Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 38. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina szykują się do zmasowanych ataków

Trwa 38. dzień wojny na Ukrainie. Prezydent Ukrainy przekazał, że Rosjanie przygotowują się do nowych ataków. Zdaniem Wołodymyra Zełeńskiego żołnierze Putina szykują się do zmasowanych działań w rejonie Donbasu i Charkowa. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.45 - Finowie po raz pierwszy za wejściem w struktury NATO

- Inwazja Rosji na Ukrainę „całkowicie zmieniła krajobraz bezpieczeństwa w Finlandii”, ożywiając debatę na temat przystąpienia tego kraju do NATO po latach polityki neutralności - powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji Kyodo.

Haavisto powiedział, że po raz pierwszy w historii większość społeczeństwa Finlandii popiera przystąpienie kraju do NATO mimo ostrzeżeń Rosji, że będzie to miało „poważne konsekwencje polityczne i militarne”.

 

Atak Rosji na Ukrainę przypomniał także fińskim obywatelom o sowieckiej inwazji w 1939 r., skłaniając ich do przyjęcia wysiedlonych Ukraińców i zwiększając poparcie dla członkostwa Finlandii w NATO - powiedział Haavisto.

Według badań opinii społecznej przeprowadzonych w Finlandii w marcu 62 proc. obywateli opowiada się za członkostwem w NATO, tj. o dziewięć punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w dniach przed i po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Haavisto powiedział, że rząd w Helsinkach planuje do połowy kwietnia sporządzić raport na temat konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Finlandii.

godz. 22.39 - Tak wygląda autostrada w obwodzie kijowskim do Żytomierza

godz. 22.32 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem

- Ponownie rozmawiałem z Borisem Johnsonem. Wielka Brytania jest naszym mocnym sojusznikiem. Rozmawialiśmy o obronnemu wsparciu dla Ukrainy, intensyfikacji rosyjskich sankcji oraz powojennych gwarancji bezpieczeństwa. Z niecierpliwością czekamy na konferencję darczyńców dla Ukrainy.

Wcześniej premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział zwiększenie ilości broni przekazywanej Ukrainie. - Dopóki wojska rosyjskie pozostają na Ukrainie, należy wzmacniać sankcje na reżim Władimira Putina - zapewnił w sobotę premier Johnson.

- Premier poinformował prezydenta Zełenskiego o postępach poczynionych podczas konferencji darczyńców wojskowych w tym tygodniu, zwołanej przez Wielką Brytanię wraz z 35 krajami, i zobowiązał się do dalszego zwiększania wsparcia obronnego. (...) Prezydent Zełenski poinformował również o stanie negocjacji pokojowych i z zadowoleniem przyjął dalsze zaangażowanie Wielkiej Brytanii w te wysiłki dyplomatyczne. Obaj przywódcy zgodzili się, że dopóki wojska rosyjskie pozostają na terytorium Ukrainy, należy kontynuować zaostrzanie sankcji, aby zwiększyć presję ekonomiczną na machinę wojenną Putina" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

godz. 22.28 - Kardynał Konrad Krajewski o ewentualnej wizycie papieża Franciszka na Ukrainę

Pochodzący z Łodzi jałmużnik papieski kardynał we wtorek przyjechał z Watykanu do Lwowa karetką ufundowaną przez papieża Franciszka. Wrócił do Stolicy Apostolskiej z prośbą, by papież uświęcił swą obecnością krwawiącą Ukrainy. Kardynał Konrad Krajewski jest przekonany, że wizyta papieża Franciszka na Ukrainie nie jest wykluczona.

- On nie boi się udać w podróż po wielkim mieście, jakim jest Rzym. Papież nie boi się udać do ambasady rosyjskiej czy pojechać na inne kontynenty. Myślę, że dla niego to nie jest żadna przeszkoda, zatem na tej ziemi z pewnością stanie - powiedział kardynał Krajewski.

Przypomnijmy, że dwa dni temu z papieżem Franciszkiem spotkał się prezydent Andrzej Duda.

godz. 22.22 - Wojska ukraińskie na odzyskanym lotnisku w Hostomelu

godz. 22.16 - Czy dojdzie do spotkania Zełenskiego z Putinem? "To może się zdarzyć w Stambule lub Ankarze"

- Zełenski i Putin mogą spotkać się w niedalekiej przyszłości w Turcji" – powiedział ukraiński negocjator Dawid Arachamia. - Ani data, ani miejsce nie są znane, ale… najprawdopodobniej mogą to być Stambuł lub Ankara.

godz. 22.11 - Ukraińska baza paliw zaatakowana przez Rosję w Krzemieńczuku

godz. 22.10 - Ukraińskie siły specjalne przejęły rosyjski helikopter, podaje portal NEXTA

godz. 21.31 - Straty w obwodzie ługańskim po nalotach rosyjskich wojsk

W wyniku ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w sobotę uszkodzonych zostało 19 obiektów infrastruktury, a jedna osoba w Rubiżnem ucierpiała – poinformował na Facebooku szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Urzędnik podał, że Rosjanie celują w obiekty infrastrukturalne, które zabezpieczają funkcjonowanie miast i celowo wywołują katastrofę humanitarną. - W wyniku silnych ostrzałów Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Toszkowki uszkodzono ok. 19 obiektów, w tym dziewięć budynków mieszkalnych i siedem domów, zabudowania gospodarcze, garaże, obiekty infrastruktury, samochody. W Rubiżnem jedna osoba odniosła obrażenia - napisał Hajdaj.

Rosjanie „niszczą wszystko na swojej drodze” - oświadczył. - W wyniku uderzenia pocisku spalił się sklep, przebiło gazociąg – prawie cały obwód jest bez gazu.

125 tys. użytkowników nie ma światła. Wody nie ma w Rubiżnem, Popasnej, Siewierodoniecku, częściowo także w rejonie miejscowości Hirśke i w Lisiczańsku.

W ciągu dnia wybuchło 18 pożarów, ratownicy nie nadążają z ich gaszeniem; płoną lasy.

godz. 21.24 - Kolejne postępy wojsk ukraińskich - wyzwalane są kolejne miejscowości w okolicach Czernihowa

Wieś Mychajło-Kocyubinskoje w obwodzie czernihowskim została wyzwolona od rosyjskich najeźdźców, jak donosi w sobotę strona dowództwa operacyjnego Sever na Facebooku.

„Z Sił Oporu Siewiersczyny donoszą: Michajło-Kocyubinskoje jest nasz! Ciąg dalszy” – głosi wiadomość.

Michajło-Kocyubinskoje znajduje się 17 km na zachód od Czernigowa przy drodze P56, łączącej centrum regionalne z Białorusią, ukraińskim Czarnobylem i miastem Sławutycz w obwodzie kijowskim.

godz. 20.55 - Protest przeciw okupantom w Energodarze - Ukraińcy nie zamierzają oddać swojego miasta Rosjanom

godz. 20.44 - Cały obwód kijowski wyzwolony spod kontroli Rosjan, podają Siły Zbrojne Ukrainy

- Irpień, Busza, Hostomel i cały obwód kijowski - wyzwolone od wroga - podają Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

godz. 19.38 - Rozmowa rosyjskiego żołnierza z jego żoną: "Albo tu zginiemy, albo dostaniemy 12 lat za dezercję"

- Wśród rosyjskich żołnierzy narasta niezadowolenie z naczelnego dowództwa, szykują się zamieszki. Wielu żołnierzy jest na skraju szaleństwa, ponieważ każdego dnia muszą wysyłać konwoje ciężarówek ze zwłokami - napisała ukraińska Służba Bezpieczeństwa.

Jako dowód opublikowano rozmowę rosyjskiego żołnierza z jego żoną.   

godz. 18.59 - Pojmane rosyjskie pojazdy zasilą wojska ukraińskie

Podczas walk w kierunku Kijowa jeden z oddziałów Gwardii Narodowej Ukrainy zdobył rosyjskie 2S3 "Akatiya" (SO-152) i MT-LB.

godz. 18.54 - Prawie 300 osób pochowanych w masowych grobach w Buszy, niedaleko Kijowa

godz. 18.43 - Wideo z wyzwolonej Borodzianki w obwodzie kijowskim

- Miasto zostało prawie kompletnie zniszczone przez najeźdźców - podaje agencja NEXTA.

godz. 18.39 - Kolejny film ukraińskich wojsk: "Duże zniszczenia wśród rosyjskiej techniki"

godz. 18.35 - Włochy gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy

Włochy są gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy w ramach porozumienia po zakończeniu wojny, powiedział szef włoskiej dyplomacji Luigi di Maio na konferencji prasowej w Baku.

- Na tym etapie zawieszenie broni w celu dostarczenia pomocy humanitarnej jest kwestią zasadniczą. Włoski rząd ma możliwość zagwarantowania Ukrainie neutralności - powiedział Di Maio cytowany przez dziennik "Il fatto quotidiano" po rozmowach z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem.

Już wcześniej Di Maio potwierdził chęć Włoch do dołączenia do państw, które zostałyby gwarantami ukraińskiego bezpieczeństwa po zakończeniu wojny z Rosją. Mówił o tym w opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild".

Podkreślił w nim, że Włochy od początku popierają dyplomatyczne rozwiązanie "kryzysu na Ukrainie", które "jest jedyną drogą do trwałego pokoju".

Szef włoskiej dyplomacji powiedział "Bildowi", że w ramach sankcji wobec Rosji rząd jego kraju przejął dotąd rosyjskie aktywa o łącznej wartości 900 mln euro.

godz. 17.46 - 20 mężczyzn w cywilnych ubraniach znalezieni przez ukraińskich żołnierzy

- Ciała co najmniej 20 mężczyzn w cywilnych ubraniach zostały znalezione przez ukraińskich żołnierzy na jednej ulicy miejscowości Busza, blisko Kijowa - poinformowała agencja AFP. Wcześniej, Busza została przejęta przez siły ukraińskie.

godz. 17.44 - Jak obecnie kształtują się linie frontu? Brytyjskie ministerstwo obrony pokazuje odwrót Rosjan z niektórych okupowanych regionów

godz. 17.37 - Rosjanie zbombardowali szpital w Bałakliji, w obwodzie charkowskim - pacjenci muszą się natychmiast ewakuować

- Rosyjscy żołnierze zbombardowali szpital w Bałakliji. Budynek jest częściowo uszkodzony. Ewakuacja jest potrzebna dla 70 pacjentów i personelu medycznego - powiedział gubernator obwodu charkowskiego Oleg Sinegubow. 

Miasto jest okupowane przez wojska rosyjskie.

godz. 17.32 - Myhajlo Podoljak wzywa świat do większych sankcji na Rosję

- Sankcje przeciw Rosji nie wystarczą. Żeby wyniszczyć gospodarkę Rosji i zatrzymać zabijanie Ukraińców, jest konieczne albo bezpośrednie embargo na wszystkie rosyjskie surowce energetyczne, albo pośrednie embargo polegające na zamknięciu portów dla rosyjskich towarów. Albo powiedzcie nam: "Walczcie do ostatniego Ukraińca" - napisał na Twitterze doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 17.27 - Alarmy lotnicze w Ukrainie, gdzie mogą spaść rosyjskie rakiety?

(Fot. Jarosław Kosmatka)

(stan na 2 kwietnia, godz. 17.20)

godz. 16.26 - 176 osób aresztowanych na antywojennych protestach w Moskwie

- Policja rosyjska ujęła 176 osób w sobotę podczas demonstracji przeciwko wojnie w Ukrainie, podaje OVD-Info, która monitoruje aresztowania podczas protestów - napisała agencja AFP na Twitterze.

godz. 16.20 - Godzina policyjna w trzech okręgach obwodu kijowskiego

Na terenie obwodu kijowskiego obowiązuje godzina policyjna od 21:00 do 06:00. Tymczasowe ograniczenia będą obowiązywać od 2 do 3 kwietnia - poinformowała w telegramie kijowska administracja wojskowa .

Jednocześnie podkreślono, że wyjątkiem są osiedla obwodów browarskiego, wyszgorodskiego i buczańskiego, które znalazły się pod okupacją rosyjską i zostały wyzwolone przez ukraińskie siły obronne.

"Tam zaostrzono godzinę policyjną! Na terenie tych miast i wsi ograniczenia będą obowiązywać od 21:00 2 kwietnia do 06:00 5 kwietnia" - czytamy w komunikacie.

godz. 16.12 - Rosyjskie rakiety spadły w okolicach Pawłohradu

- Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy w rejonie Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, zniszczone zostały tory kolejowe i wagony, wybuchł pożar - poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. - Jedna z rakiet trafiła w linię kolejową. Poważnie uszkodzone są tory i przewody trakcyjne, wybuchły wagony. Ruch pociągów został wstrzymany. Trwa gaszenie pożaru .

Według wstępnych ustaleń nie ma ofiar śmiertelnych. Druga rakieta uderzyła na otwartym terenie, wywołując pożar. Jedna osoba jest ranna.

godz. 16.09 - Ukraińcy wracają do domu, twierdzi szef lwowskiej administracji militarnej

- Ukraińcy zaczynają wracać do domu. Szef lwowskiej administracji militarnej Maksym Kozytski powiedział, że przez ostatnie 24 godziny więcej osób powróciło na Ukrainę niż z niej uciekło - podaje portal NEXTA.

godz. 16.01 - Wojska ukraińskie zestrzeliły rosyjski helikopter brytyjskim systemem "Starstreak"

Broń udostępniona Ukraińcom przez Wielką Brytanię może być na wagę złota, co potwierdziło zestrzelenie rosyjskiego helikoptera bojowego za pomocą brytyjskiego systemu rakietowego Starstreak.

godz. 15.55 - Ataki Rosjan uszkodziły gazociąg we wschodniej Ukrainie

- Niemal cały obwód ługański na wschodzie Ukrainy został pozbawiony gazu, bo żołnierze rosyjscy uszkodzili gazociąg pod Siewierodonieckiem – napisał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Miejsce uszkodzenia gazociągu znajduje się w strefie intensywnych działań bojowych, w związku z czym na razie nie można się tam dostać i dokonać napraw. Hajdaj dodał, że przez jakiś czas w miejscu przedziurawienia rurociągu wydostawał się gaz, ale szybko udało się zamknąć wszystkie zawory i obecnie nie ma zagrożenia dla ludności ani dla środowiska.

Bez gazu pozostaje Siewierodonieck i okoliczne miejscowości, łącznie około 60 tys. odbiorców. W sumie dostaw gazu pozbawionych jest 36 miejscowości, czyli prawie 132 tys. odbiorców.

godz. 15.51 - Wojska rosyjskie przemieszczają się przez Białoruś w kierunku granicy z Ukrainą

- Kolumna ok. 20 wojskowych Kamazów należących do wojsk rosyjskich i oznaczone literą "V" zmierzają z Czaus w kierunku Czeykowa - napisał na Twitterze jeden z użytkowników. Informacja nie została jeszcze potwierdzona przez źródła oficjalne.

godz. 14.48 - ONZ: Ukrainę opuściło ponad 4,1 mln uchodźców

Ponad 4,1 miliona uchodźców opuściło Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji.
Według danych ONZ , spośród ponad 4 milionów uchodźców, prawie 2,5 miliona, uciekło do Polski. Do Mołdawii wyjechało blisko 400 tysięcy osób, z których większość - opuściła już ten kraj, jadąc do któregoś z państw Unii Europejskiej. Ocenia się, że w Mołdawii zostały 93 tysiące uchodźców z Ukrainy. Na Węgry dostało się blisko 380 tysięcy osób uciekających przed wojną, na Słowację niespełna 300 tysięcy.

Szacuje się, że swoje domy na Ukrainie opuściło ponad 10 milionów osób, czyli około jednej czwartej całkowitej populacji kraju. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Imigracji w połowie marca prawie 6,48 mln osób uległo "wewnętrznym migracjom" na terenie Ukrainy. 90 proc. uchodźców stanowią kobiety i dzieci.

godz. 14.46 - Atak na Centralny Park Kultury i Wypoczyku w Charkowie

W godzinach porannych Rosjanie zbombardowali Centralny Park Kultury i Wypoczynku w Charkowie. Podczas ostrzału w parku znajdowali się ludzie. Ranny został 57-letni architekt krajobrazu.

godz. 14.30 - Rosja: kolejne osoby aresztowane za antywojenne protesty

godz. 14.05 - Bloomberg: Rosja może zarobić w 2022 roku na sprzedaży gazu i ropy 321 mld dolarów

Według Bloomberga to o 1/3 więcej niż w 2021 roku. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy nie będzie nałożonego na Rosję embarga na sprzedaż energii.

godz. 13.25 - Ukraiński dziennikarz znaleziony martwy pod Kijowem

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że ukraiński fotograf i dokumentalista Maks Levin został znaleziony martwy w pobliżu Kijowa. Ciało znaleziono wczoraj w pobliżu wsi Huta-Mezhirska.

Maks Levin zaginął w obwodzie kijowskim 13 marca. Rano tego dnia pracował w rejonie wyszogrodzkim na północ od Kijowa. Obszar ten jest obecnie pod okupacją rosyjską. Jak podała ukraińska organizacja pozarządowa The Institute of Mass Information, według wstępnych ustaleń śledczych dziennikarz miał zginąć od "dwóch strzałów ze strony rosyjskiego wojska".

Maks Levin działania rosyjskie na terenie Ukrainy dokumentował od 2014 roku. Współpracował z Reutersem, BBC, The Associated Press i innymi międzynarodowymi mediami. Pracował również przy projektach z organizacjami takimi jak ONZ, WHO i UNICEF.

godz. 13.15 - Ukrinform: rosyjskie wojska co sześć godzin zabijają dziecko

Żołnierze Putina średnio co sześć godzin zabijają na Ukrainie dziecko, a raz na trzy godziny jedno dziecko odnosi obrażenia – podała agencja Ukrinform, powołując się na oficjalne dane ukraińskich władz.

„To niewypowiedzianie tragiczne: rosyjska armia celowo bierze nasze dzieci na cel swoich krwawych planów. Potwory porywają dzieci i używają ich jako żywych tarczy, by "chronić" swoje niosące śmierć kolumny. Dowiedzieli się o tym mieszkańcy wsi w obwodzie czernihowskim. Takie okrucieństwa odnotowano również w obwodach sumskim, kijowskim i zaporoskim” – przekazał ukraiński rzecznik praw dziecka Mykoła Kułeba.

Przytoczył przykład tragedii, do jakiej doszło w piątek w Hostomelu w obwodzie kijowskim, gdzie okupanci otworzyli ogień w kierunku samochodu z matką i dzieckiem, zabijając kobietę. Z kolei w obwodzie donieckim w wyniku ostrzału amunicją fosforową rannych zostało 11 osób, w tym pięcioro dzieci – podał Ukrinform.

godz. 12.43 - UE zapowiada kolejne sankcje wobec Rosji. Nie dotkną sektora energetycznego

Unia Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami ekonomicznymi wobec Rosji, ale żadne dodatkowe środki nie dotkną sektora energetycznego - przekazał unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

Dodał, że blok 27 unijnych państw stanie w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego spowodowanego wojną na Ukrainie, ale nie recesji. Zdaniem Gentiloniego prognoza wzrostu gospodarczego w 2022 r. dla całej UE na poziomie 4 proc. jest zbyt optymistyczna i w rzeczywistości wzrost unijnego PKB będzie mniejszy.

godz. 12.35 - Kolejne wideo z Enerhodaru. Są ranni [WIDEO]

W Enerhodarze w wyniku serii eksplozji i strzałów oddanych przez wojska rosyjskie zostały ranne cztery osoby - podał koncern Enerhoatom, którego oświadczenie cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Miejscowi lekarze robią wszystko, co możliwe przy niemal całkowitym braku lekarstw i materiałów, by ratować zdrowie i życie rannych. Niektórzy poszkodowani będą w sobotę wypisani do domów - informuje agencja za komunikatem Enerhoatomu.

Eksplozje i serie z moździerzy rozległy się, gdy mieszkańcy Enerhodaru, okupowanego przez wojska rosyjskie, zaczęli się rozchodzić po mityngu poparcia dla Ukrainy - pisze Interfax-Ukraina.

godz. 12.32 - Do 33 wzrosła liczba zabitych podczas ostrzału siedziby władz obwodowych w Mikołajowie

Bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy wzrósł do 33, a kolejne 34 osoby zostały ranne – podała stacja BBC, powołując się na ukraińskie władze.

Ratownicy wciąż przeszukują rumowisko i wyciągają ciała ofiar spod gruzu – przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w sobotę, cztery dni po ataku.

W piątek służby ratownicze obwodu mikołajowskiego informowały o 27 zabitych.

Rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie we wtorek rano. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.

godz. 12.13 - Strzelanina w Enerhodarze [WIDEO]

godz. 11.58 - Eksplozje i strzelanina w zajętym przez rosyjskie wojska Enerhodarze

W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze słychać głośne eksplozje, a w centrum miasta - strzały - podała agencja Ukrinform. Według agencji Rosjanie otworzyli ogień do ludzi, którzy zebrali się na placu w centrum miasta.

Ukrinform powołuje się na oświadczenie koncernu Enerhoatom. W położonym na południowym wschodzie Ukrainy Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986.

godz. 11.38 - Papież Franciszek rozważa podróż do Kijowa

Papież Franciszek rozważa podróż do Kijowa. Pytany o zaproszenia wystosowane przez przedstawicieli ukraińskich kościołów i władze kraju broniącego się przed Rosją, Franciszek przyznał, że propozycja jest do dyskusji. Papież udał się w podróż apostolską na Maltę. O możliwej wizycie w Kijowie powiedział dziennikarzom w trakcie lotu.

11.02 - Rosyjski śmigłowiec zestrzelony przez brytyjski system Starstreak

Do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie - podał dziennik "The Times".

godz. 10.50 - Doradca prezydenta Ukrainy: Rosja spróbuje się okopać na południu i wschodzie Ukrainy

Rosja wycofa się ze wszystkich terytoriów Ukrainy oprócz południa i wschodu, gdzie spróbuje umocnić się i dyktować swoje warunki, potrzebne jest ciężkie uzbrojenie, by ją stamtąd wyprzeć - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

W komentarzu na Twitterze prezydencki doradca przewiduje, że nie dojdzie do "afganizacji" konfliktu, czyli długiej wojny na wzór interwencji Rosji w Afganistanie. "Nie będzie afganizacji i - jak niektórzy oczekują - długiego, wyniszczającego dla Federacji Rosyjskiej konfliktu. FR odejdzie ze wszystkich terytoriów oprócz południa i wschodu, a tam spróbuje szczelnie się okopać, ustawić obronę przeciwlotniczą, bardzo obniżyć straty i dyktować warunki - napisał Podolak. "Jeśli chcemy odsunąć Rosjan dalej, niezbędne będzie ciężkie uzbrojenie" - podsumował.

godz. 10.19 - Kijów: od początku wojny Rosjanie zniszczyli ponad 150 budynków

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w Kijowie uszkodzone zostały 154 budynki mieszkalne, 20 domów prywatnych, 27 przedszkoli i 44 szkoły - podały władze lokalne.

Oceną zniszczeń w mieście zajmuje się specjalna grupa ekspercka. W jej skład wchodzą ekonomiści i specjaliści budowlani.

Władze lokalne zapowiedziały, że grupa ta oszacuje wartość szkód i zaproponuje plan prac nad ich naprawą

godz. 9.51 - Wyzwolone lotnisko w Hostomlu [FILM]

godz. 9.45 - Na sobotę zaplanowano 7 korytarzy humanitarnych

Siedem korytarzy humanitarnych z miast ukraińskich zaplanowano na sobotę, będą one zorganizowane w obwodach: zaporoskim, donieckim i ługańskim - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

W obwodzie donieckim oczekiwany jest wyjazd samochodów prywatnych z Mariupola do Zaporoża, poprzez miejscowości: Manhusz, Berdiańsk, Tokmak, Wasyliwka i Kamjanske. W obwodzie zaporoskim ludzie wywożeni będą z Berdiańska do Zaporoża, również przez Tokmak, Wasyliwkę i Kamjanske - przekazał Tymoszenko.

W obwodzie ługańskim przewidziano pięć tras ewakuacyjnych. Cywile wywożeni będą z miasta Rubiżne (trasa: Rubiżne-Siewierodonieck-Łysyczańsk-Bachmut) oraz analogiczną trasą z Siewierodoniecka. Trzy korytarze przebiegać będą: z Nyznego do Bachmutu (przez Hirske i Łysyczańsk), z Popasnej do Bachmutu i z Łysyczańska do Bachmutu.

godz. 8.55 - Kolejna próba ewakuacji cywilów z Mariupola

Czerwony Krzyż podejmie kolejną próbę ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola. W piątek konwój musiał wycofać się przed wjazdem do miasta.

Próby ewakuacji cywilów z Mariupola podejmowane są od kilku tygodni. Tysiące osób udało się już wywieźć z miasta, ale według lokalnych władz około 170 tysięcy osób wciąż jest uwięzionych w ruinach bez jedzenia, wody i ogrzewania.

Czerwony Krzyż próbował wczoraj (1 kwietnia) wjechać konwojem do Mariupola, ale wieczorem pojazdy musiały zawrócić. Dzisiaj (2 kwietnia) ma być podjęta kolejna próba. Mimo niepowodzenia akcji ukraińskie władze szacują, że wczoraj z miasta udało się wyjechać około trzem tysiącom osób.

godz. 8.41 - Rosjanie ostrzelali szpital onkologiczny w Czernihowie

Jak informuje agencja Ukrinform, rosyjskie wojska zaatakowały szpital onkologiczny w Czernihowie.

godz. 8.40 - W wojnie na Ukrainie zginęło 158 dzieci

158 dzieci zginęło na Ukrainie od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na ten kraj, co najmniej 254 dzieci zostało rannych – poinformowała ukraińska prokuratura generalna.

Nie są to dane ostateczne, ponieważ trwa ustalanie strat w regionach objętych aktywnymi działaniami bojowymi i okupowanych - zaznaczyła prokuratura.

Wymieniła w szczególności oblężony Mariupol i niektóre obszary obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i ługańskiego.

godz. 8.09 - MON Wielkiej Brytanii: wojska rosyjskie wycofały się z lotniska w Hostomlu

Siły ukraińskie w okolicach Kijowa kontynuują działania przeciwko wycofującym się stamtąd wojskom rosyjskim, a te prawdopodobnie wycofały się też z lotniska w Hostomlu, o które od początku wojny toczyły się walki - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

- Siły ukraińskie kontynuują działania przeciwko wycofującym się siłom rosyjskim w okolicach Kijowa. Wzdłuż osi północno-zachodniej sił ukraińskich próbują posuwać się z Irpienia w kierunku Buczy i Hostomla. Według doniesień siły rosyjskie wycofały się z lotniska w Hostomlu, o które toczą się walki od pierwszego dnia konfliktu. Wzdłuż osi wschodniej Ukraina odbiła kilka wiosek. Na wschodzie Ukrainy, po ciężkich walkach, siły ukraińskie zabezpieczyły kluczową trasę we wschodnim Charkowie. Nastąpiło to po wyzwoleniu Trościańca w okolicach Sumów wcześniej w tym tygodniu - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

godz. 8.00 - Mapa odzyskanych terenów z rąk rosyjskich okupantów

Ukraińcy w ostatnim czasie odbili wiele swoich terenów. Financial Times opublikował mapę, na której widać, które fragmenty Ukrainy zotały uwolnione spod rosyjskiej okupacji.

godz. 7.35 - Strzelecki trening z... kotem

godz. 7.20 - Wojska rosyjskie ostrzelały Połtawę i Krzemieńczuk

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z piątku na sobotę Połtawę i Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim, leżącym we wschodniej części kraju - poinformował mer Połtawy Ołeksandr Mamaj.

"Połtawa. W nocy atak rakietowy na jeden z obiektów infrastruktury. Krzemieńczuk. Rano dużo ataków na miasto, na obiekty infrastruktury i budynku mieszkalne" - napisał Mamaj na Facebooku. Dodał, że na miejscu "pracują odpowiednie służby" i wyjaśniane są "dane na temat poszkodowanych".

Mer zaapelował do mieszkańców, by nie publikowali żadnych zdjęć z ostrzałów i "przenigdy nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych".

 

godz. 7.20 - Ukraina: Rosja wycofuje wojska na terytorium Białorusi, by wzmocnić ich sprawność bojową

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że część oddziałów rosyjskich spod Kijowa i Czernihowa wycofało się na terytorium Białorusi. Mają tam odzyskać pełną sprawność bojową i następnie powrócić do walk.

Zdaniem ukraińskich władz wojska rosyjskie regularnie korzystają z białoruskiej infrastruktury wojskowej i medycznej. "W białoruskich szpitalach opatrują swoich rannych. Korzystają też z lotnisk i infrastruktury wojskowej. Ponadto siły białoruskie pozostają w stanie gotowości. Stale utrzymuje się zagrożenie od strony Białorusi i nie należy go lekceważyć" - mówiła wiceminister obrony Hanna Maliar. Dodała, że ukraińska obrona jest przygotowana na odparcie ataków z terytorium Białorusi.

Wiceminister Hanna Maliar podkreśliła, że białoruskie władze są w trudnej sytuacji, ponieważ wśród dowódców tamtejszych wojsk nie ma jedności w sprawie zaangażowania w konflikt z Ukrainą. Wojny nie popiera również duża część społeczeństwa.
Wcześniej informowano o koncentracji rosyjskich systemów rakietowych w okolicach białoruskiego Homela.

godz. 7.10 - W. Zełeński: naród ukraiński nie zaakceptuje innego wyniku niż zwycięstwo

Prezydent Ukrainy w rozmowie z telewizją Fox News podkreślił, że „zwycięstwo prawdy to zwycięstwo Ukrainy i jej obywateli". - Pytanie brzmi, kiedy to się skończy. To głębokie pytanie. To bolesne pytanie. Poza zwycięstwem naród ukraiński nie zaakceptuje żadnego wyniku - dodał.

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies