Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 29. dzień rosyjskiej inwazji. Kijów broni się już miesiąc, trwa nadzwyczajny szczyt NATO

29. dzień wojny na Ukrainie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w regionie Chersonia Rosjanie rozpoczęli otwarty terror wobec tych, którzy nie zgadzają się z okupacją. Prezydent Ukrainy zaapelował w nagraniu o występowanie przeciw wojnie poprzez manifestacje na całym świecie.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.51 - To zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów

Za nami miesiąc wojny na Ukrainie. Inwazja Rosji tysięcy ludzi pozbawiła życia, a milionów dachu nad głową. Putin i jego żołnierze doprowadzili do największego exodusu od II wojny światowej.

godz. 22.30 - Walki w okolicach lotniska w Charkowie

godz. 22.20 - W obwodzie donieckim zginęło w czwartek 6 osób, w tym 2 dzieci

W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, zginęło w czwartek co najmniej sześć osób, w tym dwoje dzieci – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. 11 osób zostało rannych.

„Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Rosjanie zabili kolejną dwójkę dzieci – 11-letnia dziewczynka zginęła w Mariupolu, a 14-letni chłopiec w Jasnej Polanie. Wiadomo jeszcze o jednym zabitym i pięciu rannych w Mariupolu” – podał Kyryłenko.

W sumie władze obwodu mają informacje o sześciu zabitych i 11 rannych w czwartek.

Kyryłenko podkreślił, że nie ma obecnie możliwości ustalenia liczby zabitych w Mariupolu i Wołnowasze, które są oblężone przez Rosjan.

godz. 22.07 - Kolejne zdjęcia z atakowanych przedmieść Kijowa

godz. 22.05 - Ukraina walczy z rosyjskim okupantem już miesiąc

godz. 22.00 - Europejscy kibice z trybun wspierają walczącą Ukrainę

Wsparcie dla Ukrainy okazali kibice obserwujący spotkanie barażowe Walii z Austrią, a także towarzyski mecz Szkocji z Polską. Reprezentacja Ukrainy pierwotnie miała 24 marca grać ze Szkotami mecz barażowy o mundial w Katarze. Spotkanie zostało jednak przełożone na czerwiec.

godz. 21.50 - Kijów: mieszkańcy są proszeni o szczelne zamykanie okien

W okolicach Kijowa toczą się walki wojsk ukraińskich i rosyjskich. Żołnierze Putina dodatkowo dokonują ataków rakietowych. W obwodzie kijowskim dochodzi do wybuchów i pożarów. Mieszkańcy Kijowa są proszeni przez władze miasta o szczelne zamykanie okien.

godz. 21.41 - Prezydent USA na unijnym szczycie: Putin chce rozbić NATO

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził, że celem Władimira Putina jest rozbicie NATO. Amerykański przywódca jest gościem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Unijni liderzy dyskutują o reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę. Omawiane są propozycje dalszych sankcji wobec Rosji, wsparcie Ukrainy, pomoc uchodźcom, a także rola Chin w aktualnym konflikcie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył na szczyt w towarzystwie szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela. Joe Biden podkreślał znaczenie jedności euroatlantyckiej. "I właśnie to, co Putin próbuje zrobić od początku, a mówię to od czasów jak byłem wiceprezydentem, to rozbicie NATO, rozbicie NATO. A raczej ma do czynienia z 30 niepodległymi państwami, 30 zjednoczonymi krajami, ze Stanami Zjednoczonymi, to nie żart, jestem śmiertelnie szczery" - powiedział.

godz. 21.27 - Walki na przedmieściach Kijowa

godz. 20.56 - Pełny film z porannych wydarzeń w Berdiańsku

godz. 20.40 - Prezydent Ukrainy przyznał państwowe odznaczenia 106 żołnierzom

Jak informuje agencja Ukrinform, Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, przyznał państwowe odnazczenia 106 żołnierzom. 18 z nich to odznaczenia pośmiertne.

godz. 20.30 - ONZ potępia atak Rosji na Ukrainę

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło inwazję Rosji na Ukrainę. Rezolucję poparło 140 państw, 5 głosowało przeciw (Rosja, Syria, Białoruś, Erytrea i Korea Północna), ale 38 krajów wstrzymało się od głosu.

godz. 20.01 - Orędzie do narodu prezydenta RP

godz. 19.55 - Ukrinform: rosyjski śmigłowiec ostrzelał własne pozycje w obwodzie charkowskim

godz. 19.28 - Potężna eksplozja w Kijowie

godz. 19.16 - Wojska ukraińskie odbiły Łukjaniwkę

Siły Zbrojne Ukrainy przekazały, że uwolniły miejscowość Łukjaniwka w obwodzie kijowskim. Jak poinformowano, zabito około 40 żołnierzy rosyjskich, zniszczono 9 wozów bojowych i 2 czołgi. Ponado przejęto jeden z czołgów.

godz. 19.13 - Wojna na Ukrainie musi zakończyć się do 9 maja?

Jak przekazuje Ukraińska Prawda, Siły Zbrojne Rosji narzucają pogląd, że wojna z Ukrainą musi zakończyć się do 9 maja 2022 roku.

godz. 19.05 - Kolejne pociski wystrzelone z Sewastopola

godz. 18.59 - Joe Biden: odpowiemy Rosji, jeżeli użyje broni masowego rażenia

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że Zachód nie będzie bierny, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia. - Odpowiemy na te działania - zaznaczył Biden. Dodał, że jeśli Chiny pomogą Rosji, zagrozi to ich relacjom handlowym z Zachodem. Joe Biden przekazał również, że sankcje wobec Rosji będą miały charakter długofalowy. - Musimy zapewnić, że utrzymamy sankcje i jedność Zachodu nie tylko przez kolejny miesiąc, ale i cały rok - mówił.

godz. 18.57 - Prezydent USA: jestem za usunięciem Rosji z G20

Joe Biden przekazał, że jest za wykluczeniem Rosji z G20. - Jeśli to się nie uda, powinniśmy zaprosić na spotkania Ukrainę - dodał prezydent USA.

godz. 18.55 - Politolog UŁ m.in. o wizycie Joe Bidena w Europie

O tym, jak pomóc Ukraińcom i zapobiec eskalacji konfliktu rozmawiają członkowie NATO, w Brukseli odbył się szczyt tego największego na świecie obronnego paktu wojskowego.

Na miejscu jest też prezydent USA Joe Biden, który jutro (25 marca) przyleci także do Warszawy. O znaczenie tej wizyty w świetle trwające wojny w Ukrainie - Artur Wolski rozmawia z prof. Jackiem Reginią-Zacharskim, politologiem z UŁ

godz. 18.50 - Wojna na Ukrainie trwa już miesiąc

Już miesiąc trwa wojna rosyjsko–ukraińska. Wszystko zaczęło się 24 lutego atakiem Rosji na swojego sąsiada. Obecnie wojna weszła w fazę stagnacji. Agresor nie ma sił i środków, aby zająć kolejne regiony Ukrainy, bombarduje więc obiekty cywilne. Ginie mnóstwo niewinnych ludzi.

Świat, Polska, region łódzki pomaga jak może. Ale pyta też o to – co dalej?

godz. 18.41 - MSZ Rosji: operacja wojskowa na Ukrainie idzie zgodnie z planem

Maria Zacharowa, rzecznik prasowy MSZ Rosji, przekazała, że miesiąc od rozpoczęcia "specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie" wszystko idzie zgodnie z planem, a cele zostaną osiągnięte. Zacharowa dodaje, że na terenach "wyzwolonych od nacjonalistów życie wraca do normy".

godz. 18.19 - Alarmy przeciwlotnicze w wielu ukraińskich miastach

Syreny alarmowe były słyszalne m.in. w Winnicy, Czerkasach, Krzywym Rogu, Odessie.

godz. 18.01 - MON Finlandii: wyślemy na Ukrainę dodatkowy sprzęt wojskowy

Ministerstwo Obrony Finlandii wyśle na Ukrainę dodatkowy sprzęt wojskowy. Taką decyzję podjął Sauli Niinisto, prezydent tego kraju.

godz. 17.35 - Do Skierniewic dotarł transport darów dla Ukrainy. Przyjechał z francuskiego Albias

Skierniewice koordynują pomoc napływającą z innych krajów i przekierowują ją na Ukrainę. Do magazynów Energetyki Cieplnej dotarł TIR z produktami zebranymi we francuskim mieście Albias. To kolejny już z zagranicy transport darów dla Ukrainy. 20 ton darów - rzeczy pierwszej  potrzeby od Francuzów trafią do uchodźców przebywających w Skierniewicach. Część z nich kolejnym transportem pojedzie do miasta Łubnie na Ukrainie.

 

 

godz. 17.12 - Kułeba: negocjacje z Moskwą są bezproduktywne

Dymytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, stwierdził, że negocjacje z Rosją są bezproduktywne. - Kreml żąda od Kijowa rzeczy niemożliwych. Dodatkowo Kijów chce mieć gwarancje bezpieczeństwa zapewniające odpowiedź sojuszników w razie ataku - dodał.

godz. 16.42 - Kłęby dymu nad Kijowem

godz. 16.38 - Prezydent Ukrainy: zagrożenie użycia broni chemicznej przez Rosjan jest całkiem realne

Wołodymyr Zełeński, cytowany przez agencję Ukrinform, przekazał, że całkiem realne jest użycie przez Rosjan broni chemicznej na dużą skalę.

godz. 16.20 - Rząd Ukrainy: do 12 lat więzienia za rozpowszechnianie informacji o ruchu ukraińskich wojsk

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła odpowiedzialność karną za rozpowszechnianie informacji o ruchu ukraińskich wosjk. Grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

godz. 15.58 - Rakietowy atak Rosjan na dzielnicę mieszkalną

godz. 15.38 - Miliony Ukraińców bez dostępu do wody pitnej

Ludmiła Denisowa, komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw człowieka, przekazała, że, z powodu rosyjskiej agresji, miliony obywateli Ukrainy, w ponad dziesięciu miastach, są pozbawione dostępu do wody pitnej.

godz. 15.12 - MON Ukrainy: Kreml kontynuuje tradycję stalinowskich deportacji

Jak informuje na Twitterze ukraiński MON, Kreml kontynuuje tradycję deportacji stalinowskich. - Tysiące obywateli Ukrainy są najpierw zmuszane przez rosyjskich okupantów do przejścia przez obozy „filtracyjne”, a następnie wysyłane do osiedli na Syberii i najbardziej na wschód wysuniętych częściach kontynentu - napisano.

godz. 14.50 - Szefowie państw i rządów zdecydowali o przedłużeniu kadencji obecnego sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg będzie sprawował tę funkcję do 30 września 2023 roku

godz. 14.45 - Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali w czwartek na Twitterze, że włamali się do danych rosyjskiego Banku Centralnego i zagrozili ujawnieniem dziesiątek tysięcy tajnych akt

godz. 14.35 - USA ogłosiło nowe sankcje na Rosję

Ogłaszam dodatkowe sankcje dla ponad 400 rosyjskich elit, prawodawców i firm zbrojeniowych w odpowiedzi na wojnę z wyboru Putina na Ukrainie.

"Oni osobiście zyskują na polityce Kremla i powinni dzielić ból" - napisał Joe Biden.

godz. 14.31 - NATO zdecydowało o wysłaniu 4 kolejnych grup bojowych na wschód Europy

NATO wyśle kolejne cztery grupy bojowe na wschód Europy - do Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli zwołanym w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.

Nowe decyzje oznaczają, że w Europie będzie 140 tysięcy żołnierzy NATO, w tym 100 tysięcy Amerykanów oraz 40 tysięcy wojsk pod bezpośrednim dowództwem Sojuszu.

Liderzy NATO podjęli też decyzję o dozbrojeniu Ukrainy.

godz. 14.27 - Sekretarz generalny NATO - Zrobimy jeszcze więcej, by Ukraina mogła się bronić

Sekretarz generalny NATO powiedział dziś na konferencji po spotkaniu liderów paktu, że dziś zgodziliśmy się, że zrobimy jeszcze więcej, w tym również wzmocnimy cyberbezpieczeństwo i zapewnimy sprzęt, by Ukraina mogła się bronić m.in. przed atakiem chemicznym, biologicznym. Jednocześnie niesiemy odpowiedzialność, by zapewnić, by konflikt ten nie eskalował dalej.

- Bezpieczeństwo nie jest rzeczą darmową. By robić więcej, trzeba płacić więcej - mówił Stoltenberg i poinformował, że liderzy NATO postanowili zwiększyć wydatki na obronność. 

- Rozmawiamy o szeregu kwestii, powinniśmy wspierać Ukrainę, ale spoczywa na nas odpowiedzialność, by konflikt ten nie stał się pełnoskalową wojną między NATO a Rosją - powiedział Stoltenberg, pytany o misję pokojową na terenie Ukrainy, o której mówił Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kijowie.

godz. 13.56 - Liderzy NATO spotkali się dziś w Brukseli

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę w zakresie bezpieczeństwa, aby mogła walczyć z rosyjską agresją i utrzymali możliwość samoobrony" - napisał Joe Biden na Twitterze.

godz. 13.45 - Sekretarz generalny NATO: Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy bezpieczni

„Jesteśmy najsilniejszym związkiem na świecie. Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy bezpieczni” – powiedział sekretarz generalny NATO. Również ponownie dał jasno do zrozumienia, że NATO nie będzie ingerował w wojnę Rosji z Ukrainą. 

godz. 13.40 - Rynek akcji Rosji wzrósł w pierwszym dniu notowań po miesięcznej przerwie o 4%

godz. 13.22 - Według ukraińskich mediów Rosjanie szturmują miasto Sławutycz w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Na razie trwa ostrzał ukraińskich punktów kontrolnych - podaje NEXTA

godz. 13.15 - Zełenski apeluje do NATO o dostawy broni

Wołodymyr Zełenski apeluje do krajów NATO o dostawy broni. Ukraiński prezydent wystąpił w formie wideokonferencji podczas szczytu Sojuszu poświęconemu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według jego oceny Rosja, jeśli nie będzie powstrzymana, może zaatakować również wschodnie kraje NATO.

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że Ukraina już od miesiąca broni się przed przeważającymi siłami rosyjskiej armii. Jak mówił, Rosjanie wystrzelili na ukraińskie miasta ponad tysiąc rakiet. Jak podkreślił, Ukraina potrzebuje uzbrojenia, aby bronić swoich cywilów. „Oddajcie nam 1 procent waszych samolotów, dajcie nam 1 procent waszych czołgów.” - apelował ukraiński prezydent. Jak dodał, Ukraina nie może tego kupić. Tymczasem, jak zaznaczył, takie dostawy zależą jedynie od politycznych decyzji NATO. „Systemy wyrzutni rakiet MLRS, broń ziemia-woda, czy systemy przeciwlotnicze - czyż możemy obronić się na tej wojnie bez nich?” - mówił Wołodymyr Zełenski zwracając się do uczestników Szczytu NATO.

Ukraiński prezydent powiedział, że Ukraina podczas wojny z Rosją broni też europejskich wartości, tymczasem, jak zaznaczył, odnosi wrażenie że jego kraj znalazł się w szarej strefie pomiędzy zachodem i Rosją. Jak ocenił, Rosja nie zamierza zatrzymywać się na Ukrainie i się nie zatrzyma. W jego ocenie Rosja chce pójść dalej na wschodnie kraje NATO na kraje bałtyckie i Polskę. „Czy NATO przestanie wówczas przejmować się jak zareaguje Rosja? Któż może być tego pewien. Czy jesteście pewni, że artykuł 5 traktatu NATO będzie użyty?” - pytał ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja w ostrzałach cywilów używa zakazanych bomb fosforowych. Ostatnio takich bomb użyła dziś rano, w wyniku czego zginęły osoby cywilne - dorosłe i dzieci.

godz. 13.11 - Pełny film z porannych wydarzeń w porcie Berdiańsku

godz. 12.42 - Zdjęcia ze zniszczonego Mariupola

godz. 12.16 - Zełenski na szczycie NATO

- Zwracam się do NATO o przekazanie Ukrainie jednego procenta posiadanych przez państwa sojuszu samolotów wojskowych - powiedział Zełenski podczas szczytu NATO.

godz. 11.57 - Prezydent Zełenski podziękował Szwecji

Prezydent Zełenski podziękował Szwecji, która "jako jedna z pierwszych  udzieliła pomocy Ukrainie". - Wiem, że to była wasza historyczna decyzja. Jestem wdzięczny, że Szwecja wspiera sankcje, kolejne muszą być  zatwierdzane każdego tygodnia. Żaden statek z ropą nie może być  przyjmowany - przekonywał. 

godz. 11.37 - Płonący dziewięciopiętrowy budynek w przemysłowej dzielnicy Charkowa po wczorajszym ostrzale

godz. 11.22 - Rzeznikow: Ukraina nie została zdobyta w trzy dni i nigdy nie zostanie zdobyta

"Mija miesiąc od wybuchu największej wojny XXI wieku; Ukraina nie została zdobyta w trzy dni i nigdy nie zostanie zdobyta" - ogłosił minister obrony Ukrainy Ołeksji Reznikow.

"Ten miesiąc zostanie zapamiętany jako "miesiąc niezwyciężonych" - dodał. "Bohaterska armia ukraińska zdemilitaryzuje rosyjskich najeźdźców. Zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wsparcie międzynarodowe będzie kontynuowane. Pokój zostanie przywrócony. Świat będzie bezpieczny" - napisał Reznikow.

godz. 11.05 -  Rozpoczął się nadzwyczajny szczyt NATO w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę

W Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt NATO w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.

Zaraz po inwazji przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego konsultowali się podczas wideokonferencji. Dziś zasiądą wspólnie przy stole obrad, w których weźmie udział także prezydent USA Joe Biden.

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg mówił, że to spotkanie ma być pokazem jedności transatlantyckiej. „Jesteśmy najsilniejszym sojuszem na świecie i stojąc ramię w ramię jesteśmy bezpieczni” - podkreślał. 

Na szczycie ma zapaść między innymi decyzja o dozbrajaniu Ukrainy, by mogła też bronić się przed chemicznym i nuklearnym zagrożeniem. Jeśli taka decyzja zapadnie, to po raz pierwszy NATO wyślę na Ukrainę sprzęt do zwalczania broni masowego rażenia w obliczu rosnących obaw, że Rosja może jej użyć.

Wczoraj sekretarz generalny Sojuszu przestrzegał Moskwę, że nigdy nie wygra wojny nuklearnej. Ponadto na szczycie ma zapaść decyzja o wysłaniu czterech grup bojowych do Rumunii, Bułgarii, na Słowację i na Węgry. Ma być też dyskusja o dalszym zwiększaniu liczby wojsk Sojuszu w Polsce i wieloletniej obecności NATO-wskich sił.

Także na szczycie ma zapaść decyzja o przedłużeniu kadencji sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga do jesieni przyszłego roku. Miał on wprawdzie odejść 1 października i rozpocząć prace jako szef Banku Centralnego Norwegii, ale w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę sojusznicy zaczęli mówić, że kadencja powinna być przedłużona, by zachować ciągłość. Panuje przekonanie, że to nie jest czas, by dokonywać roszady na najwyższym, politycznym stanowisku w NATO.

godz. 11.00 - Joe Biden obecny na szczycie NATO

godz. 10.55 - Rosyjskie wojska nasiliły ostrzał Czernihowa, walki trwały też w ciągu ostatniej nocy w innych miejscach kraju

Intensywny ostrzał mieszkalnych i przemysłowych dzielnic Czernihowa trwał od wieczora. Uszkodzono przewód dostarczający amoniak w jednym z największych zakładów przemysłu spożywczego w mieście, ale wycieku amoniaku wstępnie nie stwierdzono - informuje BBC.

W obwodzie kijowskim trwały walki w Irpieniu i Hostomlu oraz ciągły ostrzał artyleryjski w rejonie buczańskim. Wielokrotnie odzywały się w obwodzie syreny alarmowe. W obwodzie ługańskim ostrzeliwano Siwierodonieck, Lisiczańsk, Rubiżne, Kreminną, Nowodrużesk i Wojewodiwkę. Okolice Rubiżnego zaatakowano bombami fosforowymi, w wyniku czego zginęły 4 osoby, a 6 zostało rannych.

Napięta sytuacja panowała w obwodzie donieckim. Trwały walki w Awdijiwce i miejscowości Oczeretyne. Mariupol wciąż znajduje się w blokadzie i nie dotarł tam żaden konwój humanitarny, ale miasto nadal walczy.

godz. 10.50 - Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił sankcje przeciwko grupie Wagnera

Zadaniem grupy jest m.in. prowadzenie "polowania" na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

godz. 10.47 - Prezydent Duda: Cieszę się ze szczytu NATO w Brukseli

- Doprowadzenie do zaprzestania rosyjskiej agresji i wycofania się sił rosyjskich z Ukrainy to dzisiaj nasze zasadnicze zadanie jako wspólnoty euroatlantyckiej jako przedstawicieli wolnego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda przed szczytem NATO w Brukseli.

Prezydent przyznał, że ogromnie cieszy się, że szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego został zwołany. - To kwestia tego, żebyśmy usiedli przy jednym stole i zastanowili się, jakie działania powinniśmy przedsięwziąć, aby doprowadzić do zaprzestania rosyjskiej agresji i wycofania się sił rosyjskich z Ukrainy - mówił.

- Niech zakończy się wojna, ale przede wszystkim, niech przestaną ginąć ludzie - to jest dzisiaj nasze zasadnicze zadanie jako wspólnoty euroatlantyckiej jako przedstawicieli wolnego świata. Trzeba to uczynić maksymalnie możliwymi pokojowymi środkami, ale bardzo skutecznie i zdecydowanie. Musi być jedność i absolutne zdecydowanie ze strony Sojuszu. To jest to, czego oczekujemy - powiedział Duda.

godz. 10.24 - Morawiecki: Nie chcemy być niewolnikami Putina

- Nie chcemy być niewolnikami Putina, nie chcemy być niewolnikami Rosji - powiedział Mateusz Morawiecki. - Na trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej, żeby przynajmniej do pewnego złagodzić skutki wojny - podkreślił.

godz. 10.08 - Według ministerstwa obrony Ukrainy na zniszczonym okręcie znajdowało się 20 czołgów, 45 transporterów opancerzonych i 400 spadochroniarzy

godz. 9.57 - Kolejne nagrania z Bierdańska

W mediach pojawiają się sprzeczne informacje. Płonie prawdopodobnie skład ropy naftowej, nie wiadomo kto go zaatakował. Ukraińcy utrzymują, że zniszczyli rosyjski okręt Orsk.

godz. 9.41 - Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt państw G7 w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii mają omówić kolejne sankcje wobec Moskwy i Mińska.

godz. 9.06 - "Jeśli jakiś kraj UE spełni upokarzające żądania Putina, aby zapłacić za ropę i gaz w rublach, będzie to jakby jedną ręką pomagać Ukrainie, a drugą zabić Ukraińców"

napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 8.51 - Siły ukraińskie poważnie uszkodziły (ale najprawdopodobniej zniszczyły) rosyjski desantowiec klasy Alligator w Berdiańsku

godz. 8.33 - Premier Mateusz Morawiecki dziś rano przedstawi kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej

Premier Mateusz Morawiecki dziś rano przedstawi kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej, której celem jest ochrona Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Konferencja premiera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Artura Sobonia zaplanowana jest na godz. 9.45.

godz. 8.25 - Od początku wojny zginęło już około 15 tys. 800 Rosjan - dane ukraińskiej armii 

Ukraińska armia podaje, że od początku wojny zginęło już około 15 tys. 800 Rosjan, zniszczono 1597 rosyjskich czołgów i zestrzelono 108 samolotów.

godz. 8.12 - Według informacji strony ukraińskiej w mieście Berdiańsk zniszczono duży okręt desantowy Floty Czarnomorskiej "Orsk”

godz. 7.47 - "Okupanci płoną" - piszą ukraińskie siły zbrojne, publikując nagrania z Berdiańska

Informacje związane z tym, co płonie, są jednak nadal bardzo sprzeczne. 

godz. 7.30 - "Tak wygląda Mariupol po miesiącu wojny" - pisze NEXTA, publikując nagranie ruin i zgliszczy miasta

godz. 7.20 - Kłęby dymu nad miastem Berdiańsk

Nie wiadomo jeszcze, co płonie. Według niektórych źródeł jest to statek, a nie zbiorniki z paliwem. Nie ma oficjalnego potwierdzenia -  NEXTA.

godz. 7.15 - Rosjanie rozpoczęli otwarty terror

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy donosi, że w regionie Chersonia Rosjanie rozpoczęli otwarty terror wobec tych, którzy nie zgadzają się z okupacją - NEXTA.

godz. 7.12 - Wojska Rosji znajdują się ok. 55 km na wschód od centrum Kijowa

Wysoki rangą przedstawiciel obrony USA powiedział dziennikarzom, że wojska Rosji znajdują się ok. 55 km na wschód od centrum Kijowa - informuje CNN.

"24 lutego. 5:00 - Miesiąc temu ukraińskie miasta obudziły się po bombardowaniach wroga. Od tego czasu, każdego dnia, co godzinę, pięknym europejskim krajem wstrząsają wybuchy i ostrzał" - głosi komunikat dowództwa armii Ukrainy.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies