Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 37. dzień rosyjskiej inwazji. Kontrofensywa Ukraińców na rosyjską bazę paliw w Biełgorodzie

Trwa 37. dzień wojny na Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że odzyskał kontrolę nad 11 miejscowościami w obwodzie chersońskim na południowym wschodzie kraju. Rano ukraińskie siły powietrzne zaatakowały bazę paliw w rosyjskiej miejscowości przygranicznej - Biełgorodzie. Eksperci przewidują dalsze postępy obrońców w walce z najeźdźcą. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.48 - Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Dyplomacji poruszyli sprawę pomocy w walce z rosyjską agresją, udzielanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników i partnerów.
Jak napisał na Twitterze Antony Blinken rozmowa uzupełniła warszawskie spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i delegacji ukraińskiej na czele z Dmytro Kułebą. "Stoimy przy Ukrainie" - podkreślił Antony Blinken.

Z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że jego rozmowa z Antony'm Blinkenem dotyczyła wzmocnienia ekonomicznego i militarnego Ukrainy po to, by mogła efektywnie walczyć z Rosją. "Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za dotychczasową pomoc. Wkrótce więcej uderzeń w rosyjską gospodarkę, system finansowy i handel"- napisał Kułeba.

godz. 22.23 - 21-letni Lew Ulesow jest medykiem wojskowym. Wcześniej pracował na wybiegach u kreatorów mody: Prada, BOSS, Dolce i Gabbana, Lacoste i Givanchy

 "Мій план - перемогти у цій війні".

godz. 21.49 - Bezpłatne przesyłanie na Ukrainę paczek z pomocą humanitarną

Od początku kwietnia Poczta Polska umożliwia bezpłatne przesyłanie na Ukrainę paczek z pomocą humanitarną. Maksymalna dopuszczalna waga paczek wynosi 20 kilogramów.

Inicjatywa jest częścią zorganizowanej przez Pocztę Polskę akcji zatytułowanej „Pomoc Ukrainie”. Spółka poinformowała, że aby przesyłka mogła zostać przyjęta bez opłaty, musi spełniać określone warunki. Niezbędne jest umieszczenie na stronie adresowej oznaczenia w postaci nalepki, napisu lub nadruku hasła „HUMANITARIAN AID”. Wartość przesyłanych przedmiotów w paczce nie może przekraczać równowartości stu euro. Adresatem paczki może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

godz. 21.23 - Niemcy dostarczą Ukrainie 56 bojowych poradzieckich wozów piechoty

godz. 20.46 - KE przyjęła projekt o wymianie hrywien na waluty przyjmujących państw UE przez uchodźców z Ukrainy

Unia Europejska - Komisja Europejska w piątek przyjęła projekt w sprawie wymiany banknotów hrywny na waluty przyjmujących państw UE przez osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. To uzupełnienie pomocy humanitarnej udzielanej przez UE osobom uciekającym z Ukrainy, w szczególności podczas ich podróży na terytorium Wspólnoty.

Wniosek musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę. Według informacji PAP Komisja jest w kontakcie z prezydencją francuską w Radzie UE, aby nadać sprawie status priorytetowy.

Od początku zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę ponad 3,8 mln osób uciekających przed wojną przeciwko Ukrainie przybyło do UE.

Jedną z najpilniejszych potrzeb uchodźców jest możliwość wymiany posiadanych przez nich banknotów hrywny na walutę kraju przyjmującego. Piątkowy wniosek ma promować skoordynowane podejście wszystkich państw unijnych, aby zapewnić uchodźcom z Ukrainy takie same warunki wymiany banknotów hrywny na walutę lokalną niezależnie od tego, które państwo członkowskie przyjmuje te osoby.

godz. 20.17 - Rowery, zabawki dla dzieci, a nawet patelnia! Rosyjscy żołnierze plądrują i próbują zabrać do domu wszystko, co jest możliwe

godz. 19.27 - Pole bitwy niedaleko Hostomela

godz. 19.00 - Joe Biden: ponad 30 państwa przyłącza się do USA i uwalnia rezerwy ropy naftowej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że ponad 30 państw dołączyło do jego kraju i uwolni rezerwy ropy naftowej. Na rynek trafi dziesiątki milionów dodatkowych baryłek surowca, które mają obniżyć jego ceny.

Już przedwczoraj prezydent Biden zapowiedział, że USA otworzą swoje rezerwy i będą wprowadzały do sprzedaży milion baryłek ropy dziennie przez pół roku. Ma to przeciwdziałać globalnym gospodarczym skutkom inwazji Rosji na Ukrainę, która w połączeniu z sankcjami przeciwko Moskwie, wywołała szok na rynku i pogorszyła sytuację inflacyjną, m. in. właśnie w Stanach Zjednoczonych. Dziś cena baryłki ropy naftowej utrzymuje się poniżej stu dolarów.

godz. 18.36 - Dowództwo rosyjskie wycofuje niektóre jednostki spod Kijowa i Czernihowa, żeby przygotować natarcie na Charków i na kierunku donieckim

Informację podał w piątek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii. 

"Trwa wycofywanie niektórych jednostek z terytorium obwodu kijowskiego i czernihowskiego, a także przegrupowanie wojsk wroga, przypuszczalnie w celu utworzenia grup uderzeniowych na kierunku słobodzkim (Charków) i donieckim" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

godz. 18.16 - Ostrzelane rosyjskie pozycje przez ukraińską artylerię

godz. 17.50 - W obwodzie zaporoskim dokonano wymiany więźniów

Rosjanie uwolnili 86 ukraińskich żołnierzy, w tym 15 kobiet - poinformował wiceszef Kandelarii Prezydenta Zełenskiego Kyrylo Tymoszenko.

godz. 17.20 - Ukraiński wywiad wojskowy opublikował kolejny film, na którym zaprezentowano jakie łupy rosyjscy żołnierze "zdobywali" w Ukrainie

Okazało się, że połasili się nawet na tzw. karbowańce, czyli walutę, która wyszła z obiegu w Ukrainie przed 1996 rokiem. 

godz. 17.10 - Prezydent W. Zełenski: konieczne jest otwarcie korytarzy humanitarnych z Mariupola

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem powiedział, że jego inicjatywa dotycząca otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola musi zostać zrealizowana.

Emmanuel Macron zaproponował, aby jego kraj oraz Turcja i Grecja ewakuowały ludność cywilną z Mariupola. We wtorek rozmawiał o tej sprawie z Władimirem Putinem, jednak - jak przekazał Pałac Elizejski - nie osiągnięto porozumienia.
Prezydenci Ukrainy i Francji rozmawiali też o przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, omówiono proces negocjacji pokojowych - ich przebieg i perspektywy, znaczenie gwarancji bezpieczeństwa.

W Mariupolu przebywa obecnie około 170 tysięcy cywilów, którzy nie mają jak wydostać się z miasta. Nie mają dostępu do wody, jedzenia, prądu ani ogrzewania. Według strony ukraińskiej, niektórzy mieszkańcy zmarli z głodu.

godz. 16.40 - Enerhoatom: elektrownia atomowa w Czarnobylu pracuje w normalnym trybie

Wszystkie systemy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnym trybie. Na terenie obiektu nie ma rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek dyrektor elektrowni Wałerij Sejda, cytowany w komunikacie koncernu Enerhoatom.

godz. 16.20 - Wojska Putina ostrzelały autobus ewakuacyjny wiozący ludzi z Łysyczańska

Poinformował o tym szef administracji państwowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Na szczęście nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń.

godz. 15.34 - Szef Rady Europejskiej: wzywamy Chiny, by pomogły w zakończeniu wojny na Ukrainie; będziemy czujni na każdą próbę pomocy Rosji

Szefowa Komisji Europejskiej po szczycie UE-Chiny: Jasno przekazaliśmy Chinom, że nie powinny ingerować w nasze sankcje wobec Rosji.

godz. 15.28 - Mer Melitopola: rozpoczęto ewakuację miasta

Mer Melitopola Iwan Fedorow poinformował o rozpoczęciu ewakuacji miasta. Rosyjskie wojsko przez kilka dni blokowało korytarz ewakuacyjny i nie wpuszczało autobusów. W tym czasie ponad 1000 osób zgromadziło się w pobliżu punktu wyjścia i czekało na ewakuację.

Iwan Fedorow poinformował, że obecnie w kierunku Zaporoża zmierza konwój 6 autobusów, 3 ciężarówek i ponad 300 samochodów. Podziękował Państwowej Służbie Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych za to, że każdorazowo towarzyszy konwojowi humanitarnemu, pomaga rozładowywać pomoc humanitarną, ewakuuje ludzi oraz chroni tysiące dorosłych i dzieci.

Mer Melitopola dodał, że obecnie tworzone są kolejne konwoje humanitarne, które dostarczą Melitopolowi niezbędną pomoc i odbiorą ludzi w drodze powrotnej.

godz. 15.18 - W. Kliczko: ciężkie walki w Kijowie

Do ciężkich walk do dochodzi na północy i wschodzie Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. "Ryzyko śmierci jest bardzo duże, dlatego moja rada dla wszystkich, którzy chcą tu wrócić jest taka: proszę, wstrzymajcie się jeszcze trochę" - powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

Wcześniej lokalne władze informowały. że rosyjskie wojska w niektórych regionach w pobliżu Kijowa wycofują się, natomiast w innych wzmacniają swoje pozycje.

godz. 14.53 - Turcja: prezydent R. T. Erdogan zadzwoni do W. Putina

O godzinie 15 prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpocznie telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem będzie rosyjska inwazja na Ukrainę.

Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom, że podczas rozmowy poinformuje Władimira Putina, że ten wraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim muszą podjąć kroki w celu rozwiązania sporów dotyczących Donbasu i Krymu. Turecki prezydent ma też ponowić ofertę goszczenia rosyjskich i ukraińskich przywódców na rozmowy pokojowe.

W ostatnim czasie ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że jego kraj byłby wdzięczny Turcji, gdyby ta pomogła zorganizować spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy. Wczoraj odbyła się rozmowa prezydentów Ukrainy i Turcji. Politycy zgodzili się co do dalszych kroków mających przywrócić pokój.

"Jestem wdzięczny Turcji za jej gotowość do bycia gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju" - napisał Wołodymyr Zełenski.

Ostatnia telefoniczna rozmowa prezydentów Turcji i Rosji miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Recep Tayyip Erdogan podkreślił wtedy potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni i wprowadzenia pokoju między Rosją a Ukrainą oraz poprawy sytuacji humanitarnej w regionie.

We wtorek w Stambule delegacje Rosji i Ukrainy negocjowały warunki pokojowe. Rosja zapowiedziała, że ograniczy działania wojskowe w rejonie Kijowa i Czernihowa, a strona ukraińska miałaby z kolei rozważyć rezygnację z planów wstąpienia do NATO - warunkiem byłyby jednak udzielone Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Według informacji strony ukraińskiej czterema krajami, które miałyby uczestniczyć w takim porozumieniu, byłyby Polska, Izrael, Turcja i Kanada.

Wtorkowe negocjacje były pierwszym od niemal trzech tygodni osobistym spotkaniem obu stron. Tureckie władze twierdzą, że w trakcie rozmów osiągnięto największy jak do tej pory postęp od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Najtrudniejsze kwestie miałyby wkrótce zostać omówione przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów - Dmytra Kułeby i Siergieja Ławrowa. Jak poinformowała strona turecka, takie spotkanie może odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

godz. 14.38 - Sztab Generalny ukraińskiej armii informuje, że Rosjanie kontrolują obecnie miasto Izium w obwodzie charkowskim

godz. 14.03 - Prawie 500 osób autobusem i prawie 300 prywatnych samochodów ewakuuje się z Melitopola do Zaporoża

godz. 13.57 - Szef RE po rozmowach z premierem Chin

Przewodniczący Rady Europejskiej oczekuje, że Chiny wykorzystają swoje wpływy w Moskwie, by doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie. Charles Michel zamieścił wpis na Twitterze po rozmowach z premierem Li Keqiangem podczas unijno-chińskiego wideoszczytu. "Na społeczności międzynarodowej, w szczególności Unii Europejskiej i Chinach, spoczywa odpowiedzialność wykorzystania wpływów i dyplomacji, aby zakończyć rosyjską wojnę na Ukrainie i związany z nią kryzys humanitarny" - napisał szef Rady Europejskiej.

W Brukseli pojawiły się opinie, że rosyjska napaść na Ukrainę może doprowadzić do zbliżenia Pekinu i Moskwy. Stąd przed wideoszczytem unijni urzędnicy, odpowiedzialni za jego przygotowanie mówili, że europejscy liderzy ostrzegą dziś Chiny przed wsparciem wojskowym Rosji i przed pomaganiem jej w obchodzeniu sankcji nałożonych przez Zachód. Unijni urzędnicy podkreślali, że takie wsparcie odbije się negatywnie na relacjach gospodarczych, a Państwo Środka jest największym partnerem handlowym Europy.

O 14.00 przewodniczący Rady Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mają się połączyć z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

godz. 13.29 - Nowa runda rozmów negocjacyjnych 

Mychaił Podolak, doradca prezydenta Ukrainy ogłosił rozpoczęcie nowej rundy rozmów negocjacyjnych w formie wideokonferencji. 

godz. 13.10 - Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z papieżem Franciszkiem

godz. 12.47 - Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17,7 tys. żołnierzy, a także 625 czołgów, 316 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 131 śmigłowców – napisano w piątkowym komunikacie sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy

Straty dotyczące żołnierzy obejmują zabitych, rannych oraz wziętych do niewoli.

godz. 12.35 - Kreml przekazał w piątek, że "ukraiński nalot na magazyn paliw w zachodniej Rosji" utrudni przyszłe rozmowy pokojowe

godz. 12.11 - Ukraińscy żołnierze  z prywatnego ogrodu zoologicznego pod Kijowem ratują zwierzęta, które ucierpiały w wyniku rosyjskiego ostrzału

godz. 11.34 - Rozmowy między Rosją i Ukrainą będą kontynuowane zdalnie

Jak poinformował białoruski portal NEXTA, rozmowy między delegacjami rosyjskimi i ukraińskimi zostaną wznowione w piątek, 1 kwietnia za pomocą połączenia wideo.

godz. 11.24 - Aktualna mapa ukraińskiej kontrofensywy

godz. 10.22 - Zniszczony oddział wojsk rosyjskich: "Coś poszło nie tak"

godz. 10.17 - Iwanków w rękach Ukraińców - kolejny, udany kontratak wojsk ukraińskich

- Iwanków, w obwodzie kijowskim, został przejęty przez ukraińskie siły zbrojne - podaje portal NEXTA, powołując się na wpis dziennikarza Bohdana Aminowa.

godz. 09.55 - O uchodźcach z komisarzem ONZ - spotkanie w Kancelarii Premiera

godz. 09.50 - Pomoc humanitarna dla Mariupola wciąż wstrzymana - nie ma gwarancji bezpieczeństwa konwoju

Konwój Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną i medyczną dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosyjskie wojska zatrzymały też autobusy, którymi chciano ewakuować z Mariupola cywilów, podała BBC.

Konwój składający się z pięciu pojazdów wspomagających i dwóch ciężarówek ma dostarczyć pomoc do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie w dramatycznych warunkach przebywa wciąż ok. 160 tys. cywilów. Nie może jednak kontynuować jazdy bez gwarancji bezpieczeństwa od obu stron - dodała BBC.

godz. 09.45 - Atak na bazę paliw mógł być rosyjską prowokacją, twierdzi dziennikarz BILD

- Ukraiński sztab generalny powiedział mojemu koledze Filipowi Piatowi, że nie posiada informacji o ataku wojsk ukraińskich w obwodzie biełgorodzkim, sugerując że atak mógł być rosyjską prowokacją, która miałaby usprawiedliwić dalsze brutalne działania - napisał na Twitterze dziennikarz BILD Julian Roepcke. 

godz. 09.43 - Kolejki po paliwo w Biełgorodzie po ataku ukraińskich helikopterów

godz. 09.00 - 24 osoby zabite po nalocie wojsk rosyjskich na budynek administracji w Mikołajowie

Według najnowszych danych ratowników w Mikołajowie, podawanych przez ukraińskie media, 24 osoby zginęły w wyniku nalotu wojsk rosyjskich na budynek lokalnej administacji. Wciąż trwa odgruzowanie.

godz. 08.57 - Prawie 2,5 mln uchodźców z Ukrainy wjechało do Polski od początku inwazji, podaje Straż Graniczna

godz. 08.05 - Płonie osiem zbiorników w Biełgorodzie, ogień może przenieść się na następne 16 z pozostałych

Jak podaje rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, po ataku wojsk ukraińskich na bazę paliwową w Biełgorodzie osiem zbiorników z ropą stanęło w płomieniach. - Istnieje ryzyko, że pożar rozprzestrzeni się na pozostałe 16 - dodaje ministerstwo, cytowane przez portal NEXTA.

godz. 07.56 - Prezydent Ukrainy: "Nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami. Ale stopniowo wszyscy będą ukarani"

Wołodymyr Zełenski w nocnym wystąpieniu ogłosił dymisję dwóch generałów. To funkcjonariusze ukraińskich służb specjalnych SBU – były szef departamentu wewnętrznego bezpieczeństwa Andrij Naumow i były szef biura SBU w regionie Chersonia Serhij Kriworuczko.

- Ci oficerowie, którzy nie zdecydowali się, gdzie jest ich ojczyzna, którzy naruszają przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu i ochrony państwa, wolności i niepodległości, będą niewątpliwie pozbawieni swoich stopni wojskowych. Nie trzeba nam tu przypadkowych generałów - mówił prezydent Ukrainy. - Nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami. Ale stopniowo wszyscy będą ukarani - podkreślił.

godz. 07.51 - Siły ukraińskie przejmą kontrolę nad coraz większym terenem obwodu kijowskiego, przewiduje amerykański Instytut Studiów nad Wojną

- Siły ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki o wymiarze lokalnym wokół Kijowa, w stronę Sum oraz w obwodzie chersońskim. Prawdopodobnie Ukraińcy przejmą kontrolę w najbliższych dniach nad coraz większym terenem - szczególnie na północny zachód i na wschód od Kijowa - napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną na Twitterze.

godz. 07.42 - Udany atak wojsk ukraińskich na rosyjską miejscowość Biełgorod - celem baza paliwowa

W piątek nad ranem baza paliwowa w rosyjskiej miejscowości przygranicznej Biełgorod stanęła w płomieniach po nalocie dwóch ukraińskich helikopterów bojowych, podają źródła rosyjskie. W sieci pojawił się krótki film, który ma przedstawiać powrót helikopterów na Ukrainę po udanym ataku.

Informacji o ataku nie potwierdził jeszcze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniejsze relacje znajdziesz TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies