Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie - 19. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejny nalot na wieżę telewizyjną

19. dzień walk na Ukrainie. W nocy trwały m.in. walki pod Mariupolem. Ukraiński MSZ informuje o dużych stratach wroga. Na poniedziałek zaplanowano kolejne rozmowy między przedstawicielami Ukrainy i Rosji.

(Fot. Jarosław Kosmatka)

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

- Godzina 22.50 - Konwój cywilów opuszcza ukraiński Mariupol po kilku dniach nieudanych prób

Informacje podaje agencja Reuters.

- Godzina 22.36 - Kolejny alarm przeciwlotniczy w Kijowie

- Godzina 22.30 - Ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek odnotowano ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow. Rosjanie kontynuują uderzenia w osiedla mieszkaniowe Charkowa, niszczą  historyczne centrum - relacjonuje szef władz obwodowych. Ostrzeliwane są  miasta Czuhujiw, Izium, Dergacze.

"Wróg cynicznie atakuje infrastrukturę cywilną. Bądźcie uważni" -  ostrzegł mieszkańców. Wezwał też ich do tego, by informowali policję o  podejrzanych osobach czy przypadkach maruderstwa.

- Godzina 22.18 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w Radzie Najwyższej projekt przedłużenia stanu wojennego o kolejne 30 dni począwszy od 24 marca

Informację podaje Telegram.

- Godzina 22.07 - Charków teraz.

- Godzina 21.37 - Włochy przyjęły 38,5 tys. uchodźców wojennych 

Ministerstwo zdrowia zapewnia im opiekę medyczną i podstawowe szczepienia, w tym przeciwko COVID-19.

Według danych MSW we Włoszech jest już 19,5 tys. kobiet z Ukrainy i ponad 15 tys. dzieci.

- Godzina 21.13 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja nie osiągnęła swoich celów militarnych

 Wojska przeciwnika ponoszą straty i "coraz częściej są zmuszone przechodzić do obrony i oddawać się do niewoli ukraińskim obrońcom" - informuje sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w poniedziałek, 19. dzień wojny.

Według ukraińskiego sztabu na większości kierunków Rosjanie podczas prób natarcia spotykają się ze sprzeciwem sił zbrojnych Ukrainy i miejscowych mieszkańców. Nie mając znacznych sukcesów, wróg kontynuuje rakietowe i bombowe uderzenia lotnicze, niszczy obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej Ukrainy - pisze sztab.

- Godzina 21.04 - Ulice Czernihowa po rosyjskich atakach

- Godzina 20.45 - Iran jest przeciwko wojnie w Ukrainie, wspiera pokojowe rozwiązanie 

Napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amirabdollahianem.

"Poprosiłem o przekazanie mojej wiadomości w Moskwie: Rosja musi przestać bombardować cywilów, zobowiązać się do zawieszenia broni i musi wycofać się z Ukrainy" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

Rzecznik MSZ Iranu potwierdził, że we wtorek Amirabdollahian złoży wizytę w Rosji.

- Godzina 20.30 - W ostatniej godzinie dwa alarmy bombowe we Lwowie

Jak informuje reporter Radia Łódź, do Lwowa co chwilę przyjeżdżają autokary z Polski po uchodźców, którzy mówią, że najbardziej chcieliby przyjechać właśnie do Polski. 

- Godzina 19.45 - Uniwersytet Łódzki zawiesza na czas nieokreślony współpracę z instytucjami naukowymi z Federacji Rosyjskiej i z Republiki Białorusi

Uczelnia informuje, że postawa władz Uniwersytetu Łódzkiego jest podyktowana "brutalną i haniebną agresją Federacji Rosyjskiej, wspieranej przez Republikę Białorusi, na Ukrainę". Jest to także gest zgodny z reakcją całego zachodniego świata akademickiego.

Według rzecznika UŁ, uczelnia ma około 20 aktywnych umów o współpracy z uczelniami rosyjskimi i białoruskimi. Ich zawieszenie dotyczy m.in obszarów nauki, dydaktyki, a także dotychczasowych działań gospodarczych. Oznacza też niepodejmowanie nowych inicjatyw i niewnioskowanie o przedłużanie dotychczasowych.

- Godzina 19.34 - Zełenski po rozmowie z prezydentem Polski: Ustalono dalsze działania

Kontynuowaliśmy negocjacje z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Luksemburga i premierem Izraela. Wymieniliśmy się informacjami o wspólnych krokach – naszych i naszych partnerów – na tle rosyjskiej agresji. Uzgodniliśmy dalsze działania - pisze na Twitterze prezydent Ukrainy. 

- Godzina 19.22 - Financial Times: Chiny gotowe do pomocy Rosji

FT zacytował anonimowych urzędników, pisząc, że „USA powiedziały sojusznikom, że Chiny zasygnalizowały chęć udzielenia pomocy wojskowej Rosji, aby wesprzeć jej inwazję na Ukrainę” - informuje The Kyiv Independent.

- Godzina 19.21 - Brytyjski dziennikarz ciężko ranny

Wskutek rosyjskich działań bojowych w Ukrainie brytyjski dziennikarz został dziś ciężko ranny w nogi - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, mężczyzna jest na oddziale intensywnej terapii.

- Godzina 19.02 - UE zatwierdziła czwarty pakiet sankcji wobec Rosji 

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - podała francuska prezydencja w UE. Pakiet jest skierowany "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki".

- Godzina 18.36 - W Melitopolu najeźdźcy zdejmują ukraińską flagę z masztu - NEXTA

- Godzina 18.31 - Charków: Zniszczonych prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne

Jak informują służby prasowe charkowskiej rady miejskiej, z powodu ostrzałów Charkowa zniszczonych jest prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne. Domów, które ucierpiały nie można już odremontować, tak więc ich lokatorzy "faktycznie stracili mieszkania" - głosi komunikat.

- Godzina 17.48 - W wyniku nalotu na wieżę telewizyjną w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy zginęło dziewięć osób, a dziewięć zostało rannych - informuje Ukraińska Prawda

- Godzina 17.38 - Premier Ukrainy Denys Shmyhal podziękował Polsce

Premier Ukrainy Denys Shmyhal podziękował m.in. Polsce za "wsparcie, gościnność, ciepło i uwagę okazywaną ukraińskim kobietom i dzieciom". "Trzeba jak najszybciej powstrzymać agresora, aby Ukraińcy mogli wrócić do domu!" - napisał polityk na Twitterze.

- Godzina 17.00 -  Rosyjska inwazja w pobliżu Kijowa

- Godzina 16.43 - ONZ przeznaczy kolejne 40 milionów dolarów na zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Sekretarz Generalny Guterres powiedział, że ONZ przeznaczy kolejne 40 milionów dolarów ze swojego centralnego funduszu reagowania kryzysowego na zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Powiedział, że na Ukrainie milion ludzi borykają się z głodem i malejącymi zapasami wody i lekarstw.

- Godzina 16.25: Kijów wygląda jak kadr z filmu o apokalipsie

"Kijów. Jedno z najpiękniejszych miast EU wygląda dziś jak kadr z filmu o apokalipsie" - napisał ukraiński minister obrony na swoim Twitterze.

- Godzina 16.17 - Park Gorkiego z łupinami w Charkowie

- Godzina 16.06 - Kamil Glik kupił karetkę pogotowia, która będzie jeździć na Ukrainę po chore dzieci

- Godzina 15.51 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej: Wojna Putina z dnia na dzień staje się coraz bardziej brutalna

Ursula von der Leyen dodała, że Władimir Zełenski został poinformowany o czwartym pakiecie sankcji. "Wspieramy ich pakietem pomocy makrofinansowej o wartości 1,2 mld euro oraz pomocą humanitarną o wartości 500 mln euro" - dodała polityk. 

- Godzina 15.39 - Od początku wojny do Polski przybyło 1,77 mln uchodźców z Ukrainy

- Godzina 15.29 - Rau: "Wzywam Radę Bezpieczeństwa, by zrobiła wszystko w swojej mocy, by zatrzymać agresję Rosji w Ukrainie"

Zbigniew Rau, szef MSZ przemawiał w Nowym Jorku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Rosja używała rozmów dyplomatycznych, by kupować czas i przygotować swój atak - powiedział Rau. Szef MSZ dodał, że działania Rosji w Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu.

- Godzina 15.20 - Ukraińsko-rosyjskie rozmowy dobiegły końca

Mychajło Podolak poinformował, że ukraińsko-rosyjskie rozmowy dobiegły końca. Delegacje mają przerwę techniczną do wtorku.

- Godzina 14.50. Rosyjskie okręty zmierzają w kierunku Berdiańska na południu Ukrainy.

- Godzina 14.25. Komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej:

- Godzina 14.15. Kolejne przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzywające do obrony Ukrainy i mówiące o stratach zadanych Rosji. 

- Godzina 14.00. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych informuje, ze Rosjanie werbują syryjskich najemników, których chcą wykorzystać podczas wojny z Ukrainą. Część z nich trafiła już w pobliże ukraińskich granic.

- Godzina 13.30. Krytyczna sytuacja na wschodzie Ukrainy. Niszczone są miasta i zabijana ludność cywilna w obwodzie ługańskim. 

Szef władz obwodowych Serhij Hajdaj pisze o miastach duchów.
❗️W ciągu dnia 57 faktów o ostrzale mostów i osiedli Ługańskiego. W wyniku "wypuszczenia Rosji" są martwi i ranni cywile. Zdecydowanie niezwykle trudno to obliczyć, bo ostrzał nie tonie. Sama sieć melduje o poszukiwaniach ludzi, grono zaginionych osób.
❗️Wczoraj w mieście zostało zniszczonych lub uszkodzonych 47 domów prywatnych i wielopiętrowych oraz obiektów infrastruktury. Szwerodoneck, Lysyczańsk, Rubiżne i Popasna.
Również w wyniku ostrzału uszkodzone zostały dwie szkoły i rurociąg w m. W Sewierodonieckiej.
❗️Wszędzie płonie, a nad głową dalej latają pociski.
 

- Godzina 13.20. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w dzielnicy Kureniwce spadła rakieta. Jedna osoba nie żyje, sześć jest rannych. Jeszcze dwie zostały zabrane przez karetki.  Na szczęście w trolejbusie, który całkowicie spłonął nie było pasażerów. 

- Godzina 13:20. Tak wygląda sytuacja w Kijowie. Kolejny nagranie pokazujące atak na tereny zamieszkałe przez cywilów. 

- Godzina 13.00. "Ta nieruchomość należy do ukraińskich uchodźców". Aktywiści okupują wartą 50 mln funtów posiadłość rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski w ekskluzywnej dzielnicy Londynu Knightsbridge.

(Fot. Nexta - twitter)

- Godzina 12.50. Premier Denys Szmyhal zastąpi Wołodymyra Zełenskiego podczas planowanego na poniedziałek przemówienia na  nadzwyczajnej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Prezydent Zełenski nie mógł wygłosić planowanego na godz. 12 przemówienia za pośrednictwem łącza wideo. Na razie nie znana jest przyczyna rezygnacji z wystąpienia. Premier Szmyhal ma przemówić o godz. 16. Tematem mają być sankcje dla Rosji. 

- Godzina 12:30. W Charkowie ratownicy nadal gaszą pożar i rozbierają gruz.

- Godzina 12.25. Strażnicy ukraińskiego nieba mają 77 samolotów i 90 śmigłowców wroga.

- Godzina 12.20. Premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz ukraińskiego premier Denysa Szmyhala, który połączył się zdalnie. 

- Godzina 11:45. Zakończyła się konferencja wicepremiera Ukrainy. Tak wygląda centrum medialne we Lwowie, stworzone w jednym z tamtejszych pubów. Na miejscu jest dziennikarz Radia Łódź.

(Fot. Jarosław Kosmatka)

- Godzina 11.35. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że wojna na Ukrainie dotknęła już 18 mln osób. Prawie 3 mln uciekło z kraju.

- Godzina 11:20. Miasta obwodu kijowskiego leżące na linii frontu są ewakuowane. 

- Zawieszenie broni w naszym obwodzie obowiązuje, choć jest bardzo względne - powiedział szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w telewizji ukraińskiej. Według jego informacji tylko w sobotę i niedzielę ewakuowano prawie 8 tys. osób m.in. z Buczy, Hostomla i Borodziaki.

- Godzina 11:30. Dziennikarz Radia Łódź we Lwowie. To część dziennikarzy z całego świata pracująca obecnie w tym mieście. 

(Fot. Jarosław Kosmatka)

- Godzina 11. Wynegocjowano otwarcie 10 korytarzy humanitarnych na 14 marca: 7 w obwodzie kijowskim, 3 w obwodzie ługańskim.

Wciąż nie ma korytarza dla oblężonego Mariupola. Ukraińskie władze nadal próbują sprowadzić konwój humanitarny do miasta.

- Godzina 10.50. Silne eksplozje słyszane w okolicach Kijowa. Widziane też słupy dymu. CNN informuje, że mogą być to odgłosy obrony przeciwlotniczej. 

- Godzina 10.40. W Mariupolu zginęło już ponad 2,5 tys. mieszkańców miasta. 

- Godzina 10:20. Ukraińcy walczą m.in. przy pomocy pocisków przeciwpancernych Stugna-P. 

- Godzina 10.00. Ukraiński Sztab Generalny przedstawia najnowszy bilans rosyjskich strat.

Straty bojowe Rosjan na 14 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 389 czołgów; 1249 bojowych pojazdów opancerzonych; 150 systemów artyleryjskich; 64 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 34 systemy obrony przeciwlotniczej; 77 samolotów; 90 śmigłowców; 617 pojazdów kołowych; trzy jednostki pływające; 60 cystern; osiem bezzałogowców.

- Godzina 9.50. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wyzywa zachód do nałożenia ostrzejszych sankcji na Rosję. 

Do tych za granicą, którzy boją się zostać „wciągnięci w III wojnę światową”. Ukraina skutecznie walczy. Musicie nam pomóc w walce. Dostarczcie nam wszelką niezbędną broń. Nałóżcie więcej sankcji na Rosję by całkowicie ją odizolować. Pomóżcie Ukrainie zmusić Putina do porażki, a zapobiegniecie większej wojnie.

- Godzina 9.10. Rosyjscy jeńcy wojenni mają zostać wymienieni na ukraińskich, albo będą pracować przy odbudowie Ukrainy. 

"Nie jesteśmy barbarzyńcami jak armia rosyjska. Będziemy działać zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

- Godzina 9:10. Thy Kyiv Independent zamieszcza nagranie pokazujące strażaków ratujących ludzi z płonącego budynku w Kijowie, ostrzelanego nad ranem 14 marca. 

- Godzina 9.00. Ukraina otworzy w poniedziałek 10 korytarzy humanitarnych - twierdzi wicepremier tego kraju Iryna Wereszczuk.

Siedem korytarzy zostanie otwartych w obwodzie kijowskim na trasach: wsie Bohdaniwka i Nowobohdaniwka-Browary; wieś Peremoha-Browary; wieś Bobryk-Browary; Hostomel-wieś Biłohorodka; Worzel i Nemiszajewe-Biłohorodka; wieś Dmytriwka-Biłohorodka.

Pozostałe trzy korytarze zaplanowano w obwodach ługańskim i donieckim: Siewierodonieck-Słowiańsk; Popasna-Słowiańsk; Hirske-Słowiańsk. Wereszczuk zapowiada, że w poniedziałek nastąpi kolejna już próba odblokowania konwoju humanitarnego z Bierdiańska do oblężonego przez Rosjan Mariupola. 

- Godzina 8:45. W południe w Brukseli ambasadorzy unijnych krajów podejmą decyzję w sprawie kolejnych sankcji dla Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Przedstawiciele 27 krajów mają zaakceptować propozycję przedstawioną przez Komisję Europejską. Wczoraj w tej sprawie debatowali przez ponad trzy godziny.

- Godzina 8.15. Ostrzelano zakłady lotnicze Antonow pod Kijowiem

- Godzina 7:35. Jedna z ciężarnych kobiet, która została ranna po ataku na szpital położniczy w Mariupolu, zmarła wraz ze swoim nienarodzonym dzieckiem - informuje Ukraińska Pravda. 

Potwierdził to fotograf Jewhen Małoletka, który zrobił zdjęcie kobiet do publikacji AP. Druga z kobiet uwieczniona na zdjęciach urodziła dziewczynkę. 

17 osób, w tym personel i matki, zostało rannych w wyniku nalotu na szpital położniczy Mariupol.

(Fot. Jewhen Małoletka, AP)

- Godzina 7:30. Atak rakietowy koło Żytomierza 

W nocnym ataku wojska rosyjskie zniszczyły siedem budynków w pobliżu Żytomierza. Uszkodzona została też wieża telewizyjna niedaleko Równego - podał portal Ukraińska Prawda. Są ranni.

- Godzina 7.10. Amerykańskie media dyskutują na temat roli i skuteczności Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szczególnej krytyce jest poddawana Rada Bezpieczeństwa. Kontekst dyskusji stanowi inwazja Rosji na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie po raz kolejny pokazała, że prawo weta pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa jest główną przeszkodą na drodze do pokoju - napisano w raporcie Brookings Institution. A ponieważ Rosja ma prawo weta nie dopuści do nałożenia sankcji ONZ. W takiej sytuacji sens obrad Rady Bezpieczeństwa stoi pod znakiem zapytania - twierdzi dziennik New York Post. 

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau wystąpi dzisiaj właśnie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ jako przewodniczący OBWE. Jego przemówienie w Nowym Jorku planowane jest na godzinę 15. Rau ma przedstawić m.in. polska inicjatywa Odnowionego Dialogu na temat Bezpieczeństwa Europejskiego.

W programie wizyty jest także spotkanie dwustronne ze stałą przedstawiciel USA przy Narodach Zjednoczonych Lindą Thomas-Greenfield. 

- Godzina 7.00 Nocny ostrzał Kijowa. Pocisk uderzył w wieżowiec.

Dziewięciopiętrowy budynek częściowo się zawalił. Jedna osoba nie żyje. Trzy zostały ranne - mówią siły Ukrainy. W Kijowie przebywa około 2 milionów osób. Zapasy jedzenia i środków potrzebnych do życia wystarczą na dwa tygodnie. 

- Godzina 7.00. Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że jednostki Gwardii Narodowej zaatakowały siły rosyjskie koło Mariupola.

Według MSZ Ukrainy - Rosjanie ponieśli straty w ludziach i w sprzęcie bojowym. Uniemożliwiono im posuwanie się naprzód i ostrzał Mariupola na jednym z kierunków. Wokół położonego na południu Ukrainy miasta od początku wojny trwają zacięte walki. Jest ono otoczone przez Rosjan, wielu cywilnych mieszkańców zginęło lub zostało rannych. Wróg nie pozwala na utworzenie korytarza humanitarnego i ewakuację ludności cywilnej. 

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies