Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 28. dzień rosyjskiej inwazji. Trwa obrona Kijowa i Mariupola

28. dzień wojny na Ukrainie. Wciąż bohatersko broni się Mariupol, Czernihów i Kijów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje za pomoc i prosi o kolejne sankcje dla Rosji. To temat czwartkowego szczytu NATO w Brukseli, na który przyleci prezydent USA Joe Biden.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻENIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.43 - UE i Kanada zapowiadają zaostrzenie sankcji wobec Rosji

godz. 22.36 - Izium po rosyjskich atakach

godz. 22.35  - Zniszczony Charków

godz. 22.30 - Rosja i Białoruś wykluczone z pływackiego Pucharu Świata

Jak informuje Ukraińska Prawda, Rosja oraz Białoruś otrzymały zakaz występowania w pływackich zawodach Pucharu Świata. Zawodnicy nie mogą rywalizować także pod neutralną flagą.

godz. 22.15 - 11-letnia ukraińska gimnastyczka zginęła pod gruzami w Mariupolu

Katya Dyachenko, 11-letnia gimnastyczna z Ukrainy zginęła w Mariupolu. Pocisk rosyjskich wojsk trafił w dom, w którym znajdowała się zawodniczka. Informację o śmierci 11-latki przekazała jej trenerka Anastasia Meshchanekova.

godz. 22.08 - Pentagon: nie widać oznak, by Białoruś miała przyłączyć się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Z informacji przekazanych przez Pentagon wynika, że nie widać żadnych oznak, by strona białoruska przygotowywała się do przyłączenia się do wojny na Ukrainie.

godz. 22.00 - Ukraińscy rolnicy w formie

godz. 21.45 - Nie żyje Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA. Za jej kadencji Polska dołączała do NATO

godz. 21.40 - Obrazki z "wyzwolonego" przez Rosjan Czernihowa

godz. 21.33 - Renault jednak zawiesza swoją działalność w Rosji

Francuska firma motoryzacyjna poinformowała w oficjalnym komunikacie, że działalność przemysłowa Renault w Rosji zostaje zawieszona.

Pełna treść komunikatu dostępna jest TUTAJ.

 

godz. 21.18 - Air Force One wylądował w Brukseli

Wieczorem na lotnisku w Brukseli wylądował samolot z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. W piątek i sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych będzie gościł w Polsce.

godz. 21.00 - Ukraińskie wojska atakują rosyjskie pozycje

godz. 20.56 - Wojska rosyjskie patrolują okolice Chersonia

godz. 20.51 - Rosjanie palą zwłoki swoich żołnierzy w regionie Czernihowa

Z informacji przekazanych przez agencję Ukrinform, w miejscowości Sedniv, w regionie Czernihowa, rosyjskie wojska palą zwłoki swoich żółnierzy.

godz. 20.35 - Kułeba: Renault wspiera brutalną wojnę Rosji

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że francuska firma motoryzacyjna nie wycofuje się z Rosji. - Renault odmawia wycofania się z Rosji. Nie powinno to nikogo dziwić, gdy Renault wspiera brutalną wojnę w Europie. Błędy muszą mieć swoją cenę, zwłaszcza gdy się powtarzają. Wzywam klientów i firmy na całym świecie do bojkotu Grupy Renault - napisał szef MSZ Ukrainy.

godz. 20.30 - Alarmy przeciwlotnicze w wielu miastach Ukrainy

Jak informuje Ukraińska Prawda, syreny alarmowe słychać m.in. w Mikołajowie, Sumach, Zaporożu i Berezówce.

godz. 20.15 - Kijów: w rosyjskim ostrzale zginęła rosyjska dziennikarka portalu The Insider

Jak informuje serwis The Insider w rosyjskim ostrzale Kijowa zginęła dziennikarka Oksana Baulina. Rosjanka pracująca dla serwisu The Insider zginęła po uderzeniu rakiety w centrum handlowe na Podolu.

godz. 20.08 - Mer Charkowa: od początku wojny Rosjanie zniszczyli blisko tysiąc budynków mieszkalnych

Jak informuje Ihor Terekhov, mer Charkowa, od początku wojny wojska Putina zniszczyły w Charkowie 998 budynków mieszkalnych i 145 niemieszkalnych.

godz. 19.55 - "Na sankcjach lotniczych wobec Rosji najbardziej skorzystały Węgry, a największe straty poniosła Litwa" - podaje na Twitterze European Pravda

godz. 19.45 - "Miasta pod flagą Ukrainy! Jednym z nich jest Siewierodonieck! Utrzymujemy obronę!" - piszą w poście na Twitterze Siły Obronne Ukrainy i publikują wideo z walczących miast

godz. 19.34 - Stany Zjednoczone oficjalnie oskarżyły Rosję o zbrodnie wojenne na Ukrainie

"Dziś mogę ogłosić, że na podstawie dostępnych obecnie informacji, rząd USA ocenia, że członkowie sił rosyjskich popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie" - podkreślił w oświadczeniu Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

godz. 19.23 - Czernichów dziś wieczorem

Nagranie z płonącego miasta opublikował ukraiński fotograf Aleksiej Kirilenko.

godz. 19.18 - Medyka: ukraińscy taksówkarze wożą uchodźców do Polski

Szef NATO kolejny raz przestrzegł Rosję przed użyciem broni jądrowej na Ukrainie. Jens Stoltenberg oświadczył, że Rosja nigdy nie wygra ewentualnej wojny nuklearnej, a NATO jest na taki konflikt przygotowane.

Szef NATO mówił w Brukseli, że jeśli Rosja zdecyduje się użyć broni jądrowej na Ukrainie, to będzie to miało dla niej poważne konsekwencje. Jens Stoltenberg przestrzegł, że Rosja stoi na przegranej pozycji, a Sojusz Północnoatlantycki jest przygotowany także na taki scenariusz. “NATO ma gotowe plany obrony wszystkich swoich członków przed każdym zagrożeniem. Nasze główne przesłanie to apel do Rosji, by przestała używać tej niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej retoryki o ataku nuklearnym. Niech jednak nie będzie wątpliwości: jesteśmy gotowi chronić i bronić naszych sojuszników przed każdym zagrożeniem i każdym atakiem. I oczywiście mamy gotowe plany” - dodał.

Obawy o możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej pojawiły się jeszcze przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. Wczoraj rzecznik Kremla mówił, że Rosja może użyć takiej broni, jeśli zagrożone będzie jej istnienie. Poważny niepokój budzi też los elektrowni atomowych w Czarnobylu i Enerhodarze na Ukrainie. Obie zostały zajęte przez Rosjan i odcięte od świata.

Jutro w Brukseli przywódcy krajów członkowskich NATO zbierają się na nadzwyczajnym szczycie. Mają zdecydować o wysłaniu kolejnych wojsk na wschód Europy, o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy oraz o możliwej pomocy dla innych krajów zagrożonych przez Rosję, w tym dla Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny.

godz. 19.00 - Rosjanie zbombardowali most na rzece Desna i całkowicie zablokowali Czernihów, zamieszkany przez 300 tys. ludzi

Putin chce zamienić 1100-letnie miasto z unikalnymi zabytkami w nowy Mariupol - czytamy we wpisie Sił Obronnych Ukrainy na Twitterze.

godz. 18.50 - "W Rosji aresztowano mężczyznę, który pomalował pojazd wojskowy należący do muzeum na niebiesko i żółto" 

Informację podaje Ukraińska Prawda.

godz. 18.25 - Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. popełniania zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości oraz łamania praw człowieka przez Rosję w Ukrainie

"Sejm RP stanowczo potępia akty długotrwałej przemocy, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, akty ludobójstwa, systemowe naruszenia praw człowieka oraz inne przestępne naruszenia prawa międzynarodowego, których dopuszczają się na terytorium suwerennej Ukrainy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wraz z sojusznikami na rozkaz dowódców wojskowych pod bezpośrednim zwierzchnictwem prezydenta Władimira Putina" - czytamy w uchwale przyjętej przez Sejm w środę.

godz. 18.06 - W Kijowie padł ostrzał parkingu centrum handlowego w dzielnicy Podolsk

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Poinformował o tym Witalij Kliczko - przekazuje NEXTA.

godz. 17.56 - Prezydent Joe Biden wyruszył w podróż do Europy

godz. 17.34 - Zdjęcia z Mariupola

godz. 16.58 - Rosja została pozbawiona prawa do organizacji Mistrzostw Świata w Pływaniu 2022

Terminy zawodów pozostaną takie same, FINA prowadzi rozmowy z nowym potencjalnym gospodarzem" - informuje portal Nexta.

godz. 16.30 - "Burmistrz Mariupola wyjechał z miasta" - podaje Ukraińska Prawda na Twitterze

godz. 16.14 - W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych: Andrzeja Dudy i Joe Bidena 

godz. 16.10 - Dwa kolejne rosyjskie samoloty wojskowe zostały zestrzelone w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego

Poinformowało o tym w środę na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód".

godz. 16.00 - Prezydent USA Joe Biden leci do Europy na nadzwyczajny szczyt NATO na Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden leci do Europy na nadzwyczajny szczyt NATO na Ukrainie, gdzie najeźdźcy wojsk rosyjskich są zatrzymani, miasta są bombardowane, a oblężony port Mariupol płonie - informuje Reuters.

godz. 15.55 - W środę na cmentarz wojenny w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego, spadła rosyjska bomba kasetowa

 Zdarzenie potępił już minister kultury Piotr Gliński. - "To kolejny zbrodniczy czyn, który stawia Rosję poza nawiasem cywilizowanego świata" - napisał polityk na Twitterze.

godz. 15.46 - 80 procent terytorium Irpienia zostało odebrane przez Ukrainę 

Informację na Twitterze przekazuje reporter "The Kyiv Independent". 

godz. 15.15 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występuje zdalnie we francuskim parlamencie

- Oczekujemy od Francji zamknięcia powietrza nad Ukrainą. Możemy to zrobić razem - podkreślał prezydent Ukrainy. - Narodzie francuski jutro Ukraińcy będą walczyć za swoją wolność. Nasze wojsko będzie heroicznie przeciwstawiać się wojskom rosyjskim, ale potrzebujemy pomocy, by wolność nie przegrała, a wy możecie nam pomagać - kontynuował prezydent Ukrainy.

Podczas swojego środowego przemówienia prezydent Zełenski wezwał francuski parlament do dostarczenia większej ilości broni Ukrainie i nałożenia nowych sankcji na Rosję.

godz. 15.05 - Western Union wstrzymuje wszystkie przekazy pieniężne w Rosji od 24 marca - informuje TPYHA.

godz. 15.00 - W Mariupolu wojska rosyjskie zniszczyły budynek muzeum sztuki

W budynku znajdowały się dzieła znanych artystów.

godz. 14.50 - Rosyjscy okupanci próbują osiedlić się w zapleczu socjalnym Elektrowni Jądrowej Zaporoże.

godz. 14.40 - Kolejne informacje z konferencji sekretarza generalnego NATO Jens Stoltenberg . Jutro przywódcy zdecydują o rozmieszczeniu czterech nowych grup bojowych: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

- Spodziewam się, że przywódcy zgodzą się na wzmocnienie postawy NATO we wszystkich dziedzinach, ze znacznym wzrostem we wschodniej części sojuszu na lądzie, w powietrzu i na morzu - powiedział na konferencji przed szczytem w Brukseli Stoltenberg. Dodał, że wraz z nowymi grupami bojowymi i istniejącymi siłami w krajach bałtyckich i Polsce, NATO będzie miało osiem wielonarodowych grup wzdłuż wschodniej flanki sojuszu.

Godz. 14.30 - NATO wzmocni wschodnią flankę. 

Sekretarz generalny NATO poinformował, że na jutrzejszym szczycie przywódcy Sojuszu zdecydują o dalszym wzmocnieniu wojskowym wschodniej flanki. Chodzi o dodatkowe siły na lądzie, w powietrzu i na morzu. Szef NATO dodał, że do Bułgarii, do Rumunii, na Węgry i na Słowację zostaną wysłane NATO-wskie wojska, po jednym batalionie do każdego kraju.

godz. 14.15 - Joe Biden mówi o możliwym użyciu broni chemicznej przez Rosję. 

- Zagrożenie atakiem chemicznym przez Rosję jest realne - odpowiedział Biden na pytania dziennikarzy, przed wylotem do Europy. Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ewentualne użycie broni chemicznej na Ukrainie będzie miało "daleko idące konsekwencje".

godz. 14.13 - Szef okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział możliwą nacjonalizację hoteli należących do ukraińskich właścicieli, którzy „wspierali reżim w Kijowie”. Decyzja zostanie podjęta w najbliższej przyszłości.

godz. 14.05 - Anatolij Czubajs podaje się do dymisji i opuszcza Rosję.

Rosyjski polityk Anatolij Czubajs zrezygnował ze stanowiska specjalnego wysłannika Rosji ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i opuścił Rosję z powodu sprzeciwu wobec wojny Władimira Putina na Ukrainie - informuje Ukraińska Prawda za Bloombergiem.

godz. 14.00 - Sytuację okrążenia rosyjskich wojsk w kilku miastach potwierdzają lokalni dziennikarze. 

= Władze lokalne potwierdzają, że ukraińskie siły zbrojne trzymają w kieszeni Rosjan w Buczy, Irpinie i Hostomelu. Dopiero okaże się, jak ciasne jest okrążenie. Miejmy nadzieję, że ostatnie operacje sprawiły, że Rosjanie pożegnali się ze swoimi zapasami wzdłuż Autostrady Warszawskiej - pisze Illia Ponomarenko.

godz. 13.30 - Rada Miejska Bucha: wojska Ukrainy otaczają miasta Bucha, Irpin i Hostomel pod Kijowem.

Oznacza to okrążenie wojsk rosyjskich na północny zachód od Kijowa. We wtorek szef obwodu kijowskiego Ołeksandr Pawluk mówił,  że część gmin w rejonie Buczy znajduje się pod stałym ostrzałem wojsk rosyjskich, a na trasie do Żytomierza oraz w Irpieniu i Hostomlu trwają zacięte walki.

godz. 13.20 - Kanclerz Olaf Scholz przestrzega Wladimira Putina przed użyciem broni biologicznej. 

W opublikowanym w środę wywiadzie dla "Die Zeit", niemiecki polityk przyznał, że w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przestrzegł go przed użyciem broni biologicznej lub chemicznej na Ukrainie.

godz. 13.00 - Brytyjska agencja prasowa Reuters wycofuje ze swojego serwisu informacje rosyjskiej agencji rządowej TASS.

Jak napisał w wewnętrznej notatce do pracowników pełniący obowiązki szefa agencji Reutera Matthew Keen, treści przekazywane przez TASS nie są zgodne z zasadami rzetelnego dziennikarstwa.

Umowa o partnerstwie, która została dziś zerwana, zakładała dystrybucję materiałów agencji TASS w serwisie Reuters Connect. Wczoraj magazyn "Politico" napisał, że wielu dziennikarzy Reutera jest sfrustrowanych faktem, że ich firma kontynuuje współpracę z agencją TASS, która jest tubą propagandową Kremla przekazującą tylko oficjalne rządowe komunikaty na temat wojny Rosji przeciw Ukrainie.

godz. 12.45 - W Moskwie nieznana osoba rzuciła koktajlem mołotowa w mur Kremla.

godz. 12.40 - Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w środę, że wysłanie sił pokojowych na Ukrainę może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO. Ławrow zwrócił się tymi słowami do studentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych - donosi Europejska Prawda.

- Nasi polscy koledzy już stwierdzili, że będzie szczyt NATO i że trzeba wysłać żołnierzy sił pokojowych. Mam nadzieję, że rozumieją, o co w tym chodzi. Byłaby to właśnie bezpośrednia konfrontacja sił zbrojnych Rosji i NATO, której wszyscy nie tylko chcieli uniknąć, ale mówili, że nigdy nie powinna się zdarzyć - powiedział Ławrow cytowany przez rosyjskie media.

W zeszłym tygodniu Polska stwierdziła, że na Ukrainę powinna zostać wysłana międzynarodowa misja pokojowa, a kraj powinien otrzymać sprzęt obronny.

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje obecnie nad propozycją powołania misji pokojowej NATO na Ukrainie, ale prezydent Andrzej Duda może odrzucić ten dokument, jeśli nie uzyska on zielonego światła od Stanów Zjednoczonych.

Przed nadzwyczajnym szczytem NATO w czwartek polska propozycja ma zostać przesłana do Białego Domu do rozpatrzenia przez prezydenta USA Joe Bidena.

godz. 12.22 - Przerażający obraz Mariupola, bombardowanego i ostrzeliwanego od wielu dni. W mieście wciąż przebywać może około 100 tys. osób. 

godz. 12.20 - Rejony Bilotserkivsky, Boryspol i Obukhiv - spokojnie, bez ostrzału.

❌Społeczności Makariv, Bucha, Irpin, Dmytriv są pod ostrzałem.
❌Klavdievo-Tarasovo, Severinovka, Berezivka, Mykolayivka - na skraju katastrofy humanitarnej

godz. 12.10 - Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Wcześniej szef ABW przekazał do MSZ listę 45 osób, pracujących w Polsce pod tak zwanym przykryciem dyplomatycznym, ale de facto prowadzących działalność wywiadowczą.

Materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski.

Wśród funkcjonariuszy objętych wnioskiem znajduje się oficer służb rosyjskich, którego działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela Polski zatrzymanego 17 marca pod zarzutem szpiegostwa.

Oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z wezwanym ambasadorem Rosji Siergiej Andriejew.

godz. 12.00 - Wstrząsające zdjęcie ze szpitala w Zaporożu. 

Dziewczyna ma na imię Milena. Została ranna podczas działań wojennych na południu Ukrainy i ewakuowana do Szpitala Dziecięcego w Zaporożu. Rosyjskie wojsko nieustannie atakuje szpitale. Szpital dziecięcy w Zaporożu na razie nie został ostrzelany.

godz. 12.00 - Media zauważają, że od 11 marca publicznie nie pojawia się Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji.

godz. 11.40 - Wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem - to propozycje Komisji Europejskiej.

Bruksela publikuje plan działań, który ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się jutro dwudniowym szczycie unijnym w Brukseli.

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do 1 listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 90 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej.

W kilku krajach, np. w Niemczech, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. Rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

godz. 11.30 - Policja w Kijowie zatrzymała dywersantów, dwóch z Rosji i jednego obywatela, który przekazywał informacje wrogowi. 

Zatrzymani zostali przekazani Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. W telefonie Ukraińca odnaleziono m.in. zdjęcia posterunków kijowskich. 

godz. 11.10 - Mieszkańcy jednej z dzielnic Kijowa opowiadają o skutkach porannego ostrzału wojska rosyjskiego. 

godz. 11.00 - Węgry nie popierają żadnych sankcji wobec rosyjskich statków energetycznych, ponieważ zagrażałoby to bezpieczeństwu energetycznemu Węgier - powiedział w środę na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

godz. 10.55 - Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn o oficerach rosyjskich służb specjalnych na terenie Polski.

godz. 10.45 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Władimira Putina do zawieszenia działań wojennych na Ukrainie. Według niego, prezydent Rosji niszczy nie tylko przyszłość Ukrainy, lecz także własnego kraju. Szef rządu federalnego wykluczył udział państw NATO w rosyjsko-ukraińskim konflikcie.

Podczas debaty w Bundestagu kanclerz Niemiec powiedział, że Władimir Putin wkroczył na ścieżkę całkowitego zniszczenia Ukrainy. "Władca Rosji dołączył do grona tych agresorów, którzy przestali myśleć zarówno o przyszłości podbitego narodu, jak i niestety własnego kraju" - stwierdził Olaf Scholz. Zaznaczył, że Unia Europejska odpowiedziała na rosyjską agresję na Ukrainie najpoważniejszymi sankcjami, jakie mogła nałożyć. Zapewnił, że będą one stale zaostrzane, dopóki Putin nie zakończy wojny i nie przestanie szerzyć swojej "kłamliwej propagandy". Polityk SPD podziękował Polsce za zaangażowanie na rzecz ukraińskich uchodźców.

Kanclerz ponowił swój sprzeciw wobec nałożenia embarga na rosyjskie surowce. Jego zdaniem, krótkoterminowy zakaz dostaw gazu z Rosji mógłby narazić Niemcy na straty i wywołać kryzys na globalnych rynkach.

Lider chadeckiej opozycji Friedrich Merz zarzucił Olafowi Scholzowi, że od trzech tygodni nie wspomniał ani słowem o obecnym stanie Bundeswehry.

godz. 10.40 - Rosja przygotowuje atak z użyciem broni chemicznej na Ukrainie - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia do japońskich parlamentarzystów.

Dotychczas Rosja wystrzeliła ponad 1000 pocisków 

godz. 10.25 - Brytyjski wywiad informuje, że wojska rosyjskie próbujące okrążyć siły ukraińskie we wschodniej Ukrainie.

Rosjanie zbliżają się z Charkowa na północy i Mariupola na południu, wynika z raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony z 23 marca.

godz. 10.10 - Ministerstwo Oborny Ukrainy informuje o bilansie rosyjskich strat. 

To już m.in. 15,6 tys. żołnierzy, 517 czołgów, 1578 wozów bojowych i cztery łodzie

godz. 9.50 - Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn potwierdza zatrzymanie mężczyzny szpiegującego dla Rosji potwierdza.

godz. 9.37 - 32-krotnie w ciągu nocy ostrzeliwano obwód charkowski. Szef administracji regionalnej Oleha Synyehubowa informuje, że w mieście Łozowa rannych zostało 8 cywilów.

godz. 9.30 - W Enerhodarze rosyjskie wojsko zdjęło flagi Ukrainy z prawie wszystkich budynków administracyjnych.

godz. 9.25 - - W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.

godz. 9.17 - Pracownik warszawskiego urzędu szpiegował na rzecz Rosji. 

Zatrzymano pracownika jednego z warszawskich, który szpiegował na rzecz wywiadu rosyjskiego. Miał kopiować i przekazywać Rosjanom cenne dokumenty przydatne do działań operacyjnych. Ponad 50-letni mężczyzna został zatrzymany w czwartek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokurator przedstawił mu zarzuty prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi do piętnastu lat więzienia.

Mężczyzna miał być zwerbowany przez rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego. Nie ujawniono od jak dawna trwała współpraca. 

godz. 9.15 - Najnowsze dane Straży Granicznej. Do Polski od 24 lutego przybyło już 2,175 mln osób. 

godz. 9.00 - Na dzień 23 marca uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Vereshchuk.

W środę 23 marca ukraińskie władze i rosyjskie wojsko uzgodniły 9 humanitarnych korytarzy ewakuacji ludzi, m.in. z Mariupola w obwodzie donieckim, obrzeży Kijowa, miast ługańskiego i zaporoskiego.

godz. 8.55 - Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały Kijów - podaje internetowa gazeta "Ukraińska Prawda".

Według jej informacji, na osiedlach Światoszyńskim i Szewczenkowskim rakiety trafiły w centrum handlowe, a także budynki sektora prywatnego, kilka prywatnych domów i wieżowce. 4 osoby zostały ranne.

godz. 8.50 - Zdjęcia satelitarne Maxara, wykonane 22 marca, uchwyciły płonące budynki mieszkalne w Mariupolu. Miasto nadal jest atakowane przez rosyjskich okupantów.

godz. 8.35 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał informację, że według stanu na dzień 22 marca wojsko rosyjskie poniosło 15 300 ofiar. W ciągu dziesięciu lat wojny ZSRR w Afganistanie zgłoszona liczba wynosiła 15 051.

godz. 8.25 -  Prokuratura generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała o pierwszym przypadku postawienia w czasie wojny w stan oskarżenia rosyjskiego żołnierza. 

Żołnierz rosyjski został zidentyfikowany. Zabił nieuzbrojonego cywila i wielokrotnie zgwałcił jego żonę.  - W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i pijany wielokrotnie zgwałcił, wraz z towarzyszem, żonę zabitego cywila, grożąc przy tym kobiecie i jej dziecku" - wskazała Wenediktowa.

godz. 8.20 - W sieci pojawiło się nagranie pokazujące walkę proukraińskich Czeczenów, którzy walczą z okupantem pod Kijowem. 

 Czeczeński ochotniczy Batalion Szejka Mansura w walkach pod Kijowem - to są pro UKR Czeczeni. #UkraineRussianWar #wojnanaukrainie #wojnaukraina #wojna2022 pic.twitter.com/5UeDTM2H5U

godz. 8.05 - Od początku wojny Rosjanie zabili już 121 ukraińskich dzieci, a 167 zostało rannych - podało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

Wczoraj zginęły dzieci, które przebywały w bloku w mieście Rubiżne, w obwodzie ługańskim. W budynek trafiła rosyjska rakieta. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

godz. 8.05 - Rosjanie splądrowali Centralne Laboratorium Analityczne w Czarnobylu - poinformował portal "Ukrainska Prawda" powołując się na Państwową Agencję Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Laboratorium zostało otwarte kosztem 6 milionów euro. Zajmuje się badaniami i gospodarką odpadami radioaktywnymi poczynając od badań i rozwijania technologii, kończąc na unieszkodliwianiu tego rodzaju odpadów. Na terenie laboratorium znajdowały się różnego rodzaju próbki materiału radioaktywnego.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu została zdobyta po ciężkich walkach 24 lutego, na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

godz. 7.55 - Lekarz wojskowy Kateryna Stupnytska pośmiertnie odznaczona tytułem Bohatera Ukrainy.

godz. 7.45 - Symboliczny napis "DZIECI" ustawiony ze zniczy przed Teatrem Narodowym w Pradze. 

Oznaczenie tej treści zamieszczono obok teatru w Mariupolu, w którym schroniło się około 400 osób, w tym wiele dzieci. Rosjanie zbombardowali budynek mimo wyraźnego komunikatu widocznego z powietrza. 

godz. 7.40 - Według Pentagonu rosyjskiej armii brakuje żywności i amunicji. Problemem jest też paliwo, nawet dla okrętów na Morzu Czarnym. 

Jak podał Ukrinform, eksperci wojskowi i wywiad Stanów Zjednoczonych i NATO uważają, że w najbliższej przyszłości prawdopodobne jest włączenie białoruskich sił zbrojnych do rosyjskiej ofensywy na terytorium Ukrainy.

godz. 7.37 -  W Trościańcu, w obwodzie sumskim, rosyjscy okupanci zastrzelili na ulicy kobietę. W mieście wybuchł duzy pożar, wciąż trwają walki uliczne - informuje agencja Ukrinform.

godz. 7.35 - W Czernihowie Rosjanie zniszczyli most nad rzeką Desną, który łączył miasto z Kijowem. To z niego korzystali ewakuowani wcześniej cywile.

godz. 7.30 - Nocne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Nagranie opublikowano w nocy z wtorku na środę. Prezydent podziękował międzynarodowym siłom za wsparcie, ale dodał, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe sankcje wobec Rosji.
Wołodymyr Zełenski połączy się ze światowymi przywódcami wideo na czwartkowym szczycie NATO.

godz. 7.10 - Prezydent Joe Biden przylatuje dzisiaj do Europy. 

Prezydent Joe Biden do Brukseli przyleci wieczorem, gdzie w czwartek weźmie tam udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, posiedzeniu Rady Europejskiej i spotkaniu grupy G-7.

- Wraz z naszymi partnerami prezydent ogłosi dalsze sankcje wobec Rosji oraz działania uniemożliwiające ich obchodzenie - mówił podczas briefingu w Białym Domu doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan dodając, że przedmiotem rozmów w Brukseli będzie także długofalowa zmiana rozlokowania wojsk NATO na wschodniej flance.

Podczas wizyty w Polsce Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami a także ekspertami zajmującymi się pomocą uchodźcom. W programie jest także spotkanie bilateralne z prezydentem Andrzejem Dudą. Biden będzie w Polsce w piątek i sobotę. 

Jake Sullivan przyznał, że wojna na Ukrainie nie skończy się szybko, a celem podróży prezydenta Bidena do Europy jest zapewnienie, że zachód pozostanie zjednoczony i zdeterminowany. 

godz. 7.00 - Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że ukraińskie Siły Zbrojne odpierają ataki armii rosyjskiej na wschodzie, a także kierunku południowo-wschodnim i północno-wschodnim.

Kijów i Mariupol wciąż się bronią. Grupa wojsk broni Czernihowa, co utrudnia postęp sił agresora w kierunku stolicy. Na południowym wschodzie są bronione bazy i porty morskie na Morzu Czarnym. Trwa obrona Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało również, że w ciągu minionej doby odnotowano aktywne działania wrogich samolotów i ataki rakietowe. Siły Powietrzne Ukrainy trafiły 17 celów, w tym 6 samolotów, 1 helikopter, 5 dronów i 5 pocisków manewrujących. Obecnie trwa przemieszczanie się rosyjskiego i białoruskiego sprzętu wojskowego i dalsze gromadzenie go wzdłuż granicy ukraińskiej. Żołnierze wroga mają być jednak zdemoralizowani i niechętni do walki.

W sumie zestrzelono już ponad 100 rosyjskich samolotów. 

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies