Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 27. dzień rosyjskiej inwazji. Putin rozważa użycie broni chemicznej? Kreml znów mówi o możliwości użycia broni jądrowej

Od 27 dni trwa wojna na Ukrainie. Prezydent kraju Wołodymyr Zełenski twierdzi, że ofensywa rosyjska utknęła mimo, że niemal w całym kraju słychać alarmy przeciwlotnicze. Joe Biden powiedział, że Wladimir Putin rozważa użycie broni chemicznej. Z kolei rzecznik Kremla w rozmowie z CNN mówił o możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej.

godz. 22.39 - Wasylenko: Rosja planuje zrzucić deszcz pocisków na Ukrainę

Jak informuje na Twitterze ukraińska parlamentarzystka Lesja Wasylenko, Rosja szykuje potężny ostrzał rakietowy oraz naloty w nocy oraz w środę rano. Według Wasylenko, naloty miałyby być przeprowadzane z terenów zaanektowanego Krymu.

godz. 22.23 - Zniszczony sprzęt rosyjski w Mariupolu

godz. 22.02 - CNN: od czasu ostatniej rozmowy Joe Bidena z Xi Jinpingiem Chiny nie dostarczały Rosji broni

Jak informuje amerykańska stacja CNN, od ostatniej rozmowy przywódców USA i Chin Rosja nie otrzymała broni, ani żadnej pomocy wojskowej ze strony Chin.

Tymczasem Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, przekazał, że Wołodymyr Zełeński czeka w Kijowie na telefoniczną rozmowę z Xi Jinpingiem. Strona ukraińska ma nadzieję, że Pekin odegra znaczącą rolę w doprowadzeniu do końca wojny.

godz. 21.50 - Kreml: Rosja użyłaby broni jądrowej tylko w obliczu egzystencjalnego zagrożenia

Agencja prasowa informuje, cytując przedstawicieli Kremla, że Rosja użyłaby broni atomowej tylko w obliczu egzystencjalnego zagrożenia.

godz. 21.46 - Kolejne materiały z warszawskiego protestu przeciwko skazaniu Nawalnego

godz. 21.27 - Siły Zbrojne Ukrainy: straty rosyjskiej armii są większe niż przez 10 lat wojny w Afganistanie

Według Sił Zbrojnych Ukrainy straty Rosjan po 26 dniach wojny na Ukrainie przewyższają straty sowietów przez 10 lat wojny w Afganistanie.

godz. 21.10 - Pentagon: mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu

godz. 21.07 - Atak rakietowy na Krzywy Róg

W Internecie opublikowano materiał wideo, który pokazuje, że w Krzywym Rogu doszło do ataku rakietowego.

godz. 20.50 - Siły Zbrojne Ukrainy: ponad 80 wylotów rosyjskich samolotów, w tym 29 z Białorusi

Rosyjskie samoloty bojowe wykonały we wtorek ponad 80 lotów na Ukrainę, w tym 29 z białoruskich lotnisk w Baranowiczach i Bobrujsku – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Naloty bombowe wykonywały bombowce, szturmowce i myśliwce. Ponadto do rozpoznania użyto pięć samolotów zwiadowczych – podano w komunikacie.

W 27. dniu rosyjskiej agresji sztab ujawnił w raporcie sytuacyjnym, że w związku z brakiem sukcesów na polu walki, „wróg atakuje z powietrza obiekty wojskowe i cywilne w obwodach żytomierskim, kijowskim, czernihowskim, charkowskim i donieckim”.

Podano również, że „w akwenach Morza Czarnego i Azowskiego zadania wypełniają rosyjskie okręty”.

„W północno-wschodniej części Morza Azowskiego dla wsparcia grupy lądowej wojsk okupanta przebywa do pięciu okrętów różnego typu” – odnotowano.

Ukraiński sztab podaje, że „pomimo aktywnej propagandy żołnierze niektórych oddziałów Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji są zdemoralizowani z powodu dużych strat”. Jako przykład podaje 155. samodzielną brygadę piechoty morskiej, w której od początku wojny udziału w agresji na Ukrainę miało odmówić blisko 220 żołnierzy. Według danych ukraińskich od początku wojny w tej brygadzie zginęło ok. 50, a rannych zostało ok. 110 żołnierzy.

Wskazano również, że Rosjanie mają problemy z logistyką, a także, że z powodu źle zorganizowanego wsparcia medycznego ponoszą dodatkowe straty.

godz. 20.45 - Ukraińska dziennikarka Wiktoria Roszczyna zwolniona z rosyjskiej niewoli

godz. 20.42 - Wtorkowe zdjęcia z Irpienia

godz. 20.35 - Biały Dom podał kolejne szczegóły na temat wizyty Joe Bidena w Polsce

Biały Dom podał kolejne szczegóły na temat wizyty Joe Bidena w Polsce. Poza spotkaniem bilateralnym z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent USA spotka się z amerykańskimi żołnierzami oraz ekspertami zaangażowanymi w pomoc humanitarną dla uchodźców.

Podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan poinformował, że podczas wizyty w Brukseli prezydent USA i sojusznicy ogłoszą nowe sankcje wobec Rosji oraz uszczelnią już obowiązujące. Wraz z przywódcami europejskimi przedstawią także wspólny plan zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji.

Mimo wcześniejszych planów w podróż do Europy z prezydentem Bidenem nie uda się jego rzeczniczka Jen Psaki. W przededniu wylotu z Waszyngtonu przeprowadzony u niej test na Covid dał wynik pozytywny.

godz. 20.17 - Warszawa: spontaniczny protest przeciwko skazaniu Nawalnego na 9 lat kolonii karnej

godz. 20.05 - Pociski manewrujące wystrzelone z regionu Sewastopola

godz. 19.52 - Ostrzał stacji kolejowej w Pawłohradzie, zginęła jedna osoba

O ostrzale stacji kolejowej w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, w wyniku którego zginęła jedna osoba poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych. „Atak rakietowy w Pawłohradzie. Zniszczona stacja kolejowa Pawłohrad-2” – poinformował na Facebooku Walentyn Rezniczenko.

Wykoleiło się piętnaście wagonów towarowych. Zginęła jedna osoba. Ruch kolejowy na stacji został wstrzymany na czas nieokreślony.

godz. 19.45 - Kanclerz Niemiec przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji

Kanclerz Scholz pozostaje przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji. Stanowisko rządu niemieckiego pozostaje niezmienne - powiedział Scholz po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą w Berlinie. Powściągliwie podchodzi do wykluczenia Rosji z grupy G20.

"Na krótko przed szczytami UE, G7 i NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz trzyma się swojego wyraźnego 'NIE' dla natychmiastowego wstrzymania importu energii z Rosji z powodu wojny na Ukrainie" - pisze agencja dpa. Stanowisko rządu niemieckiego pozostaje niezmienne - powiedział Scholz po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą w Berlinie.

Dotyczy to również wielu innych państw członkowskich UE, których zależność od rosyjskiej energii jest jeszcze większa. "Nikt nie powinien być w tym względzie pozostawiony samemu sobie" - podkreślił kanclerz.

Kanclerz Scholz też był powściągliwy wobec wezwania Polski do wykluczenia Rosji z grupy G20. Jest to kwestia, która powinna być przedyskutowana wspólnie przez członków i rozstrzygnięta "nie indywidualnie i pojedynczo" - powiedział Scholz w Berlinie.

"Oczywiście, jesteśmy zajęci czymś innym niż wspólne spotkania” – dodał cytowany przez dziennik "Tagesspiegel" Scholz. Polska nie należy do grupy 20 najważniejszych uprzemysłowionych państw świata (G20).

Scholz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie. "Wszyscy potrzebujemy natychmiastowego zawieszenia broni, wycofania się najeźdźców i możliwości negocjowania porozumienia pokojowego".

godz. 19.25 - MSW Ukrainy: w Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha

W Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany przez Suspilne.

"Wróg wykorzystuje różnorodne przykrywki dla grup dywersyjno-zwiadowczych" - przekazał Jenin.

Jak dodał, w Kijowie zatrzymano dywersanta, który był przebrany za mnicha. W jego telefonie znaleziono instrukcje, zdjęcia posterunków, obiektów przeznaczenia wojskowego i historię połączeń do Rosji - poinformował wiceszef MSW.

godz. 19.11 - Doradca prezydenta USA: podczas wizyty w Europie prezydent Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu, przekazał, że prezydent USA odwiedzi Polskę, bo ta przyjęła na siebie największe brzemie i w naszym kraju znajduje się najwięcej amerykańskich wojsk. - W tej chwili dowódcy uważają, że na wschodniej flance jest wystarczająco wojsk, będziemy rozmawiać o zmianach w długim terminie - mówił.

Jak dodał, Rosja poniosła porażkę co do wszystkich swoich celów, nigdy nie zabierze Ukraińcom Ukrainy.

godz. 19.08 - Prezydent RP o nowej koncepcji strategicznej NATO

godz. 18.46 - Największa na świecie giełda kryptowalut Binance zamknęła transakcje dla wielu rosyjskich banków

godz. 18.33 - Rosyjskie ostrzały kijowskiej dzielnicy Obołoń

Wojska Putina ostrzelały kijowską dzielnicą Obołoń. Doszło do pożarów dwóch budynków i ciężarówki. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

godz. 18.24 - ONZ potwierdza śmierć 953 ukraińskich cywilów od początku wojny

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 953 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 78 dzieci. 1557 osób zostało rannych.

Poprzedni bilans biuro podawało wczoraj (21 marca), informując o 925 ofiarach śmiertelnych wśród cywilów.

"Uważamy, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, szczególnie na obszarach niekontrolowanych przez ukraiński rząd, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie" - napisano w dokumencie.

Według ONZ dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumu (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański), Trościańca (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dokładne liczby podlegają dalszej weryfikacji i nie są uwzględniane w obecnych statystykach.

"Większość zgonów lub obrażeń cywilów była spowodowana użyciem broni wybuchowej o szerokim obszarze rażenia, w tym ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, ostrzałów rakietowych i nalotów powietrznych" – podkreślono w komunikacie.

godz. 18.06 - Po rosyjskich atakach na dzielnice Charkowa

godz. 17.35 - CNN: Białoruś wkrótce przystąpi do wojny na Ukrainie

Według informacji przekazanych przez urzędników NATO, a także pracowników amerykańskiego rządu, wojska Białoruskie wkrótce mogą przystąpić do inwazji na Ukrainę w pełnej skali. Takie informacje przekazała amerykańska telewizja CNN.

godz. 17.10 - Chersoń: rosyjskie wojsko użyło gazu łzawiącego do rozpędzenia protestujących

Jak donosi Nexta, powołując się na Suspline Chersoń, mieszkańcy Chersonia po raz kolejny wyszli na pokojowy wiec protestacyjny. Rosyjskie wojsko użyło gazu łzawiącego do rozpędzania wiecu.

godz. 16.52 - W inwazji na Ukrainę może wziąć udział 10-15 tys. żołnierzy z Białorusi

Pięć białoruskich grup batalionowo-taktycznych, czyli około 5 tys. żołnierzy, już jest gotowych do wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Łącznie w inwazji może wziąć udział 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy - ocenił generał Wiktor Jahun ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Główne siły, które mogą zostać posłane do walki, są uzupełniane przez 5-tysięczne oddziały rezerwowe i dodatkowo przez kilka tysięcy żołnierzy w ramach tzw. trzeciego rzutu" - stwierdził Jahun, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN. "Najważniejszym celem władz Białorusi pozostaje jednak zabezpieczenie logistyki rosyjskich wojsk" - dodał generał.

W ocenie SBU ewentualnymi kierunkami natarcia białoruskiej armii mogą być Włodzimierzec w obwodzie rówieńskim, a także Łuck i miasto Kowel w obwodzie łuckim, nieopodal granicy z Polską. "Właśnie tamtędy transportowana jest większość broni i sprzętu wojskowego z Zachodu" - wyjaśnił Jahun.

"Alaksandr Łukaszenka praktycznie nie kontroluje sił zbrojnych Białorusi. Tamtejsi dowódcy, w tym szef Sztabu Generalnego, znajdują się pod operacyjnym kierownictwem Rosjan" - dodał przedstawiciel ukraińskiej służby.

godz. 16.46 - Grupa Anonymous ujawniła 10 gb danych firmy Nestle

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali, że ujawnili bazę danych Nestle, największej na świecie firmy spożywczej. Do sieci wyciekło 10 gb danych: e-maili, haseł, klientów biznesowych etc.

godz. 16.30 - Rosyjskie rakiety spadły na rejon łozowski (obwód charkowski)

godz. 16.12 - Znany ukraiński fotoreporter zaginął pod Kijowem

W okolicach Kijowa zaginął Max Lewin, znany ukraiński fotoreporter. Ostatni kontakt z dziennikarzem miał miejsce 13 marca, kiedy jechał fotografować walki w obwodzie kijowskim. Jak mówi kolega Maxa Lewina, Markian Lyseiko, mężczyzna mógł zostać porwany przez Rosjan.

godz. 16.02 - Ataki rakietowe na Kramatorsk

Jak informują ukraińskie media w Kramatorsku przeprowadzono atak rakietowy. W pobliżu lotniska słyszano trzy eksplozje.

godz. 15.42 - Moskwa: zatrzymano Aleksandra Gurianowa i Olega Orłowa

Jak informuje telewizja Biełsat, w centrum Moskwy zatrzymano Aleksandra Gurianowa i Olega Orłowa, współpracowników zlikwidowanego stowarzyszenia Memoriał. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani po tym, jak wyszli we dwóch zaprotestować przeciwko wojnie na Ukrainie.

godz. 15.35 - Ukraina: mieszkańcy Donbasu przymusowo wywożeni do Rosji

Mieszkańcy Donbasu na wschodzie Ukrainy są przymusowo wywożeni do Rosji. Odbiera się im ukraińskie dokumenty i telefony - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa. - Z tymczasowo okupowanych przez wroga terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego kobiety i dzieci masowo i przymusowo wywożone są na terytorium Rosji - pisze Denisowa na Facebooku.

Według niej w miejscowościach, do których wchodzą rosyjskie wojska, dla mieszkańców organizowane są tzw. humanitarne korytarze, którymi ludzie wywożeni są do Rosji. Jak podkreśla Denisowa, osoby te nie mają możliwości skontaktowania się z bliskimi, często nie mają jedzenia, artykułów pierwszej potrzeby. Na razie nie ma informacji w sprawie liczby wywiezionych osób, jednak według rzeczniczki można mówić o tysiącach wywiezionych z obwodu ługańskiego i donieckiego. Biuro prokuratora generalnego prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego wywiezienia do Rosji 2389 dzieci z Donbasu.

Rzeczniczka zaznacza, że Rosjanie próbowali też otwierać podobne "korytarze humanitarne" do Rosji w obwodzie charkowskim, czernihowskim, sumskim i kijowskim. "Los przymusowo wywiezionych ludzi nie jest na razie znany" - dodaje. Denisowa podkreśla, że takie działania są kwalifikowane jako porwanie ludzi. Jest to zbrodnia wojenna i bezpośrednie złamanie prawa międzynarodowego.

  

godz. 15.22 - Walki na ulicach Mariupola

W Internecie pojawiają się filmy, na których widać, jak Pułk „Azow” pokonuje rosyjskich najeźdźców.

godz. 15.12 - Kłęby dymu nad Charkowem

godz. 15.02 - Rosjanie wykorzystują dzieci do szerzenia propagandy

godz. 14.50 - Tak wyglądają ruiny zbombardowanego szpitala psychiatrycznego w Mikołajowie. 

godz. 14.45 - Adwokaci Aleksieja Nawalnego zostali zatrzymani kiedy rozmawiali z dziennikarzami po wyroku sądu. Zostali oni odprowadzeni do policyjnego autobusu. Przypomnijmy - opozycjonista został dzisiaj skazany na 9 lat kolonii karnej. 

godz. 14.35 -  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) publikuje kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza w okolicy Mikołajowa na południu Ukrainy.

Rosjanin mówi, że "nawet w Czeczenii nie było tak źle" i że generał obiecał im czwartego dnia wojny, że wszystko skończy się w ciągu kilku godzin. Rosyjskiej armii brakuje żywności i ekwipunku. Żołnierze śpią w okopach i mają odmrożenia.  - Myśleliśmy, że przejdziemy jak na defiladzie - kończy żołnierz. 

godz. 14.15 - Prezydent Andrzej Duda jest już w Rumunii, gdzie spotka się z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem. To trzecie z serii spotkań polskiego prezydenta z przywódcami państw regionu przed szczytem NATO. Wcześniej Andrzej Duda spotkał się z prezydent Mołdawii i prezydentem Bułgarii. 

godz. 14.05 - Głośne wybuchy słyszane w Kijowie, w którym obowiązuje godzina policyjna - informuje CNN. 

godz. 13.50 - 9 lat kolonii karnej dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. 

godz.13.40 - Nauczycielka z Czernihowa na Ukrainie uratowała 30 dzieci przebywających w tamtejszym sierocińcu.

Natalia Pesotska ukrywała się ze swoimi podopiecznymi w piwnicy. Ponieważ w tym czasie nie został otwarty korytarz humanitarny zaryzykowała i sama przeprowadziła dzieci do kontrolowanego przez armię ukraińską Iwano-Frankiwska.

- Wszyscy odmawiali, ponieważ sytuacja była bardzo trudna. Dzieci błagały, żeby ich nie porzucać i nie wracać bez nich do domu, więc Natalia Iwanowna zabrała podopiecznych do siebie i przez cały wojenny czas karmiła je, opiekowała się nimi, w tym najmłodszym chłopcem, który ma zaledwie 3,5 roku - powiedziała dyrektor Gimnazjum w Sedniewie Tatiana Jasoczko.

Według różnych źródeł, od początku wojny na Ukrainie zginęło 115 dzieci, a ponad 140 zostało rannych.

godz. 13.30 - Aktywa rosyjskich oligarchów we Włoszech, zamrożone z powodu sankcji wyceniono na 800 mln euro.

godz. 13.20 - Minister finansów Niemiec Christian Lindner obiecał Ukrainie pomoc po zakończeniu wojny z Rosją przypominającą plan Marshalla po zakończeniu II wojny światowej.

godz. 13.05 - Kreml podaje, że 75% Rosjan popiera wojnę na Ukrainie. To słowa sekretarza prasowego prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa.

- Zdecydowana większość obywateli, ponad 75% popierających operację, popiera działania Prezydenta Rosji. Jest to fakt absolutnie niepodważalny. Pieskow pytany, czy Kreml słyszy opinie dziesiątek milionów Rosjan, którzy są przeciwko wojnie, odpowiedział: - Słyszą opinię. Ale nadal mniejszość to mniejszość.

godz. 13.00 - Z Rosji wyjechało od 50 do70 tys. informatyków, a kolejne 100 tys. może opuścić kraj - powiedział dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia Komunikacji Elektronicznej Siergiej Plugotarenko na posiedzeniu Dumy Państwowej.

- Priorytetem jest powstrzymanie odpływu personelu. Z Rosji wyjechało już 50-70 tys. specjalistów IT. Według najbardziej negatywnych prognoz podczas „drugiej fali” Rosję może opuścić ponad 100 tys. specjalistów - powiedział Plugotarenko.

godz. 12.50 - Kolejne sankcje wobec Rosji i utworzenia Funduszu na rzecz Ukrainy - takie zapisy znalazły się w projekcie wniosków przygotowanym na unijny szczyt - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W dokumencie napisano, że Unia przyjęła znaczące sankcje wobec Rosji i Białorusi i jest gotowa do nałożenia kolejnych, skoordynowanych restrykcji. Ponadto w projekcie wniosków ze szczytu jest wezwanie Rady Europejskiej do zorganizowania międzynarodowej konferencji donatorów, aby zebrać pieniądze w ramach Funduszu na rzecz Solidarności z Ukrainą.

Polska jest w grupie krajów, które proponują konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów i przeznaczenie pieniędzy na powojenną odbudowę Ukrainy.

godz. 12.35 - Kolejne dwie bomby spadły dzisiaj na Mariupol. W mieście przebywa wciąż około 100 tys. mieszkańców.

godz. 12.30 - Renault wznawia działalność w Moskwie.

22 marca firma podjęła decyzję o wznowieniu działalności w kraju. Renault jest większościowym właścicielem AvtoVaz, największego rosyjskiego producenta samochodów znanego z marki Łada.

godz. 12.10 - Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Bułgarii mówił m.in. o uwolnieniu się od rosyjskiej ropy i gazu. 

godz. 12.00 - Wołodymyr Zełenski przemawiał do włoskiego parlamentu. Apelował o ostre sankcje w stosunku do Rosji. Przypomniał, że Ukraina walczy za całą demokratyczną Europę. 

godz. 11.50 - Papież Franciszek rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.

O telefonie z Watykanu poinformował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

- To nowy i widoczny gest poparcia dla Ukrainy ze strony papieża Franciszka. Ojciec Święty zadzwonił do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i przeprowadził z nim bardzo obiecującą rozmowę - napisał w mediach społecznościowych Jurasz.

Papież zapewnił, że Watykan robi wszystko, co możliwe by zakończyć wojnę. Prezydent Zełenski po raz kolejny zapewnił Franciszka, że Jego Świątobliwość jest najbardziej oczekiwanym gościem na Ukrainie. 

godz. 11.20 - Spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Ukrainy w Warszawie. Mariusz Błaszczak i Ołeksij Reznikow rozmawiali o wojnie na Ukrainie i pomocy dla wojska ukriańskiego.

- Przeprowadziłem owocne rozmowy z moim kolegą Mariuszem Błaszczakiem. Skoordynowaliśmy współpracę w przededniu szczytu NATO. Jestem wdzięczny Polsce za zdecydowaną postawę i konsekwentne wsparcie narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim najeźdźcą - napisał Ołeksij Reznikow.

Ministrowie rozmawiali także o programie "Pomoc dla Ukrainy" oraz wsparciu dla ukraińskiego wojska.

godz. 11.15 - Czy w Rosji staną windy? Jest takie prawdopodobieństwo ze względu na brak komponentów do ich produkcji i serwisu. 

Części do produkcji wind w Federacji Rosyjskiej wystarczy na sześć miesięcy. - Potem z powodu sankcji mogą się pojawić problemy, ponieważ jedna trzecia części jest importowana -powiedział Dyrektor Generalny Rosyjskiego Stowarzyszenia Wind Petro Kharlamov. Importowane są mikroprocesory i mikrokontrolery oraz oprogramowanie do wind.

- Do wind będzie wystarczająca ilość komponentów przez sześć miesięcy. 70% części są rosyjskie, a tylko 30% jest importowana. Ale są to bardzo ważne komponenty, które są składane z importowanych komponentów.

godz. 11.05 - Zdjęcia z uwolnionego przez Ukraińców Makarowa. Co drugi dom jest zniszczony - pokazuje tamtejsza policja.  

godz. 11.00 - Generał pułkownik Michaił Mizintsev, wcześniej kierujący operacją wojskową Rosji w Syrii, jest osobiście odpowiedzialny za oblężenie Mariupola - poinformował Siergiej Bratchuk, rzecznik prasowy operacyjnej siedziby administracji w Odessie.

godz. 10.50 - Hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek wielu tysięcy rosyjskich użytkowników. Zhakowane urządzenia drukowały komunikat o kłamstwach rosyjskiejj propagandy. Hakerzy zamieścili także informacje jak bronić się przed kremlowskim przekazem. 

godz. 10.30 - Najnowsze dane o zniszczeniach sił Rosyjskich - przekazuje Sztab Generalny Ukrainy.

Personel - około 15300 osób, czołgi ‒ 509 , maszyny pancerne bojowe 1556, systemy artyleryjskie - 252, RSZV / MLRS - 80, systemy przeciwlotnicze - 45, samoloty- 99,
helikoptery - 123, pojazdy - 1000, statki /łodzie / przecinarki - 3 sztuki, zbiorniki paliwa - 70, UAV poziom operacyjno-taktyczny - 35, Sprzęt specjalny - 15
 

godz. 10.25 - Prezydent Andrzej Duda jest w Bułgarii. Pobyt w Sofii i polityczne konsultacje to część dyplomatycznej ofensywy przed zbliżającym się nadzwyczajnym szczytem NATO, który odbędzie się w czwartek w Brukselii.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w cztery oczy z przywódcą Bułgarii Rumenem Radewem. Następnie zaplanowano sesję rozmów plenarnych w gronie delegacji polsko-bułgarskich.

gody. 10.15 - Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem - poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera. Jak podano, rozmowa jest przygotowaniem przed unijnym szczytem, który będzie poświęcony m.in. sankcjom wobec Rosji.

godz. 10.10 - Rosja ostrzeliwuje obwód żytomierski, 3 domy zniszczone, 10 uszkodzonych.

Budynki w pobliżu Malyna zostały ostrzelane przez wojska rosyjskie, poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy 22 marca.

godz. 9.46 - Kolejny wojenny ślub. Tym razem w schronie w Mariumpolu

godz. 9.22 - Wojska rosyjskie ostrzeliwały miasto w pobliżu Krzywego Rogu. Szef Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł powiedział, że miasto Zelenodolsk i wieś Mała Kostromka w obwodzie dniepropietrowskim zostały ostrzelane z wielu wyrzutni rakietowych Grad. W wyniku tego uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne.

godz. 9.20 - Trwają starania o ewakuację mieszkańców Maripola. Na 22 marca planowane jest utworzenie kolejnych korytarzy humanitarnych - powiedziała podczas specjalnej odprawy wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W tym calu z Zaporoża wyruszyło ponad 20 autobusów. 

Korytarze ewakuacyjne mają powstać z Berdiańska do Zaporoża, z miasta Nikolske do Zaporoża i do Zaporoża ze wsi Jurjiwka. Do tej pory udało się ewakuować z Mariupola 45 tys. osób, ale wciąż ponad 100 tys. znajduje się w mieście.

godz. 9.00 - Na Ukrainie w wyniku ataku Rosji zginęło dotąd 117 dzieci, a 155 zostało rannych - ujawniła ukraińska Prokuratura Generalna.

Najwięcej dzieci zginęło w obwodzie kijowskim - 58, charkowskim - 40, czernihowskim - 31 oraz donieckim - 30. 

godz. 8.55 - Straż Graniczna informuje, że od 24 lutego do Polski wjechało z terytorium Ukrainy 2 mln 141 tys. uchodźców.

W tym samym czasie w kierunku Ukrainy odprawiono na granicach 274 tysiące osób.

godz. 8.45 - Rosyjski sąd uznał uwięzionego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego za winnego zarzutów o malwersacje, które mogą znacznie wydłużyć jego karę pozbawienia wolności - informuje AFP News Agency.

- Navalny popełnił oszustwo - kradzież mienia przez zorganizowaną grupę - powiedziała na rozprawie sędzia Margarita Kotova.

godz. 8.40 - Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała zdjęcia z okolic Korostenia, które zostało wczoraj zbombardowane. 

godz. 8.25 - Były więzień obozów koncentracyjnych Borys Romanczenko zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, co pokazuje, jak wygląda "denazyfikacja" Ukrainy przez Rosję - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

96-letni Borys Romanchenko przeżył cztery nazistowskie obozy koncentracyjne: Buchenwald, Peenemünde, Mittelbau-Dora, Bergen-Belsen. Do niedawna prowadził spokojne życie w Charkowie. W zeszły piątek rosyjska bomba uderzyła w jego dom i zabiła go. Niewyobrażalna zbrodnia. Przeżył Hitlera, zamordowany przez Putina - pisał wcześniej Dmytro Kuleba.

godz. 8.22 - W Kramatorsku rosyjscy okupanci używali amunicji fosforanowej.

godz. 7.58 - Ukraińskie Siły Zbrojne informują o ogólnej sytuacji w kraju. 

Nie odnotowuje się znaczących zmian w pozycji i charakterze sił obronnych w ciągu ostatniego dnia. Jednak Siły Zbrojne Ukrainy i inne Siły Obronne kontynuowały atakowanie wrogich wojsk, które próbowały utrzymać okupowane granice i udało się. Ponad 9 wrogich celów powietrznych dotknęło poprzedniego dnia Siły Zbrojne Ukrainy i jednostki Obrony Powietrznej. 1 samolot, 6 UV i 2 helikoptery, liczba wystrzelonych pocisków jest określona. Ponadto lotnictwo Sił Powietrznych przeprowadziło niszczycielskie uderzenia na gromadzenie technologii i żywych sił wroga, przeprowadziło bitwy powietrzne i przechwyciło cele lotnicze. W ostatnim dniu odnotowano więcej aktywnych akcji lotniczych wroga.
 Według dostępnych informacji rosyjskie siły okupacyjne działające na terytorium Ukrainy posiadają amunicję i żywność na nie dłużej niż trzy dni. Podobnie jest sytuacja z paliwem, które uzupełnia się transportem cystern. Nie udało się zorganizować połączenia rurociągów, aby zapewnić potrzeby zgrupowania wojsk do okupantów.
W rejonie Okhtirskomu w rejonie Sumy odnotowano fakty nieposłuszeństwa rosyjskich żołnierzy. Około 300 najeźdźców odmówiło wykonania rozkazów walki i na 70 jednostkach wyposażenia opuściło teren do działania.
Ukraińscy obrońcy i obrońcy zastrzelili 13 ataków wroga i zniszczyli 14 czołgów, 8 BMP, 2 MTLB, 3 systemy artyle Jednostki PPO trafiły w 2 cele powietrzne przeciwnika. Strata osobistej drużyny wroga wyniosła około 300 osób.
 

godz. 7.45 - Zniszczone miasta na Ukrainie. Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczony Irpin, Mariupol i Czernihów z 21 marca. 

godz. 7.40 - Jedyny zakład produkujący w Rosji czołgi wstrzymuje produkcję. Głównym powodem jest brak komponentów używanych do konstrukcji. 

godz. 7.30 - Niemal w każdym obwodzie Ukrainy słychać syreny ostrzegające przed atakami lotniczymi. 

godz. 7.25 - W Hostomelu Rosjanie podpalili stajnie. Większość zwierząt spłonęła żywcem.

godz. 7.00 - Joe Biden mówi o możliwości użycia przez Rosję broni chemicznej. 

Amerykański prezydent w czasie spotkania z amerykańskimi biznesmenami podkreślił, że opór Ukraińców sprawił, że Putin "doszedł do ściany".

- Świadczy o tym rozpowszechnianie przez Rosję fałszywych informacji, jakoby Stany Zjednoczone przechowywały broń chemiczną na terenie Ukrainy. Jest to działanie mające odwrócić uwagę od zamiarów rosyjskiego przywódcy - powiedział  Biden.

Kongres Stanów Zjednoczonych zaproponował zakazanie tamtejszemu rządowi prowadzenia interesów z firmami, które pozostają w Rosji.

godz. 7.00 - Od 24 lutego 651 budynków mieszkalnych na Ukrainie zostało całkowicie zniszczonych, a około 3780 domów zostało częściowo zniszczonych.

Dane przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

godz. 7.00 - Rosyjska ofensywa utknęła - twierdzi ukraińska armia.

Ukraińcy informują, że odbili miasto Makarów niedaleko Kijowa. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjska ofensywa utknęła, z kolei Amerykanie twierdzą że Władimir Putin nakazał sprowadzenie na Ukrainę wojsk ze wschodnich rejonów Rosji.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies