Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna Rosji z Ukrainą. 11. dzień inwazji. Blokada humanitarna w Mariupolu, wojska Putina strzelają do cywilów

Trwa 11. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Mariupolu grozi klęska humanitarna - miasto jest odcięte od prądu, są problemy z dostępem do wody pitnej. Nie można też ewakuować jego mieszkańców, ponieważ Rosja ostrzeliwuje miasto kolejny dzień z rzędu. Żytomierz natomiast przygotowuje się na atak rosyjskich wojsk. Śledź naszą relację na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.54 - Kolejna trudna noc przed mieszkańcami Charkowa

Rosjanie rozpoczynają ostrzał Charkowa. Wygląda na to, że to będzie kolejna niespokojna noc dla mieszkańców tego miasta.

godz. 22.47 - Prezydent Ukrainy o "Miastach Bohaterów"

Wołodymyr Zełeński ogłosił, że Charków, Hostomel, Czernihów, Mariupol, Wołnowacha i Chersoń otrzymają status „Miasta Bohaterów”. Dodatkowo prezydent RP odznaczył burmistrza Charkowa Orderem Odwagi.

godz. 22.00 - Prezydent Ukrainy: nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień

Nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień; nie wybaczy też tego Bóg - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu w mediach społecznościowych.

"Nie wybaczymy roztrzaskanych budynków mieszkalnych. Nie wybaczymy rakiety, którą nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś nad (dziecięcym szpitalem) Ohmatdyt. I jeszcze 500 innych takich rakiet, które uderzyły w naszą ziemię, w Ukrainę, w naszych ludzi, w dzieci. Nie wybaczmy rozstrzeliwań bezbronnych ludzi. Rujnowania naszej infrastruktury" - podkreślił Zełenski.

W Kościołach wschodnich "dziś jest Niedziela Przebaczenia. Ale nie wybaczymy setek i setek ofiar. Tysięcy i tysięcy cierpień. I Bóg nie wybaczy" - powiedział prezydent Ukrainy.

"Ani dzisiaj. Ani jutro. Nigdy. I zamiast (dnia) przebaczenia będzie Dzień Sądu Ostatecznego. Jestem tego pewny" - oznajmił ukraiński przywódca.

godz. 21.41 - Straż graniczna: do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy

- Dzisiaj o godz. 20.00 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion. To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę. Milion osób, które po przekroczeniu granicy usłyszały od funkcjonariuszy straży granicznej, że są bezpieczni - czytamy na Twitterze SG.

godz. 21.31 - Wojska rosyjskie ostrzeliwują wszystkie dzielnice Czernihowa

Według informacji agencji Ukrinform, rosyjskie wojska prowadzą zmasowany atak na Czernihów. Ostrzeliwane są wszystkie dzielnice miasta.

godz. 21.23 - Pożar budynku mieszkalnego w Charkowie

Po kolejnym rosyjskim ostrzale Charkowa zapalił się budynek mieszkalny znajdujący się pomiędzy prokuraturą, a komendaturą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w płomieniach zginęła starsza osoba.

godz. 21.17 - Pierwsza dama Ukrainy opublikowała zdjęcia dzieci zabitych w wyniku rosyjskiej inwazji

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełeńska opublikowała na Facebooku zdjęcia dzieci zabitych w wyniku rosyjskiej inwazji. Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego opisała ich historie, nawołując do umożliwienia stworzenia korytarzy humanitarnych w ostrzeliwanych miastach.

"Na Ukrainie zginęło już co najmniej 38 dzieci. A ta liczba może teraz jeszcze wzrosnąć (...)! Jeśli Rosjanie mówią, że nie prowadzą wojny z ludnością cywilną, to pokażcie im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie dorosną" - napisała Zełeńska.

Pierwsza dama zaapelowała o stworzenie korytarzy humanitarnych w najbardziej ostrzeliwanych miastach Ukrainy. Jak podkreśliła, Rosjanie atakują jednak rodziny i wolontariuszy. Zełeńska zwróciła się "do wszystkich prawych mediów na świecie" o opisywanie "tych przerażających faktów". Dodała, że zdjęcia zabitych ukraińskich dzieci powinny zobaczyć rosyjskie matki, aby zrozumiały, co robią ich synowie na Ukrainie.

Na koniec pierwsza dama zaapelowała o zamknięcie przez NATO przestrzeni powietrznej Ukrainy dla rosyjskich samolotów, o czym mówią w ostatnich dniach ukraińscy politycy.

 

godz. 21.09 - Irpień: Rosjanie zamordowali uciekającą rodzinę [+18]

W wyniku ostrzału Irpienia zginęła rodzina, która próbowała wydostać się z miasta. Mama, tata i dwójka dzieci chcieli uciec od wojny. Niestety, zostali zabici.

godz. 21.03 - MSW Ukrainy: w najbliższych dniach Rosjanie podejmą próbę zajęcia Kijowa

Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk - w następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - uważa doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Według niego w najbliższych dniach odbędzie się kluczowa bitwa w rosyjsko-ukraińskiej wojnie.

"Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni" - powiedział Denysenko.

godz. 21.00 - Wideo z demonstracji w Nowej Kachowce

W Internecie pojawiają się materiały z Nowej Kachowki, prezentujące rosyjskie wojska strzelające do cywilów protestujących przeciwko wojnie na Ukrainie. Rosjanie używają broni wobec nieuzbrojonych Ukraińców.

godz. 20.58 - Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w Charkowie

Rosyjska armia ostrzelała wieżę telewizyjną w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie. Wieża została uszkodzona, a według informacji miejscowych dziennikarzy, mieszkańcy stracili dostęp do radia i telewizji.

O szczegółach ostrzelania wieży wiadomo niewiele. Miasto od kilku dni jest bombardowane przez Rosjan i występują tam problemy z komunikacją. Informację o zniszczeniu wieży podała firma, która administruje budynkiem na swoim kanale na Telegramie. Potwierdził to także minister kultury Ukrainy.

godz. 20.48 - Dramat mieszkańców Irpienia

Fotoreporter agencji Reutera na jednym ze zdjęć zobrazował dramatyczną sytuację mieszkańców Irpienia. Na fotografii widać mieszkańca, który próbuje wydostać się ze strefy rosyjskiego ostrzału. Na jedynej drodze ewakuacyjnej pali się jednak dom, pożar utrudnia ewakuację. Tymczasem rosyjskie wojska znajdują się już tylko 24 km od Kijowa.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

godz. 20.44 - Derby Łodzi: No war in Ukraine

Przed derbowym meczem siatkarki Grot Budowlanych Łódź i ŁKS-u Commercecon Łódź zaprotestowały przeciwko wojnie na Ukrainie. Zaprezentowały transparent-flagę Ukrainy z hasłem "No war in Ukraine" (Nie dla wojny na Ukrainie).

godz. 20.34 - Charków: Rosjanie ostrzelali honorowy konsulat Azerbejdżanu

Nexta opublikowała zdjęcia, na których widać uszkodzony budynek honorowego konsulatu Azerbejdżanu w Charkowie. To efekt ostrzału miasta przez rosyjskie wojska.

godz. 20.28 - Ukraińcy niszczą rosyjskie czołgi

godz. 20.25 - Lekarze proszą o możliwość ewakuacji rannych dzieci z podkijowskiej Buczy

Lekarze w Buczy pod Kijowem apelują o korytarz umożliwiający ewakuację rannych dzieci; dwoje z nich jest po amputacji rąk - podała ukraińska redakcja BBC.

"Lekarze, którzy pojechali, by pomagać w jednym ze szpitali w Buczy, proszą o korytarz, najlepiej pod ochroną Czerwonego Krzyża, by wywieźć ranne dzieci, z których dwoje ma amputowane ręce" - podaje BBC.

Mer Buczy Anatolij Fedoruk informował o trwających w mieście starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów.

godz. 20.24 - Czerwony Krzyż: od dwóch dni bezskutecznie próbujemy ewakuować cywilów z Mariupola

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża napisał w oświadczeniu na Twitterze, że od dwóch dni próba ewakuacji około 200 tys. cywilów z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola jest niemożliwa ze względu na trwające działania wojenne.

"Dziś nasza ekipa zaczęła otwierać korytarz humanitarny z Mariupola przed wznowieniem działań wojennych. Pozostajemy w Mariupolu i jesteśmy gotowi pomóc w dalszych próbach (ewakuacji), jeśli strony dojdą do porozumienia, jakie tylko one mogą wdrożyć i uszanować" - poinformowano we wpisie.

Jak dodano, MKCK nie może być gwarantem porozumienia o zawieszeniu broni między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi, ponieważ jest neutralnym i bezstronnym pośrednikiem humanitarnym, którego misją jest bezpieczna ewakuacja ludności cywilnej.

Podkreślono, że ukraińscy cywile nie mogą być celem działań wojennych.

godz. 20.01 - Zdjęcia z demonstracji antywojennej w Łodzi

(Fot. Damian Grosicki)

godz. 20.00 - Duży pożar w Charkowie

Silny pożar w rejonie Prospektu Moskiewskiego. Według aktualnych informacji pali się w pobliżu budynku Prokuratury Okręgowej i kilku pobliskich budynków. Dopiero rano będzie można jednak dokładnie ocenić, które miejsce zostało zaatakowane przez rosyjskie wojska i jakie są straty.

godz. 19.55 - Rosyjscy żołnierze wzięli ze sobą na wojnę mundury galowe

Zdjęcia mundurów galowych i odznaczeń, które mieli przy sobie rosyjscy wojskowi, wysłani walczyć na Ukrainę publikuje na Facebooku dowództwo Sił Operacji Specjalnych Ukrainy. „Jechali zabijać nasze dzieci i niszczyć nasze domy, a potem zrobić defiladę na Chreszczatyku", głównej ulicy Kijowa – napisano na profilu dowództwa w sieci społecznościowej.

„Wzięli nawet mundury galowe z odznaczeniami. Ale coś poszło nie tak…” – dodano.

 

godz. 19.46 - Lotnisko w pobliżu Winnicy po rosyjskim bombardowaniu

godz. 19.44 - Nikolśke: pocisk uderzył w próg świątyni

W mieście Nikolśke, w obwodzie donieckim rosyjski pocisk uderzył w próg świątyni. Okazał się jednak niewybuchem.

godz. 19.39 - Alarmy przeciwlotnicze w wielu regionach Ukrainy

W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze. W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform.

Według Ukrinformu w ciągu ostatnich 10 minut alarm ogłoszono w 17 miastach Ukrainy.

Syreny zawyły m.in. w Kijowie, Charkowie, Czernihowie, w obwodzie sumskim, rówieńskim, wołyńskim, w Białej Cerkwi, obwodzie kirowohradzkim, w Humaniu.

godz. 19.17 - Zaporoska Elektrownia Atomowa działa pod kierownictwem rosyjskim

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej działa pod kierunkiem dowódcy rosyjskich sił zbrojnych. W piątek ta największa elektrownia atomowa w Europie została zajęta przez wojska rosyjskie.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi podkreślił, że jest głęboko zaniepokojony obecną sytuacją. "Kierownictwo i personel muszą mieć możliwość wykonywania swoich podstawowych zadań w stabilnych warunkach, bez nadmiernych ingerencji i nacisków z zewnątrz" - powiedział Rafael Grossi.

Rosyjskie wojsko zajęło Zaporoską Elektrownię Jądrową w piątek po nocnym ataku. Podczas ostrzału nie doszło do uszkodzenia systemów stanowiących o bezpieczeństwie obiektu.

godz. 19.06 - Irpień: Rosjanie strzelają do cywilów, próbujących wydostać się z miasta

Jak informuje korespondent Radia Svoboda, cytowany przez Nextę, rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do cywilów, próbujących ewakuować się z miasta Irpień. Z informacji przekazanych przez mera Irpienia, Aleksandra Markushina, w wyniku ostrzału zginęło 8 osób.

godz. 19.00 - Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: Rosja może ostrzelać się sama, żeby oskarżyć siły ukraińskie

Władze Rosji przygotowują możliwy scenariusz ostrzelania swoich gęsto zaludnionych terenów przy granicy z Ukrainą, by następnie oskarżyć o to ukraińskie wojsko – ostrzega Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

„Według planów kremlowskich władz będzie to wykorzystane jako podstawa do ogłoszenia powszechnej mobilizacji” – napisał z kolei Anton Heraszczenko, przedstawiciel ukraińskiego MSW.

godz. 18.50 - Charków: zestrzelono rosyjski myśliwiec

Nad Charkowem obrońcy zestrzelili rosyjski myśliwiec Su-25 - informuje ukraiński portal Hromadske. Dodództwo obrony miasta przekazało, że maszynę zniszczyli żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy. Rosyjski pilot nie katapultował się i zginął w eksplozji odrzutowca. Są również doniesienia o trafieniu wieży telewizyjnej w Charkowie przez rosyjską rakietę.

godz. 18.28 - Zniszczony kościół w m. Bobryk

Ofiarą "specjalnej operacji wojskowej" wojsk Putina został kościół w podkijowskiej miejscowości Bobryk.

godz. 18.14 - Wicepremier Ukrainy: Rosja znów uniemożliwiła ewakuację humanitarnymi korytarzami

Rosja uniemożliwiła w niedzielę utworzenie humanitarnego korytarza z oblężonego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

"Działania Rosjan rozczarowują: znowu uniemożliwili otwarcie humanitarnego korytarza" - podkreśliła na briefingu.

Przekazała, że uzgodnienia w sprawie korytarza humanitarnego osiągnięto ostatniej nocy. Mieszkańcy, którzy chcieli się ewakuować, mieli zebrać się w godzinach 9-11.

"Niestety około 9.20 zaczął się ostrzał Gradami. I korytarz humanitarny nie zadziałał" - powiedziała Wereszczuk.

"Zorganizowaliśmy konwój humanitarny, który miał przyjechać z Zaporoża do Mariupola. Osiem ciężarówek z jedzeniem i lekami. 30 autobusów, które miały pomóc wywieźć kobiety, dzieci, ludzi starszych z Mariupola w drodze powrotnej. Do tego wszystkiego nie doszło. Rosjanie znowu cynicznie ostrzeliwali drogę, którą miał poruszać się nasz konwój humanitarny" - przekazała wicepremier.

Zaznaczyła, że wśród osób, które miały być ewakuowane, jest wielu studentów m.in. z Turcji, Chin i Indii. Wereszczuk poinformowała, że przez rosyjskie ostrzały cierpi ok. 2 tys. zagranicznych studentów.

godz. 17.56 - MON Mołdawii: rakiety, którymi zniszczono lotnisko w Winnicy nie były wystrzelone z Naddniestrza

Rakiety, którymi zniszczono w niedzielę lotnisko w Winnicy, w środkowej Ukrainie, nie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – poinformował ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na ministerstwo obrony w Kiszyniowie.

„Ministerstwo obrony Mołdawii zaprzecza, że doszło do wystrzelenia rakiet z terytorium Naddniestrza na terytorium Ukrainy” – przytacza portal oświadczenie resortu.

Inni rozmówcy Europejskiej Prawdy powiedzieli, że „na terytorium Naddniestrza nigdy nie było rakiet manewrujących; są natomiast systemy rakietowe Grad o zasięgu do 20 km”. Według tych źródeł rakiety wystrzelono najprawdopodobniej z akwenu Morza Czarnego.

Wcześniej m.in. portal Hromadske podał, powołując się na Wojskową Telewizję Ukrainy, że rakiety mogły zostać wystrzelone z terytorium nieuznawanego Naddniestrza.

W wyniku ostrzału rakietowego zniszczone zostało lotnisko cywilne i jednostka wojskowa pod Winnicą. Jak dotąd, poinformowano o jednej ofierze śmiertelnej i trójce rannych.

Dementi ministerstwa obrony Mołdawii przytacza również rosyjskojęzyczny portal mołdawski Newsmaker.md.

Wspierane przez Rosję separatystyczne Naddniestrze, które na arenie międzynarodowej jest uznawane za integralną częścią Mołdawii, graniczy z Ukrainą.

godz. 17.45 - Charków pod ostrzałem

godz. 17.42 - Premier Wielkiej Brytanii będzie namawiał sojuszników do większego wspomożenia broniącej się Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że będzie rozmawiał z sojusznikami o wspomożeniu Ukrainy większą liczbą sprzętu obronnego. Przywódcy obu krajów rozmawiali telefonicznie.

Wielka Brytania przekazała Ukraińcom broń jeszcze przed wybuchem wojny, przewidując rozpoczęcie inwazji. Premier Johnson i prezydent Zełenski rozmawiali również o pogarszającej się sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Kijów apeluje do państw zachodnich o nałożenie na Rosję surowszych sankcji i zwiększenie pomocy militarnej.

godz. 17.35 - Kramatorsk: atak Rosjan na budynki mieszkalne. Zginęły dwie osoby, wiele jest rannych

Na miejscu pracują obecnie stróże prawa i eksperci, aby ustalić dokładną liczbę zabitych i rannych. Według wstępnych informacji pocisk manewrujący uderzył w dom.

godz. 17.28 - Agregaty prądotwórcze ze Skierniewic dla Ukrainy

Skierniewicka spółka Wod-Kan przekazała agregaty prądotwórcze, które zostaną zawiezione na ogarniętą wojną Ukrainę.

Informacje o coraz większej liczbie miast pozbawionych prądu przekonują o potrzebie niesienia pomocy również w takiej formie. - Agregaty zostaną przewiezione TIR-ami na Ukrainę. Napływa do nas bardzo dużo towaru, po jego właściwym opisaniu, zostaje przewożony we właściwe miejsce - mówi Arkadiusz Częstochowski, koordynator zbiórki darów.

Najważniejsze, by pomoc możliwie szybko dotarła do odciętych od mediów szpitali, schronów i osiedli mieszkaniowych.

godz. 17.21 - Demonstracja antywojenna na Piotrkowskiej w Łodzi

Na ul. Piotrkowskiej przy placu Wolności odbyła się kolejna demonstarcja antywojenna w geście solidarności z narodem ukraińskim. Agresja Rosji wymierzona jest we wszystkich Ukraińców, a wśród ofiar jest ludność cywilna. - Na Ukrainie giną cywile, także dzieci. To jest zbrodnia przeciwko Ukrainie i wolnemu światu - mówiła Olena.

Patryk Robacha, konsultant Konsulatu Honorowego Ukrainy w Łodzi, zaznaczył jak ważne miejsce w Europie zajmuje Ukraina. - Ukraina w pełni zasłużyła na to, aby czuć się częścią europejskiej społeczności. Ukraino, twoje miejsce jest w Europie. My Polacy pokazujemy, jak potrafimy się solidaryzować z Ukrainą.

Przybyli na demonstrację ludzie mogli między wystapieniami posłuchać ukraińskich pieśni.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, każdego dnia, łodzianie organizują spontaniczne manifestacje.

godz. 17.12 - Kolejny materiał wideo po ostrzale lotniska w Winnicy

godz. 17.10 - CNN: Von der Leyen chce śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

"Myślę, że w tej kwestii potrzebne jest intensywne i dokładne dochodzenie" - oświadczyła von der Leyen w wywiadzie.

Przewodnicząca KE poinformowała w piątek w oświadczeniu wydanym wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że w czasie gdy nasilają się rosyjskie bombardowania i ataki rakietowe na cele cywilne, Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę, zapewniając pomoc humanitarną oraz nakładając sankcje gospodarcze na Rosję.

godz. 16.41 - Interfax-Ukraina: Rosjanie otworzyli ogień do protestujących w Nowej Kachowce

Rosjanie otworzyli w niedzielę ogień do ludzi w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by rozgonić demonstrację przeciwko najeźdźcom - podaje Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Rannych zostało pięć osób.

Świadkowie relacjonują, że Rosjanie strzelają do ludzi i wykorzystują granaty hukowo-błyskowe, by rozgonić demonstrujących. Bez względu na to ludzie pozostają na ulicy. Wzywają rosyjskich żołnierzy, by opuścili Ukrainę.

godz. 16.27 - Straty wojsk rosyjskich w okolicach Mikołajowa

godz. 16.19 - Mer Kijowa: morale jest niezniszczalne

- Nasze wojsko, teroobrona – w gotowości bojowej i w zdecydowanym nastroju do odparcia wroga. Morale jest niezniszczalne! I powiedzieli, że będą chronić Kijów za wszelką cenę – powiedział Kliczko.

godz. 16.18 - Enerhoatom: personel elektrowni w Czarnobylu i Zaporożu terroryzowany

Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - powiedział szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal Suspilne.

"I na czarnobylskiej, i na zaporoskiej elektrowni atomowej przebywają obecnie rosyjscy najeźdźcy. Zajęli te dwa obiekty" - powiedział Suspilnemu szef ukraińskiego koncernu obejmującego elektrownie jądrowe na Ukrainie.

Jak dodał, okupanci mają na terenie zaporoskiej elektrowni 500 żołnierzy. "Do czarnobylskiej elektrowni według naszych informacji przybyło jeszcze tysiąc. Nie pójdą stamtąd. Bezpośrednio mówią o tym naszemu personelowi: "Róbcie to, co wam mówimy. W innym przypadku pociągniemy was do grobów" - przekazał Kotin.

"Tym terroryzują nasz personel. Całe kierownictwo elektrowni działa pod kierunkiem rosyjskiego dowódcy, który wydaje im rozkazy" - powiedział szef Enerhoatomu.

godz. 16.10 - ONZ: 364 cywilów zginęło na Ukrainie

Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że od początku wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 364 cywilów, a 759 zostało rannych. Dane te zebrała misja Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka, która zastrzega, że prawdziwa liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa. Według misji, od wczoraj zginęło 13 cywilów, a 52 zostało rannych.

godz. 15.52 - MON Turcji: zawieszenie broni na Ukrainie konieczne, aby ewakuować cywilów

Zawieszenie broni na Ukrainie, nawet na ograniczony czas, jest konieczne, aby bezpiecznie ewakuować cywilów ze strefy wojny i dostarczyć pomoc humanitarną - przekazał turecki minister obrony Hulusi Akar w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Według tureckiego resortu obrony, minister Akar powiedział także, że Ankara oczekuje zapewnienia bezpieczeństwa tureckim obywatelom, "którzy jeszcze nie zostali ewakuowani bądź są w trakcie ewakuacji" z Ukrainy.

Wcześniej w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by ten ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, otworzył korytarze humanitarne i podpisał porozumienie pokojowe.

godz. 15.31 - Uszkodzony gazociąg Donieck - Mariupol

Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol. Jak informuje szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pawło Kyryłenko, na odcinku od miejscowości Wugledar do Berdiańska wkrótce może zabraknąć gazu.

Specjaliści pracują nad wyeliminowaniem niekontrolowanego wycieku gazu i jak najszybszym rozwiązaniem problemu.

godz. 15.22 - Biuro prezydenta Ukrainy: Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z Putinem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha.

"Opowiadamy się za zakończeniem wojny i pokojowymi rozmowami. I prezydent Ukrainy jest gotowy do bezpośrednich rozmów z Putinem. I nie boi się rozmawiać w sprawie jakiegokolwiek punktu porządku dziennego. Oczywiście, bez żadnych ultimatów i twardo" - powiedział Sybiha, cytowany przez agencję UNIAN.

godz. 15.14 - Chile: rząd potępia agresję Rosji

Chilijskie ministerstwo obrony wycofało zaproszen.ie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych - poinformowały w niedzielę lokalne media. Już wcześniej zarówno urzędujący prezydent, jak i prezydent elekt potępili agresję Rosji na Ukrainę.

Przyczyną wykluczenia Rosji z udziału w odbywających się w dniach 5-10 kwietnia w Santiago Międzynarodowych Targach Powietrza i Przestrzeni Kosmicznej Fidae jest agresja tego kraju na Ukrainę - przekazało ministerstwo.

Bezpośrednio po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji oświadczenia zawierające bezwzględne potępienie Rosji wobec agresji na Ukrainę złożyli prezydent Chile, konserwatysta Sebastian Pinera, i Gabriel Boric, lewicowy polityk, który głosami lewicy i w większości młodych wyborców wygrał wybory prezydenckie w listopadzie 2021 r. i 11 marca obejmie najwyższy urząd w państwie.

godz. 14.55 - Wiceminister MSZ: Potrzebne jest zaostrzenie sankcji

- Niezwykle ważne jest to, żeby to wsparcie, ta pomoc systemowa była rzeczywista, realna i dostosowana do potrzeb, żeby to nie było tylko przesuwanie pieniędzy z jednego koszyka do drugiego - powiedział dziś polski wiceminister spraw zagranicznych.

Jabłoński dodał, że potrzebne jest też zaostrzenie sankcji. - Te już przyjęte zaczynają działać, gospodarka rosyjska zaczyna odczuwać ich skutki. Widzimy to w różnego rodzaju przekazach - powiedział. 

godz. 14.50 - Rosja: 1950 zatrzymanych za udział w protestach

W Rosji mieszkańcy 44 miast wzięli udział w protestach przeciwko działaniom zbrojnym w Ukrainie. Według portalu OWD-info, policja zatrzymała około 1950 osób. W samej Moskwie funkcjonariusze zatrzymali ponad 400 uczestników akcji protestacyjnych. Rosjanie gromadzą się w różnych miejscach stolicy. Ze zdjęć publikowanych w internecie wynika, że akcje antywojenne zorganizowano między innymi w okolicach Teatru Bolszoj, Placu Maneżowego i na bulwarze przylegającym do murów Kremla.

Podobne protesty organizowane są w Petersburgu i Niżnym Nowogrodzie, a wcześniej odbywały się w syberyjskich miastach i na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

godz. 14.46 - Ostrzelany blok mieszkalny w Kramatorsku

Co najmniej dwie osoby zginęły w ataku rakietowym na budynki mieszkalne w Kramatorsku - poinformował szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pawło Kyryłenko. Jak napisał na facebooku jest wielu rannych. Na miejscu pracują służby, które ustalają dokładną liczbę ofiar.

"Eksperci nie ustalili, jakiej broni użyto. Prawdopodobnie był to pocisk manewrujący, taki jaki wczoraj siły naszej obrony powietrznej zestrzeliły pod Kramatorskiem" - napisał Pawło Kyryłenko.

godz. 14.40 - Widok lotniska w Winnicy, które zostało trafione 8 rakietami podczas rosyjskiego nalotu - podaje The Kyiv Independent

godz. 14.22 - Trwa antywojenny protest w Moskwie. Do tej pory aresztowano ok. 2 tys. osób

godz. 14.05 - Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol

Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce pozostanie bez gazu - poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem w serwisie Facebook szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

godz. 14.02 - Po raz drugi nie udało się otworzyć korytarza humanitarnego

Druga próba otwarcia korytarza humanitarnego z obleganego przez siły rosyjskie miasta Mariupol na południu Ukrainy również zakończyła się otwarciem ognia do cywilów przez żołnierzy rosyjskich - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na biuro prasowe Gwardii Narodowej.

"Dziś powtórzyła się wczorajsza sytuacja i żołnierze (rosyjscy) otworzyli ogień" – przekazała Gwardia Narodowa na Telegramie.

godz. 13.39 - Zełenski komentuje zbombardowanie lotniska i Winnicy ośmioma rakietami

- Uderzenie rakietowe, brutalne, cyniczne. W pełni niszczące lotnisko - tak prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował zbombardowanie lotniska i Winnicy ośmioma rakietami. 

Zełenski zaapelował ponownie o zamknięcie nieba nad Ukrainą dla wszystkich rakiet, dla rosyjskiej techniki wojskowej, dla wszystkich terrorystów. - To obowiązek humanitarny, aby bronić nas i bronić ludzi. Jeżeli tego nie zrobicie, to wniosek jest jeden - też chcecie, żeby nas jak najwięcej ginęło. Ta odpowiedzialność leży na wszystkich politykach świata, na wszystkich liderach Zachodu - dodał prezydent Ukrainy.

godz. 13.35 - Prezydent Turcji chce mediować w konflikcie Rosji z Ukrainą

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny zaoferował mediację między Rosją a Kijowem - przekazała jego kancelaria. W rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem, Erdogan wezwał go do natychmiastowego ogłoszenia zawieszenia broni i podpisania porozumienia pokojowego. Podkreślił też wagę tworzenia "korytarzy humanitarnych" w celu ewakuacji ludności cywilnej z regionów atakowanych przez siły rosyjskie.

Putin w odpowiedzi powtórzył swoje wcześniejsze argumenty: że Rosja jest gotowa na dialog z Ukrainą i z Zachodem, ale "operacja wojskowa" zostanie wstrzymana tylko wtedy, gdy Kijów spełni żądania Rosji, dotyczące "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy i gdy sam zakończy działania wojskowe.

godz. 13.19 - Wojsko rosyjskie planuje ataki na ukraińskie miasta

Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wojsko rosyjskie próbuje otoczyć Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów, a także stworzyć korytarz lądowy między obwodami ługańskim i donieckim a okupowanym Krymem.

- Plan wroga polega na okrążeniu kluczowych miast, wykrwawieniu ukraińskich sił zbrojnych, stworzeniu sytuacji katastrofy humanitarnej dla ludności cywilnej - dodał Ołeksij Daniłow.

Sztab ocenia, że siły rosyjskie nie mają już rezerw i szykują się do przerzucenia dodatkowych jednostek ze Wschodniego, Centralnego i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

godz. 12.57 - Lwów chroni zabytki dziedzictwa kulturowego

We Lwowie zabytki dziedzictwa kulturowego są chronione przed możliwym zniszczeniem, związanym z inwazją Rosji na Ukrainę. To przede wszystkim obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Unikatowe witraże są osłaniane ekranami ochronnymi, a rzeźby - owijane materiałami ogniotrwałymi i ochronnymi.

Niektóre witraże i rzeźby są rozbierane i będą przechowywane w schronach. Jednym z takich zabytków sakralnych, który ukryto w specjalnym bunkrze, jest figura Jezusa Ukrzyżowanego z drewnianego ołtarza Golgoty, który znajdował się na podwórku katedry ormiańskiej we Lwowie. Jest to jeden z najstarszych posągów na Ukrainie.

Owinięte materiałami ochronnymi są także rzeźby między innymi wokół katedry łacińskiej oraz na lwowskim rynku.

Prace nad ochroną zabytków wykonują zawodowi lwowscy konserwatorzy. Pieniądze na zakup potrzebnych materiałów miasto otrzymało również ze zbiórki konserwatorów z Polski. We Lwowie zachowało się ponad 2,5 tysiąca zabytków historycznych i obiektów architektury.

godz. 12.52 - Masowe aresztowania na placu Maneżowym w centrum Moskwy

godz. 12.28 - Ukraińscy żołnierze ze zdobytymi pojazdami wojsk rosyjskich

godz. 12.23 - Specjalny pociąg ŁKA przywiózł Ukraińców z Przemyśla do Łodzi [ZDJĘCIA + WIDEO]

Na dworzec Łódź Fabryczna wjechał specjalny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Przemyśla, którym przyjechali uchodźcy z Ukrainy. Do Łodzi dojechało około 300 osób pod opieką wolontariuszy. 

godz. 12.16 - Wieś Buzowa pod Kijowem. Dwa rosyjskie czołgi ostrzeliwały domy i szkoły

godz. 12.10 - Oleksii Kułeba, szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej: - We wszystkich kijowskich obwodach toczy się walka z grupami dywersyjnymi

godz. 11.40 - Kijów: kolejna noc w schronach

Mieszkańcy Kijowa spędzili kolejną noc w schronach i w metrze. Każdego dnia i każdej nocy w mieście rozlegają się syreny alarmowe, a rosyjskie siły bombardują cele w stolicy. Mimo nalotów ukraińska stolica wciąż nie została zdobyta przez Rosjan.

Wielu mieszkańców Kijowa wyjechało w ostatnich dniach z miasta. Ci, którzy zostali, spędzają noce w schronach, podziemnych parkingach lub w metrze, gdzie koczuje teraz około 15 tysięcy osób. Jeden z kijowian, Anton Udowenko powiedział Polskiemu Radiu, że w ciągu dnia coraz więcej osób jednak przestaje reagować na alarmy i próbuje załatwić najpotrzebniejsze sprawy: "Ludzie jak są w kolejkach do aptek, to już nie reagują na syreny, zostają dalej, bo nie chcą stracić kolejki" - powiedział mieszkaniec Kijowa.

Anton Udowenko, który studiował w Polsce, jest w mieszkaniu z siedmioma innymi osobami. W ciągu dnia stara się też pomagać osobom, które nie mają jak wydostać się z mieszkań. "Dużo ludzi jest niepełnosprawnych. Zostają w mieszkaniach na XV i czy XVI piętrze. Nie mają szans, żeby wyjść, więc przynosimy im leki, jedzenie" - powiedział Polskiemu Radiu młody Ukrainiec z Kijowa.

Kilkanaście kilometrów od Kijowa stoi długi konwój rosyjskich pojazdów wojskowych. Rosjanie są gotowi do ataku, ale ukraińska armia stawia zacięty opór i uniemożliwia Rosjanom wjazd do miasta.

godz. 11.37 - Grupa wojskowa rozbita pod Mikołajowem 

Pod Mikołajowem rozbito grupę wojskową, składającą się głównie z byłych ukraińskich żołnierzy, którzy w 2014 r. przeszli na Krymie na stronę Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Mikołajów znów jest atakowany przez wojska rosyjskie.

Jak dodano, SBU od 2014 r. ustaliła nazwiska zdrajców i "czekała na okazję, by ich ukarać". Tymczasem "Putin pomógł SBU pociągnąć winnych do odpowiedzialności".

godz. 11.33 - Brytyjscy Royal Marines na Ukrainie

Ukraińskie siły zbrojne informują, że byli brytyjscy Royal Marines przybyli do Ukrainy. 

godz. 11.18 - Zełenski: Rozmawiam z liderami państw

- Cały czas rozmawiam z liderami innych państw. W nocy była to rozmowa z Joe Bidenem, bardzo mu dziękuję za tę rozmowę - mówi Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu.

Zełenski dodał, że Ukraina potrzebuje samolotów. - To bardzo proste. Dalej walczymy o teraźniejszość. O to, gdzie będzie przebiegać granica między życiem a niewolą - powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent Ukrainy zwrócił się też do Rosjan. - Rosjanie, to jest czas na protest. Nie przegapcie tej możliwości. Wszyscy powinni słyszeć, co o tym myślicie. Dla was to walka o własny kraj - apelował Zełenski.

godz. 10.48 - Demonstracja w Nowej Kachowce

Tysiące Ukraińców zgromadziło się na antyrosyjskiej demonstracji w Nowej Kachowce. Miasto jest okupowane przez Rosję.

godz. 10.21 - Dzieci ewakuowane z sierocińca w Zaporożu

215 dzieci - od niemowląt do nastolatków - ewakuowano z sierocińca w leżącym w południowo-wschodniej Ukrainie Zaporożu. Dzieci wraz z opiekunami przyjechały w sobotę do Lwowa po 24-godzinnej podróży pociągiem. Później ruszyły do Polski.

- Mam rozdarte serce. Po prostu brak mi słów, jest mi tak przykro z powodu tych dzieci. One są takie młode - powiedziała agencji Reutera Olha Kuczer, dyrektorka Zaporoskiego Centralnego Sierocińca Chrześcijańskiego.

godz. 10.07 - Władze Ukrainy negocjują ewakuację z Hostomla i Buczy

Władze Ukrainy negocjują ewakuację z Hostomla i Buczy, które znajdują się w obwodzie kijowskim. Miasta te są stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie - powiedział Aleksiej Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy.

godz. 10.04 - Jak informuje "Ukraińska Prawda", pierwszy konwój humanitarny wyjechał z Zaporoża do Mariupola. Waga ładunku to około 90 ton

godz. 9.50 - "Ukraina walczy o cały świat!"

Nadal odpieramy wroga. Okupanci nie mogli nas zniszczyć, nie mogli nas złamać i nie zrobią! Dzisiaj Ukraina nadal walczy o wolność całego świata!" -mówił Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

godz. 9.46 - Kolejna próba ewakuacji mieszkańców z Mariupola o godz. 12

W Mariupolu zostanie podjęta próba ewakuacji mieszkańców. Ma ona rozpocząć się od godz. 12. Z kolei od godz. 10 do godz. 21 ma trwać częściowe zawieszenie broni. 

Wczoraj samorząd informował, że z powodu kontynuowania ostrzału przez siły rosyjskie ewakuacja została odwołana.

godz. 9.32 - 922,4 tys. uchodźców w Polsce

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 922,4 tys. uchodźców – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

godz. 9.20 - Porzucony sprzęt armii rosyjskiej pod Browarami nieopodal Kijowa

godz. 9.04 - Obwód żytomierski: zniszczono 30 prywatnych domów

W wyniku ataku rakietowego na osiedle mieszkalne w Owruchu zniszczono 30 prywatnych domów, w tym pięć z nich całkowicie - informuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

godz. 9.01 - Szpitale na północy okupowanego przez Rosję Krymu są przepełnione są rannymi rosyjskimi żołnierzami

Cywilom kazano udać się do Symferopola - mówi przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie, cytowany przez Euromaidan Press.

godz. 8.53 - Tak wygląda obrona Kijowa

godz. 8.40 - Miejscowość Owrucz w obwodzie żytomierskim po nocnym ataku rakietowym Rosji

godz. 8.36

godz. 8.05 - W wyniku ataku rakietowego w miejscowości Korosteń zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne

Zniszczeniu uległo 10 prywatnych budynków mieszkalnych, a w jednym nastąpił pożar. Uratowano pięcioro dzieci z piwnicy.

godz. 7.35 - Chiny: "Ewolucja sytuacji na Ukrainie jest czymś, czego Chiny nie chcą widzieć"

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że "ewolucja sytuacji na Ukrainie jest czymś, czego Chiny nie chcą widzieć" - wynika z oświadczenia chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na które powołuje się CNN.

Wang Yi powiedział, że kryzys na Ukrainie powinien zostać rozwiązany poprzez "dialog i negocjacje" i wezwał Stany Zjednoczone, NATO i Unię Europejską do zaangażowania się w "równy dialog" z Rosją. Powiedział, że powinni "zwracać uwagę na negatywny wpływ ciągłej ekspansji NATO na wschód dla bezpieczeństwa Rosji".

godz. 7.20 - Paraolimpiada: Ukraina z siedmioma medalami pierwszego dnia

Ukraina wygrała siedem medali już pierwszego dnia paraolimpiady w Beijing. Mimo wojny na terenie ich kraju - ukraińscy sportowcy dobrze sobie radzą.

godz. 7.15 - Mieszkańcy Mariupola bez wody pitnej

400 tys. mieszkańców ukraińskiego Mariupola pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji miasta - poinformował mer Mariupola  Wadym Bojczenko w ukraińskiej telewizji. Sytuacja humanitarna w mieście jest fatalna, są problemy z dostępem do wody pitnej - alarmują Lekarze  bez Granic. 

Godz. 6.50 - Sekretarz stanu USA podsumował wizytę w Polsce

Przed wylotem składam podziękowania ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rau i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie pracować, by odpowiedzieć na rosyjską agresję wobec Ukrainy oraz udzielać pomocy narodowi ukraińskiemu - napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w niedzielę zakończył swoją wizytę w Polsce.

Ewakuacja mieszkańców najbardziej dotkniętych miast Ukrainy pozostaje utrudniona. 

- Rano miała się odbyć ewakuacja mieszkańców Buczy, Irpienia i Hostomla, lecz okupanci wysadzili tory w powietrze. Zaczęliśmy organizować autobusy, ale w tym momencie nie da się przeprowadzić ewakuacji. Czekamy na zawieszenie broni - przekazał szef kijowskiej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies