Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 31. dzień rosyjskiej inwazji. Rakiety spadły na Lwów; mocne słowa Joe Bidena w Warszawie

To już 31. dzień wojny na Ukrainie. Od wczoraj w Polsce przebywa prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który w południe spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Głowy państw rozmawiały o pomocy Ukrainie i sankcjach dla Rosji. Tymczasem na Ukrainie rosyjskie wojska zaatakowały Lwów.

godz. 22.59 - Pożar magazynu opału we Lwowie

godz. 22.50 - To nie są filmowe kadry, to krajobraz po atakach na Rubiżne

MON Ukrainy opublikował na Twitterze zdjęcie, które wygląda jak kadr z filmu o Apokalipsie. Niestety, to krajobraz miasta Rubiżne, w obwodzie ługańskim.

godz. 22.45 - Rosjanie zaatakowali jądrową placówkę naukowo-badawczą w Charkowie

Siły rosyjskie strzelają do jądrowej placówki naukowo-badawczej w Charkowie - informuje na Twitterze ukraiński parlament. "Obecnie nie można oszacować rozmiaru szkód z powodu działań wojennych, które nie zatrzymują się w rejonie instalacji związanej z paliwem jądrowym” - poinformował Inspektorat Państwowego Urzędu Jądrowego Ukrainy.

godz. 22.40 - Rakiety wystrzelone z terenu Białorusi zestrzelone nad Wołyniem

Jak przekazała agencja Ukrinform, trzy rakiety, które zostały wystrzelone z terenu Białorusi, zostały zestrzelone nad Wołyniem.

godz. 22.23 - Sławutycz zajęty przez wojska rosyjskie

Mer Sławutycza w obwodzie kijowskim, Jurij Fomiczew potwierdził, że miasto jest okupowane przez wojska rosyjskie. Poinformował także o śmierci trzech mieszkańców.

"Sławutycz jest od dnia dzisiejszego pod okupacją" - powiedział Fomiczew w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku. Zapewnił, że obrońcy odrzucili ultimatum Rosjan, jednak siły okazały się nierówne i gdy wróg zaczął ostrzeliwanie dzielnic mieszkalnych "podjęto decyzję, by nie osłaniać się mieszkańcami cywilnymi i by nie wchodzić do miasta".

Dodał, że trwają ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych, tak by wszyscy, którzy tego chcą, mogli opuścić miasto.

godz. 22.16 - Żytomierz: ciężki ostrzał domów mieszkalnych

W Żytomierzu rosyjscy okupanci ostrzelali domy ciężką artylerią - informuje agencja Ukrinform.

godz. 22.06 - Pożar w obwodzie rówieńskim

godz. 21.30 - Tłumy na antywojennym proteście w Londynie

godz. 21.24 - Młodzież w Nowomoskowsku wiesza Ukraińską flagę

Dużą determinacją wykazali się młodzi ludzie, którzy postanowili zawiesić na jednym z słupów ukraińską flagę. Sytuacja miała miejsce w Nowomoskowsku, w obwodzie dniepropietrowskim.

godz. 21.01 - USA zapowiadają kary dla 5 państw, które pomagają Rosji obchodzić sankcje

Stany Zjednoczone ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami dla krajów pomagających Rosji w obchodzeniu sankcji.

USA mogą ukarać:

 • Indie,
 • Chiny,
 • Arabię Saudyjską,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • Armenię.

godz. 20.50 - Mieszkanka Irpienia ewakuowana do Kijowa wraz z 24 psami

Tamara Nazarowa, mieszkanka Irpienia, została ewakuowana z psami do Kijowa. - 24 sztuki, 12 moich i 12 innych - powiedziała dziennikarzom kobieta. - Dom został zbombardowany. Dzieci dawno wyjechały, siedzieliśmy z mężem razem ze względu na psy.

godz. 20.45 - Mer Lwowa: ostrzały Lwowa to sygnał dla prezydenta Bidena

Mer Lwowa Andrij Sadowy ocenił, że sobotnie ostrzały rakietowe były sygnałem ze strony Rosji dla prezydenta USA Joe Bidena, który składał wizytę w Polsce.

Sadowy podkreślił, że Lwów znajduje się 70 km od granicy z Polską.

Agencja Reutera podała w sobotę wieczorem, powołując się również na mera Lwowa, że pociski rakietowe na to miasto zostały wystrzelone z Sewastopolu na anektowanym Krymie.

godz. 20.15 - Prezydent USA odleciał z Okęcia swoim Air Force One

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie w sobotę przed godz. 20.00 odleciał z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Tym samym Joe Biden zakończył dwudniową wizytę w Polsce.

godz. 20.10 - Najważniejsze fragmenty przemówienia Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

 • Zachód musi przygotować się na długą walkę między demokracją a autokracją.
 • Rosjanie są odcięci od współczesnego świata. Rosja była krajem XXI wieku, a teraz jest krajem XIX wieku.
 • Rosyjscy oligarchowie są architektami wojny na Ukrainie. Stracili wszystko.
 • Rosjanie nie są wrogami państw NATO. Putin nie może pozostać u władzy.
 • Europa musi uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnianych, a Stany Zjednoczone są gotowe w tym pomóc.
 • Ukraińcy od wieków walczą o swoją wolność.
 • Putin postawił sobie cel, którego nie osiągnie.
 • Amerykańskie wojska są w Europie nie po to, by angażować się w działania wojenne z siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej.
 • Dzięki sankcjom rubel obrócił się w popiół.
 • Wojna na Ukrainie już się stała rosyjską porażką. Rosjanie żyją pod rządami dyktatora i trafiają do więzienia za protesty. W ciągu miesiąca 200 tys. rosyjskich obywateli wyjechało z kraju.
 • Rosja chciała, abyśmy Amerykanie ograniczyli obecność wojsk NATO w pobliżu jego granic. Teraz siły zostały wielokrotnie zwiększone.
 • USA przyjmie 100 tys. ukraińskich uchodźców.
 • Rosja nigdy nie pokona Ukrainy.
 • To, co się dzieje na Ukrainie jest wyzwaniem dla porządku światowego ustanowionego po II wojnie światowej.

godz. 20.05 - Biały Dom: prezydent Biden nie nawoływał do zmiany reżimu w Rosji

Słowa prezydenta Joe Bidena w Warszawie o tym, że "on nie może pozostać przy władzy", nie były wezwaniem do zmiany reżimu w Rosji - przekazał dziennikarzom w sobotę wieczorem Biały Dom.

"Prezydentowi chodziło o to, że Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad swoimi sąsiadami lub regionem. Nie mówił o władzy Putina w Rosji ani o zmianie reżimu" - wyjaśnił przedstawiciel Białego Domu w wiadomości przekazanej dziennikarzom towarzyszącym prezydentowi.

godz. 20.01 - CNN: przemówienie Bidena w Warszawie najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury

Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie było najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury - ocenili komentatorzy CNN, recenzując jego mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Wyrazili też duże zaskoczenie słowami prezydenta o tym, że Władimir Putin "nie może pozostać przy władzy".

"To może być najważniejsze przemówienie, które wygłosi jako prezydent, a z pewnością najważniejsze do tej pory" - powiedziała dziennikarka CNN Kaitlan Collins.

Zarówno ona, jak i inni komentatorzy skupili się na ostatnim zdaniu mowy Bidena: "Na litość boską, on nie może pozostać przy władzy". Zastanawiali się przy tym na ile słowa te były wypowiedziane z premedytacją, biorąc pod uwagę, że dotąd Biały Dom wystrzegał się sugestii, że jego celem jest zmiana reżimu w Moskwie.

"To był dość szalony moment" - ocenił reporter Phil Mattingly, zwracając uwagę na to, że podczas spotkań z uchodźcami na Stadionie Narodowym Biden nazwał Putina "rzeźnikiem".

Telewizja zacytowała też odpowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który stwierdził w SMS-ie do stacji, że decyzja o tym, kto sprawuje władzę w Rosji należy do Rosjan, a nie do Bidena.

Były attache wojskowy USA w Moskwie gen. Peter Zwack zwrócił uwagę na to, że podczas mowy Biden zwrócił się bezpośrednio do Rosjan, używając dojmujących dla nich porównań obecnej wojny, m.in. z oblężeniem Leningradu.

Politolog Uniwersytetu Stanforda Larry Diamond określił przemówienie prezydenta USA w Warszawie mianem "churchillowskiego", nakreślając generacyjną walkę demokracji z autokracją.

godz. 19.46 - "Weekend dla Ukrainy" w ZUS-ie

W ten weekend (26-27 marca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". Placówki ZUS-u są otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć profil na PUE ZUS oraz wniosek na świadczenie "500 Plus'. W sobotę w niektórych oddziałach ZUS-u były duże kolejki. Trzy placówki będą czynne także w niedzielę.

W godz. 9.00-15.00 będzie można zgłosić się do łódzkich placówek przy ulicach:

 • Zamenhofa 2,
 • Lipiec Reymontowskich 11,
 • Łęczyckiej 70a.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

godz. 19.37 - Dzieci z Ukrainy na pucharowym meczu Grot Budowlanych Łódź

Podczas spotkania półfinałowego Tauron Pucharu Polski pomiędzy Developresem Bella Dolina Rzeszów a Grot Budowlanymi Łódź nie brakowało akcentów wsparcia dla Ukrainy. Dziewczynka z Ukrainy przekazywała piłkę od sędziego do serwującej na początku spotkania Moniki Fedusio. Z kolei ukraiński chłopiec wręczał po spotkaniu nagrodę MVP dla najlepszej zawodniczki.

Relację ze spotkania można było śledzić TUTAJ.

(Fot. Piotr Sumara/TAURON Liga)

godz. 19.35 - Zdjęcia z przemówienia Joe Bidena w Warszawie

godz. 19.17 - Putin wysyła dzieci na wojnę

W Internecie opublikowano kolejny materiał wideo, na którym ukraińscy żołnierze schwytali rosyjskich żołnierzy. Okazuje się, że jednak to nie mężczyźni, a dzieci. - Mięso armatnie - dodano w komentarzu.

 

godz. 19.08 - Kolejne zdjęcia ze Lwowa

godz. 19.05 - Robert Telus wraca ze Lwowa

godz. 18.59 - Joe Biden: Putin nie może na zawsze pozostać u władzy

Dyktator chcący odbudować imperium nigdy nie da rady przeważyć nad miłością ludzi do wolności; brutalność nie zatriumfuje nad wolnością - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia w Warszawie. Dodał, że Putin "nie może pozostać u władzy zawsze".

"Mój Boże, ten człowiek nie może pozostać u władzy zawsze. Niech Bóg was błogosławi, niech Bóg broni naszej wolności, niech Bóg broni naszych żołnierzy" - dodał prezydent USA na zakończenie swego wystąpienia.

godz. 18.51 - Ambasada Rosji w Pradze oblana sztuczną krwią

godz. 18.50 - Kolejne ataki na Lwów

We Lwowie w ataku rakietowym uszkodzone zostały obiekty infrastruktury, ale domy mieszkalne nie ucierpiały, trwa gaszenie pożarów - poinformował mer miasta Andrij Sadowy.

godz. 18.46 - Joe Biden: musimy się zobowiązać do zjednoczenia w walce. Mrok autokracji nie da rady sprostać kagankowi wolności

godz. 18.45 - Prezydent USA: Europa musi skończyć z uzależnieniem od paliw kopalnianych z Rosji. USA w tym pomoże

godz. 18.42 - Joe Biden do Rosjan: nie jesteście naszym wrogiem

Podczas swojego przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydent USA zwrócił się także do obywateli rosyjskich. - Wy, Rosjanie, nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że cieszycie się, że są mordowane dzieci. Musicie pamiętać Leningrad. Dokładnie to samo robi armia rosyjska na Ukrainie. Agresja Putina odcięła was od reszty świata - zaznaczył.

godz. 18.37 - Joe Biden: uderzyła mnie hojność Polaków

Prezydent USA podczas swojego przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że uderzyła go hojność Polaków. - Jestem pod wrażeniem gotowości Polaków do świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodał. Joe Biden raz jeszcze zaznaczył, że "siły amerykańskie są w Europie, żeby bronić sojuszników, a nie atakować Rosję". - Mamy święty obowiązek, w ramach art. 5, bronić każdej piędzi terytorium NATO - zaznaczył.

godz. 18.31 - Prezydent USA: NATO jest obronnym sojuszem, nigdy nie chciało upadku Rosji

Podczas przemówienia w Warszawie Joe Biden podkreślił, że "NATO jest obronnym sojuszem, nigdy nie chciało upadku Rosji. Rosja od początku chciała przemocy". Prezydent USA wcześniej zaznaczył, że "Rosja zdławiła dzisiaj demokrację. Słowa Putina, że denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość". - Bohaterski opór Ukrainy jest walką o podstawowe zasady wolnego społeczeństwa. Moje przesłanie dla Ukrainy: Stoimy z wami - kropka - podkreślił Biden.

godz. 18.25 - Przemówienie Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

Podczas przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezydent USA powiedział m.in. "w bitwie, która trwa teraz, nie wygramy w ciągu dni, miesięcy. Musimy przygotować się na długą walkę" - Nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To przesłanie, które pokona brutalność tej brutalnej wojny - dodał.

godz. 18.20 - Zdjęcia z wizyty prezydenta USA na Stadionie Narodowym w Warszawie

godz. 18.17 - Ukraiński portal Hromadske: we Lwowie znów słychać eksplozje

godz. 17.47 - Protest antywojenny w Pradze

godz. 17.35 - Część Polaków ewakuuje się ze Lwowa. Wśród nich jest Robert Telus, poseł PiS

Grupa Polaków, wśród nich poseł PiS Robert Telus, ewakuuje się ze Lwowa. Dostarczano tam dary medyczne do lwowskich szpitali, gdy na miasto spadły bomby. Do Lwowa trafił sprzęt medyczny zakupiony ze zbiórek prowadzonych w Opocznie, ale też ufundowany przez Stowarzyszenie Kardiologów Polskich. Na szczęście zdążył trafić do miejsc docelowych. - W momencie, kiedy rozładowywaliśmy dary, otrzymaliśmy informację, że na Lwów spadły bomby. Wyjeżdżamy z miasta - mówi Robert Telus.

Na drodze między Lwowem a polską granicą jest wzmożony ruch. Podobnie w samym mieście, w ukraińskich, wojskowych punktach kontrolnych widać poruszenie. - Widzieliśmy wielką grupę żołnierzy, która zjeżdżała i się uzbrajała. Widać było, że w mieście dzieje się coś niedobrego - relacjonuje Robert Telus.

Mieszkańcy, po alarmie przeciwlotniczym szukają schronienia w bunkrach i piwnicach. Z miasta wyjeżdża wiele samochodów, którymi dostarczono pomoc humanitarną.

Posłuchaj:

godz. 16.56 - Pięć osób rannych po atakach na Lwów

We Lwowie doszło do dwóch uderzeń rakietowych. Informacje o uderzeniu rakiet w budynek mieszkalny lub inne obiekty infrastrukturalne nie zostały jeszcze potwierdzone. Według wstępnych danych rannych zostało pięć osób.

godz. 16.44 - Lwów: możliwe kolejne ostrzały

Na północną część Lwowa spadły rakiety. Z centrum Lwowa widać gęste kłęby dymu, unoszące się nad miastem. Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki potwierdził, że doszło do trzech silnych eksplozji. W mieście słychać alarm przeciwlotniczy.

Według niepotwierdzonych informacji zbombardowany został skład paliwowy i jednostka wojskowa, znajdujące się w okolicach ulicy Łyczakowskiej.

Mer Lwowa Andrij Sadowy zaapelował do wszystkich, by nie rozpowszechniali fotografii i nagrań z tego zdarzenia, a także by pozostali w schronach.

Władze ostrzegają także o możliwym kolejnym ostrzale.

godz. 16.28 - Pocisk manewrujący lecący nad Lwowem

godz. 16.26 - Kłęby dymu nad Lwowem

godz. 16.11 - Atak na Lwów. Słyszano trzy wybuchy

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rosyjskie wojska zaatakowały z powietrza Lwów i zniszczyły naftobazę. Trzy eksplozje były słyszane w okolicach tzw. Wysokiego Zamku. Na wszelki wypadek mieszkańcom zaleca się zamknięcie okien. We Lwowie wieje teraz silny wiatr. 

godz. 16.05 - Joe Biden: Putin to rzeźnik

Prezydent USA na pytanie, co myśli o rosyjskim prezydencie Putinie, kiedy obserwuje, co on zrobił z tymi ludźmi, których spotkał na stadionie, odparł: "Jest rzeźnikiem".

godz. 15.50 - Joe Biden spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedził w sobotę po południu punkt pomocy uchodźcom na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami wydającymi posiłki.

Prezydent USA, w nieformalnym stroju - w czapce baseballowej i bez krawata - rozmawiał na miejscu zarówno z uchodźcami, jak i wolontariuszami, którzy na Stadionie Narodowym wydają posiłki. Sam spróbował też kilku potraw.

Bidenowi towarzyszył także amerykańsko-hiszpański szef kuchni Jose Andres, który wraz ze swoją organizacją charytatywną World Central Kitchen pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. na przejściu granicznym w Medyce, organizując kuchnię polową.

Obecni na Stadionie Narodowym robili sobie z amerykańskim politykiem zdjęcia, a ten chętnie pozował. Rozmawiał również z dziećmi uchodźców, przytulał je i brał na ręce.

godz. 15.45 - CNN: rosyjski żołnierz wystrzelił w twarz 11-letniej dziewczynce

Rosyjski żołnierz wystrzelił w twarz 11-letniej dziewczynce podczas ewakuacji z Mariupola nad Morzem Azowskim, ale dziecko przeżyło – poinformowała telewizja CNN, której korespondent odwiedził dziecko w szpitalu.

Kula przeszła przez szczękę i trafiła w nasadę języka. Dziewczynka, do której strzelono 9 dni temu, przechodzi rehabilitację w szpitalu, ale ponieważ kula uszkodziła struny głosowe, nie może głośno mówić.

Do dziewczynki strzelono bez uprzedzenia na punkcie kontrolnym koło Wasylówki, gdy razem z mamą, siostrą i babcią jechały z Mariupola.

Według relacji matki dziewczynki, gdy rosyjscy żołnierze zdali sobie sprawę, co się stało, udzielili dziewczynce pierwszej pomocy i wysłali ją do szpitala w okupowanym przez Rosjan mieście Tokmak, gdzie została zoperowana.

W materiale CNN pokazano dziewczynkę jeszcze sprzed wojny podczas ćwiczeń gimnastyki akrobatycznej. „Teraz ledwo chodzi” – dodał korespondent. Lekarz powiedział jednak, że fizycznie odzyska pełną sprawność. "Inna sprawa to konsekwencje psychiczne traumy" - dodał.

godz. 15.35 - Ukraińcy zniszczyli skład rosyjskiej amunicji w rejonie Czernihowa

godz. 15.30 - Joe Biden na Stadionie Narodowym

Prezydent Joe Biden dotarł na Stadion Narodowy, gdzie razem z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim zobaczy, jak udzielana jest tam pomoc uchodźcom. Wcześnie zakończyło się oficjalne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent USA podczas wizyty w Polsce mówi, że "ważne jest, aby Stany Zjednoczone blisko współpracowały i koordynowały działania z Polską". - Chcemy otworzyć granice Stanów Zjednoczonych dla 100 tys obywateli Ukrainy - dodaje.

godz. 15.12 - Ewakuacja Mariupola oczami ludności cywilnej

godz. 14.50 - W obwodzie kijowskim rosyjskie oddziały uderzyły z ciężkiej artylerii: domy zostały zniszczone, cywile zostali ranni, w tym dziecko - poinformował szef policji narodowej regionu Andrij Nebitow.

godz. 14.40 - Godzina policyjna w Kijowie została odwołana. Mer miasta Witalij Kliczko utrzymał nocne obostrzenia. 

Przedłużona godzina policyjna została ogłoszona na 26-28 marca. W weekend godzina policyjna będzie obowiązywać regularnie, od godziny 20:00. do 7 rano.

godz. 14.35 - Prezydent RP Andrzej Duda żegna Joe Bidena, który opuszcza Pałac Prezydencki w Warszawie. 

Prezydenci rozmawiali przez godzinę.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Joe Biden pojechał na Stadion Narodowym, gdzie odwiedzi punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Na miejscu mają być premier RP Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

godz. 14.20 - Joe Biden zapewnia, że Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest świętym zobowiązaniem, możecie na nas liczyć - oświadczył w Warszawie amerykański prezydent

- Dla nas artykuł piąty jest świętym zobowiązaniem. Jeszcze raz to powtórzę, to jest święte zobowiązanie - artykuł piąty i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać - powiedział Biden. 
Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi, że zbrojny atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkie państwa członkowski.

godz. 14.15 - Sekretarz stanu USA o swoim spotkaniu z szefami MON i MSZ Ukrainy. 

- Rozpoczyna się drugi miesiąc inwazji prezydenta Putina. Zobowiązaliśmy się nadal wspierać Ukrainę by zapewnić sprostać jej potrzebom humanitarnym, bezpieczeństwa i ekonomicznym - napisał Antony Blinken. 

godz. 14.00 - Ukraiński minister energii Herman Hałuszczenko poinformował, że Ukraina proponuje krajom europejskim wykorzystanie swoich podziemnych magazynów na gaz. Pojemność zbiorników to 31 miliardów metrów sześciennych, są to największe podziemne magazyny na gaz w Europie.

Herman Hałuszczenko wskazał, że Europa dostrzegła potrzebę rezygnacji z zasobów energetycznych państwa-agresora i planuje zacieśnienie współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kontynentu, stworzenia mechanizmów solidarności i rekompensat za zakup energii, aby nie zależeć od dostaw surowców z Rosji.

- W naszej inicjatywie Regionalnego Partnerstwa Energetycznego proponujemy wykorzystanie naszych podziemnych magazynów do stworzenia strategicznych dostaw gazu dla krajów europejskich - dodał.

Pomimo militarnej agresji Rosji na pełną skalę, Ukraina nadal jest potężnym i wiarygodnym partnerem Europy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego" - zapewnił ukraiński minister energii.

godz. 13.50 - Rozpoczyna się przemówienie Joe Bidena w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

godz.13.35 Kolejne zdjęcie zniszczonego Mariupola. 

godz. 13.20 - Białoruscy żołnierze przechodzą na stronę Ukrainy. 

godz. 13.15 - Sztab Generalny Ukrainy podaje, że Białoruś zamierza przenieść swoje wojska z punktów stałego rozmieszczenia na poligony.  

godz. 13.00 - Joe Biden i Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim. 

godz. 12.55 - Tak wyglądała ceremonia powitania prezydenta USA. 

godz. 12.50 - Prezydent RP Andrzej Duda przywitał Joe Bidena na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. 

godz. 12.35 - Joe Biden w drodze do Pałacu Prezydenckiego. 

O godz. 12.30  prezydent USA Joe Biden, w samochodzie Cadillac One zwanym Bestią, wyjechał z hotelu Marriott do Pałacu Prezydenckiego. Kolumna samochodów ruszyła przez Aleje Jerozolimskie. Cała trasa jest ochraniana przez policyjne patrole

godz. 12.10 - Przedstawiciele Białego Domu informują o spotkaniu Joe Bidena z szefami MON i MSZ Ukrainy, na którym obecni są też sekretarz stanu USA i szef Pentagonu. Spotkanie amerykańskiego prezydenta z Andrzejem Dudą opóźni się. 

godz. 12.05 - Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje o samobójstwie dowódcy 13. Pułku Czołgów 4. Dywizji Czołgów Rosji.

godz. 12.00 - Ołeksij Reznikow poinformował, że wieczorem ukraińska delegacja będzie obecna podczas przemówienia Bidena. Planowane jest na godzinę 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Biden wcześniej będzie rozmawiał z polskim prezydentem. Andrzej Duda przyjmie amerykańskiego przywódcę w południe w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Joe Biden ma też spotkać się po 14.00 na Stadionie Narodowym z organizacjami pomagającymi uchodźcom. W spotkaniu uczestniczyć będzie premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

godz. 11.50 - Pałac Prezydencki w Warszawie gotowy na przyjęcie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. 

godz. 11.35 - Spotkanie szefów ministerstw obrony Polski i Ukrainy oraz sekretarza stanu USA i szefa Pentagonu. 

- Omawiamy bieżące sprawy i współpracę na kierunkach polityczno-obronnych między - informuje Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. 

godz. 11.25 - Siły Zbrojne Ukrainy schwytał snajpera „Bagirę”, który z rozkazu prorosyjskich separatystów strzelał do ukraińskich więźniów w 2014 roku.

godz.11.20 - Od inwazji 24 lutego kraje UE przekazały do rosyjskiego budżetu 19 630 675 827 euro na surowce energetyczne. To prawie 20 razy więcej niż koszt wszystkich rakiet wystrzelonych przez Rosję w ukraińskie miasta.

godz. 10.50 - Wojska rosyjskie wkroczyły do miasta Sławutycz, około 60 km na wschód od elektrowni atomowej w Czarnobylu - podały na Telegramie władze obwodu kijowskiego.

godz. 10.45 - Na sobotę zaplanowano 10 korytarzy humanitarnych. 

Na dziś zaplanowano dziesięć korytarzy humanitarnych, którymi mają być ewakuowani Ukraińcy z miejsc, w których toczą się walki - poinformowała ukraińska wicepremier.
Iryna Wereszczuk.

Rosjanie planują deportację mieszkańców Chersonia - etnicznych Ormian, Azerów, Turków oraz Turków Meschetyńskich - na okupowany przez Kreml Krym. Podkreśliła, że mieszkańcy Chersonia masowo wychodzą na protesty przeciwko okupacji.  - Chersoń to Ukraina, chersończycy - jesteście bohaterami - - powiedziała w specjalnym nagraniu.

W związku z blokowaniem autobusów na trasach wyjazdowych z Mariupola nie odbędzie się dziś zorganizowana ewakuacja mieszkańców miasta. Mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że rozmawiał z ambasadorem Francji o pomyśle dotyczącym zorganizowania operacji humanitarnej w celu uwolnienia ludzi z oblężonego miasta. Taką propozycję przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron, operacja miałaby zostać zorganizowana wspólnie z Turcją i Grecją.

godz. 10.40 - Od 24 lutego wjechało do Polski 2,268 mln osób uchodźców - informuje Straż Graniczna. 

godz. 10.25 - Centralna Agencja Wywiadowcza Ministerstwo Obrony Ukrainy publikuje nazwiska rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

godz. 9.50 - Siły Zbrojne Rosji przeprowadziły precyzyjny atak rakietowy na infrastrukturę wojskową Ukrainy - informuje rosyjski MON. 

- W wyniku uderzenia bronią o wysokiej precyzji na terenie Żytomierza zniszczony miał został magazyn z bronią i sprzętem wojskowym - można przeczytać w komunikacie, do którego dołączono film pokazujący wystrzelenie rakiet. 

godz. 9.30 - Najnowsze dane o stratach wojska rosyjskiego przekazane przez Sztab Generalny Ukrainy. 

godz. 9.25 - Deputowany do Moskiewskiej Dumy Miejskiej zasugerował, że sześć kolejnych krajów - Kazachstan, Mołdawia, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia - powinno zostać „denazyfikowanych”.

godz. 9.05 - Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, który nie pojawiał się ostatnio publicznie przeszedł zawał serca - poinformował w doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Dodał, że Szojgu przechodzi rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali. - Szojgu miał zawał serca. To dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Szojgu doznał ataku serca po tym, gdy usłyszał od Putina zarzuty w sprawie całkowitej porażki inwazji na Ukrainę - napisał Heraszczenko na Facebooku.

godz. 9.00 - Na dworcu w Wilnie zawieszono zdjęcia dokumentujące wojnę na Ukrainie, tak by Rosjanie jadący do Kaliningradu, przejeżdżający przez to miejsce, mogli zobaczyć jak naprawdę wygląda rosyjska "operacja wojskowa". 

godz. 8.50 - W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 136 dzieci - informuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Prawie 200 dzieci zostało rannych.

W piątek 9-letnie dziecko zginęło, a inne zostało ranne podczas ostrzału dokonanego przez wojsko rosyjskie w obwodzie donieckim. W czwartek 13-letnia dziewczynka z okolic Mikołajowa w wyniku ostrzału artyleryjskiego doznała licznych obrażeń twarzy. Bombardowania i ostrzały uszkodziły 570 placówek oświatowych, 73 zostały całkowicie zniszczone. Najtrudniejsza sytuacja jest w Doniecku, Charkowie, Mikołajowie, Sumach, Kijowie, Chersoniu i Czernihowie.

godz. 8.00 Minuta ciszy na Ukrainie

O 9:00 lokalnego czasu (8:00 czasu obowiązującego w Polsce) rozpoczęła się na Ukrainie minuta ciszy w intencji ofiar rosyjskiej agresji. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogólnonarodowa minuta ciszy poświęcona jest uczczeniu "pamięci, obywatelskiej odwagi i poświęcenia, siły ducha, odporności i bohaterskich czynów żołnierzy poległych w misjach bojowych o ochronę suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz cywilów zabitych w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Kijów". 

godz. 8.00 - Prezydent Andrzej Duda przyjmie w południe w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. Amerykański przywódca od wczorajszego wieczoru jest w polskiej stolicy. Powodem jego wizyty jest wojna na Ukrainie.

Prezydent Joe Biden przyleciał do Warszawy z Rzeszowa, gdzie spotykał się ze stacjonującymi tam amerykańskimi żołnierzami. Dzisiaj z polskim prezydentem ma rozmawiać między innymi o bezpieczeństwie kraju w sytuacji toczącej się za wschodnią granicą wojny.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać o możliwościach przysłania do Polski kolejnych amerykańskich żołnierzy. “To jest dzisiaj jeden z najważniejszych tematów, o których mówimy. Dla wszystkich jest jasne, że Rosja jest agresywna i że należy się spodziewać tego, że mogłaby na Ukrainie nie poprzestać” - mówił Andrzej Duda. Obecnie w Polsce jest blisko 10 tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Joe Biden ma też spotkać się z organizacjami pomagającymi uchodźcom, a około 17.00 na Zamku Królewski wygłosi specjalne przemówienie, dotyczące wojny na Ukrainie. Według strony amerykańskiej, będzie to najważniejsza część wizyty w Polsce. Wieczorem amerykański prezydent odleci z Warszawy do Waszyngtonu.

godz. 8.00 - Bieżące informacje operacyjne przekazane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Przeciwnik nadal prowadzi agresję zbrojną na Ukrainę na pełną skalę. W określonych kierunkach wróg nie opuszcza próby ataku, prowadzi naloty lotnicze i próbuje narzucić uderzenie ognia na odrębne jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy - bez sukcesu.
Wróg przeprowadził rozmieszczenie prawie wszystkich jednostek Gwardii Rosyjskiej, które zostały rozmieszczone na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu oraz na poszczególnych obszarach regionów Cherson, Zaporyża i Doniecka, aby stłumić opór mieszkańców Chersonia i miast w odrębnych obszarach miasta Mariupola.
Okupanci próbują aktywizować działalność grup dywersyjno-wywiadowczych na terenie Kijowa w celu destabilizacji środowiska społeczno-politycznego, naruszając system zarządzania państwowego i wojskowego.
 Grupa Wojsk Obronnych nadal prowadzi działania obronne w określonych kierunkach, prowadzi działania stabilizacyjne, wykonuje obowiązki obrony terytorialnej.
Tak, zgrupowanie sił i środków obrony miasta Kijowa nadal odpycha działania przeciwnika, narzucając na niego ogień i utrzymując wcześniej określone granice obronne.
Na kierunkach Donieckich i Ługańskich grup Sił Zjednoczonych wszystkie ataki wroga i znaczne straty zostały spowodowane rosyjskim tankowcom. Ukraińscy wojownicy zniszczyli 8 czołgów, 17 jednostek pancernych i 11 jednostek wyposażenia samochodowego przeciwnika Około 170 osób straciło przetrwanie fittensów. 3 samoloty i 3 fale wroga zostały zestrzelone przez jednostki obrony powietrznej.
Siły Zbrojne Ukrainy poprzedniego dnia zniszczyły 12 wrogich celów powietrznych (3 samoloty, 3 UF, helikopter i 5 skrzydlatych rakiet Siły Powietrzne pod osłoną niszczycieli wywołały niszczycielskie uderzenia bomb rakietowych na kolumny technologii i wojsk.
 

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Bartosz Florczak/Mariusz Janik

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies