Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 20. dzień rosyjskiej inwazji. Morawiecki i Kaczyński z wizytą w Kijowie

20. dzień walk na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski w najnowszym oświadczeniu powiedział, że Rosja straciła już 80 myśliwców, prawie 100 helikopterów, setki czołgów. Miniona noc nie była jednak spokojna m.in. nad Charkowem i Kijowem, gdzie słychać było odgłosy wybuchów. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.40 - W Kijowie zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz premierów Czech i Słowenii Petra Fiali i Janeza Janszy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wcześniej delegacja spotkała się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego na rozkaz prezydenta Władimira Putina. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Mateusz Morawiecki zapewniał, że Ukraina nie zostanie sama w walce z Rosją. Szef polskiego rządu powiedział, że Unia Europejska jak najszybciej musi nadać Ukrainie status kandydata do niej. Morawiecki mówił tez o broni obronnej. - Musicie to wszystko mieć, będziemy się starali zorganizować to z całego świata. Nigdy nie zostawimy was samych - dodał polski premier. 

godz. 22.30 - Aleksiej Nawalny - lider rosyjskiej opozycji przewiduje, że wojna z Ukrainą zaplanowana przez "szalonego starca" doprowadzi do upadku Rosji. 

godz. 21.55 - Wasza wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest wyraźnym znakiem poparcia. Naprawdę to doceniamy - Wołodymyr Zełenski o wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii.

godz. 21.45 -  We Lwowie odbył się pogrzeb wojskowych, którzy zginęli w niedzielę w ataku rosyjskiego lotnictwa na poligon jaworowski, znajdujący się niedaleko granicy z Polską. Większość zabitych pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim.

godz. 21.35 - Kolejna tura negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją już jutro - zapowiada doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

godz. 21.20 Z Rosji wycofuje się kolejny koncern - firma budowlana Strabag SE. Udziały ma w niej rosyjski oligarcha Oleg Deripaska. 

godz. 21.05 - Kolejny dowód na ludobójstwo w Mariupolu. Nexta pokazuje film gdzie rosyjski czołg strzela w kierunku człowieka. 

godz. 20.55 - Rosyjskie okręty ostrzelały wybrzeże obwodzie odeskim. Dwie osoby odniosły obrażenia. Obraz satelitarny zanotował 14 okrętów rosyjskiej floty oraz w tym 120-metrowy desantowiec Piotr Morgunow.

godz. 20.30 - Kolejny komunikat prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Cały handel z Rosją musi zostać wstrzymany, aby zatrzymać sponsorowanie zabójców naszych dzieci... . Cena za wojnę z Ukrainą musi być dla Rosji bolesna. Cały świat musi zająć stanowisko moralne - nie tylko państwa, ale i firmy - napisał na twitterze Zełenski.

godz. 20.20 - Prezydent USA Joe Biden zatwierdził budżet, wraz z pakietem pomocy dla Ukrainy i jej sąsiadów, w tym Polski.

W pakiecie znalazło się 4 miliardy dolarów na pomoc w przyjęciu uchodźców, 3 miliardy na dodatkowe siły USA w Europie Środkowo-Wschodniej, 3,6 miliarda na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy oraz 1,8 miliarda na pomoc ekonomiczną dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

godz. 20.10 - Ukraina stawia opór. Ukraińskie siły udaremniły szturm na Charków - informuje szef tamtejszego obwodu Ołeh Syniehubow.

Okupanci próbowali szturmować Charków od strony dzielnicy Piatichatek. - Siły zbrojne Ukrainy zadały przeciwnikowi znaczne straty. Wróg został odepchnięty poza wcześniej zajmowane pozycje - napisał Syniehubow w Telegramie. We wtorek walki toczyły się także w miejscowości Ruśki Tyszky, gdzie Rosjanie także zostali wypchnięci na wcześniejsze pozycje. 

godz. 19.48 - Premier Ukrainy Denys Szmyhal o przyjaciołach z Polski, Czech i Słowenii. Przemierzy tych krajów oraz wicepremier Jarosław Kaczyński przybyli dzisiaj do Kijowa. - To odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy. Rozmawialiśmy o wsparciu Ukrainy i wzmocnieniu sankcji na Rosję po agresji" - napisał szef ukraińskiego rządu na twitterze.

godz. 19.40 - Półtora miliona dzieci opuściło już Ukrainę. Każdej minuty wojny 55 dzieci opuszcza swój dom.

godz. 19.25 - Prezydent Andrzej Duda uda się jutro do Turcji na spotkanie z prezydentem Erdoganem - informuje  szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.

godz. 19.09  Rosyjska dziennikarka Marina Ovsyannikova wypuszczona na wolność. - Dziękuję wszystkim za wsparcie - powiedziała wychodząc z sądu, który wymierzył jej kare 30 tys. rubli za antywojenny protest na antenie telewizji rosyjskiej.

godz. 18.33 - Z twittera premiera Mateusza Morawieckiego: - To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość nas wszystkich wisi na włosku. UE wspiera UA, które mogą liczyć na pomoc swoich przyjaciół - przywieźliśmy dziś tę wiadomość do Kijowa.

godz. 18.30 - Ponad 32 mln zł zebrała Caritas Polska podczas kościelnych zbiórek do puszek na wsparcie uchodźców z Ukrainy. To rekordowa zbiórka w historii Caritas. 

godz. 18.28 - Rosja wciąga na listę swoich sankcji czołowe postaci amerykańskiego życia politycznego. 

Amerykanie drwią z tego zabiegu. Hillary Clinton dziękuje Rosjanom za nagrodę "za całokształt twórczości". Sankcje dotykają też około 300 obywateli Kanady. 

godz. 18.17 - Nadzwyczajny szczyt UE w Brukseli 24 marca z udziałem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

godz. 18.05 - Marina Ovsyannikova, która przerwała program rosyjskiej telewizji protestując na wizji przeciwko wojnie została ukarana przez rosyjski sąd karą 30 tys. rubli, czyli około 280 dolarów. Sąd zwolnił Ovsyannikovą - informuje Amichi Stein z izraelskich mediów. 

To samo źródło mówi o sankcjach Unii Europejskiej na Romanie Abramowiczu. 

(Fot. twitter)

godz. 17.55 - Premier Czech Peter Fiala publikuje zdjęcie z podróży do Kijowa. Są z nim premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński oraz premier Słowenii Janzes Jansza. 

godz. 17.35 Rosyjski konwój zniszczony w obwodzie ługańskim.

godzina 17.30 - Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest bardzo prawdopodobna - informuje Polska Agencja Prasowa. 

godz. 17.30 - Obwód tarnopolski, Biała Cerkiew, alarm lotniczy! Syrena słychać w wielu regionach Ukrainy, bądźcie czujni - przekazuje Ukrinform.

Alarm lotniczy także w Kijowie.

godz. 17.10 - Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko mówi, że Rosja bierze pacjentów, personel medyczny w Mariupolu na zakładników.

Gubernator mówi, że rosyjskie wojska weszły do szpitala na obrzeżach Mariupola. - Rosjanie zwieźli do szpitala 400 osób z sąsiednich domów. Nie mogą one opuścić szpitala powiedział Kyrylenko. 

godz. 16.55 - Kolejny jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany.  

We wtorek władze hiszpańskie zatrzymały jacht Lady Anastasia należący do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Michejewa, który jest objęty sankcjami Unii Europejskiej, podało źródło policyjne. Jacht nie może opuścić mariny na Majorce, gdzie jest teraz zacumowany.

godz. 16.40 - Operator Fox News Pierre Zakrzewski został zabity w pobliżu Kijowa. Zakrzewski był z dziennikarzem stacji Benjaminem Hallowim, który został ranny, gdy ich pojazd został ostrzelany we wsi Horenka pod Kijowem.

Wraz z operatorem Fox News zginęła ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa - poinformował we wtorek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

godz. 16.35 - Siergiej Aksionow, premier Republiki Autonomicznej Krymu narodowości rosyjskiej, zagroził najazdem na własność ukraińskich biznesmenów na półwyspie.

godz. 16.15 - Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis jest już w Kijowie - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych w Kijowie od początku inwazji.

godz. 16.10 - Kiedy Unia Europejska narzuca sankcje na rosyjski przemysł metalurgiczny, ukraińska armia, w ciągu 20 dni, niszczy 45 tys. "stali eksportowej" wroga.

Dane przedstawia ukraiński MON:

(Fot. twitter )

godz. 16.05 - Ukraina pamięta o swoich bohaterach.

Serhij Wasicz bronił pozycji w obwodzie kijowskim. Zniszczył sprzęt wroga i znaczną część siły roboczej wroga. Został pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy. Odpowiedni dekret został podpisany przez Prezydenta Ukrainy 12 marca - przekazuje oficjalna strona Ministerstwa Obrony Ukrainy.

godz. 16.00 - Grupa Dezerter nagrała piosenkę związaną z napaścią Rosji na Ukrainie. W refrenie wykorzystano słynne słowa, które padły z ust ukraińskich żołnierzy z Wyspy Węży, skierowanych do rosyjskich żołnierzy rosyjskiej marynarki. 

godz. 15.55 - Prezes PGNiG Paweł Majewski przekazał, że spółka planuje wystartować w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, który połączy systemy gazowe Litwy i Polski. Rurociąg ruszy 1 maja - informuje Businessinsider. 

Prezes PGNiG wspomniał też o rozmowach nt. dodatkowych dostaw gazu na Ukrainę, która zużywa około 30 mld m3 gazu, w tym około 20 mld "z własnego wydobycia". Prezes Majewski podkreślił, że prowadzone są rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw z Polski, ale na razie nie może podać szczegółów. 

godz. 15.50 - Rosyjskie amfibie zbliżają się do Odessy. 

godz. 15.45 -  ONZ: Liczba uchodźców z Ukrainy sięga 3 milionów.

Według Międzynarodowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Migracji liczba ta obejmuje ponad 1,4 mln dzieci i około 157 000 cudzoziemców mieszkających na Ukrainie.

godz. 15.40 - Reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak piłkarzem AEK Ateny. 

Krychowiak od początku wojny na Ukrainie deklarował chęć opuszczenia Rosji, gdzie występował w FK Krasnodar. Z doniesień medialnych wynikało, że Polak namawiał do podobnego zachowania wszystkich zagranicznych piłkarzy swojego dotychczasowego klubu. Krychowiak skorzystał z możliwości zawieszenia kontraktu i został wypożyczony do drużyny ze stolicy Grecji.

godz. 15.30. Sekretarz generalny NATO zapowiedział także zmianę rozmieszczenia sił Sojuszu po agresji Rosji na Ukrainę.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że oznacza to zwiększenie wojsk na wschodniej flance.  - Będzie więcej wojsk na lądzie, w powietrzu i na morzu - dodał.

godz. 15:25 - Minister Obrony Ukrainy weźmie udział w spotkaniu NATO pomimo weta węgierskiego - informuje Ukraińska Prawda. 

Ukraina została zaproszona do udziału w spotkaniu ministrów obrony NATO 16 marca. Zostało to ogłoszone na wtorkowym briefingu przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, pisze "Europejska Prawda". -Jutro dołączy do nas minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov oraz nasi wieloletni partnerzy – Gruzja, Finlandia, Szwecja i UE - powiedział.

godz. 15.20 -  W ciągu ostatniej doby Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała 60 osób podejrzanych o kolaborację z Rosjanami oraz 20 wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych. Zatrzymań dokonano w różnych miejscach Ukrainy. 

godz. 14.50 - Ukraiński parlament informuje o 20 tys. ofiar ataku na Mariupol

godz. 14.44 - Zełenski: Zdaliśmy sobie sprawę, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO

Zełenski: "Zdaliśmy sobie sprawę, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO. Rozumiemy to. Kijów potrzebuje nowych formatów interakcji z Zachodem i oddzielnych gwarancji bezpieczeństwa” - powiedział Zełenski.

godz. 14.28 - Ukraińskie Siły Specjalne twierdzą, że zniszczyły rosyjski transporter opancerzony BTR-80

godz. 13.46 - Władimir Kliczko pokazał "prawdę o rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie"

godz. 13.30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety o odpowiedzialności karnej za współpracę z Rosją

godz. 13.10 - "Historyczna misja pokojowa w Kijowie" - ocenia niemiecki Bild.

Na temat dzisiejszej wizyty unijnej delegacji w Kijowie pisze niemiecki Bild.

godz. 12.42 - W Charkowie wojska rozpoczęły ostrzał miasta w momencie ewakuacji ludzi - NEXTA

godz. 12.27 - Jak podaje szef KPRM minister Michał Dworczyk, delegacja Rady Europejskiej z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim przejechała przez Lwów

godz. 12.20 - Witalij Kliczko wzywa mężczyzn do powrotu do stolicy i jej obrony

godz. 12.14: Zełenski: Odbudujemy wszystko

"Odbudujemy wszystko. Każdą ulicę w każdym mieście. Każdy dom, każde mieszkanie. Skierujemy na to wszystkie nasze wysiłki, całą pomoc świata. I już tworzymy fundusze na życie na Ukrainie" - pisze w mediach społecznościowych Zełenski.

godz. 11.54: Charków: W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 600 domów

Portal Ukraińska Prawda podał, że według stanu na 15 marca, od wybuchu wojny 24 lutego w drugim co do wielkości mieście Ukrainy 600 domów zostało całkowicie zniszczonych, a tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową. "Ostrzał spokojnego miasta nie ustaje ani w dzień, ani w nocy" - napisała charkowska policja w poście na Facebooku.

godz. 11.13 - Nowe nagranie doradcy prezydenta Ukrainy

Prawdziwa wolność zawsze ma swoją cenę. Reszta pozostaje bez zmian. Rosja walczy tylko z pokojowymi miastami, niszcząc je nocą rakietami. Nasza armia bije Rosjan we wszystkich kierunkach. Partnerzy wciąż stoją z boku, bojąc się zostać światowymi liderami - mówi Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

godz. 10.59 - Ukraina: Kijów wprowadza godzinę policyjną

Mer Kijowa Witalij Kliczko wprowadził w mieście godzinę policyjną. Będzie obowiązywała od dziś od godziny 20 do czwartku do godziny 7 rano czasu lokalnego.

Przez najbliższe 35 godzin mieszkańcy Kijowa nie będą mogli poruszać się po mieście bez specjalnego pozwolenia. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy ktoś będzie udawał się do schronu.

Decyzja została podjęta z powodu nasilających się rosyjskich bombardowań. W nocy kilka bloków mieszkalnych w stolicy Ukrainy zostało trafionych przez rosyjskie pociski. Zginęły dwie osoby.

godz. 10.54 - Andrzej Duda: Potrzebna jest jedność i mocne wsparcie dla Ukrainy ze strony całej UE

godz. 10.40 - We Lwowie Ukraińcy oddają hołd żołnierzom zabitym w ataku rakietowym Rosji na bazę wojskową w Jaworowie

godz. 10.10 - Kolejny raz w sieci pojawiają się fałszywe SMS-y dot. natychmiastowego stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień

Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega przed fake newsami, które pojawiają się w wiadomościach tekstowych SMS.

godz. 9.52 - UE przyjęła nowe sankcje wobec Rosji

W pakiecie sankcji znalazł się m.in. zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Ponadto UE zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn".

godz. 9.34 - Z Ukrainy do Polski wjechało już 1,83 mln uchodźców

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

godz. 8.53 - W Rubiżnem w obwodzie ługańskim zginęły cztery osoby

W Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie wciąż trwają ostrzały, zginęły cztery osoby — podały we wtorek władze regionu. Jak przekazały, w wyniku ostrzałów zniszczony został internat dla dzieci z wadami wzroku, trzy szkoły i szpital.

godz. 8.42 - Premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Jansą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem i premierem Ukrainy

Europa musi dać sygnał do pokoju! - czytamy na Twitterze rzecznika prasowego rządu.

godz. 8.23 - Dwie osoby zginęły w wyniku ostrzałów bloków mieszkalnych w Kijowie

W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Są to wstępne dane dotyczące skutków ataków na bloki mieszkalne w dzielnicach Padół i Swiatoszyn.

godz. 7.40 - Pożar w bloku mieszkalnym w Kijowie po rosyjskim ostrzale

godz. 7.20 - Siły Zbrojne Ukrainy: Wojska rosyjskie nie posuwają się naprzód, Ukraina odpiera ataki

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, zaś Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 7.10 - Ukraińcy demontują tablice z nazwami miejscowości i znakami drogowymi

Francuska telewizja BFMTV poinformowała o inicjatywie Ukraińców, którzy demontują tablice z nazwami miejscowości i znakami drogowymi. Twierdzą, że dzięki temu Rosjanie zabłądzą. W miejscu tablic z nazwami miejscowości pozostawiają inne, ze słowami, które przed atakiem na Wyspę Węży, usłyszał dowódca rosyjskiego okrętu.

godz. 7.00 - NATO zaniepokojone atakiem Rosji w obwodzie lwowskim

Jak informuje BBC, NATO jest poważnie zaniepokojone atakiem Rosji na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską. Jak podają media, był to bowiem sygnał dla Sojuszu, że rosyjskie siły będą niszczyć wszystkie dostawy broni na Ukrainę. 

Ok. godz. 6 rano przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie. Jak podaje Reuters, we wtorek rano udało się przywrócić zasialanie.

To była ciężka noc w Charkowie. Silny ostrzał trwał niemal całą noc

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

"KLIKNIJ ODSWIERZ" przenosi na poprzedni dzień (19.03) zamiast przeładować bieżący (20.03)

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies