Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 30. dzień rosyjskiej inwazji. Wizyta Joe Bidena w Polsce

30. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanom kończy się już precyzyjna amunicja, jednocześnie świat dobiegają drastyczne informacje, że Rosja nie zabiera zwłok swoich żołnierzy, a to stwarza ryzyko ekologicznej katastrofy w Ukrainy. Dziś do Polski przybył prezydent USA - Joe Biden. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.48 - MSW Ukrainy: szef MON Rosji miał atak serca

Anton Gerashchenko, doradca szefa MSW Ukrainy przekazał, że Siergiej Szojgu, szef MON Rosji, miał atak serca i dlatego od połowy marca nie pojawiał się na oficjalnych wydarzeniach.

godz. 22.32 - Zdjęcia ze spotkania prezydentów Polski i USA w Rzeszowie

godz. 22.25 - Córka Donalda Trumpa ogłosiła przekazanie pomocy humanitarnej na Ukrainę

Ivanka Trump, córka byłego prezydenta USA, przekazała na Instagramie, że przekazuje pomoc humanitarną do Kijowa, Sum i Lwowa.

godz. 22.20 - W Kijowie zatrzymano Rosjanina, który przewoził broń i amunicję

W Kijowie zatrzymano obywatela Rosji, który przewoził broń palną i prawie 450 sztuk amunicji - poinformowała kijowska prokuratura miejska.

Jak czytamy w komunikacie prokuratury, podczas przeszukania samochodu, którym kierował Rosjanin, znaleziono karabinek AKM i prawie 450 nabojów.

Organy ścigania sprawdzają, czy zatrzymany ma związek z działaniami dywersyjnymi i innymi przestępstwami. Wybierany jest środek zapobiegawczy.

godz. 22.00 - Rosjanie rozpoczęli kolejny atak rakietowy na Żytomierz

Jak informuje agencja Ukrinform, Żytomierz ponownie znalazł się pod rosyjskim ostrzałem.

godz. 21.56 - Zniszczenia w Mariupolu

godz. 21.27 - Prezydent Francji zapowiada międzynarodową operację humanitarną, aby ewakuować cywilów z Mariupola

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział międzynarodową operację humanitarną, mającą na celu ewakuowanie cywilów z oblężonego na wschodzie Ukrainy Mariupola. Akcja zostanie zorganizowana przez władze Francji, Turcji i Grecji.

Emmanuel Macron poinformował, że operacja humanitarna w Mariupolu rozpocznie się w "najbliższych dniach". "Wraz z Grecją i Turcją rozpoczniemy operację humanitarną, aby ewakuować wszystkie osoby, które chcą opuścić Mariupol. Kilka godzin temu moi współpracownicy rozmawiali z merem Mariupola, aby zorganizować operację. Przeprowadzimy ją w jak najlepszych warunkach" - zapewnił prezydent Francji. Dodał, że za dwa lub trzy dni będzie rozmawiał o warunkach przeprowadzenia operacji z Władimirem Putinem.

Emmanuel Macron stwierdził, że sytuacja w Mariupolu jest "jednym z największych dramatów" związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę. "W tym mieście, liczącym kiedyś ponad 400 tysięcy mieszkańców mieszka obecnie tylko 150 tysięcy osób. Są w dramatycznej sytuacji. Musimy doprowadzić do zaprzestania walk w tej okolicy i podjąć działania humanitarne" - tłumaczył prezydent Francji.

godz. 21.20 - The Washington Post: Rosja przenosi żołnierzy z Gruzji na Ukrainę

Amerykański The Washington Post, powołując się na przedstawiciela Pentagonu, informuje, że Rosjanie przerzucają żołnierzy i sprzęt z Gruzji na Ukrainę. Prawdopodobnie dotyczy to żołnierzy i sprzętu rozlokowanych w okupowanych Abchazji i Osetii.

godz. 20.41 - Nowa Gazeta: bojownicy Hezbollahu będą walczyć na Ukrainie po stronie Rosji

Powołując się na rosyjską "Nową Gazetę", białoruski niezależny portal informacyjny NEXTA poinformował, że bojownicy Hezbollahu będą walczyć na Ukrainie po stronie rosyjskiej. Według „Nowej Gazety” w przyszłym tygodniu na Białoruś przybędzie pierwsza dwustuosobowa grupa bojowników libańskiego Hezbollahu. 29 marca pojadą na Ukrainę, aby wspierać w walce Rosję. W sumie zwerbowanych ma zostać 800 bojowników. Miesięcznie każdy z nich ma otrzymywać 1500 dolarów. Bojownicy Hezbollahu mają zostać przetransportowani z Damaszku do bazy wojskowej w regionie białoruskiego miasta Homel. Hezbollah to powstała w Libanie szyicka partia polityczna, wspierana przez Iran i Syrię. Ma swoje zbrojne skrzydło. Po atakach Hezbollahu na amerykańskie bazyz wojskowe i ambasady w Libanie, USA zaczęły uznawać za organizację terrorystyczną. Z kolei Unia Europejska wpisała na listę organizacji terrorystycznych zbrojne skrzydło Hezbollahu.

godz. 20.15 - Pentagon twierdzi, że Rosjanie stracili całkowitą kontrolę nad Chersoniem

godz. 20.12 - Premier Polski: UE musi szybko zgodzić się na sankcje wobec Rosji

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Unia Europejska musi szybko zgodzić się na sankcje energetyczne wobec Rosji, bo to zmusi ją do zakończenia wojny. Szef rządu przyznał, że w tej sprawie jest opór po stronie Niemiec, Austrii i Węgier, które wskazują na wysokie koszty sankcji energetycznych dla gospodarek. "Ten koszt, ten ból, musi być szybko przez Europe przyjęty. Dla nas jest to dodatkowy ból, a dla Rosji zakończenie możliwości działań wojennych” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

godz. 20.11 - Te firmy farmaceutyczne nadal nie wycofały się z Rosji

godz. 20.10 - Wsparcie dla Ukrainy na ulicach Warszawy

godz. 19.32 - Demonstracja antywojenna w Łodzi

Łodzianie po raz kolejny wyszli na ulice Łodzi protestować przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

godz. 19.12 - Wybuchy w Doniecku

godz. 19.00 - Atak rakietowy na terytorium Dowództwa Sił Powietrznych w Winnicy

Jak informuje strona ukraińska, wojska Putina wystrzeliły 6 pocisków manewrujących. Część została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. Pozostałe uderzyły w kilka budynków, dokonując poważnych zniszczeń.

godz. 18.41 - Prezydent USA Joe Biden wylądował w Warszawie

Air Force One na pokładzie z prezydentem USA Joe Bidenem wylądował na Lotnisku Chopina na warszawskim Okęciu.

godz. 18.30 - Siły Zbrojne Ukrainy: nad obwodem odeskim zestrzelono trzy pociski manewrujące

Nad obwodem odeskim, na południu Ukrainy, siły ukraińskie zestrzeliły trzy rosyjskie pociski manewrujące - poinformowało dowództwo powietrzne "Południe".

W piątek w obwodzie odeskim Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły trzy kolejne rosyjskie pociski manewrujące morskiego bazowania, które niosły śmierć miastom - czytamy w komunikacie.

godz. 18.15 - Epicentrum eksplozji w Kijowie

W Internecie pojawiają się filmy obrazujące sytuację po wczorajszym wieczornym ataku na Kijów.

godz. 17.50 - Prof. Marek Dutkiewicz z UJK o wizycie Joe Bidena w Polsce

Amerykańscy prezydenci byli w Polsce 14 razy. Niektórzy tylko raz, inni, jak np. Barack Obama aż trzy. Joe Biden odwiedza nasz kraj po raz pierwszy jako prezydent Stanów Zjednoczonych. To ważna wizyta w kontekście obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
O tym, co Polska może zyskać w związku dzięki tej wizycie oraz o naszych szansach na dołączenie do prestiżowej grupy G20, czyli grupy najbogatszych państw świata, Artur Wolski rozmawiał z prof. Markiem Dutkiewiczem, historykiem i politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Posłuchaj:

godz. 17.40 - Prezydent USA: nadejdzie więcej sankcji dla Rosji

Na spotkaniu z organizacjami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy prezydent USA podkreślił, że "Putin spełnia wszystkie przesłanki zbrodniarza wojennego". - Nadejdzie więcej sankcji - dodał Joe Biden.

godz. 17.28 - Ministerstwo Kultury Ukrainy: Rosjanie zniszczyli 59 obiektów sakralnych

Co najmniej 59 obiektów sakralnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych od początku rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie - to średnio dwa budynki dziennie - podało ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej.

Większość z tych obiektów to cerkwie prawosławne. Ministerstwo wymienia, że uszkodzone zostały też meczety, synagogi, kościoły protestanckie, ośrodki i budynki administracyjne organizacji religijnych.

Zdjęcia uszkodzonych budynków można obejrzeć TUTAJ.

godz. 17.04 - Spotkanie prezydentów Polski i USA z przedstawicielami organizacji, które pomagają uchodźcom

W Rzeszowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta USA Joe Bidena z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które pomagają uchodźcom z Ukrainy.

godz. 17.00 - Szef MSZ Ukrainy: negocjacje z Rosją idą bardzo ciężko

Negocjacje z Rosją idą bardzo ciężko - ocenił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Odniósł się do doniesień medialnych o tym, że według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Kijów i Moskwa są bliskie osiągnięcia porozumienia w kilku sprawach. Kułeba zapewnił, że Ukraina jest wdzięczna tureckiej stronie i Erdoganowi za polityczne i humanitarne wsparcie oraz dyplomatyczne wysiłki na rzecz zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

"Jednocześnie trzeba obiektywnie oceniać sytuację. Nie ma żadnego konsensusu z Rosją w sprawie wspomnianych przez prezydenta Turcji czterech punktów. Między innymi - jedynym językiem urzędowym na Ukrainie jest i będzie ukraiński" - oświadczył Kułeba. "I w ogóle zaklasyfikowanie tematów negocjacji na cztery albo inną liczbę punktów jest niewłaściwe. W podgrupach delegacji jednocześnie omawianych jest wiele różnych spraw" - dodał.

Według ministra proces negocjacyjny "idzie bardzo ciężko". Kułeba przekazał, że ukraińska delegacja zajęła twarde stanowisko i nie rezygnuje ze swoich wymogów. "Przede wszystkim domagamy się wstrzymania ognia, gwarancji bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy" - podkreślił.

Wcześniej dziennik "Milliyet", a za nim ukraińskie media, podały, że Ergodan powiedział, iż wydaje się, że Ukraina i Rosja są blisko osiągnięcia porozumienia, jeśli chodzi o cztery z sześciu punktów negocjacji.

godz. 16.55 - Rosyjski pocisk uderzył w rurę gazową w Sałtiwce

Płonie gazociąg w Sałtiwce, jednej z dzielnic Charkowa.

godz. 16.43 - KPRP: prezydent Andrzej Duda powitał prezydenta USA Joe Bidena

godz. 16.37 - Pirotechnicy usuwają rosyjskie "prezenty" w Mikołajowie

Ukraińscy pirotechnicy usuwają „prezenty” najeźdźców z prywatnego sektora mieszkaniowego w Mikołajowie.

godz. 16.15 - Kolejny atak rakietowy Rosjan

W Internecie opublikowano materiał wideo, na którym widać, jak nad głowami Ukraińców przelatuje rosyjska rakieta. Nie wiadomo, skąd została wystrzelona i w jakim kierunku zmierza.

godz. 16.05 - Czernihów okrążony przez rosyjskie wojsko

Rosyjskie wojska okrążyły Czernihów na północy Ukrainy. Poinformował o tym gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus. Od miesiąca Czernihów i jego okolice są atakowane przez rosyjskie wojsko z ziemi i z powietrza.

Władze miasta zdecydowały dziś o zamknięciu ostatniego mostu dla pieszych, którym można było wyjść i wrócić do miasta. "Musieliśmy to zrobić, bo most - wielokrotnie bombardowany - zagrażał ludności wskutek zniszczeń” - wyjaśnił gubernator Czaus. Jak dodał, most jest w bardzo złym stanie technicznym. "Nawet teraz słyszę, jak przelatują tam pociski. Dlatego dzisiaj, nazwijmy to wprost, miasto jest już odcięte” - powiedział.

Miasto jest na skraju katastrofy humanitarnej - nie ma tam wody pitnej, ogrzewania i elektryczności, brakuje leków. Dotychczas nie udało się zorganizować korytarza humanitarnego z Czernihowa. Droga do pobliskiego Kijowa jest w wielu miejscach zaminowana.

godz. 16.00 - Pożar rynku Barabaszowa w Charkowie

godz. 15.45 - Prezydent Turcji: Ukraina jest gotowa zgodzić się na 4 z 6 żądań Rosji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ukraina jest gotowa zgodzić się na cztery z sześciu żądań Rosji, w tym rezygnację z członkostwa w NATO i uznanie rosyjskiego za drugi język państwowy - informuje turecka agencja Anadolu.

Według Erdogana, strona ukraińska zdecydowanie odrzuca dwa żądania Rosji dotyczące uznania okupacji Krymu i Donbasu.

Tureccy politycy, w tym prezydent Erdogan i minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu są w stałym kontakcie z władzami zarówno Ukrainy, jak i Rosji i próbują mediacji.

godz. 15.42 - Lwów otrzymał 20 autobusów i pomoc humanitarną z Polski

Lwów otrzymał 20 dużych niskopodłogowych autobusów i pomoc humanitarną od polskich miast partnerskich m. in. Krakowa, Katowic, Jaworzna i Tych.

Władze miasta podziękowały za wsparcie i poinformowały, że autobusy te będą kursować zarówno na trasach miejskich, jak i do przewozu osób przesiedlonych do granicy z Polską.

Dodały, że duża liczba autobusów kursujących we Lwowie została przekazana na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Do końca miesiąca do Lwowa przyjedzie jeszcze 6 autobusów z Gdańska, Gdyni i Białegostoku.
We Lwowie przebywa obecnie ponad 200 tysięcy osób ze wschodu Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

godz. 15.36 - Prezydent USA spotkał się z amerykańskimi żołnierzami

Joe Biden spotkał się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Wcześniej amerykański przywódca wylądował w podrzeszowskiej Jasionce.

To pierwszy punkt wizyty Joe Bidena w Polsce. Pierwotnie miała się ona rozpocząć od powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale z powodu zawrócenia do Warszawy prezydenckiego samolotu, awaryjnego lądowania i wymiany maszyny, amerykańskiego przywódcę przywitał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Andrzej Duda także już wylądował.

godz. 15.17 - Pikieta antywojenna w Brukseli

W Brukseli zorganizowano antywojenną demonstrację, w której udział wzięli m.in. obywatele Ukrainy i Białorusi.

godz. 15.07 - Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka

godz. 14.37 - Rezerwowy samolot z prezydentem Andrzejem Dudą jest w drodze do Rzeszowa

Miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu z prezydentem Dudą. Samolot zawrócił do Warszawy. - Obecnie jesteśmy przed wylotem rezerwowego samolotu do Rzeszowa - przekazał Jakub Kumoch.

Rezerwowy samolot z prezydentem Andrzejem Dudą jest w drodze do Rzeszowa. Biuro prasowe Lotniska Chopina w Warszawie poinformowało, że samolot Polskich Sił Powietrznych po starcie zawrócił na lotnisko w Warszawie i o 13.40 bezpiecznie wylądował.

godz. 14.04 - Joe Biden w Polsce

Samolot z prezydentem USA właśnie wylądował w Polsce.

Amerykańskiego przywódcę, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, powita prezydent Andrzej Duda. Następnie przywódcy Polski i USA udadzą się na spotkanie z organizacjami wspierającymi uchodźców.

Później każdy z prezydentów spotka się z żołnierzami swojego kraju: Joe Biden - z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Andrzej Duda uda się natomiast do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

godz. 14.00 - Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył pracownikom SBU odznaczenia państwowe

godz. 13.34 - Ambasador Rosji pozywa włoski dziennik za artykuł o Putinie - informuje Reuters

godz. 13.20 - Według gubernatora obwodu charkowskiego, Rosja zaatakowała lotnisko w Charkowie przy użyciu wielu systemów rakietowych

godz. 13.03 - Indie i Chiny są zgodne, że należy doprowadzić do jak najszybszego zawieszenia broni na Ukrainie 

Poinformował o tym w piątek w Delhi po rozmowach z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi szef dyplomacji indyskiej Subrahmanyam Jaishankar, cytowany przez agencję Reuters.

godz. 12.24 - Kłęby czarnego dymu unoszą się z magazynu paliw we wsi Kalinówka pod Kijowem

Rosjanie twierdzą, że zaatakowali skład pociskami wystrzelonymi z morza - podaje AFP.

godz. 11.50 - Na naszych oczach rodzi się nowy rozdział braterskich relacji między naszymi narodami, który wzbudza szerokie uznanie na całym świecie - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki

godz. 11.08 - Odessa. Mieszkańcy składają hołd ukraińskim żołnierzom zabitym podczas walk z Rosjanami

"Bohaterowie nigdy nie umierają!" - napisała na Twitterze pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

godz. 10.47 - Rada Miasta Mariupola: Około 300 osób zginęło w rosyjskim ataku na Teatr Dramatyczny

godz. 10.37 - Biden zaznaczył, że wie, że eliminacja rosyjskiego gazu będzie oznaczać pewne kosztu dla Europy

- Partnerstwo transatlantyckie jest silniejsze niż kiedykolwiek; jesteśmy zdeterminowani, by stawić czoło brutalnej wojnie Rosji; ta wojna będzie strategiczną porażką Putina - mówi szefowa KE.

godz. 10.20 - Wizyta Joe Bidena w Polsce będzie miała trzy aspekty

- Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie miała trzy aspekty: militarny, humanitarny i polityczny; będzie miała jasny przekaz o roli sojuszu polsko-amerykańskiego w tych trzech wymiarach i o amerykańskim wsparciu - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

godz. 9.40 - Irpin, północne przedmieścia Kijowa. Od ponad trzech tygodni toczą się tam intensywne walki

godz. 9.10 - Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk: Apeluję do tych krajów, które starają się prowadzić interesy z Rosją i oferują usługi obchodzenia sankcji. Opamiętaj się, zanim będzie za późno! Przestań robić interesy z Rosją teraz, a nie jutro, nałóżcie pełne embargo energetyczne

godz. 8.38 - Bank Centralny Rosji zapewnia, że całe złoto z rezerw walutowych znajduje się w skarbcach na terytorium Rosji

godz. 8.22 - Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,237 mln osób - poinformowała Straż Graniczna

godz. 8.12 - Zniszczono duży okręt desantowy "Saratow"

- W wyniku uderzenia w zajęty przez okupantów port w Berdiańsku zniszczono duży okręt desantowy "Saratow". Inne duże okręty desantowe, "Cezar Kunikow" i "Nowoczerkask", zostały uszkodzone" - przekazał sztab generalny.

godz. 7.48 - 135 dzieci zginęło, a 184 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała Prokuratura Generalna

Najwięcej dzieci zginęło w Kijowie - 64. Blisko 566 placówek oświatowych zostało uszkodzonych, a 73 całkowicie zniszczone.

Najgorsza sytuacja jest w Doniecku, Charkowie, Mikołajowie, Sumach, Kijowie, Chersoniu i Czernihowie. Jak przekazała prokuratura generalna, spłonęło ponad 40 obietków - placówek dziecięcych, szpitali, szkół artystycznych, obiektów sportowych i bibliotek.

W komunikacie podkreślono, że dane nie są ostateczne ponieważ śledczy nie mają możliwości przeprowadzenia wizji lokalnych na miejscu. 

godz. 7.27 - Niemcy nie zapłacą za gaz i ropę w rublach

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz poinformował, że Niemcy nie zapłacą za gaz i ropę w rublach. Tak chce Rosja. - Istnieją sztywne kontrakty, w których zawarte są zapisy o walutach, w których dokonywana jest płatność, są częścią umowy - powiedział Scholz - NEXTA.

godz. 7.24 - Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu ostatniej doby nasi żołnierze odparli 9 ataków wroga

Zgrupowanie Sił Obronnych nadal prowadzi operację obronną na kierunkach wschodnich, południowo-wschodnich i północno-wschodnich. W ciągu ostatniej doby nasi żołnierze odparli 9 ataków wroga, zniszczyli 12 czołgów, około 20 jednostek sprzętu opancerzonego i samochodowego oraz 9 systemów rakietowych. Wróg stracił ponad 200 żołnierzy. Jednostki obrony powietrznej zestrzeliły 2 samoloty i 2 wrogie bezzałogowe statki powietrzne - informuje Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 7.10 - Miasto Sławutycz pod ostrzałem Rosjan

"Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej miasto Sławutycz, w którym mieszka większość pracowników elektrowni i ich rodzin, było stale pod ostrzałem rosyjskiej artylerii" - podał serwis The Kyiv Independent.

Joe Biden w Polsce chce spotkać się z uchodźcami z Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform

Plan wizyty Joe Bidena w Polsce.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies