Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 24. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Zełenski nawołuje do konstruktywnych rozmów pokojowych

To już 24. dzień wojny na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje o konstruktywne pokojowe rozmowy. Według sił ukraińskich nie żyje już 14 tys. rosyjskich żołnierzy.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.53 - Do Polski wjechało 2 miliony 57 tysięcy 114 osób z Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, do Polski wjechało 2 miliony 57 tysięcy 114 osób- informuje Straż Graniczna.

Tylko dzisiaj funkcjonariusze odprawili 23 tysięcy 200 podróżnych. To wzrost o 2,1 procent w porównaniu do dnia wczorajszego, kiedy do tej samej godziny odprawiono 22 tysiące 700 osób. Najwięcej osób przekroczyło granice w Medyce - 6400. Uchodźcy korzystali też często z przejść Korczowa, Hrebenne i Dorohusk, gdzie odprawiono odpowiednio 4100, 3500 i 3400 osób.

godz. 22.39 - Mała firma zabawkarska na przedmieściach Chicago zebrała dla Ukrainy ponad 145 000 dolarów, sprzedając figurki prezydenta Zełenskiego 

godz. 22.17 - WhatsApp i Telegram na razie bez blokady w Rosji

Platformy czatowe, takie jak WhatsApp i Telegram, uniknęły zablokowania przez Rosję -- w przeciwieństwie do niektórych największych na świecie sieci społecznościowych -- z wątłą tolerancją, która, jak ostrzegają eksperci, może się nagle skończyć. 

godz. 21.51 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował firmy za prowadzenie interesów z Rosją 

godz. 21.27 - Turcja: Putin jeszcze nie chce się spotkać z Zełeńskim 

Tureckie władze twierdzą, że chcą zorganizować spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale Moskwa nie wyraziła jeszcze na to chęci.

Rzecznik administracji tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział państwowej agencji informacyjna Anadolu, że Recep Tayip Erdogan w rozmowach z Zełenskim i Putinem przekazał, że chciałby zakończenia wojny i przeprowadzenia spotkania przywódców w Turcji.

"Prezydent Zełenski jest na to gotowy. Z kolei Putin uważa, że strony nie osiągnęły jeszcze wspólnej wizji prowadzenia rozmów na szczeblu głów państw" - zaznaczył Ibrahim Kalin. Według niego prezydent Turcji jest gotowy do mediacji w rozmowach ukraińsko-rosyjskich i stworzenia platformy do negocjacji w Turcji

godz. 21.03 - Rosjanie siłą deportowali do Federacji Rosyjskiej kilka tysięcy mieszkańców ukraińskiego Mariupola

"Okupanci nielegalnie wyprowadzili ludzi z dzielnicy Lewobrzeże i ze schronów w budynku klubu sportowego, w którym przed bombardowaniami ukrywało się ponad tysiąc osób (w większości kobiet i dzieci)" - informuje służba prasowa rady miejskiej Mariupola.

Mariupolski ratusz odnotował, że schwytanych mieszkańców miasta wywieziono do obozów filtracyjnych, w których Rosjanie sprawdzali telefony i dokumenty obywateli Ukrainy. Po kontroli część mieszkańców Mariupola została skierowana do odległych miast w Rosji, los pozostałych pozostaje nieznany.

godz. 20.39 - Ukraińscy uchodźcy przyjechali do Madrytu z pomocą grupy hiszpańskich taksówkarzy

Taksówkarze zgłosili się na ochotnika na 40-godzinną podróż do Polski i z powrotem, aby wesprzeć masową ewakuację

godz. 20.26 - Ukraina otrzyma w ciągu kilku dni więcej amerykańskich pocisków Javelin i Stinger

godz. 20.04 - Skutki rosyjskiego ostrzału w Nowej Bawarii, dzielnicy Charkowa

Nazwa dzielnicy Nowa Bawaria pochodzi z XIX wieku, ze względu na niemieckich osadników bawarskich w mieście

godz. 19.46 - Rosyjski śmigłowiec KA-52 zestrzelony przez Stingera w obwodzie kijowskim

godz. 19.16 - Od przyszłego roku Bułgaria nie kupi rosyjskiego gazu

Bułgaria nie będzie negocjować nowej umowy gazowej z rosyjskim Gazpromem po jej wygaśnięciu pod koniec bieżącego roku - poinformował bułgarski wicepremier Asen Wasilew.
Bułgaria rozważa alternatywnych dostawców i - aby uniknąć niedoborów surowca - pracuje nad przyszłą wspólną umową z Unią Europejską. Bałkański kraj prawie cały gaz, który zużywa, importuje w ramach dziesięcioletniego kontraktu z Gazpromem. Umowa wygasa z końcem tego roku.

Od wielu lat projekty dywersyfikacji pozyskiwania gazu przez Bułgarię, w tym gazociąg z Grecji i rozbudowa magazynu gazu, opóźniają się. Rząd dąży do przyspieszenia obu projektów w obawie, że wojna na Ukrainie może doprowadzić do niewystarczającej ilości gazu na rynku.

"W tej sytuacji nie prowadzimy rozmów z Gazpromem" - powiedział bułgarskiemu radiu publicznemu Wasilew. Jak dodał, Bułgaria prowadzi negocjacje z Grecją i Turcją w sprawie wykorzystania istniejącej infrastruktury do dostaw gazu LNG oraz zwiększenia dostaw z Azerbejdżanu, z którym Sofia ma podpisany kontrakt.

Bułgarski rząd ma nadzieję, że do końca lata w Unii Europejskiej powstanie wspólny mechanizm zamówień gazu, który pozwoli negocjować lepsze ceny. Wspólnota planuje wycofanie się z zakupu rosyjskiej energii - ropy, gazu i węgla - do 2027 roku.

godz. 18.56 - Rosja próbuje na Ukrainie broń nowej generacji - pociski hipersoniczne

godz. 18.26 - Czernihów ponownie ostrzelany

godz. 17.56 - Film z drona pokazuje zniszczenia w Mariupolu

godz. 17.31 - Nie ma już połączenia kolejowego Ukraina-Białoruś

Informację na ten temat przekazał Ołeksandr Kamyszyn, szef zarządu Kolei Ukraińskich 

Na antenie niezależnej telewizji "Nastojaszczeje wremia" Kamyszyn przekazał, że nie ma możliwości przewiezienia pociągami ludzi ani towarów między krajami. "Niedawno zwróciłem się do pracowników białoruskich kolei, by nie wykonywali przestępczych rozkazów i nie przepuszczali rosyjskich kolumn wojskowych w stronę Ukrainy. Mogę powiedzieć, że nie ma połączenia kolejowego między Ukrainą i Białorusią. Nie mogę podać szczegółów, ale jestem wdzięczny białoruskim kolejarzom" - powiedział.

Ołeksandr Kamyszyn nie poinformował, od kiedy nie ma połączenia kolejowego między krajami, aby nie zaszkodzić pracownikom białoruskich kolei.

godz. 17.08 - Zatrzymajcie Rosję - mówi prezydent Zełenski

 godz. 16.53 - Ukraina apeluje do Chin o potępienie barbarzyńskich działań Rosji

 godz. 16.26 - Ukraińskie Ministerstwo Obrony informuje o zestrzeleniu pocisku „POINT-U”

- godz. 15.55 - Iryna Wereszczuk: Mamy 562 rosyjskich jeńców

Na Ukrainie jest 562 rosyjskich jeńców. Poinformowała o tym wicepremier Iryna Wereszczuk, która podkreśliła, że są oni traktowani zgodnie z prawem międzynarodowym.

Ukraińskie władze poinformowały też o utworzeniu obozów jenieckich. Będą one działać zgodnie z Konwencją Genewską, a rosyjscy jeńcy mają mieć zapewnioną taką samą opiekę medyczną jak ukraińscy żołnierze.

- godz. 15.39 - Dotarł transport jedzenia dla psów  

- godz. 15.21 - Kolejne straty rosyjskiej armii 

- godz. 15.05 - Belgijskie firmy pozostają w Rosji

Większość belgijskich firm zdecydowało, że pozostaje w Rosji - informuje dziennik L’Echo. Około 250 belgijskich firm ma filie w tym kraju. Mimo światowej presji na firmy, które prowadzą interesy z Rosją, by kończyły działalność i nie finansowały dłużej machiny wojennej Władimira Putina, te z Belgii zamierzają pozostać. Dziennik L’Echo informuje, że tłumaczą to troską o klientów.

Według danych belgijskiej gazety łączna wartość prowadzonych interesów w Rosji to kilka miliardów euro. W ubiegłym roku belgijskie firmy zainwestowały w tym kraju półtora miliarda euro, a wyeksportowały towary o wartości prawie trzech i pół miliarda euro. W Belgii firmy, które odczuły negatywny wpływ wojny na Ukrainie i ucierpiały w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, mogą liczyć na rządowe wsparcie, o czym przed kilkoma dniami poinformowały władze.

- godz. 14.52 - Dziesiątki ofiar po stornie Ukrainy po ostrzale koszar na południu kraju - informuje AFP.

Dziesiątki żołnierzy zginęło po tym, jak wojska rosyjskie uderzyły w ukraińskie koszary wojskowe w południowym Mikołajowie. Świadkowie potwierdzili informację dziennikarzom AFP w sobotę podczas akcji ratunkowej.

godz. 14.42 - Polska zaproponuje na posiedzeniu Rady Europejskiej blokadę handlową Rosji, w tym zamknięcie portów dla rosyjskich statków. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko w Lubiczowie koło Warszawy.

Szef rządu dodał, że blokada handlowa powinna być dodana do obowiązującego pakietu sankcji, nałożonych na Rosję. Blokada powinna obejmować zakaz handlu z Rosją drogą lądową, a także zakaz wpływania rosyjskich statków i statków z rosyjskimi towarami do unijnych portów. 

godz. 14.20 - Brytyjski premier Boris Johnson na temat powodów ataku Rosji na Ukrainę - relacjonuje korespondent PAP. 

- Prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę nie dlatego, że bał się jej wejścia do NATO, ale bo obawiał się idącego z Ukrainy przykładu wolności i demokracji, co mogłoby zagrozić jego rządom - oświadczył Boris Johnson.

Jak podkreślił, jest mało prawdopodobne, by w przypadku zwycięstwa Putin zatrzymał się na Ukrainie, a jego ewentualny sukces może oznaczać reperkusje dla Gruzji i Mołdawii. "Będzie to oznaczać początek nowej ery zastraszania w całej Europie Wschodniej, od Bałtyku po Morze Czarne" - powiedział, dodając, że byłoby to zarazem "zielone światło dla autokratów wszędzie".

godz. 14.15 - ONZ otwarcie zaprzecza rozpowszechnianym przez Rosję informacjom o „rozwoju broni biologicznej”. Organizacja uważa, że nie ma na to dowodów i sygnałów.

Rosjanie od pewnego czasu mówią o amerykańskich laboratoriach pracujących nad bronią chemiczną na terenie Ukrainy. 

godz. 13.45 - Sztab Generalny Ukrainy: Putin przenosi wojska z Dalekiego Wschodu na Białoruś - podaje The Kyiv independent. 

Oddziały są przenoszone z Władywostoku i Pietropawłowska Kamczackiego w celu uzupełnienia strat na Ukrainie. 

godz. 13.40 - Rosyjskie portale podają informację o śmierci pułkownika Alexandra Zaharova.

godz. 13.00 - Rosyjski sprzęt zniszczony w obwodzie kijowskim.

🔥 Siły Zbrojne Ukrainy wzmocniły też SAM Strela-10.

godz. 12.20 - Ukraińcy wyrażają uznanie dla swojego prezydenta w różny sposób. 

godz. 12.15 - Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii publikuje mapę pokazującą ruch wojsk rosyjskich.

godz. 11.50 - Nie ustaje ostrzał w Mariupolu. Warunki są dramatyczne. Brakuje jedzenia i wody. Walki uliczne i ostrzał utrudniają wydostanie ludzi z podziemi zbombardowanego teatru.

Zespoły ratownicze mogą usuwać gruz i wydostawać ludzi na powierzchnię tylko w momentach, gdy walki ustają.

- Ludzie zostali bez jedzenia i, co ważniejsze, bez wody. Kilka dni temu czołgi zaczęły strzelać do dziewięciopiętrowych budynków, więc ludzie nie mogą wychodzić. Wszyscy siedzą w mieszkaniach i piwnicach, zastanawiając się, czy zginą w ciągu następnej godziny - powiedział ukraiński poseł Dmytro Gurin, którego rodzice są w Mariupolu.

godz. 11.45 - Stany Zjednoczone rozważają odłączenie Rosji od GPS - mówi szef Roscosmos Dmitri Rogozin.

godz. 11.35 - 30 srebrników dla białoruskiego Przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi

Ukraińska straż graniczna, na polecenie swojego szefa, za pośrednictwem białoruskiego ambasadora Igora Sokola, przekazał 30 srebrników Przewodniczącemu Państwowego Komitetu Granicznego Białoruś Anatolijemu Lappo.

godz. 11.20 -  Doradca prezydenta ukrainy Mychajło Podolak skrytykował minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, która oświadczyła, że NATO nie będzie interweniować na Ukrainie i nie wprowadzi strefy zakazu lotów. Takie wypowiedzi zachęcają Rosję do dalszych masakr - napisał na Twitterze.

godz. 10.40 - Niemieckie ministerstwo gospodarki wszczęło kontrolę dotyczącą możliwego złamania przez grupę przemysłową Bosch embarga na dostawy wojskowe do Rosji.

Koncern podjął już decyzję o wstrzymaniu produkcji w swoich zakładach w Federacji Rosyjskiej. Zastrzegł, że nie ma ona nic wspólnego z informacjami dotyczącymi łamania embarga.
Chodzi o sankcje, nałożone w 2014 roku po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę, gdy ta zajęła Krym i pośrednio Donbas, a zarzuty dotyczą dostaw produktów koncernu, które mogły być użyte zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Według władz Ukrainy, części produkcji Boscha znaleziono w przejętych rosyjskich pojazdach wojskowych w trakcie toczącej się wojny.

Bosch w Rosji zatrudnia 3700 osób. W 2020 roku zarobił tam 1,4 mld euro.

godz. 10.30 - Na skutek działań zbrojnych Rosji na Ukrainie do poranka 19 marca zginęło 112 dzieci, a 140 zostało rannych - poinformowało biuro Prokuratora Generalnego.

Rosyjskie ostrzały i bombardowania zniszczyły także 489 placówek edukacyjnych, 69 z nich - nie da się odbudować. Najwięcej dzieci zginęło w obwodach kijowskim (57), charkowskim (36), czernihowskim (30) i donieckim (28) - wyliczono w opublikowanym przez biuro komunikacie zamieszczonym na Telegramie 

godz. 10.00 - Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 041 391 uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna.

godz. 9.40 - Aktualna sytuacja na froncie.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie wojsko odcięło dostęp do Morza Azowskiego. Na pozostałych odcinkach frontu ukraińska armia utrzymuje swoje pozycje. Udaje się jej także odbić niektóre wcześniej utracone terytoria. 

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu. Obrońcy miasta apelują o zaangażowanie większych sił obrony przeciwpowietrznej. Sztab Generalny poinformował o czasowej utracie dostępu do Morza Azowskiego. Ukraińska armia informuje o stratach zadawanych Rosjanom. Ostatniej doby udało się zniszczyć między innymi dwa rosyjskie samoloty i trzy śmigłowce oraz dwie kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego. Wśród strat osobowych Rosjan znalazł się generał Andriej Mordwiczew.

To kolejny wysoki rangą rosyjski oficer, który zginął na Ukrainie. Tymczasem trwa skuteczna obrona okolic ukraińskiej stolicy. Według informacji ukraińskiego wojska, na prawym brzegu Dniepru wróg jest zatrzymany niemal 70 kilometrów od Kijowa, a ukraińska armia w okolicach stolicy odbiła około 30 miejscowości wcześniej zajętych przez Rosjan

godz. 9.27 - Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził żal, że kanclerz Olaf Scholz nie zdecydował się na podróż do Kijowa.

W rozmowie z gazetą "Rheinische Post" ambasador powiedział, że życzyłby sobie od niemieckiego kanclerza takiego samego sygnału, jaki przekazali jadąc do ukraińskiej stolicy premierzy Polski, Słowenii i Czech. 

 -Szkoda, że kanclerz Olaf Scholz nie pojechał do Kijowa i nie powiedział tam: "Jestem kijowianinem". To byłby wyjątkowo silny sygnał dla świata - powiedział ambasador Melnyk, nawiązując do słów prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego z 1963 roku "Ich bin ein Berliner" - "Jestem berlińczykiem" . Podczas pierwszej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Niemczech od czasu zbudowania Muru Berlińskiego, Kennedy wyraził w ten sposób swoją solidarność z mieszkańcami Berlina Zachodniego.

godz. 9.20 - Widok bombardowanego i ostrzeliwanego od wielu dni Mariupola z satelity.

godz. 9.00 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane dotyczące strat Rosji.

Całkowita strata bojowa wroga od 24.02 do 19.03 -  około 14400 osób,

czołg - 466, bojowe maszyny pancerne - 1470, systemy artyleryjskie / systemy artylerii - 213, RSZV / MLRS - 72, systemy przeciwlotnicze - 44, samoloty - 95, helikoptery - 115,
wyposażenie samochodowe / pojazdy - 914, statki /łodzie / przecinarki - 3 sztuki, zbiornik z PMM / zbiornikami paliwa - 60. UAV poziom operacyjno-taktyczny / UAV operacyjno-Taktyczny poziom - 17, Sprzęt specjalny / sprzęt specjalny - 11.

godz. 9.00 - Pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną dociera z całej Europy. Z Madrytu do Warszawy przyjechał konwój 29 taksówek, który zabrał część uchodźców do Hiszpanii. 

godz. 8:50 - USA zakazują konserwacji 100 samolotów używanych przez Rosję. Jeden z samolotów należy do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza.

godz. 8.30 - Władze Ługańska poinformowały, że uzgodniły z rosyjskimi wojskami zawieszenie broni. Rano w regionie ma zostać otwarty korytarz humanitarny dla uciekających cywilów.

Kontynuowana ma być także ewakuacja Mariupola. Do Berdiańska ma zostać wysłanych dziesięć autobusów, które zabiorą uchodźców. Wczoraj z okupowanego Mariupola do Zaporoża ewakuowano blisko 5 tysięcy mieszkańców.

Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego podało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 112 dzieci, a 140 zostało rannych. Wczoraj to samo źródło informowało o 109 zabitych dzieciach i ponad 130 rannych. Najwięcej ofiar wśród najmłodszych Ukraińców jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

godz. 8.00 - Echa wczorajszego wystąpienia Wladimira Putina na Łużnikach w Moskwie. 

Telewizja Nexta pokazuje, że niektóre ujęcia wykorzystane w montażu pochodzą sprzed roku. 

Prezydent Zełenski także zabrał głos na temat wystąpienia Putina. - Wyobraźcie sobie, że na tym stadionie jest 14 tysięcy trupów i dziesiątki tysięcy okaleczonych - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy komentując propagandową imprezę na Łużnikach zorganizowaną z okazji 8. rocznicy aneksji Krymu.

godz. 7.50 - W nocy wojska rosyjskie ostrzelały szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim. Nie ma informacji o zabitych po stronie Ukrainy - poinformował w sobotę Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji państwowej. W nocy doszło też do pożaru magazynu przemysłowego w Sumach, który zapalił się po rosyjskim ostrzale budynku 

godz. 7.45 - Rosyjski generał broni Andriej Mordwiczew poległ w Czarnobajewce.

godz. 7.30 - Ukraińskie siły informują o zestrzeleniu 12 obiektów powietrznych wroga. Dwa to samoloty.

godz. 7.10 - Agencja Reuters informuje o rozbiciu się amerykańskiego samolotu w północnej Norwegii

Bell-Boeing V-22 Osprey, amerykański zmiennowirnikowiec, brał udział w manewrach NATO. W obszarze jego planowanego lotu zarejestrowano złe warunki atmosferyczne. Na jego pokładzie były cztery osoby

godz. 7.00 - Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski zaapelował do Rosjan o konstruktywne rozmowy pokojowe, bo jedynie one, jak dodał, pozwolą zmniejszyć rosyjskie straty. Prezydent Zełenski powiedział, że rosyjski plan zajęcia Ukrainy poniósł klęskę.

Ukraiński przywódca w swoim wystąpieniu wideo podkreślił, że ukraińska armia zatrzymała rosyjskich okupantów. Jak dodał, rosyjskie dowództwo nie może zaproponować politycznemu kierownictwu Rosji, niczego więcej, niż tylko ataki na ukraińską ludność cywilną. Wołodymr Zełenski powiedział, że taka taktyka pogarsza tylko sytuację Rosji - prowadzi do kolejnych sankcji i zachęca kolejne państwa do uczestnictwa w antywojennej koalicji.

Nadal trwają ostrzały i bombardowania w różnych częściach Ukrainy. Nad ranem w obwodzie kijowskim, Czernihowie i Żytomierzu rozległ się alarm przeciwlotniczy.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies