Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 34. dzień rosyjskiej inwazji. Są ofiary ataku w Mikołajewie

Ukraińcy po wyzwoleniu Irpienia zepchnęli Rosjan z autostrady E40/M-06 Żytomierz. W ostatniej dobie walk wojska Putina brały na cel głównie magazyny z paliwem. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.40 - Francja twierdzi, że misja humanitarna do Mariupola nie jest możliwa „na tym etapie”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poprosił prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie korytarza humanitarnego z Mariupola, jednak nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi, mówi biuro Macrona.

 

godz. 22.10 - Straty Ukrainy szacowane na bilion dolarów - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Straciliśmy mosty, drogi, domy, budynki. Straty naszej gospodarki to ponad 290 miliardów dolarów. Liczby rosną z dnia na dzień.

godz. 21.50 Rosja blokuje ewakuację do Zaporoża.

Według gubernatora obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha wcześniej uzgodnione drogi ewakuacyjne z Enerhodaru i Berdiańska do Zaporoża zostały zablokowane przez Rosję.

godz. 21.30 - Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

Pojawił się rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie tworzenia fejków o jeńcach. Rosyjskim wojskowym rozkazano stworzyć i rozpowszechnić zainscenizowane nagrania, na których rzekomo ukraińska strona w nieludzki sposób traktuje rosyjskich jeńców" - napisał ukraiński resort obrony. Rosja ma w ten sposób próbować skompromitować Ukrainę.

Hakerzy pokazali rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie stworzenia fejków o jeńcach. 

 

godz. 21.10 - Joe Biden zapewnia, że USA i kraje UE nie zrezygnują z pomocy Ukrainie i nakładaniu sankcji na Rosję. 

- Dziś rano rozmawiałem z prezydentem Emmanuelem Macronem, kanclerzem Olafem Scholzem, premierem Mario Draghim i premierem Borisem Johnsonem. Potwierdziliśmy naszą determinację w dalszym podnoszeniu kosztów dla Rosji, a także w dalszym dostarczaniu pomocy Ukrainie - czytamy w komunikacie z Białego Domu. 

godz. 21.00 - Ukraiński analityk polityczny Ołeksij Arestowycz określił prawdopodobieństwo przystąpienia Białorusi do wojny jako niskie. Jego zdaniem Rosja zdaje sobie z tego sprawę. 

- Wycofanie wojsk rosyjskich z północy Ukrainy pokazuje, że zrozumieli, że nie będą w stanie przekonać Łukaszenki - powiedział ekspert.

godz. 20.45 - Ciała 12 ofiar odnalezione pod gruzami mikołajowskiej administracji regionalnej.

Budynek został dziś rano częściowo zniszczony w wyniku uderzenia rakietowego. Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy wciąż prowadzi akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

godz. 20.38 - Niemcy są drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę, powiedziała tamtejsza minister obrony Christine Lambrecht podczas spotkania w Waszyngtonie - informuje we wtorek agencja Reutera.

- Jeśli chodzi o Ukrainę, Niemcy stały się drugim największym dostawcą broni, jak sądzę - powiedziała Lambrecht, odpowiadając na międzynarodową krytykę, że Niemcy nie dostarczają wystarczającej ilości broni do Kijowa.

godz. 20.10 - Wstrząsająca opowieść 14-letniego Yury, który widział jak rosyjscy żołnierze mordują mu ojca. 

godz. 20.00 - Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy nadal sukcesywnie niszczą sprzęt wojskowy i siły życiowe rosyjskich okupantów, chroniąc swoich obywateli i ojczyznę.

W okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec bombardujący i bezzałogowiec

godz. 19.43 - W rejonie Zaporoża rosyjscy żołnierze porwali ukraińską dziennikarkę Irinę Dubczenko, szefową Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy.

Została zabrana do Doniecka w celu przeprowadzenia czynności śledczych - jak podają Rosjanie. Irina ukryła w swoim domu ciężko rannego ukraińskiego żołnierza.

godz. 19.35 - Sztab Generalny Ukrainy informuje, że Rosjanie wycofują część swoich pododdziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

Jak głosi komunikat sztabu, część tych pododdziałów została skierowana na Białoruś. Rosjanie wysłali też posiłki dla swoich oddziałów w północno-wschodniej i wschodniej części Ukrainy. Na północy kraju rosyjska artyleria ostrzeliwała ukraińskie pozycje w kilku miejscowościach.

godz. 19.15 - Młodzi poborowi z donieckiej Republiki Ludowej narzekają, że zostali wysłani do w okolice Sumy na Ukrainie jako mięso armatnie.

godz. 19.11 -  Światowi eksperci ds. praw człowieka,  w tym żona George'a Clooneya, a także firma Microsoft pomogą w działaniach międzynarodowej grupy roboczej ds. odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie przez Rosjan w czasie wojny - poinformowało we wtorek w oświadczeniu ukraińskie biuro prokuratora generalnego - informuje PAP.

W grupie znajdzie się między innymi Amala Clooney, żona George'a Clooneya, która reprezentowała m.in. Julię Tymoszenko i Juliana Assange'a, czy eksperci prawni z amerykańskiej grupy Covington & Burling LLP oraz francuskiej Sygna Partners, które reprezentują już Ukrainę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Microsoft będzie partnerem technologicznym grupy roboczej. Zapewni pomoc techniczną w celu zapewnienia ochrony, analizy i wymiany dowodów zbrodni z odpowiednimi instytucjami - informuje portal Ukrainska Prawda za biurem prokuratora generalnego.

Wszyscy członkowie grupy roboczej, a także współpracujący z nią prawnicy i naukowcy, będą wykonywać swoją pracę bezpłatnie. Mają przedstawiać zalecenia dotyczące poniesienia odpowiedzialności za zbrodnie oraz doradzać i zapewniać reprezentację w sprawach cywilnych i karnych.

Grupa robocza zapewni także wytyczne strategiczne dotyczące współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. 

godz. 19.00 - Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków z użyciem pocisków hipersonicznych, prawdopodobnie, by przestraszyć wrogów - powiedział we wtorek generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie. Generał dodał też, że na Ukrainę nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.

godz. 18.45 - Ponad 40 tys. Ukraińców zostało dotychczas deportowanych w głąb Rosji przez rosyjskie wojska. Ukraińcy są masowo uprowadzani siłą ze swoich domów i kierowani do obozów w okupowanych przez Rosję obwodach donieckim i ługańskim. Tam przed wywózką do Rosji przechodzą selekcję. Są torturowani, głodzeni, pozbawieni jedzenia i wody. Istnieje też wiele świadectw potwierdzających, że ludzie znikają - podkreśla wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

- Wiemy, że są obozy filtracyjne w regionach donieckim i ługańskim. Ludzie, po zabraniu im paszportów, są tam poddawani selekcji pod kątem przychylności wobec Rosji. Jeśli istnieją dowody, że dana osoba jest ukraińskim patriotą, to jest poddawana torturom. Niektórzy znikają nie wiadomo gdzie - powiedziała wicepremier Ukrainy.

Wojska okupacyjne wywiozły do Rosji ponad dwa i pół tysiąca ukraińskich dzieci. Wiele z nich zostało oddzielonych od rodziców. Ich miejsca pobytu są nieznane, wcześniej dzieci te mieszkały w obwodach donieckim i ługańskim, czasowo okupowanym przez Rosję - poinformowało ukraińskie MSZ. Rosyjskie wojska wywożą też do Rosji dzieci z sierocińców i internatów. Wszystkie te działania stanowią rażące naruszenia praw człowieka - podkreślają ukraińskie władze.

godz. 18.35 - Sztab Generalny Ukrainy informuje o zniszczeniu przez wojska ukraińskie rosyjskiego pojazdu opancerzony Kamaz Typhoon.

Odporne na miny pojazdy z zasadzką Kamaz Typhoon (MRAP) należą do najlepszych broni rosyjskiego wojska.

godz. 18.15 - Staniłsaw Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych pisze, że 58 rosyjskich żołnierzy z Obwodu Kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów. Żołnierze nie chcieli być wysłani na front do Ukrainy.

godz. 18.10 -  W Wielkiej Brytanii zatrzymano kolejny jacht. Jego wartość to około 50 mln dolarów. Nalży do rosyjskiego biznesmena, który ma bliskie związki z Wladimierem Putinem, ale nie został objęty sankcjami. Służby nie ujawiniły jego nazwiska.  

godz. 17.55 - Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie porwali już 11 merów i 8 przedstawicieli władz lokalnych - przekazał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

We wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o porwaniu 28 marca Ołeksandra Babycza, mera miejscowości Hoła Prystań, w obwodzie chersońskim.

godz. 17.35 - Straty sił zbrojnych Ukrainy nie są małe, ale do zakończenia działań bojowych podawanie konkretnej liczby jest zabronione - mówi doradca prezydenta Zełenskiego Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla BBC-Ukraina. Zapewnił jednak, że straty Ukrainy są o wiele mniejsze niż rosyjskie.

godz. 17.33 - Wojska rosyjskie zaatakowały lotnisko w Starokonstantinowie w obwodzie Chmielnickim - ogłosił burmistrz miasta Nikołaj Melniczuk. Według niego nie było ofiar, ale zniszczono zapasy paliwa.

godz. 17.25 - W mieście Irpin, które zostało wyzwolone spod okupacji rosyjskiej, 50% wszystkich budynków jest zniszczonych. Burmistrz Ołeksandr Markushyn podkreśla, że lokalne władze będą nadal ewakuować okolicznych mieszkańców, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

- Jeszcze nie wracajcie. Miasto nadal nie jest bezpieczne. Nadal słyszymy strzały i ostrzał, Grads [wiele wyrzutni rakiet] są nawet nadal rozmieszczane. Dzisiaj nadal nie możesz wrócić. Absolutnie poinformuję wszystkich, gdy tylko będzie możliwy powrót - powiedział burmistrz.

godz. 17.17 - Wielka Brytania nie zmniejszy sankcji wobec Rosji, nawet jeżeli dojdzie do zawieszenia broni - powiedział premier Boris Johnson.

- Nacisk na Putina musi zostać zwiększony zarówno poprzez dalsze środki gospodarcze, jak i zapewnienie pomocy wojskowej, aby Rosja całkowicie zmieniła kurs - dodał Johnson. 

godz. 17.02 -  30 europejskich krajów nie nadaje już rosyjskich kanałów telewizyjnych - przekazał ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko na Telegramie.

godz. 16.55 - Rosjanie wystrzelili pocisk w lotnisko w obwodzie chmielnickim.

godz. 16.45 - Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Pakistanu o walce z rosyjskim najeźdźcą. 

- Dla nas najważniejszy jest pokój. To bezwarunkowy priorytet - napisał Zełenski.

godz. 16.39 - Kolejny burmistrz został uprowadzony w regionie Chersonia.

godz. 16.18 - Nowe projekty ustaw polskiej Rady Ministrów.

godz. 16.08 - Belgia i Holandia wydalają ze swoich krajów rosyjskich dyplomatów - odpowiednio 21 i 17 osób. Także Irlandia wyrzuca z kraju 4 urzędników rosyjskich.

O wydaleniu poinformował w Holandii minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Rosjanie byli zarejestrowani jako dyplomaci, a w rzeczywistości pracowali jako oficerowie wywiadu. Podobną argumentację zastosowała Belgia, gdzie 21 rosyjskich dyplomatów oskarżonych jest o szpiegostwo - podała belgijska agencja prasowa Belga.

godz. 16.05 - Atak hakerów na na infrastrukturę Federalnej Agencji Transportu Lotniczego. Usunięto około 65 terabajtów danych.

W wyniku ataku cybernetycznego wszystkie dokumenty, akta, dane rejestracyjne samolotów oraz poczta zostały usunięte z jej serwerów. Władze szukają kopii zapasowej. Aviation Herald pisze, że nie ma kopii zapasowej tych danych - rosyjskie Ministerstwo Finansów nie przeznaczyło na to środków. Departament został nawet zmuszony do przejścia na obieg dokumentów papierowych.

godz. 16.00 - Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju. Propozycję tę przedstawiono na dzisiejszych rozmowach z delegacją rosyjską w Stambule.

Przedstawiciel ukraińskiej delegacji, lider frakcji "Sługa narodu" w ukraińskim parlamencie, Dawyd Arachamija, poinformował, że nowy system gwarancji dla Kijowa miałby działać na podstawie umowy międzynarodowej. Miałyby ją podpisać państwa członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska i Izrael. Państwa te miałby wspierać dążenia Ukrainy do wejścia w skład Unii Europejskiej. Dawyd Arachamija dodał, że międzynarodowe gwarancje nie obejmowałby Krymu i Sewastopola.

Inny członek ukraińskiej delegacji, Ołeksandr Czałyj, dodał, że gwarancje powinny działać tak, jak artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. "Jeśli będziemy mieli gwarancje działające tak, jak artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, to zgodnie z naszą konstytucją nie będziemy utrzymywać na naszym terytorium obcych baz wojskowych, nie będziemy rozmieszczać zagranicznych kontyngentów wojskowych i nie będziemy wstępować do sojuszy wojskowo-politycznych" - powiedział Ołeksandr Całyj.

Dawyd Arachamija dodał, że sprawa Krymu powinna zostać rozstrzygnięta drogą oddzielnych negocjacji. "Proponujemy, aby Ukraina i Rosja zostały na swoich stanowiskach. W ciągu 15 lat odbyłyby się rozmowy dwustronne na temat statusu Krymu i Sewastopola" - mówił po negocjacjach Arachamija. Według ukraińskiej delegacji, po zawarciu ukraińsko-rosyjskiego porozumienia na tych zasadach mogłoby dojść do spotkania prezydentów obu państw

godz. 15.53 - Autor legendarnej frazy o „rosyjskim okręcie wojennym”, strażnik graniczny Roman Hrybow wrócił z niewoli do rodzinnego obwodu czernihowskiego - poinformował szef administracji obwodu czernihowskiego.

godz. 15.45 - Rzecznik rządu Piotr Muller: Dzisiaj RM podjęła kolejne kroki, żeby te działania wzmocnić, żeby te działania, które podejmowaliśmy na poziomie sankcji unijnych w pewnym zakresie rozszerzyć na poziomie krajowym. I te kolejne ruchy dzisiaj RM zaakceptowała.

Pierwsza to decyzja #RadaMinistrów o przyjęciu wniosku o skierowaniu do strony rosyjskiej noty dyplomatycznej informującej o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją ws. popierania i wzajemnej ochrony inwestycji.

Druga kwestia to przyjęcie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. To pakiet, który rozszerza możliwości sankcyjne bezpośrednio na poziomie krajowym. Majątki i aktywa zostały zamrożone, a nie skonfiskowane, bo zgodnie z polską Konstytucją taka konfiskata nie jest możliwa. Polska od samego początku zgodnie z sankcjami unijnymi mrozi wszelkie majątki i aktywa, które wynikają z sankcji unijnych. To ponad 160 mln zł które zostały zamrożone.

Projekt ustawy o mrożeniu majątków na terenie Polski zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do inwazji na suwerenną Ukrainę. Rozszerzamy przepisy krajowe idąc dalej niż do tej pory były posunięte sankcje unijne.

godz. 15.40 - Rosja zaczęła wycofywać swoje wojska spod Kijowa - informuje CNN

Zdaniem amerykańskiego wywiadu. Ma to być długoterminowy ruch, który może oznaczać pogodzenie się Rosji z porażką na północy Ukrainy. Pentagon także zauważa, że wojsko rosyjskie skupia się na wschodniej Ukrainie. Podczas rozmów w Stambule rosyjski wiceminister obrony Aleksandr Fomin powiedział, że ograniczenie działań w okolicach Kijowa i Czenihowa ma być zalążkiem zwiększenia zaufania między stronami konfliktu, które jest potrzebne do zawarcia pokoju. 

godz. 15.30 - Rosyjski właściciel hotelu Michaił Gołubcow mówi, że częściowo to wstyd, jaki czuje z powodu inwazji na Ukrainę, skłonił go i jego rodzinę do przyjęcia Ukraińców uciekających przed walkami - jak dotąd dach nad głową znalazły 34 osoby. 

godz. 15.20 - Delegacja rosyjska podczas rozmów w Stambule stwierdziła, że Rosja nie jest przeciwna przystąpieniu Ukrainy do UE - oświadczył doradca prezydencki i szef rosyjskiej delegacji Władimir Miedinski, cytowany przez agencję państwową RIA Nowosti.

godz. 14.52 - Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze o uruchomieniu nowego sytemu przekazywania wsparcia rzeczowego na Ukrainę przez firmy z UE

godz. 14.50 - Według kanału NEXTA, Unia Europejska oraz kraje grupy G7 odmówiły płacenia Rosji za gaz w rublach

godz. 14.40 - Dokumenty pozwalają na odbycie spotkania Putina z Zełenskim

Według członków delegacji ukraińskiej podczas rozmów, dostępne dziś dokumenty pozwalają już na odbycie spotkania Putina z Zełenskim.

godz. 14.25 - Okolice Zaporoża. Zniszczony rosyjski bojowy wóz piechoty BMP-3

godz. 14.10 - Ukraina zestrzeliła we wtorek 17 rosyjskich "celów powietrznych". To 8 samolotów, 4 drony, 3 helikoptery i 2 rakiety - wylicza The Kyiv Independent

godz. 14.05 - Po negocjacjach: Rosja ogranicza działania bojowe na kierunkach kijowskim i czernihowskim

Rosyjskie MON po dzisiejszych rozmowach delegacji ukraińsko-rosyjskich w Stambule: Rosja decyduje się na drastyczne ograniczenie działań bojowych na kierunkach kijowskim i czernihowskim.

godz. 13.45 - Decathlon zawiesza działanie w Rosji

Francuska sieć sportowa Decathlon zawiesza działalność swoich sklepów w Rosji.

Przed kilkoma dniami Ukraina wezwała do globalnego bojkotu firmy i innych francuskich przedsiębiorstw, które nie wycofały się z rosyjskiego rynku mimo inwazji Kremla na Ukrainę. "Ściśle przestrzegając sankcji międzynarodowych Decathlon zauważa, że warunki dostaw nie są już wystarczające, aby kontynuować działalność w Rosji. Decathlon musi zawiesić działalność swoich sklepów" - przekazała firma w oświadczeniu.

godz. 13.40 - Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza

Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa - podały ukraińskie władze o godz. 13 czasu polskiego.

godz. 13.35 - Dramatyczne wieści z Mikołajowa

Nowe dramatyczne wieści z Mikołajowa. Po ataku rosyjskich sił nie żyje co najmniej 7 osób, a 22 jest rannych - agencja AFP.

Co najmniej siedem osób zginęło, a 22 zostały ranne we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - przekazała na Facebooku Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych ataku.

godz. 13.27 - Reuters powołując się na ukraińską ambasadę w Turcji przekazał, że na dziś zakończono negocjacje między Ukrainą a Rosją

godz. 13.22 - Zełenski: Cała energia jest oddana na obronę naszego państwa

Każdy i każdy na Ukrainie się zjednoczył i cała energia jest oddana na obronę naszego państwa - napisał Zełenski na swoim Facebooku. 

godz. 13.01 - Zdjęcia ze zniszczonego dziś Mikołajewa

godz. 12.47 - Szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim opublikował nagranie, na którym uchwycono nadlatującą rakietę z dzisiejszego ataku

godz. 12.33 - Mikołajów po ataku rosyjskich sił

godz. 12.10 - Pojawiają się kolejne zdjęcia z zaatakowanego budynku administracyjnego w Mikołajewie

Podano również, że w ataku zginęła jedna osoba.

godz. 11.10 - We wtorek otwarte zostaną 3 korytarze humanitarne Mariupola, Melitopola i Enerhodaru - przekazał serwis The Kyiv Independent

godz. 10.30 - Wołodymyr Zełenski podziękował czeskiemu premierowi za wspieranie Ukrainy w walce z rosyjską agresją

godz. 9.47 - Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich 

W Stambule rozpoczęła się kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich.

godz. 9.23 - Turecki prezydent przybył już na rozmowy

godz. 8.45 - Od początku wojny z Ukrainy wyjechało 2,344 mln osób

Najnowsze dane podaje Straż Graniczna. 

godz. 7.57 - Rosyjscy żołnierze w pobliżu Czarnobyla mogli ucierpieć w wyniku napromieniowania 

Informacje podaje agencja Reuters.

godz. 7.47 - Japonia odmówiła zapłaty za rosyjski gaz w rublach 

Informację podaje agencja Ukrinform.

godz. 7.40 - Początek negocjacji o godz. 9

Serwis Ukrainska Prawda przekazał, że negocjacje przedstawicieli Rosji i Ukrainy, które są zaplanowane na wtorek w Stambule, mają rozpocząć się o godzinie 9 w pałacu Dolmabahce. 

godz. 7.20 - Siły Zbrojne Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim odparły siedem ataków wroga w ciągu 24 godzin

Jej żołnierze zniszczyli 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i trzy pojazdy. Rosyjscy okupanci ponieśli również straty w ludziach - informują Siły Zbrojne Ukrainy.

godz. 7.10 - Zabytek architektoniczny obwodu charkowskiego, dawna straż pożarna zbudowana w 1887 r., został zniszczony przez rosyjski ostrzał Charkowa

Budynek ma wartość historyczną dla miasta i ratowników.

Inwazja Rosji na Ukrainę - RELACJA Z POPRZEDNIEGO DNIA

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies