Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 35. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjskie wojska spod Kijowa przerzucane do Donbasu

Trwa 35. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W pobliżu granicy z Ukrainą, niedaleko Biełgorodu, doszło do potężnej eksplozji rosyjskiego składu broni. Wcześniej Rosja i Ukraina pertraktowały w Stambule. - Ukraińcy nie są naiwnymi ludźmi - skomentował Wołodymyr Zełenski. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.44 - Rosyjskie wojska częściowo wycofują się z Czarnobyla - podaje agencja AFP powołując się na źródła w Pentagonie. 

Zdaniem Amerykanów Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek. Rzecznik Pentagonu John Kirby dodał, że na razie Rosjanie wycofali mniej niż 20 procent swoich sił spod Kijowa. Miało to miejsce ostatniej doby. 

Amerykanie biorą pod uwagę, że wycofani żołnierze mogą trafić na front w Donbasie, który jest obecnie priorytetem dla Kremla

godz. 22.15 - Rosyjskie pociski uderzyły w magazyn Czerwonego Krzyża w Mariupolu. 

Nie pomogło, że na jego dachu widniał symbol Czerwonego Krzyża, wskazujący na obecność rannych lub ładunku cywilnego lub humanitarnego.

godz. 22.00 - Słowacja wydala z kraju 35 rosyjskich dyplomatów. Słowacja poinformowała, że działania jednego z rosyjskich dyplomatów były sprzeczne z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.

godz. 21.50 - Celem rosyjskiego ataku rakietowego w Dniepropietrowsku był skład ropy - informuje tamtejszy samorządowiec. 

Rosyjski atak rakietowy niszczy skład ropy w Dnieprze, centralnym ukraińskim mieście. - informuje przewodniczący sejmiku Mykoła Łukaszuk.

godz. 21.33 - Rosjanie ponownie użyli broni fosforowej. 

Według informacji ukraińskich władz obwodu donieckiego Rosjanie użyli tam bomb fosforowych. To już kolejny przypadek użycia tego zakazanego międzynarodowymi konwencjami uzbrojenia przez Rosję.

O kolejnym już rosyjskim ataku za pomocą bomb fosforowych poinformował szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. 

godz. 21.20 - Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Światowego Kongresu Ukraińców. 

godz. 21.10 - Ponad 1500 osób skorzystało w środę z korytarzy humanitarnych. 

- Trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w środę własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wojska rosyjskie po raz kolejny nie zastosowały się do wcześniejszych ustaleń i blokowały przejazd w Wasylówce w obwodzie zaporoskim, gdzie jechały autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną - dodała Wereszczuk. 

godz. 21.00 - Ranni i zabici w obwodzie ługańskim.

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów na wschodzie Ukrainy, w obwodzie ługańskim - przekazał szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj. Na szczęście 21 osób udało się wydobyć spod gruzów. Trwa ostrzał miast we wschodniej Ukrainie. 

 

godz. 20.45 - Za gaz zapłacimy w euro - mówi Olaf Scholtz.

Europa będzie płacić za gaz dostarczany z Rosji w euro, a nie w rublach, jak zapowiadał po nałożeniu sankcji Kreml. Zakończyła się telefoniczna rozmowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Od 1 kwietnia płatności będą kontynuowane w euro, jak dotychczas. Po tym jak pieniądze trafią do rosyjskiego Gazprom Banku, który nie jest objęty sankcjami Zachodu, waluta ma być konwertowana na ruble.

W zeszłym tygodniu rosyjski prezydent wysunął żądanie, aby płatności za dostarczany z Rosji gaz miały być wykonywane tylko w rublach, a nie - jak wcześniej - w euro lub dolarach. Takie waluty zostały zawarte w umowach na dostawy gazu z Rosji do Europy Zachodniej.

Żądanie wysunięte przez Władimira Putina miało na celu stymulowanie rosyjskiej gospodarki, której podstawami zachwiały sankcje nałożone na ten kraj przez Zachód po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

godz. 20.35 - Premier Holandii: porozumienie pokojowe nie zniesie automatycznie sankcji wobec Rosji.

- Zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą nie doprowadzi do automatycznego zniesienia europejskich sankcji wobec agresora, powiedział premier Mark Rutte podczas wizyty w Madrycie.

godz. 20.10 - Dniepropietrowsk zaatakowany przez Rosjan rakietami. Władze nie ujawniają jeszcze, co było celem ataku.

Dniepropetrowsk to milionowe miasto w środkowej Ukrainie, było świadkiem zaledwie kilku ataków rakietowych, w tym jednego, który poważnie uszkodził lotnisko.

godz. 19.52 - Rosja może podjąć działania eskalujące napięcie wokół Gruzji - ocenia część rosyjskich komentatorów niezależnych.
Jak podał portal Meduza - Separatyści z Osetii Południowej anonsowali podjęcie działań na rzecz przyłączenia do Rosji. W ocenie niezależnych komentatorów, tego typu oświadczenia mogą być rosyjską prowokacją, która ma na celu destabilizację sytuacji na granicach Gruzji. Moskwa, podobnie jak w przypadku Ukrainy, sprzeciwia się integracji Tbilisi z NATO.

godz. 19.38 - Kolejne trzy rosyjskie myśliwce zestrzelone - informuje The Kyiv Independent. 

Ukraińskie wojsko zestrzeliło także nieuzbrojony statek powietrzny nad wschodnim obwodem charkowskim.

godz. 19.30 Zdjęcia satelitarne firmy Maxar z obwodu chersońskiego. 

Zdjęcia satelitarne pokazuje, że siły rosyjskie założyły obóz na Ukrainie na lotnisku Czaplynka w obwodzie chersońskim. Śmigłowce i pojazdy zostały rozmieszczone w obozie, wykopano także okopy.

godz. 19.08 - Najnowsze informacje ze Sztabu Generalnego Ukrainy.

Rosyjski wróg kontynuuje zakrojoną na szeroką skalę agresję zbrojną na Ukrainę. Część jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest częściowo wycofywana z terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

Rosyjski wróg ma znaczne trudności z wprowadzeniem sprzętu bojowego wyjętego z długoterminowego składowania. Tak więc, zgodnie z dostępnymi informacjami, w 163. pułku czołgów 150. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych znaleziono znaczną liczbę niesprawnego sprzętu. Rosyjski wróg rozważa możliwość przetransportowania wadliwego sprzętu na czasowo okupowane terytoria obwodu donieckiego za pomocą traktorów w celu jego dalszej renowacji.

Wróg nadal ponosi znaczne straty. Według dostępnych informacji, 28 marca odbyła się uroczystość pożegnania z poległymi rosyjskimi żołnierzami w stałej lokalizacji 83. oddzielnej brygady szturmowej. Ich liczba to około 200 osób. - czytamy w komunikacie.

godz. 18.45 - Niemcy zaopatrzą wkrótce Ukrainę w broń o wartości 300 mln euro. 

Wśród wyposażenia znajdą się m.in. drony, broń automatyczna, uzbrojone samochody typu SUV - informuje Süddeutsche Zeitung i Nexta. 

godz. 18.25 - Zakończyła się godzinna rozmowa prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. "Poinformowałem o sytuacji na froncie, a także za stołem negocjacyjnym" - napisał Wołodymyr Zelenski. Jak napisał na swoim profilu społecznościowym rozmowa dotyczyła międzynarodowych sankcji na Rosję, pakietu pomocy finansowej i humanitarnej dla Ukrainy.

godz. 18.05 - Marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. Szef MSZ Ukrainy powiedział, że rozmawiał z polskimi partnerami między innymi o sankcjach wobec Rosji i przyszłości jego kraju po wojnie.

Jak poinformował, spotkania służyły koordynacji działań na rzecz tego, jak można wpłynąć na inne europejskie kraje w celu wzmocnienia sankcji przeciw Rosji, jak budować europejskie porozumienie wokół zwiększającej się agresji Rosji przeciw Ukrainie i wokół członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Minister Dmyto Kułeba powiedział, że przybył do Polski także po to, aby podziękować za wszystko, co nasz kraj zrobił do tej pory dla Ukrainy. Wcześniej szef MSZ Ukrainy spotkał się z premierem Mateusz Morawieckim.

godz. 17.58 Dwa z czterech rosyjskich samolotów, które na początku marca naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii, wyposażone były w broń jądrową - podała w środę telewizja TV4.

godz. 17.45 - Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, Michelle Bachelet, powiedziała, że rosyjskie ataki na ukraińską ludność cywilną mogą zostać uznane za zbrodnie wojenne. Wezwała też Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy.

Przemawiając podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie Michelle Bachelet dodała, że od początku wojny mieszkańcy Ukrainy "żyją w koszmarze".

- Życie milionów ludzi odwróciło się do góry nogami, kiedy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów albo do ukrywania się w piwnicach i schronach, gdy ich miasta są bombardowane - powiedziała. 

godz. 17.40 - Rosjanie używają zakazanych min przeciwpiechotnych w regionach Charkowa i Sumy - pisze Ukraińska Prawda.

godz. 17.30 - Ratownicy z Mikołajowa sprzątają gruzy budynku regionalnej administracji państwowej, który został zniszczony przez rosyjską rakietę.

godz. 17.25 - Niemcy „jako całość” są gotowe stać się gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj jest gotowy do działania jako gwarant bezpieczeństwa Ukrainy. Ogłosił to rzecznik niemieckiego rządu Steffen Gebestreit - pisze Reuters i Europejska Prawda. 

godz. 17.18 - Kreml w środę rozwiał nadzieje, że ostatnia runda rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą wkrótce zakończy się, sygnalizując, że ataki, które spowodowały spustoszenie na Ukrainie, będą kontynuowane - informuje The Wall Street Journal. 

godz. 17.10 - Federacja Rosyjska zbiera wojska w Czarnobylu i Strefie Wykluczenia – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych.

godz. 17.00 - Ponad 16 mln dolarów udało się zebrać w czasie charytatywnego koncertu dla Ukrainy w Birmingham. Na scenie pojawił się m.in. Ed Sheeran.

godz. 16.55 - Ukraiński wywiad wojskowy dane kolejnych rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie. Tym razem z centrum zastosowania jednostek wywiadowczych i jednostek specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

godz. 16.48 - Tak dzisiaj wygląda Irpień w obwodzie kijowskim.

godz. 16.35 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w norweskim parlamencie, że działania Federacji Rosyjskiej na morzach zagrażają międzynarodowemu bezpieczeństwu.

Łącząc się zdalnie z parlamentarzystami wskazał, że ukraińskie porty zostały zablokowane wraz z początkiem rosyjskiej inwazji. Prezydent wezwał też państwa zachodnie do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję i zaapelował o dostawy broni.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że około stu statków zablokowanych przez Rosjan nie może wypłynąć na Morze Śródziemne. Dodał, że niektóre statki zostały przejęte. 

godz. 16.30 - Jasne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie stosunków Polski z USA. 

godz. 16.15 - Uczniowie-uchodźcy z Ukrainy dostaną komputery do nauki zdalnej - zapewnia polskie MEiN.

To wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, Poczty Polskiej i Związku Cyfrowa Polska w ramach akcji "Szkoła dla Was". Komputery trafią do ukraińskich uczniów-uchodźców za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

godz. 16.00 - Referendum w sprawie neutralności Ukrainy oraz umowy dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa będzie mogło być przeprowadzone dopiero po wycofaniu się rosyjskich wojsk. Poinformował doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Podczas briefingu we Lwowie zaznaczył, że jakikolwiek traktat podpisany w czasie obecności wojsk wroga na terytorium kraju jest niezgodny z Konwencją Wiedeńską. Dodał, że po zakończeniu referendum na Ukrainie dokument miałyby ratyfikować parlamenty państw-gwarantów oraz Rada Najwyższa Ukrainy. "

- Bez wątpienia referendum nie odbędzie się teraz, ponieważ trwają działania wojenne, w kraju obowiązuje stan wojenny. Sposób przeprowadzenia referendum będzie przejrzysty, ale przystąpimy do jego organizacji dopiero wówczas, kiedy rosyjskie wojska opuszczą terytorium naszego kraju - wskazał Mychajło Podolak.

Wczoraj w Stambule odbyły się negocjacje pokojowe między delegacjami Ukrainy i Rosji. Po ich zakończeniu strona ukraińska przedstawiła szczegóły dotyczące idei nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Szef grupy negocjacyjnej Dawyd Arachamija powiedział, że Ukraina chce, aby gwarantami były kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ, Turcja, Niemcy, Polska i Izrael.

Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że o neutralnym statusie państwa - co oznacza otrzymanie gwarancji bezpieczeństwa - Ukraińcy mogą zdecydować w referendum.

godz. 15.53 - Wielka Brytania nie jest gotowa dać Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

Wicepremier Dominic Raab mówi, że jego kraj nie jest gotowy, aby stać się gwarantem niepodległości Ukrainy w ramach proponowanego przez Kijów porozumienia pokojowego z Moskwą.

„Ukraina nie jest członkiem NATO” - powiedział brytyjski premier. 

godz. 15.45 -  Amerykanie szacują straty rosyjskiego wojska na ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Sztab Generalny Ukrainy mówi o ponad 17 tys. zabitych rosyjskich żołnierzach. 

Nuland uważa, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans na szczęśliwy finał, do czasu gdy nie dojdzie do zawieszenia broni.

godz. 15.30 - Dramatyczny opis sytuacji w Irpieniu. "Poległych miażdżono czołgami” - zginęło do 300 cywilów - pisze Ukraińska Prawda.

Burmistrz  poinformował, że według wstępnych danych w mieście zginęło do 300 cywilów i do 50 żołnierzy, choć dane nie są precyzyjne.

- Zmiażdżyli zabitych Ukraińców, zmiażdżyli ich i po prostu wgnietli w asfalt. Strasznie było oglądać… - mówił burmistrz. Ołeksandr Makrushin powiedział też, że dochodziło do gwałtów na Ukrainkach.  

godz. 15.10 - Na Ukrainie dochodzi do przypadków szabrownictwa, jednak są to odosobnione przypadki - poinformował w środę zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy Ołeksij Biłoszycki. Zdarza się też, że na szabrowniku dokonywany jest samosąd mieszkańców - informuje Interfax

Nie ma dokładnych danych w sprawie liczby takich przestępstw na terenie kraju od czasu rosyjskiej inwazji. Ukraińscy policjanci potwierdzają, że zdarza im się interweniować i odwiązywać złodziei np. od pni drzew, gdzie są umieszczani do przyjazdu służb.

godz. 14.50 - Po 24 lutego br. pracę w Polsce podjęło ponad 21 tys. obywateli Ukrainy

76 proc. z tych osób to kobiety - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister dodała, że w przypadku 74 proc. zawarto umowę zlecenia lub umowę świadczenia usług.

godz. 14.45 - Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów

Poinformował o tym w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Zdaniem sztabu dzieje się tak, ponieważ wojsko rosyjskie ponosi na Ukrainie duże straty i trzeba jakoś uzupełnić walczące jednostki.

W komunikacie podkreślono, że wróg kontynuuje zbrojną agresję przeciw Ukrainie, ale prawdopodobnie tymczasowo zrezygnował z działań na rzecz zablokowania Kijowa, przegrupowuje siły i skupia się na operacji ofensywnej na wschodzie kraju, koncentrując sprzęt na kierunku donieckim i tawrijskim.

godz. 14.22 - Prezydent Andrzej Duda nadał polskie obywatelstwo Zofii Curkan, urodzonej w 1917 roku najstarszej Polce z Odessy

"Pani Zofia Curkan nigdy nie przestała pielęgnować polskich tradycji, kultury i języka. W listopadzie 2021 dostała paszport. Jej wielkim marzeniem było, aby jeszcze raz zobaczyć swoją Ojczyznę" - przekazała Kancelaria Prezydenta.  

godz. 13.58 - Dmytro Kułeba: Jestem wdzięczny Polakom

"Jestem wdzięczny Polsce za gościnność dla Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest gotowa udzielić Ukrainie większego wsparcia humanitarnego, finansowego i politycznego. Bez wątpienia w potrzebie ujawniają się prawdziwi przyjaciele" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. 

godz. 13.15 - W okupowanym mieście Bałaklija nieznany bohater zerwał z budynku flagę wroga - podała NEXTA

godz. 13.06 - Pomimo rosyjskich obietnic o ograniczeniu działań wojskowych w Ukrainie, okupant wciąż atakuje

godz. 12.55 - Z początkiem wojny Lwów stał się informatyczną stolicą Ukrainy - Forbes

godz. 12. 40 - Zniszczona rosyjska kolumna

godz. 12.20 - Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybył do elektrowni atomowej na południu Ukrainy - podała NEXTA

godz. 11.50 - Rosyjskie wojska spod Kijowa przerzucane do Donbasu

Część rosyjskich wojsk wycofywanych spod Kijowa przerzucana jest do Donbasu. Poinformował o tym doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. Rosja wczoraj zapowiedziała ograniczenie działań bojowych w obwodach kijowskim i czernihowskim, w celu, jak to określono - zwiększenia zaufania podczas rozmów pokojowych. Ukraińskie władze informują, że Rosjanie wycofali jedynie część oddziałów, ale wciąż kontynuują ataki.

Ołeksij Arestowycz zaznaczył, że już drugą dobę obserwowane jest wycofywanie części rosyjskich oddziałów spod Kijowa. Jak podkreślił, Rosjanie nie wycofują całkowicie z frontu tych jednostek, ale przerzucają je do Donbasu, gdzie obecnie trwają zaciekłe walki i rosyjska próba otoczenia ukraińskich sił. Jak dodał, cześć rosyjskich oddziałów spod Kijowa przerzucana jest także do Mariupola, gdzie trwają walki uliczne, a Rosjanie zajęli już połowę miasta.

Doradca ukraińskiego prezydenta zaznaczył, że Rosjanie zostawili jednak cześć sił pod Kijowem, aby blokować ukraińską armię w okolicach ukraińskiej stolicy. Ołeksij Arestowycz dodał, że w obwodzie Czernihowskim nie obserwuje się znaczącego wycofania Rosjan, a rosyjska armia dokonuje ostrzałów stolicy obwodu.

godz. 11.40 - Rada Praw Człowieka przyjęła rezolucję wzywającą do "szybkiego i sprawdzalnego" wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy

godz. 11.35 - Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie "Wolna Rosja"

Ukraiński wywiad wojskowy przekazał na Telegramie, że Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie "Wolna Rosja". 

W skład tego legionu weszło już ponad 100 osób. Wystartowały już przygotowania. Z komunikatu służb wynika, ze pierwsi członkowie legionu są już zaznajamiani z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW.

Dowódcy pododdziałów legionu zapoznali się również z sytuacją na frontach i wspólnie wyrazili chęć odbycia pierwszej walki przeciw "kadyrowcom", czyli czeczeńskim bojownikom w rosyjskiej służbie

godz. 11.03 - Ukraiński myśliwiec zestrzelił wrogi pocisk w obwodzie chmielnickim - podała agencja Ukrinform

godz. 10.40 -  Rząd Niemiec przygotowuje się na ewentualne pogorszenie dostaw gazu

W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę rząd Niemiec przygotowuje się na ewentualne pogorszenie dostaw gazu. Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił w związku z tym etap wczesnego ostrzegania w ramach planu kryzysowego w zakresie zaopatrzenia w gaz. Zastrzegł, że jest to działanie profilaktyczne, a bezpieczeństwo dostaw jest nadal zapewnione.

godz. 10.00 - Siły Zbrojne Ukrainy: Straty wrogów na infografikach

godz. 9.52 - Morawiecki: Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla

- Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie - powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. 

- Dzisiaj to narzędzie szantażu Putina przekształciło się w narzędzie wojny. Dlatego wzywamy wszystkich w Europie, aby poszli w nasze ślady. Dla nas ta polityka jest konsekwencją realizowania planów - zaapelował szef polskiego rządu. - Kiedy inni w Europie patrzyli na Rosję jako na partnera do robienia biznesu, my wiedzieliśmy, że Rosja posługuje się przede wszystkim gazem jako narzędziem szantażu. Dlatego przekonujemy od lat, żeby zabrać Putinowi i Rosji narzędzia szantażu - mówił Morawiecki.

- Punkt drugi to odejście od rosyjskiej ropy - zakomunikował Morawiecki. - Będziemy robić wszystko, aby do końca roku odejść od rosyjskiej ropy - dodał Morawiecki. 

- Nałożymy całkowite embargo na węgiel z Rosji - zapewnił premier. - Mam nadzieję, że w kwietniu, najpóźniej w maju, nastąpi całkowite odejście od rosyjskiego węgla - dodał. 

godz. 9.03 - Rosyjskie siły opuściły Irpień. W mieście nadal są m.in. miny

godz. 8.43 - Reuters: przepływy gazu przez gazociąg Jamał-Europa spadły do zera

godz. 8.30 - Nowe dane Straży Granicznej

godz. 7.58 - Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w tym kraju zginęło co najmniej 145 dzieci, a ponad 220 zostało rannych

Z najnowszych informacji biura prokuratora generalnego Ukrainy wynika, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w tym kraju zginęło co najmniej 145 dzieci, a ponad 220 zostało rannych.   

Oprócz tego w bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych.  

godz. 7.46 - Z danych ONZ wynika, że 3,9 miliona Ukraińców to uchodźcy. Natomiast kolejne 6,5 miliona zostało wewnętrznie przesiedlonych z powodu rosyjskiej agresji - przekazała NEXTA

godz. 7.12 - Najnowsze dane wywiadu obronnego o sytuacji na Ukrainie

"Rosyjskie jednostki, które poniosły ciężkie straty, zostały zmuszone do powrotu na Białoruś i do Rosji w celu reorganizacji i uzupełnienia zaopatrzenia" - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Ukrainy. 

godz. 7.10 -  W ostatnim miesiącu w Mariupolu mogło zginąć tysiące cywilów

Z danych ONZ wynika, że w ostatnim miesiącu w Mariupolu mogło zginąć tysiące cywilów - podała agencja Ukrinform.

godz. 7.00 - Rosyjskie wojsko ostrzelało dzielnicę mieszkalną w Lisiczańsku

Informację przekazała NEXTA. Nie ma jeszcze informacji o ofiarach. 

Inwazja Rosji na Ukrainę - RELACJE Z POPRZEDNICH DNI

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies