Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 21. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Mogło zginąć nawet tysiąc osób

Trwa 21. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie po raz kolejny zaatakowali cywilów - tym razem rosyjska bomba spadła na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Pod gruzami mogło zginąć nawet tysiąc osób, podają lokalne władze.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.50 - Więcej rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych zmierza w stronę Ukrainy, podaje Dmitri Alperowicz

godz. 22.44 - Wybuchy na Białorusi częścią ćwiczeń wojskowych, podają media

Jak podaje wiele źródeł na portalu Telegram oraz białoruskie władze, eksplozje w okolicach wielu białoruskich miast były efektem przeprowadzanych ćwiczeń wojskowych.

godz. 22.39 - Podziękowania dla premiera Morawieckiego od szefa czeskiego rządu

Premier Czech podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za zorganizowanie wyjazdu premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa. - Nasza wizyta w Kijowie nie byłaby możliwa bez premiera Morawieckiego. Dziękuję Polsce za to, co teraz robi, zarówno dla obronności Ukrainy, jak i dla uchodźców. Polska zasługuje na nasze wsparcie! - napisał szef czeskiego rządu Petr Fiala.

godz. 22.36 - Jeden z wybuchów słyszanych na Białorusi, w Stolinie, w obwodzie brzeskim

godz. 22.27 - Europejska Komisarz ds. Polityki Regionalnej spotkała się z polskim ministrem funduszy Grzegorzem Pudą

Komisarz EU ds. polityki regionalnej Elisa Ferreira spotkała się z polskim ministrem funduszy Grzegorzem Pudą. Tematem rozmowy była sytuacja humanitarna w Polsce. - Jestem pełna uznania dla Polaków, organizacji pozarządowych oraz samorządów za wielkie zaangażowanie w przyjmowaniu uchodźców uciekających przed wojną. System CARE wkrótce zostanie wdrożony, aby przyspieszyć i ułatwić pomoc dla wszystkich ludzi uciekających przed wojną oraz dla państw, które im pomagają - napisała na Twitterze Elisa Ferreira.

godz. 21.45 - Duże eksplozje w wielu białoruskich miastach: "Próbujemy zrozumieć, co się stało"

- Masywne eksplozje w wielu miastach na Białorusi. Mieszkańcy Baranowiczy, Łuninca, Stolinu, Hancawiczy, Słucka, Klecka i innych miast zgłosiło odgłosy podobne do eksplozji. Próbujemy zrozumieć, co się stało - napisała na Twitterze dziennikarka Hanna Liubakowa.

godz. 21.06 - Prezydent USA o Władimirze Putinie: "To zbrodniarz wojenny"

Kamery telewizyjne uchwyciły moment, w którym prezydent USA Joe Biden nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym". Jego komentarz padł tego samego dnia, w którym wcześniej wojska rosyjskie przepuściły atak lotniczy na Teatr Dramatyczny w Mariupolu.

W odpowiedzi na słowa Bidena, Kreml nazwał słowa prezydenta USA "nie do zaakceptowania i nie do wybaczenia".

godz. 21.01 - Propozycja misji pokojowej NATO na Ukrainę może być poruszona na następnym szczycie NATO, podaje portal NEXTA

godz. 20.46 - Słowacja wstępnie zgodziła się na przesłanie Ukrainie system obrony lotniczej S-300

- Słowacja wstępnie zgodziła się na przesłanie Ukrainie system obrony lotniczej S-300, potwierdzają trzy źródła. Stany Zjednoczone i NATO wciąż zastanawiają się, jak wypełnić lukę w możliwościach obronnych Słowacji. Transfer systemu nie jest jeszcze zapewniony - napisał prezenter CNN Jim Sciutto.

godz. 20.33 - Premier Mateusz Morawiecki: "Pokojowa misja NATO może przynieść pokój na znacznym terytorium Ukrainy"

Premier Mateusz Morawiecki wezwał liderów krajów europejskich do wyjazdu do Kijowa. - Wzywam prezydenta Francji, kanclerza Niemiec, premiera Wielkiej Brytanii, żeby pojechali do Kijowa, spojrzeli w oczy płaczącym matkom, popatrzyli na naród ukraiński z bliska, podnieśli wiarę, przez swoją obecność jednocześnie doprowadzili do tego, że umocni się wola walki w Ukrainie. Mam nadzieję, że odpowiedzą na ten apel - dodał premier.

godz. 20.22 - Kulisy wyjazdu premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa: "Polska była wykonawcą pomysłu, ale ideę zaszczepił w nas premier Janos Jansza"

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany, kto wpadł na pomysł, żeby pojechać do Kijowa i spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - To było polskie wykonanie, ale taką ideę zaszczepił premier Janos Jansza. To były minister obrony Słowenii, który wie, jak wyglądał konflikt w byłej Jugosławii. To człowiek żelazny, bym powiedział. On zaszczepił tę ideę, ale premier Morawiecki ją podchwycił i zaproponował liderom europejskim - podkreślił rzecznik rządu.

- Dla nas przede wszystkim było ważne to, w jaki sposób odbiorą to przywódcy Ukrainy. Chcieliśmy, żeby zostali podtrzymani na duchu. To jest jedna kwestia, bo ważne jest, aby ten duch waleczności, to morale, które tam jest takie wysokie na Ukrainie, przetrwało, żeby ono było umocnione - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

godz. 20.19 - Francja wszczyna śledztwo w sprawie zbrodni wojennych po śmierci operatora kamery Fox News, podaje agencja AFP.

godz. 20.15 - Wojska rosyjskie zatrzymane przez Ukraińców w drodze do Kijowa: "Urządziliśmy im drogę do piekła"

godz. 19.57 - Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: "Obecność żołnierzy amerykańskich mogłaby przekształcić się w coś jeszcze większego"

- Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...) chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o wysłaniu uzbrojonej misji pokojowej na Ukrainę.

godz. 19.55 - Kolejne zdjęcia zniszczeń na Ukrainie - zbombardowana szkoła w Wasylkowie, w obwodzie kijowskim

godz. 19.43 - Katastrofalna sytuacja humanitarna w obwodzie donieckim, informują Siły Zbrojne Ukrainy

- W mieście Makiejewka (w obwodzie donieckim) sytuacja jest katastrofalna. Miejscowe szpitale nie są w stanie zapewnić opieki medycznej ludności cywilnej z powodu braku wykwalifikowanego personelu medycznego - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy w codziennym raporcie. - Rosyjscy okupanci nadal nieustannie łamią międzynarodowe prawo humanitarne, przepuszczając atak rakietowy na istotną infrastrukturę na Ukrainie. Przetrzymywanie cywilów jako zakładników, okradanie lokalnej ludności, grabieży i porwania są notowane.

godz. 19.40 - Nagranie z Mariupola - Pułk Azow zniszczył rosyjski czołg

godz. 19.22 - Nie tylko teatr, również budynek basenu w centrum Mariupola

godz. 19.15 - Pod gruzami czernihowskiego akademik znaleziono ciała pięciu osób, w tym trojga dzieci

W niedzielę, 13 marca wojska rosyjskie zniszczyły nalotem 9-piętrowy akademik w Czernihowie. Według wstępnych informacji w wyniku ostrzału przez okupantów Czernihowa miało zginąć 10 osób.

godz. 19.08 - Szef ukraińskiego MSZ: "Inwazja rosyjska jest oparta na kłamstwie"

- Ważny fakt w dzisiejszym wyroku trybunału. Sąd wyraźnie stwierdził, że NIE znalazł jakichkolwiek dowodów na, jak to Putin nazwał, "ludobójstwo" na Ukrainie, co miało być pretekstem do jego inwazji. Co za tym idzie, rosyjska inwazja jest niesprowokowana i oparta... na kłamstwie. Zostało to uznane jako chłodny fakt przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - skomentował wyrok haskiego trybunału minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 18.56 - Prezydent USA Joe Biden ogłosił pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy

Na konferencji prasowej amerykańskiego prezydenta ogłoszono nowy pakiet bezpieczeństwa, który zostanie wysłany na Ukrainę. Joe Biden zapowiedział przesłanie dronów, 9 tys. systemów przeciwpancernych, 800 zestawów przeciwlotniczych, 7 tys. sztuk broni ręcznej, oraz 20 mln sztuk amunicji.

godz. 18.50 - Rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Turcji: "Jestem wdzięczny za ważne wsparcie"

- Odbyłem rozmowę z przyjacielem Ukrainy, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Zrelacjonowałem walkę ukraińskiego narodu przeciwko trwającej agresji. Jestem wdzięczny za ważne wsparcie. Dyskutowaliśmy również o zintensyfikowaniu rozmów pokojowych - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.

godz. 18.40 - Nawet 1 200 osób mogło przebywać w zbombardowanym teatrze w Mariupolu, informuje BBC, cytując zastępcę mera tego miasta

Od 1 tys. do 1,2 tys. osób mogło schronić się w budynku teatru w Mariupolu, na który został przeprowadzony rosyjski nalot - informuje BBC, cytując zastępcę mera tego miasta. Jak dodają lokalne władze, wśród ofiar nalotu mogą być dzieci.

- Kolejna, straszliwa zbrodnia wojenna w Mariupolu. Zmasowany atak rosyjski na Teatr Dramatyczny, gdzie setki niewinnych cywili chowali się przed nalotem. Budynek jest teraz zupełnie zrujnowany. Rosjanie nie mogli nie wiedzieć, że to był cywilny schron. Uratujcie Mariupol! Zatrzymajcie rosyjskich zbrodniarzy wojennych! - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

godz. 18.33 - Prezydent Słowacji: "Wojna Putina jest głęboko nieludzka i bezprawna"

- Wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazuje, gdzie stoi prawo międzynarodowe. Rosja musi natychmiast wstrzymać swoją operację militarną na Ukrainie. Wojna Putina jest głęboko nieludzka i bezprawna - napisała na Twitterze prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa.

godz. 18.19 - Mer Melitopola Iwan Fiodorow zwolniony z rosyjskiej niewoli. Kilka dni wcześniej został porwany i poddawany torturom

W sieci pojawił się krótki film autorstwa mera Melitopola Iwana Fiodorowa, który kilka dni wcześniej został porwany przez wojska rosyjskie i poddawany torturom.

godz. 18.14 - Więcej informacji o bombardowaniu mariupolskiego teatru - w budynku ukrywali się cywile

- Cywile ukrywali się przed bombardowaniem w budynku Teatru Dramatycznego. Liczba ofiar może być bardzo wysoka - podaje portal NEXTA.

godz. 18.03 - Konferencja prezydenta USA Joe Bidena: "Odpowiedzieliśmy na wezwanie prezydenta Zełenskiego - wciąż wspieramy Ukrainę i nakładamy sankcje na Rosję"

Prezydent USA Joe Biden poinformował o zautoryzowaniu decyzji o dodatkowej pomocy w wysokości 800 milionów dolarów. To będą transfery sprzętu wojskowego wysyłane na Ukrainę, w tym dodatkowe systemy przeciwlotnicze z amunicją oraz broń przeciwpancerna.

- Putin powoduje zniszczenie w Ukrainie. Atakuje szpitale. To jest nie do pomyślenia, to okrucieństwa wojenne. Będziemy dalej izolować Putina na scenie globalnej. Musimy osłabić jego pozycję. Będziemy na tej drodze iść twardo i zrobimy wszystko, by zakończyć tę wojnę - powiedział amerykański przywódca.

Joe Biden przyznał, że trwająca wojna może być długa. - Będziemy zdeterminowani, by pomóc tym, którzy walczą o swoją wolność i przetrwanie.

Ameryka zawsze stała po stronie wolności, dodał prezydent Biden. Zapytany o polską propozycję przekazania śmigłowców MiG, odmówił komentarza. Nie odpowiedział również na pytanie, czy przyleci do Polski.

godz. 18.01 - Pogrzeb ukraińskiego żołnierza we wsi Duliby: "Jedno z najbardziej bolesnych i poruszających wydarzeń tej wojny"

- Pogrzeb ukraińskiego żołnierza był jednym z najbardziej bolesnych i poruszających wydarzeń, jakich byłem świadkiem w tej straszliwej wojnie. Cała wioska Duliby zebrała się, aby oddać hołd poległemu - napisał na Twitterze Christopher Miller.

godz. 17.26 - Teatr Dramatyczny w Mariupolu zrównany z ziemią: "Zapłacicie za to"

- Słynny Teatr Dramatyczny w Mariupolu został dziś (16 marca 2022 roku) zdenazyfikowany przez rosyjską bombę. Zapłacicie za to - napisał na Twitterze Illia Ponomarenko.

godz. 17.23 - Kolejne nagranie działań wojsk ukraińskich przeciwko rosyjskim czołgom

godz. 17.12 - Rosyjski atak zabił cywilów, którzy uciekali z Mariupola, informuje strona ukraińska (Agencja AFP)

godz. 17.03 - Ukraińscy uczniowie przyjęci do jednej z warszawskich liceów. Powitano ich z wielką, niebiesko-żółtą flagą i sloganami "Sława Ukrainie"

godz. 16.58 - Rezultaty uderzenia wojsk ukraińskich na okupowane lotnisko w Chersoniu

godz. 16.53 - Prezydent Ukrainy: "Ukraina odniosła zwycięstwo w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości"

- Ukraina odniosła całkowite zwycięstwo w sprawie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Instytucja nakazała natychmiastowe zaprzestanie inwazji. Wyrok jest wiążący w świetle międzynarodowego prawa. Rosja musi wypełnić polecenie sądu. Zignorowanie tego rozkazu odizoluje Rosję od całego świata jeszcze bardziej - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 16.42 - NATO nie będzie tolerować naruszania suwerenności terytorialnej państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

NATO zamierza zmobilizować "zdecydowanie więcej sił" do flanki wschodniej, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Jednocześnie Jens Stoltenberg zapewnił zjednoczenie państw NATO, włącznie w kontekście decyzji o niewprowadzaniu wojsk sojuszu na Ukrainę. Tym samym sekretarz generalny sojuszu odniósł się do apelu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie misji pokojowej.  - Potrzebujemy pokoju na Ukrainie, dlatego Putin musi zatrzymać tę wojnę. Popieramy wysiłki na rzecz pokoju, ale nie mamy zamiaru rozmieścić wojsk sojuszu na Ukrainę.

godz. 16.40 - Kolejne nagranie krajobrazu po ataku ukraińskich wojsk na chersońskie lotnisko

- Ujawniono kolejne nagranie po ukraińskim ataku na lotnisko w Chersoniu. Około 14 pojazdów zostało zniszczonych, a osiem uszkodzonych - napisał portal Liveuamap.

godz. 16.32 - Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa i rozejmu"

- Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej - napisał na Twitterze Myhajlo Podoljak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

godz. 16.11 - Prezydent Andrzej Duda: "Jeżeli nie otrzymamy pomocy w przyjmowaniu uchodźców, będziemy mieli duży problem"

- Podziękowałem państwu tureckiemu za włożony wysiłek, który ma doprowadzić do pokoju. Turcja, jako państwo położone w strategicznym miejscu, chce pokoju w naszym regionie. Dziękuję za wkład, który w tym zakresie czyni. Trzeba uczynić wszystko, aby Rosjanie zaprzestali bombardowania miast i zabijania ludności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Ankarze.

- Cieszę się, że prezydent Turcji przyjął moje zaproszenie do Warszawy - dodał prezydent Duda. Jak zapowiedziała głowa państwa polskiego, prezydent Turcji przyleci do Polski z oficjalną wizytą w drugiej połowie roku.

godz. 16.01 - Wkrótce konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem

godz. 15.55 - Ukraina nowym członkiem Europejskiej Unii Energetycznej

- Ukraina została członkiem Europejskiej Unii Energetycznej - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Zjednoczenie ukraińskiego systemu energii z europejskim zostało ukończone. Teraz ukraiński prąd płynie w Unii Europejskiej i na odwrót. Jestem wdzięczny członkom UE, a osobiście przewodniczącej von der Leyen, komisarz Kadri Simson i wszystkim, dzięki którym mamy teraz jeden system energetyczny! - dodał.

godz. 15.52 - Kolejny rosyjski helikopter zestrzelony przez wojska ukraińskie

- Kolejny rosyjski śmigłowiec szturmowy został zniszczony przez Ukraińską Obronę Powietrzną; tym razem był to Ka-52 - podaje jeden z portali.

godz. 15.46 - Sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński: "Założyliśmy już prawie 32 tysiące numerów PESEL dla obywateli Ukrainy"

Od środy (16 marca) obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego, w wyniku działań wojennych, przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą złożyć wnioski o nadanie numeru PESEL. Przyjmowani są w punkcie obsługi Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 2B.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Łódź: tłumy Ukraińców ubiegających się o nadanie numeru PESEL [ZDJĘCIA + WIDEO]

godz. 15.33 - Ten krótki film pokazał członkom Kongresu USA prezydent Zełenski (UWAGA: drastyczne ujęcia)

Podczas swojego przemówienia przed członkami amerykańskiego Kongresu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprezentował krótki film, w którym umieszczono najbardziej drastyczne i przerażające nagrania wykonane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ten przekaz miał poruszyć sumieniami Amerykanów i nakłonić ich do spełnienia żądań strony ukraińskiej o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Jak napisał na Twitterze korespondent agencji prasowej AFP w Białym Domu Sebastian Smith, stacja telewizyjna CNN musiała przeprosić swoich widzów za brak uprzedniego ostrzeżenia o drastycznych ujęciach. - Myślę, że o to Zełenskiemu chodziło: Amerykanie musieli zobaczyć, jak wygląda wojna, bez komfortowego filtra - dodał.

Poniżej krótki film pokazany przez prezydenta Zełenskiego (UWAGA: treści zawarte w poniższym filmie są nieodpowiednie dla osób poniżej 18 lat!)

godz. 15.22 - Prokurator haskiego trybunału już na Ukrainie - rozmawiał z prezydentem Zełenskim

- Prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze Karim Khan przyjechał na Ukrainę - relacjonuje portal NEXTA. - Rozmawiał z nim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Celem wizyty ma być oficjalne wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie.

godz. 15.09 - Rosja wydalona z Rady Europy

Na nadzwyczajnym środowym posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy podjęto decyzję o wydaleniu Federacji Rosyjskiej z Rady Europy - czytamy w przesłanym do agencji informacyjnej Ukrinform komunikacie służby prasowej Rady Europy.

Decyzja wydana zgodnie z art. 8 Statutu Rady Europy powoduje, że od środy, 16 marca 2022 roku Rosja przestaje być członkiem Rady Europy - 26 lat po przystąpieniu do organizacji 28 lutego 1996 roku.

Stałe Przedstawicielstwo Ukrainy przy Radzie Europy skomentowało podjętą decyzję, nazywając ją "historyczną”.

Rosyjska flaga została usunięta z grona flag państw członkowskich organizacji przed Pałacem Europy w Strasburgu.

Jak poinformował Ukrinform we wtorek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jednogłośnie przyjęło rezolucję, zgodnie z którą Federacja Rosyjska nie może być już członkiem Rady Europy z powodu militarnej agresji na Ukrainę.

Tego samego dnia rząd Federacji Rosyjskiej poinformował Sekretarza Generalnego Rady Europy o wystąpieniu z Rady Europy zgodnie z obowiązującym statutem i zamiarze wypowiedzenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

godz. 14.55 - Zamrożono majątek rosyjskiego oligarchy Piotra Awena

We Włoszech Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość na Sardynii, ponieważ w jednej trzeciej należy do rosyjskiego oligarchy Piotra Olegowicza Awena - podała w środę Ansa. Wartość zamrożonej części jego własności to 4 miliony euro. 67-letni Awen to były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Federacji Rosyjskiej i były zastępca przewodniczącego komisji walutowo-ekonomicznej rządu. Później został prezesem Alfa Banku i twórcą imperium finansowego. Jest na liście oligarchów objętych sankcjami UE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Decyzję o zamrożeniu należącej do niego części posiadłości podjął włoski komitet bezpieczeństwa finansowego. Dotąd we Włoszech zamrożono majątek oligarchów o wartości ponad 700 milionów euro.

godz. 14.46 - Spotkanie Zełeńskiego z Putinem w Turcji?

Szef tureckiego MSZ przekazał, że Turcja jest gotowa do zorganizowania spotkania przywódców Ukrainy i Rosji.

godz. 14.45 - Wołodymyr Zełeński apeluje do Kongresu USA o ustanowienie nad Ukrainą strefy zakazu lotów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu skierowanym do amerykańskich kongresmenów ponowił apel o ustanowienie nad Ukrainą strefy zakazu lotów. Podczas transmitowanego wystąpienia zaprezentował wideo przedstawiające zniszczenia na Ukrainie, do których doszło w wyniku rosyjskiej agresji.

"Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, to przyślijcie nam chociaż systemy obrony przeciwlotniczej i samolotów" - powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski zaapelował o zaostrzenie sankcji nałożonych na Rosję. Zaproponował objęcie nimi wszystkich rosyjskich polityków popierających agresję. Wezwał też wszystkie amerykańskie firmy do wycofania się z Rosji.

Amerykańscy kongresmani przywitali ukraińskiego prezydenta owacją na stojąco.

godz. 14.31 - CNN: państwa NATO wysłały na Ukrainę systemy przeciwlotnicze, w tym S-300

Państwa NATO wysłały systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300 o które wnioskowała Ukraina - podała telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

Według telewizji państwa - które nie zostały wymienione - wysłały systemy S-300, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa oraz ręczne wyrzutnie 9K34 Strzała 3. Wszystkie były już na wyposażeniu ukraińskich sił i mają większy zasięg, niż wcześniej dostarczane ręczne zestawy Stinger.

Dostawy tej broni są już w drodze - podał CNN. Jeszcze w środę prezydent USA Joe Biden ma ogłosić kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy opiewającą na kwotę 800 mln dolarów. W jej ramach na Ukrainę mają trafić kolejne dostawy broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

godz. 14.26 - Zdjęcia z ostrzelanej rano wieży telewizyjnej w Winnicy

godz. 13.56 - Prezydent Ukrainy: Rosjanie zapłacą za wszystkie zbrodnie wojenne

Zwiększamy wysiłki na rzecz postawienia rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości, zapłacą za wszystkie zbrodnie przeciwko Ukrainie i naszej ludności, za każdy akt terroru w naszym kraju - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński w przemówieniu zamieszczonym na Facebooku.

"Należy dalej pracować, aby rosyjscy okupanci odpowiedzieli za wszystkie zbrodnie wojenne przeciwko Ukraińcom" - przekazał Zełeński, dodając, że zarówno ukraińska prokuratura, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny zbierają fakty dotyczące wojny na Ukrainie i dowody rosyjskich działań. Ukraiński przywódca wymienił ukraińskie terytoria, które jak dotąd ucierpiały najbardziej z powodu rosyjskiej agresji. Wśród nich znalazł się Donbas, mimo że rosyjska propaganda stara się przekonywać, jak bliska Rosjanom jest ludność tego regionu - zauważył Zełenski.

Wśród rosyjskich zbrodni wojennych wymienił ostrzały obiektów szkolnych, szpitali, budynków mieszkalnych. Zełeński ocenił, że cały świat widzi obecnie, że bez uznania Rosji za kraj terrorystyczny nie będzie możliwe wymierzenie jej sprawiedliwości za zbrodnie popełniane na Ukrainie. Prezydent przypomniał w swoim przemówieniu, że w środę o godz. 14 czasu polskiego będzie przemawiał w Senacie USA. Przekazał, że zamierza promować interesy Ukrainy i mówić o architekturze bezpieczeństwa w Europie, którą Rosją zniszczyła, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

Zapowiedział też, że zamierza apelować o zapewnienie nowych, jasnych gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju. Dodał, że "całe zło narodziło się z okupacji Krymu", ze słabości Ukrainy i brutalności Rosji w 2014 roku, jednak teraz Ukraińcy są "o wiele silniejsi, zjednoczeni". "Musimy walczyć teraz, dzisiaj, musimy bronić naszego kraju, życia, prowadzić negocjacje dotyczące zaprowadzenia pokoju na Ukrainie, rozmawiać o prawdziwych gwarancjach bezpieczeństwa, które  będą realnie działać.

To wszystko jest skomplikowane, ale wierzymy, że uda nam się i powrócimy do pokoju, którego tak wszyscy pragniemy" - przekonywał Zełeński.

 

godz. 13.45 - Szef Czerwonego Krzyża przyjechał do Kijowa, by wspomóc misję humanitarną

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer przyjechał na Ukrainę z pięciodniową misją, aby zaapelować o zwiększenie dostępu do pomocy humanitarnej i o ochronę cywilów w zaatakowanym przez Rosję kraju - poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej. "Po ogromnym cierpieniu ludności cywilnej i naszych wzmożonych rozmowach z rządami Rosji i Ukrainy uważam za niezwykle ważne, byśmy mieli bezpośredni kontakt dla zrozumienia wagi neutralnej, niezależnej i bezstronnej pracy humanitarnej, a także by nasze uprawnienia do działania w kraju były w pełni zrozumiane przez władze" - przekazał Maurer w oświadczeniu.

Szef MKCK poinformował także na Twitterze o swoim przybyciu do Kijowa i zamieścił nagranie, w którym mówi o potrzebie zwiększenia pomocy dostarczanej przez Czerwony Krzyż Ukrainie. "Mam nadzieję, że będziemy w stanie znacząco pomóc w rozwiązaniu niektórych krytycznych problemów zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego (...), rozszerzyć naszą pracę o ewakuację ludności uwięzionej pomiędzy liniami frontu i dotrzeć do trudno dostępnych rejonów" - powiedział Maurer.

godz. 13.40 - Rosjanie plądrują Czarnobyl

Jak informuje agencja Ukrinform, powołując się na Aleksandra Sirotę, szefa Rady Społecznej Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, okupanci nie tknęli ludzi, ale obrabowali wszystkie biura przedsiębiorstw zlokalizowanych w mieście - napisał na Facebooku. Zniszczone zostały również pojazdy, które pozostały na terenie zakładów. W Czarnobylu nie ma prądu. Łącznie w mieście pozostało około 300 osób.

godz. 13.32 - Kolejne materiały ze zniszczonego Charkowa

godz. 13.20 - Minister zdrowia Ukrainy: rosyjskie wojska zniszczyły 117 szpitali

Rosyjskie wojska zniszczyły 117 ukraińskich szpitali, w tym siedem w takim stopniu, że nie da się ich już naprawić - poinformował minister zdrowia Wiktor Laszko. Zaznaczył, że ukraińska służba zdrowia kontynuuje pracę, a pomaga jej 103 lekarzy z zagranicy. "To 21. dzień wojny. Okupanci zniszczyli 117 szpitali. Siedem z nich nie nadaje się do naprawy. Ostrzelano 43 karetki pogotowia.

Ministerstwo Zdrowia wraz z lekarzami i partnerami kontynuuje pracę" - napisał Laszko w komunikacie opublikowanym na Facebooku. Dodał, że do położonego na północnym wschodzie kraju Charkowa dostarczono 18 karetek, które zostały podarowane przez Danię w ramach pomocy humanitarnej. W ukraińskich placówkach medycznych pracuje też 103 lekarzy z zagranicy - przekazał Laszko.

godz. 12.37 - Czernihów: Rosjanie ostrzelali ludzi stojących w kolejce po chleb

Jak informuje Suspline Czernihów, cytowany przez Nextę, żołnierze rosyjscy mieli otworzyć ogień w stronę osób stojących przed sklepem w kolejce po chleb. Według ukraińskich mediów zginęło co najmniej 10 osób.

godz. 12.34 - Pożar w jednej z dzielnic Charkowa

Po kolejnych rosyjskich atakach na Charków, potężny pożar wybuchł w Saltivce, jednej z charkowskich dzielnic.

godz. 12.31 - Prezydent Ukrainy: jesteśmy u siebie, bronimy Ukrainy

- Jesteśmy w domu, chroniąc naszą ziemię, nasze dzieci i nasze rodziny. Nie będziemy składać broni – powiedział Wołodymyr Zełeński, w krótkim filmiku opublikowanym w mediach społecznościowych.

godz. 12.30 - Żołnierze rosyjscy uprowadzili mera Skadowska

Żołnierze rosyjscy uprowadzili mera Skadowska w obwodzie chersońskim na Ukrainie oraz jego zastępcę. Mieszkańcy miasta wyszli na wiec i domagają się ich uwolnienia – poinformował w środę portal Hromadske, powołując się na miejscowego działacza. Według działacza Artema Kostiuczenki mieszkańcy zebrani przed radą miejską wykrzykują m.in. „Rosyjski żołnierz – faszystowski okupant” i „Skadowsk to Ukraina” .

W ostatnich dniach żołnierze rosyjscy uprowadzili merów dwóch innych miast w obwodzie zaporoskim: Melitopola i Dniprorudnego.

godz. 12.18 - Pierwsza Dama Ukrainy: jak każda kobieta w Ukrainie, obawiam się o swojego męża

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, Ołena Zełeńska, udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News - informuje gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

"Jak każda kobieta na Ukrainie, obawiam się o swojego męża. Wiem jednak, jak jest silny i zdecydowany. Wiem, że kocha swoją ojczyznę, naród i rodzinę. (...) Dlatego będzie bronił wszystkich tych wartości do samego końca" - stwierdziła Ołena Zełeńska. Żonę prezydenta Ukrainy nazwano w audycji "wybitną kobietą i prawdziwym wzorem odwagi".

Zełeńska odniosła się też do współpracy Kijowa z państwami Unii Europejskiej i NATO w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Dzisiaj nie wystarczą już wyrazy współczucia i zaniepokojenia" - oceniła żona prezydenta. Wezwała kraje Zachodu do "wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji i zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą lub przynajmniej przekazania Ukrainie środków, by sama mogła tej przestrzeni bronić".

godz. 12.05 - Podolak: ukraiński model gwarancji bezpieczeństwa jest na stole negocjacyjnym

Jak informuje Michajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, prowadzone są rozmowy z Rosją na temat neutralności Ukrainy. Twierdzi jednak, że Ukraina chce konkretnych gwarancji bezpieczeństwa od innych państw, by w przypadku następnej wojny, aktywnie zapobiegały atakom na Ukrainę. Wcześniej szef rosyjskiej delegacji, mówił, że Ukraina proponuje neutralność na wzór austriacki lub szwedzki. Oznaczałoby to zachowanie armii, bez obcych baz wojskowych.

godz. 11.55 - Premierzy Polski, Słowenii i Czech rozmawiali z przewodniczącym Rady Europejskiej

godz. 11.52 - Łódź: tłumy Ukraińców ubiegających się o nadanie numeru PESEL

W środę od samego rana przed urzędem przy ul. Krzemienieckiej ustawiły się tłumy ukraińskich uchodźców. Wszyscy chcą złożyć wniosek o przyznanie numeru PESEL. Obsługa każdej z zainteresowanych osób zajmuje urzędnikom około pół godziny.

Więcej informacji - TUTAJ.

godz. 11.45 - Zniszczona szkoła w Mariupolu

Rosyjskie rakiety spadły na budynek szkoły w Mariupolu. Zniszczenia są ogromne.

godz. 11.42 - Szef MSZ Rosji: na Ukrainie precyzyjnie namierzamy infrastrukturę wojskową

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, w dalszym ciągu przekonuje, że wojska Rosji nie atakują ludności cywilnej. "Operacja wojskowa jest bardzo precyzyjna, namierzamy infrastrukturę wojskową" - mówił Ławrow, cytowany przez Nextę. Zdjęcia publikowane w sieci mówią jednak zupełnie coś innego...

godz. 11.23 - 21 ofiar śmiertelnych ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim

21 osób zginęło, a dziewięć zostało rannych na skutek poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Witalij Kowal. Powiedział, że zakończono już odgruzowywanie zniszczonego terenu i trwają prace nad pełnym przywróceniem emisji programów. Obecnie dostępne są cztery miejscowe kanały telewizyjne. Wcześniej informowano, że wskutek tego nalotu zginęło 19 osób, a dziewięć doznało obrażeń. Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w miejscowości Antopol pod miastem Równe. Na wieżę i mieszczące się obok pomieszczenie administracyjne spadły dwie rakiety.

godz. 11.03 - Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Winnicy

Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Winnicy. Ostrzały rakietowe trwały też w innych miastach. Rosjanie represjonują władze okupowanych przez siebie miast.

W wyniku ataku rakietowego na wieżę telewizyjną - obiekt został uszkodzony. W Winnicy i okolicy przerwana została naziemna transmisja ukraińskiej telewizji i radia. Brak informacji o ofiarach.

godz. 11.02 - Wicepremier Ukrainy: Rosja łamie zawieszenia broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych

Rosja łamie porozumienia o zawieszeniu broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nagraniu, zamieszczonym na Telegramie biura ukraińskiego prezydenta.

"W ciągu ostatnich kilku dni, w trakcie organizacji korytarzy humanitarnych, Rosja dopuściła się rażących naruszeń zawartych wcześniej porozumień o zawieszeniu broni" - powiedziała Wereszczuk.

"W obecnie panujących warunkach nie możemy bezpiecznie ewakuować ludzi" - dodała, zwracając uwagę na szczególnie trudną sytuację mieszkańców Iziuma i Mariupolu.

Minister przekazała, że trasy dostarczania pomocy humanitarnej do zajętych lub okrążonych przez okupantów terytoriów w obwodach ługańskim, donieckim, zaporoskim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, sumskim i chersońskim są opracowywane.

Jej zdaniem kwestią otwartą pozostaje ewentualne otwarcie w środę trasy ewakuacyjnej z okrążonego przez rosyjskie wojska, liczącego ponad 430 tys. mieszkańców, portowego Mariupolu. Wereszczuk poinformowała, że Rosjanie nadal kontrolują zajęty we wtorek szpital, w którym 400 pacjentów i pracowników placówki przetrzymywanych jest w charakterze zakładników. Dodała, że Rosjanie otworzyli ogień z terytorium zajętego w Mariupolu szpitala.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w środę o udanej ewakuacji z położonego nad Morzem Azowskim miasta około 20 tys. mieszkańców, którzy od rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji z wyjeżdżali z miasta prywatnymi samochodami. Denysenko dodał, że co najmniej 200 tys. osób pilnie potrzebuje ewakuacji z miasta.

godz. 10.20 - Płonący sprzęt rosyjski w Chersoniu

Amerykańska stacja CNN publikuje zdjęcia z Chersonia, na których widać ogromne kłęby dymu. Jak można przeczytać w mediach społecznościowych, dym unosi się z płonącego rosyjskiego sprzętu, który został zniszczony przez ukraińskie wojsko.

godz. 10.16 - New York Times: według wywiadu USA rosyjskie Iskandery mają wabiki, które utrudniają ich strącenie

Rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, którymi Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę, są wyposażone w wabiki, mające utrudniać ich zestrzelenie i zakłócać działanie obrony przeciwrakietowej - informuje dziennik "New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.

Wabiki mają ok. 30 cm długości i przypominają kształtem rzutkę do darta, są wypuszczane z pocisku, gdy jego sensory wyczują, że został namierzony przez obronę przeciwrakietową - przekazuje amerykański dziennik.

Jak dodaje, urządzenia są naszpikowane elektroniką, której zadaniem jest wysyłanie sygnału radiowego, zakłócającego pracę systemów obrony przeciwnika. Wabiki emitują również ciepło, co ma przyciągnąć wysyłane w celu strącenia Iskandera rakiety i chronić sam pocisk - podaje "NYT", opierając się na relacji anonimowego urzędnika amerykańskiego wywiadu.

Używanie przez Rosjan wabików może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego ukraińska obrona powietrzna miała trudności z przechwytywaniem rosyjskich Iskanderów - komentuje gazeta.

Fotografie wabików, przypominających małe pociski, zaczęły się pojawiać w mediach społecznościowych dwa tygodnie temu. Wielu analityków i ekspertów mylnie uważało je za elementy amunicji kasetowej - zauważa "NYT".

Rakiety Iskander-M są wystrzeliwane z ruchomych wyrzutni i mają zasięg ponad 320 km; Rosjanie rażą nimi cele na Ukrainie, ale same wyrzutnie stoją poza jej granicami - przypomina gazeta.

Te wabiki przypominają urządzenia, które podczas zimnej wojny były montowane w głowicach nuklearnych; dotychczas nie udokumentowano ich używania w broni takiej jak wyposażone w konwencjonalne głowice Iskandery - informuje źródło gazety.

Użycie tych wabików może pokazywać lekkomyślność rosyjskiego dowództwa lub też nagłą potrzebę użycia takiej broni, ponieważ Rosja wie, że dane dotyczące tych urządzeń zostaną nieuchronnie przekazane wywiadom państw NATO, które je zbadają i zaprogramują swoje systemy przeciwrakietowe tak, by mogły pokonać chroniące Iskandery wabiki - mówi "NYT" zajmujący się uzbrojeniem ekspert prof. Jeffrey Lewis.

godz. 10.04 - W Buczy w budynku rady miejskiej Rosjanie uprowadzili 6 osób

W Buczy pod Kijowem w budynku rady miejskiej we wtorek wieczorem rosyjscy wojskowi urządzili „pogrom”; uprowadzili sześciu pracowników i wolontariuszy – poinformowała służba prasowa rady, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina. „Odjeżdżając, okupanci wyrzucili ich dowody tożsamości i dokumenty” – zaznaczono w komunikacie na Facebooku.

W Buczy toczyły się zacięte walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi, próbującymi okrążyć Kijów. Przez to liczące około 36 tys. mieszkańców miasto przebiega droga międzynarodowa M07, będąca częścią trasy europejskiej E373. Prowadzi ona ze stolicy Ukrainy do Dorohuska na granicy Polską.

godz. 9.30 - Niespokojny poranek w Kijowie

W Internecie pojawiają się pierwsze materiały wideo obrazujące kolejne ataki Rosjan na ukraińską stolicę.

godz. 9.21 - Rosjanie stracili w walkach na Ukrainie ok. 13,8 tys. żołnierzy

Rosjanie stracili w walkach na Ukrainie ok. 13,8 tys. osób - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród utraconego przez wojska rosyjskie sprzętu wyszczególniono m.in. 430 czołgów i 84 samoloty.

Siły rosyjskie straciły także 1375 transporterów opancerzonych, 190 systemów artyleryjskich, 70 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 43 zestawy przeciwlotnicze, 108 śmigłowców, 819 pojazdów kołowych, 60 cystern, 11 dronów i trzy jednostki pływające - wyliczono w komunikacie.

godz. 9.15 Od początku wojny na Ukrainie zginęło 103 dzieci 

103 dzieci zginęło od początku agresji Rosji na Ukrainę – poinformowała w środę rano prokurator generalna Iryna w komunikacie na Facebooku. „Rosyjska wojna z ukraińskimi dziećmi – 103 zginęło, ponad 100 jest rannych” – napisała prokurator Wenedyktowa.

Dzień wcześniej prokuratura generalna informowała o 97 zabitych dzieciach. Codziennie pod ostrzałami ginie co najmniej pięcioro dzieci - podawano we wtorek w komunikacie prokuratury. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim, lecz dzieci giną także w innych częściach kraju.

Rosjanie ostrzeliwują cele cywilne – oprócz domów mieszkalnych są to także szkoły, przedszkola, szpitale. Według Wenedyktowej wojska rosyjskie zniszczyły już ponad 400 placówek oświatowych, w tym 59 – całkowicie. Prokurator zaapelowała o przeprowadzenie na Ukrainie specjalnej misji odpowiednich agend ONZ w celu oceny łamania praw dzieci w warunkach konfliktu zbrojnego. - 

 

godz. 8.43 - Krajobraz po ostrzale Mikołajowa

godz. 8.30 - Ostrzały w Charkowie – spod gruzów wydobyto dwa ciała

Ciała dwóch osób wydostały ukraińskie służby ratunkowe w ciągu ostatniej doby spod gruzów ostrzelanych budynków w Charkowie na wschodzie Ukrainy – poinformowało biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim. Ratownicy 32 razy byli wzywani do pożarów oraz zburzonych budynków i udało im się uratować spod gruzów cztery osoby. Pirotechnicy 22 razy neutralizowali artyleryjskie niewybuchy.

Nocą pociski trafiły w jedną ze szkół w Charkowie. Dwupiętrową część budynku zniszczono na powierzchni 800 m kw. Jedna osoba odniosła obrażenia. „Tylko według potwierdzonych danych od początku wojny w Charkowie agresorzy zabili ponad 500 cywilnych mieszkańców, z których 88 ratownicy wydostali spod gruzów. Prace poszukiwawcze wciąż trwają. Dzięki pracy ratowników w miejscach zniszczonych budynków udało się podczas całej wojny uratować życie 189 osób” – podkreślono w komunikacie.

godz. 8.05 - Kijów po kolejnych rosyjskich atakach

Jak informuje Nexta, w wyniku nocnego ostrzału Kijowa doszło do zawalenia się jednego bloku mieszkalnego. Według wstępnych informacji 2 osoby zostały ranne, a 35 osób zostało ewakuowanych. Na miejscu nadal pracują ratownicy.

godz. 7.58 - Senat USA jednogłośnie uznał Putina za zbrodniarza wojennego

- Amerykański Senat jednogłośnie uchwalił we wtorek czasu miejscowego rezolucję potępiającą prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Rezolucja została zaproponowana przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama i poparta przez obie partie. To rzadki przejaw jedności w głęboko podzielonym Kongresie - skomentowała agencja Reutera.

"Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego" - skomentował lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer w przemówieniu wygłoszonym przed głosowaniem w sprawie rezolucji.

godz. 7.40 - Rosyjskie okręty ostrzelały wybrzeże w obwodzie odeskim

Wybrzeże w obwodzie odeskim zostało ostrzelane ogniem artyleryjskim z rosyjskich okrętów – poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko w nocy z wtorku na środę na Facebooku.

„Około godziny temu rosyjscy okupanci zaczęli ostrzeliwać z okrętów ogniem rakietowym i artyleryjskim ukraiński brzeg w obwodzie odeskim w pobliżu wioski Tuzla. Wystrzelono dużą liczbę pocisków z ogromnej odległości” – napisał Heraszczenko. Dodał, że nie było próby desantu.

godz. 7.37 - Charków po nocnych ostrzałach

godz. 7.30 - Ukrinform: Mariupol ostrzeliwany z morza

Ostrzały w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nasilają się i miasto zaczęto atakować także z morza – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki na Telegramie.

„Brutalność zachowania i ostrzałów wzrasta. Agresorzy zastrzelili z czołgu niezbrojonego cywila. Do nalotów dochodzą ostrzały z wojskowych okrętów” – oznajmił Andriuszczenko. Podkreślił, że rosyjscy żołnierze okupują miejscowy szpital i zmuszają lekarzy do leczenia swoim rannych pod groźbą śmierci. Jak zaznaczył, wykorzystują w ten sposób ludzi jako żywe tarcze, by uniemożliwić ukraińskim siłom odbicie szpitala.

godz. 7.22 - Siły zbrojne Ukrainy zabiły Olega Mitiajewa, rosyjskiego generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych

Informację przekazał ukraiński portal Telegraf w nocy z wtorku na środę. Na stronie zostało opublikowane zdjęcie przedstawiające martwego mężczyznę w zielonym mundurze i kasku na głowie. Wyjaśniono, że w 2015 r. dowodził rosyjskimi oddziałami dokonującymi inwazji w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Informację potwierdził portal NEXTA, na którego Twitterze pojawiło się oficjalne zdjęcie generała Mitiajewa. "Rosyjski generał dywizji został zabity. Generał Oleg Mitiajew był dowódcą 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych" - napisano.

Wcześniej we wtorek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podało, że od początku wojny na Ukrainie zginęło ośmiu rosyjskich żołnierzy z najwyższego dowództwa wojskowego Federacji Rosyjskiej. Centrum wylicza, że na Ukrainie zginęli: generał dywizji Magomed Tuszajew, generał dywizji Witalij Gierasimow, generał dywizji Andrij Kolesnikow, generał dywizji Andriej Suchowiecki, pułkownik Andrij Zacharow, pułkownik Serhij Porochnia, pułkownik Igor Nikołajew, podpułkownik Jurij Agarkow, pułkownik Mychajło Sofronow.

godz. 7.18 - Zniszczono trzy rosyjskie samoloty, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące

Ukraińska obrona powietrzna we wtorek zniszczyła trzy samoloty, trzy bezzałogowe statki powietrzne, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące sił rosyjskich - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. W komunikacie dodano, że wykonano 9 ukraińskich nalotów na kolumny wojsk rosyjskich.

"15 marca obrona powietrzna Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły trzy wrogie samoloty. Jeden nie został jeszcze zidentyfikowany, a dwa to samoloty myśliwsko-bombowe Su-34. Zestrzelono jeden śmigłowiec wroga, trzy operacyjno-taktyczne bezzałogowce i dwa pociski manewrujące" – napisano w komunikacie Dowództwa. - Grupa jednostek taktycznych złożona z bombowców Su-24m, samolotów szturmowych Su-25, śmigłowców Mi-24 sił powietrznych pod osłoną myśliwców wykonała dziewięć nalotów na kolumny sprzętu wroga i jego zgrupowania oddziałów - podkreślono.

godz. 7.15 - Odłamki rosyjskiej rakiety trafiły w 12-piętrowy blok w Kijowie

W środę wczesnym rankiem Rosjanie po raz kolejny ostrzeliwali ukraińską stolicę, Kijów. Odłamki rakiety trafiły w 12-piętrowy budynek mieszkalny, powodując poważne zniszczenia – poinformowała agencja UNIAN. Uszkodzony został także jeden dziewięciopiętrowy budynek – podano. Na miejscu pracują ratownicy. Władze Zaporoża poinformowały z kolei o wybuchu na dworcu kolejowym Zaporoże-2.

Wcześniejsze relacje znajdziesz TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies