Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 17. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjskie wojska coraz bliżej Kijowa

To już 17. dzień wojny na Ukrainie. W nocy wojska rosyjskie ostrzeliwały Kijów i okolice. Ukraińcy wciąż kontrolują jednak sytuację w stolicy kraju. W nocy w kilku miastach ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

- Godzina 22.53 - Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftali Bennettem

"Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji i perspektywach rozmów pokojowych. Musimy powstrzymać represje wobec ludności cywilnej: poprosiliśmy o pomoc w uwolnieniu uwięzionego burmistrza Melitopola i lokalnych działaczy społecznych" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

- Godzina 21.30 - Tak wyglądała dziś ewakuacja z Bilohorodki

- Godzina 20.48 - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowe prawo umożliwia ukraińskim uchodźcom podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną. Zyskają także Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu. Przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie na jedną osobę.

Dodatkowo Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL - rejestracja rusza w środę. W ustawie zagwarantowano wsparcie dla samorządów, które podejmują działania na rzecz uchodźców. Prawo reguluje też sposób funkcjonowania oświaty, która przyjmie dzieci uchodźców z Ukrainy.

Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom.

Ustawa wchodzi w w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego.

- Godzina 20.31 - Strzały do kobiet w obwodzie kijowskim. Siedem osób zabitych, w tym dziecko

Rosjanie strzelali do kolumny kobiet i dzieci w obwodzie kijowskim, które próbowały ewakuować się uzgodnionym wcześniej „zielonym” korytarzem. Rezultat tego brutalnego aktu - siedmiu zabitych. Jednym z nich jest dziecko - podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy. 

- Godzina 20.26 - Atak ogniem artyleryjskim i bombardowanie

Wróg nadal atakuje ogniem artyleryjskim i bombarduje kluczowe obiekty infrastruktury, dzielnice mieszkalne oraz lotniska - podkreśla sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ze względu na poważne problemy logistyczne siły rosyjskie nie są w stanie zapewnić swoim oddziałom na Ukrainie paliwa, żywności i amunicji, co zmusza żołnierzy rosyjskich do okradania ludności, sklepów i aptek - podał sztab.

Jak dodano, dowództwo wojsk rosyjskich włącza do działań bojowych na Ukrainie żołnierzy służby zasadniczej z okupowanego Donbasu, a także najemników z Abchazji i Osetii Południowej oraz więźniów.

W oświadczeniu zamieszczonym m.in. w serwisie YouTube sztab zaznaczył, że siły ukraińskie kontynuują operację obronną w kierunku północnym, wschodnim i południowym, a także bronią granic i wybrzeża morskiego.

- Godzina 19.44 - Charków po bombardowaniu - NEXTA.

- Godzina 19.27 - Podczas walk pod Mariupolem oddział Państwowej Straży Granicznej Ukrainy zlikwidował w sobotę 15 rosyjskich żołnierzy, dwóch zostało pojmanych

- Godzina 18.55 - Kolejna transza pomocy wojskowej dla Ukrainy od USA

Biały Dom podaje, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, tym razem wartą 200 mln dolarów. Poprzednia partia pomocy, warta 350 mln dolarów, została przekazana w rekordowym tempie.

- Godzina 18.40 - Wojska rosyjskie rozstrzelały kolumnę kobiet i dzieci w rejonie Kijowa

Główny zarząd wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że stało się to wczoraj, 11 marca, podczas próby ewakuacji ze wsi Peremoha (rejon baryszewski) w kierunku wsi Ostrołuchye - wzdłuż "zielonego" korytarza humanitarnego uzgodnionego z Federacją Rosyjską. Ostrzał spowodował śmierć siedmiu cywilów, w tym jednego dziecka. Dokładna liczba rannych wciąż nie jest znana.

- Godzina 18.30 - Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski sprzęt o wartości 5,1 miliarda dolarów

Według Sił Zbrojnych ukraińskie wojska zniszczyły 2593 jednostki rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym samoloty, czołgi i artylerię - podaje The Kyiv Independent.

- Godzina 17.48 - Ewakuacja ludności cywilnej w Sumach

W mieście Sumy wciąż trwa ewakuacja ludności cywilnej. Mieszkańcy wywożeni są również m.in. z miejscowości znajdujących się w obwodzie kijowskim - podaje NEXTA.

- Godzina 17.04 - Pierwsza Dama RP popiera słowa Pierwszej Damy Ukrainy

"Droga Ołeno! Gorąco popieram Pani apel o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się w pokojową walkę o prawdę. Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie." - powiedziała Pierwsza Dama RP.

- Godzina 16.59 - Doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego udali się na spacer po Kijowie

- Godzina 16.33 - Zełenski na konferencji prasowej: Z Polską łączą nas szczególne stosunki

Prezydent Ukrainy zorganizował w sobotę konferencję prasową, podczas której odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zapytano go m.in. o kontakty z Polską. 

- Mówiłem otwarcie, że łączą nas szczególne stosunki z Polską. Nigdy takich nie mieliśmy, nie wiem, może dawno, dawno temu. - Jestem wdzięczny za to, że przyjmują Ukraińców w Polsce i pomagają. To, że tworzą tę domową atmosferę jest przez nas bardzo mocno odczuwane - powiedział ukraiński przywódca.

Zełenski dodał, że - jego zdaniem - po zakończeniu wojny "Ukraina otworzy całkowicie nową kartę w swojej historii". - Rozumiemy, kto jest przyjacielem, kto bratem, kto partnerem w Europie i na świecie, a kto myśli wyłącznie o sobie. Nie mamy do nich żadnych pretensji, po prostu otwarcie nazywamy rzeczy po imieniu - stwierdził polityk.

- Godzina 15.46 - Siły rosyjskie przeszły do obrony

Na kluczowych kierunkach operacyjnych - kijowskim, czernihowskim, sumskim, charkowskim i południowym – siły rosyjskie wykazują oznaki wyczerpania i przeszły do obrony – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz na briefingu.

- Godzina 15.38 - Kolejna ewakuacja

Trwa ewakuacja z miejscowości Sumy.

- Godzina 15.36 - Kanclerz Niemiec i prezydent Francji zażądali natychmiastowego zawieszenia broni w Ukrainie i przejścia do ugody dyplomatycznej

- Uzgodniono, że nie ujawnimy szczegółów rozmowy - poinformowało biuro kanclerza Niemiec po rozmowie Olafa Scholza, Emmanuella Macrona i Władimira Putina.

O rozmowie telefonicznej między Władimirem Putinem, Olafem Scholzem oraz Emmanuellem Macronem poinformowała także służba prasowa Kremla. W oświadczeniu czytamy: "Przytoczono liczne fakty najpoważniejszego naruszenia norm międzynarodowego prawa humanitarnego przez ukraińskie siły bezpieczeństwa: pozasądowe represje wobec dysydentów, branie zakładników i używanie cywilów jako żywych tarcz, umieszczanie ciężkiej broni w dzielnicach mieszkalnych, w pobliżu szpitali, szkół i przedszkoli".

- Godzina 15.25 - Rosyjska rakieta zniszczyła pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy

Zginęła 73-letnia kobieta – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

- Godzina 15.13 - Zełenski: Stanowiska, żeby przyjąć Ukrainę do NATO nie ma

NATO nie chce też zamknąć nieba nad Ukrainą. Ukraina nie ma prawa, aby pchać się w sprawy tego sojuszu - twierdzi prezydent Ukrainy.

- Godzina 14.45. Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazuje kolejny atak Bayraktarów na rosyjski sprzęt. Tym razem zniszczony został odrzutowy system ostrzału salwami "Hurricane" okupantów. Ukraińcy zapowiadają więcej podobnych zdjęć. 

- Godzina 14.30. Żołnierze ukraińscy zatrzymali kolumnę wroga w rejonie Kijowa. Rosjanie przywieźli około trzech tuzinów czołgów i bojowych wozów piechoty, ale wpadli w zasadzkę.

Zdaniem ukraińskich służb kilkudniowa stagnacja rosyjskich wojsk wokół Kijowa dobiega końca. Wojska wroga przegrupowują się. Trwa ewakuacja mieszkańców miast i miasteczek w rejonie stolicy Ukrainy.

- Godzina 14.00 MSWiA zapewnia " dziś i jutro będą pociągi specjalne do Niemiec i Czech. Jednocześnie w tych kierunkach jeżdżą także zwykłe pociągi rejsowe. Łącznie dziennie to 17 pociągów do Niemiec i 12 do Czech z całej Polski".

 Od środy będzie możliwa rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie im numerów PESEL - poinformował wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Od środy będzie można także składać wnioski o refinansowanie wydatków na mieszkania dla Ukraińców. Chodzi tu o 40 złotych dziennie dla jednej osoby.

- Godzina 13.55. Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz został zdyskwalifikowany jako dyrektor Chelsea Football Club - poinformowała Premier League.

Abramowicz to jeden z oligarchów, na których Wielka Brytania nałożyła sankcje w wyniku wojny na Ukrainie. Decyzja Zarządu Premier League nie wpływa na zdolność klubu do trenowania i rozgrywania swoich spotkań.

W poprzednim tygodniu oligarcha zapowiedział wystawienie klubu na sprzedaż. Brytyjskie zamrożenie aktywów i nałożone na niego sankcje uniemożliwiają jednak ten proces zgodnie z warunkami przyznanej klubowi licencji. Poinformowano, że wydano specjalne pozwolenie, aby umożliwić Chelsea rozgrywanie spotkań i opłacanie pracowników. 

- Godzina 13.10. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dane dotyczące pomocy Ukraińcom w polskich szpitalach. Pomoc udzielana jest 1760 obywatelom ukraińskim, w tym 900.

- Godzina 13. Opublikowano kolejne przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Nadszedł czas, abyśmy wszyscy byli wydajni. Wykonuj swoją pracę w stu procentach, pomagaj kolegom, opiekuj się najbliższymi. Daj od siebie wszystko dla obrony kraju. 
To jest wojna patriotyczna. To jest wojna ludowa. To jest wojna o naszą niepodległość.

- Godzina 12.45. W pomocy dla Ukrainy włącza się Google. Firma we współpracy z ukraińskim rządem, wdraża system ostrzegania przed nalotami dla użytkowników Androida.

- Godzina 12.30. Agencja AFP podaje, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron prowadzą nowe rozmowy z Wladimirem Putinem

Zachodni przywódcy mieli zażądać natychmiastowego zakończenia wojny przez stronę rosyjską. 

- Godzina 12.10. Uchodźcy z Ukrainy trafiają do różnych części świata. Ukraińców przyjęto np. w Gwatemali - informuje Agencja Reutera. 

Godzina 12:00 Ukraina24 pokazuje jak mieszkańcy Melitpola domagają się uwolnienia swojego mera, porwanego przez Rosjan. 

- Godzina 11.50. Kolejne konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. 

Włoskie władze przejęły jacht wartości 580 milionów dolarów należący do rosyjskiego przemysłowca Andrieja Melnichenki.

- Godzina 11.45 Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy trafi do podpisu prezydenta.

Sejm odrzucił większość poprawek, wniesionych przez Senat. Usunął jednak z ustawy przepis pozwalający urzędnikom i samorządowcom uniknąć odpowiedzialności za złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień. Ustawa umożliwia Ukraińcom uciekającym przed wojną podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną.

Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swojego domu, przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta, a później zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

- Godzina 11.00. Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie zabili 79 ukraińskich dzieci. Około 100 dzieci odniosło rany w wyniku ataków Rosji. Poinformowała o tym ukraińska prokuratura generalna.

Dziś pod gruzami zbombardowanego budynku w obwodzie charkowskim znaleziono ciała pięciu osób, w tym dwojga dzieci. Rosjanie od początku wojny uszkodzili 280 szkół, z czego 9 jest całkowicie zburzonych - twierdzi prokuratura.

- Godzina 10:30. Burmistrz Wasylkowa Natalia Balasynowycz przekazała, że rosyjskie ataki rakietowe zniszczyły ukraińską bazę lotniczą w pobliżu miasta. Znajduje się ono w obwodzie kijowskim. Rakiety trafiły również w skład amunicji.

(Fot. twitter)

- Godzina 10:20. W sieci pojawiły się kolejne filmy przedstawiające atak dronów Bayraktar wojsk ukraińskich na rosyjskie stanowiska dowodzenia i centra komunikacyjne.

- Godzina 10:15.  Mieszkańcy Melitopola zbierają się domagając się uwolnienia burmistrza uprowadzonego przez rosyjskich okupantów informuje The Kyiv Independent.

Według Kyrylo Tymoszenki, zastępcy szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, 12 marca pod budynkiem administracji miejskiej zgromadziło się ponad 2 tys. mieszkańców Melitopolaw geście protestu. 

Wojsko rosyjskie ostrzelało rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej Ukrainie - przekazał w sobotę szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Na razie nie ma informacji o rannych lub zabitych. 

- Godzina 10.00. Najnowsze dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na temat rosyjskich strat.

Wojska rosyjskie straciły już ponad 12 tys. żołnierzy, 362 czołgi, 1205 bojowych pojazdów opancerzonych, 135 systemów artyleryjskie, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 33 systemy obrony przeciwlotniczej, 58 samolotów, 83 śmigłowce, 585 pojazdów kołowych, 3 jednostki pływające, 60 cystern i 7 bezzałogowców.

(Fot. The Kyiv Independent)

- Godzina 9.20. Komisja Europejska ma przedstawić w sobotę unijnym krajom propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji.

Jak ustaliła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka w niedzielę możliwe jest spotkanie ambasadorów z państw członkowskich, którzy mają zdecydować o dalszych sankcjach. Unia chce pozbawić Rosję przywilejów handlowych zawieszając status najbardziej uprzywilejowanego państwa na europejskich rynkach. To umożliwi na przykład nakładanie karnych ceł na rosyjskie towary. Poza tym Unia będzie chciała pozbawić Rosję praw w międzynarodowych instytucjach finansowych.

- Rosja nie może rażąco łamać prawa międzynarodowego i jednocześnie oczekiwać, że skorzysta z przywileju bycia częścią międzynarodowego porządku gospodarczego - mówiła przewodnicząca Komisji. Unia zakaże też importu z Rosji towarów z sektora żelaza i stali.

- To uderzy w centralny sektor rosyjskiego systemu, pozbawi go miliardów wpływów z eksportu i sprawi, że nasi obywatele nie będą wspierali wojny Putina" - podkreśliła Ursula von der Leyen. Planowany jest też zakaz nowych inwestycji europejskich w rosyjskim sektorze energetycznym oraz blokada eksportu wszelkich towarów luksusowych do Rosji.

Wspólnota ma interweniować w sprawie wykorzystywania przez Rosję kryptowalut do obchodzenia sankcji. Kolejni oligarchowie trafią też na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami.

- Godzina 9.00. Straż Graniczna informuje, że do polski dotarło prawie 1,6 mln uchodźców z Ukrainy. 

- Godzina 8.20. Możliwa prowokacja Rosji w elektrowni atomowej w Czarnobylu - ostrzega szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow w programie telewizji Ukraina 24.

Jego zdaniem Rosjanie planują podpalenie radioaktywnych lasów otaczających teren elektrowni. - Powstała w ten sposób chmura radioaktywna zostałaby uniesiona przez wiatr. Drugi wariant atomowego szantażu zakłada ostrzał artyleryjski magazynów promieniotwórczych odpadów. Efekt byłby taki sam, jak w poprzednim wypadku. W obu scenariuszach Rosja odpowiedzialnością za katastrofę zamierza obarczyć Ukrainę - mówi Budanow.

- Godzina 8.00. W nocy Rosjanie przeprowadzili nalot na centrum Czernihowa, na północy Ukrainy. Zbombardowano m.in. hotel Ukraina. Nie ma jednak informacji o zabitych ani rannych.

Ciała pięciu osób, w tym dwoje dzieci, znaleziono pod gruzami budynku w miejscowości Słobożanske w obwodzie charkowskim. Według informacji przekazanych przez władze miasta bomba uderzyła w budynek w nocy z 9 na 10 marca. Tylko 11 marca wojska rosyjskie ostrzelały osiedla mieszkalne w Charkowie niemal 90 razy - poinformował BBC szef władz obwodu charkowskiego

- Godzina 7.20. Noc na Ukrainie nie była spokojna, zwłaszcza dla mieszkańców okolic Kijowa. Wojska armii rosyjskiej kontynuowały ostrzał Buczy, Irpienia, Hostomela i Wyszhorodu. Silniejsze ostrzały zanotowano w Browarach.

W stolicy Ukrainy ogłoszono w nocy alarm lotniczy. Dziennikarze amerykańskiej telewizji CNN poinformowali nad ranem, że w mieście słychać było eksplozje.

Dziennikarze stacji twierdzą, że celem Rosjan jest całkowite otoczenie miasta i odcięcie go od wszelkiej pomocy, by ostatecznie spróbować obalić rząd Wołodymyra Zełenskiego. Zdjęcia satelitarne pokazały, że wojska agresora, także artyleria, przegrupowują się. 

Zapasy żywieniowe i sanitarne miasta powinny wystarczyć na około dwa tygodnie twierdzi mer Kijowa Witalij Kliczko. W tym momencie to jednak nadal Ukraińcy kontrolują sytuację w samym mieście.

W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie w dzielnicy Browary zapalił się magazyn do przechowywania mrożonek. Według wstępnych danych nie było ofiar - informuje Państwowa Służba Ratunkowa.

-Utworzono stanowiska obronne wzdłuż wszystkich głównych dróg prowadzących do miasta, zastawiono też pułapki na czołgi. Kijów to teraz silnie ufortyfikowane miasto. I nawet jeśli siły rosyjskie mogą je otoczyć, to dotarcie do centrum Kijowa będzie okupione ciężkimi walkami - powiedział Witalij Kliczko.

Poza Kijowem alarmy przeciwlotnicze w nocy słychać było także w Odessie, Charkowie, Czerkasach, Sumach i we Lwowie.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE - TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies