Iwanków został odbity przez siły ukraińskie. Wojskowi inżynierowie na powrót połączyli leżące na północny zachód od ukraińskiej stolicy miasto z pozostałą częścią kraju, stawiając most pontonowy, a relacje mieszkańców z czasu okupacji wstrząsnęły opinią publiczną.

„W jednej wsi był przypadek, że zgwałcono dwie siostry, dziewczyny w wieku 15 i 16 lat, dzieci (…) Kobiety wyciągano za włosy z ich piwnic, by mogli je maltretować. Dziewczyny zaczęły obcinać włosy na krótko, żeby być mniej atrakcyjne, by nikt na nie już nie patrzył” – powiedziała zastępczyni mera Iwankowa Maryna Bezczastna.

Mieszkająca w mieście Elena Koropad powiedziała ITV, że jej 12-letni syn Artem zginął od ran odniesionych w wyniku wybuchu fragmentu użytej przez rosyjskie wojsko bomby kasetowej. Do eksplozji doszło, gdy rodzina próbowała uciec spod ostrzału.

Iwankowski szpital jest pełen osób rannych w bombardowaniach, ostrzałach i od min. Placówka otrzymała teraz świeże zapasy medyczne po ponad miesiącu pracy w bardzo trudnych warunkach. „Pracowaliśmy bez prądu, bez wody” – powiedział ITV jeden z chirurgów.

godz. 9.15 - Ostrzał w obwodzie ługańskim. Zginęła jedna osoba

W obwodzie ługańskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął jeden cywil, a pięciu zostało rannych. Zniszczono 11 domów.

godz. 9.09 - Na Ukrainie zginęło 167 dzieci

Co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych wskutek agresji Rosji na Ukrainie - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Te szacunki nie są ostateczne - trwa uściślanie danych w miejscach aktywnych działań bojowych. Biuro prokuratora generalnego podkreśla, że najwięcej dzieci ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie kijowskim, donieckim i charkowskim.

Trwa przymusowe wywożenie dzieci z Ukrainy do Rosji - zaalarmowano w komunikacie. Z jednej z placówek medycznych w Mariupolu rosyjscy żołnierze przymusowo wywieźli 12 dzieci, które były tam leczone. Do Sarańska w Rosji z Mariupola na siłę wywieziono matkę z domu zastępczego wraz z ośmiorgiem dzieci będącymi pod jej opieką, trojgiem własnych dzieci i trojgiem dzieci zaadoptowanych.

Ukraiński portal Obozrevatel napisał we wtorek wieczorem o znalezieniu zwłok czteroletniego Saszy, który wypadł z łodzi podczas ewakuacji. Chłopiec wraz z bliskimi uciekał przez rzekę Dniepr z zablokowanego przez Rosjan rejonu wyszogrodzkiego w obwodzie kijowskim. Łódź przewróciła się po ostrzale ze strony najeźdźców.

godz. 8.25 - W Borodziance Rosjanie strzelali do ludzi chcących ratować sąsiadów spod gruzów

W Borodziance w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy strzelali do ludzi, chcących ratować sąsiadów spod gruzów ostrzelanych budynków - poinformował Heorhij Jerko z lokalnych władz. W wyniku ostrzałów bloków mieszkalnych ludzie zostali żywcem pogrzebani w piwnicach - dodał. Borodzianka, liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto w obwodzie kijowskim, zostało odbite przez ukraińskie siły z rąk rosyjskich wojsk pięć dni temu. Sztab generalny Sił Zbrojnych  Ukrainy opublikował zdjęcia datowane na 5 kwietnia z Borodzianki po odbiciu jej z rąk najeźdźców.

godz. 7.29 - Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych w ostrzale Rubiżnego

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

Gubernator przekazał, że we wtorek wskutek rosyjskich ostrzałów zostało zniszczonych 11 budynków w obwodzie ługańskim: dwa bloki mieszkalne i dziewięć domów jednorodzinnych.

Ostrzeliwano osiedla mieszkaniowe w miastach: Rubiżne, Lisiczańsk, Popasna, Siewierodonieck i w miejscowości Toszkiwka.

W Rubiżnem wskutek ostrzału zapaliła się cysterna z kwasem azotowym. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został poszkodowany.

Podczas rosyjskiego ostrzału miasta zginęła jedna osoba, a pięciu mieszkańców zostało rannych. Siedem osób wydobyto spod gruzów.

godz. 7.25 - Zniszczenia w Borodziance

godz. 7.17 - 4-letni Szasza został znaleziony martwy

4-letni chłopiec, który zaginął w połowie marca w Wyszogrodzie został znaleziony martwy. Taką informację przekazały ukraińskie media, powołujące się na media społecznościowe matki dziecka.

godz. 7.11 - Pies z Buczy wrócił do swojego właściciela

godz. 7.00 - Eksplozje w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim

Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach w rejonie Lwowa i w Dniepropietrowsku na południowym wschodzie kraju - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA. Szef lwowskiej administracji wojskowej, Maksym Kozycki potwierdził eksplozje z wtorku na środę w pobliżu miasta Radaczów, na północny wschód od Lwowa - poinformował portal internetowy "Ukraińska Prawda". Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Również w obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą o eksplozjach w przemysłowym mieście Nowomoskowsk oddalonym około 25 kilometrów od stolicy regionu - Dniepropietrowska, informuje portal internetowy.

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies