Dziennikarz Radia Łódź we Lwowie. Mieszkańcy szykują się do obrony. Masowa produkcja koktajli mołotowa [ZDJĘCIA]
Wczorajszy (18 marca) atak rakietowy na Lwów tylko zwiększył wolę walki Ukraińców. Lwów i cały obwód lwowski szykują się do obrony.
Czytaj: Reporter Radia Łódź we Lwowie: "Przyjmujemy wszystkich. Oddałem także swoje mieszkanie" [ZDJĘCIA]
Pisaliśmy wcześniej o specjalnych treningach strzeleckich i nauce udzielania pierwszej pomocy medycznej, na polu walki, ale to nie całość przygotowań na atak Rosjan.
Ukraińcy niemal nie zatrzymują produkcji koktajli mołotowa. Do ich wytwarzania namawiają też władze Ukrainy. We Lwowie są produkowane nawet w miejskim browarze. Po ogłoszonej prohibicji zakład normalnie nie funkcjonuje, więc jego zarząd podjął decyzję o udostępnieniu potrzebnych materiałów - nawet butelek - do produkcji koktajli mołotowa.
Na masową skalę jednak taką broń wytwarzają przede wszystkim cywile. Wykorzystują nie tylko benzynę ale i zużyty olej silnikowy, czasem dodają jeszcze proszek aluminiowy. Wszystko po to, by skutecznie walczyć ze zmotoryzowanymi jednostkami Federacji Rosyjskiej.
Ukraińcy budują też z metalowych przęsła, tzw. jeże. Te zespawane ze sobą krzyżaki są w stanie zatrzymać nawet czołg.
Na mniejsze pojazdy mieszkańcy regionu lwowskiego mają przygotowane mniejsze jeżyki, czyli swoiste kolczatki, po których przejechać nie mają szans mniejsze pojazdy wojskowe. A gdy już jeż czy jeżyki zatrzyma wóz bojowy, Ukraińcy podają wrogowi benzynowy koktajl.
We Lwowie intensyfikowane są prace przy zabezpieczaniu zabytków przede wszystkim w okolicy Starego Rynku. Trwa budowanie specjalnych konstrukcji, które mają zabezpieczyć rzeźby i witraże w katedrze łacińskiej, którą opiekują się polscy księża.
Jedno z największych centrów pomocy humanitarnej utworzono w seminarium duchownym w Brzuchowicach niedaleko Lwowa.
Trafiają tutaj dary z Polski, a po rozdzieleniu i posortowaniu są wysyłane do miast w których trwają działania wojenne. Skomplikowaną operację logistyczną koordynuje ksiądz biskup Edward Kawa, biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE |