Pierwsi pacjenci zamieszkali w łódzkim hospicjum dla dorosłych [ZDJĘCIA]
Po prawie siedmiu latach pracę rozpoczęło łódzkie stacjonarne hospicjum dla dorosłych. W placówce zamieszkali już pierwsi pacjenci.
"Nie wszyscy doczekali otwarcia hospicjum"
Budowa i wyposażenie łódzkiego hospicjum trwały od 2016 roku. Niestety, nie wszyscy doczekali się otwarcia placówki. - Lista była długa, a gdy okazało się, że będziemy przyjmować, okazało się, że nie wszyscy doczekali tego momentu - mówi Aleksandra Ciałkowska-Rysz ze Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie.
Pierwsi pacjenci hospicjum, trafiali do placówki m.in. z oddziałów covidowych. - Nie mieli ze sobą żadnych rzeczy, ponieważ te były objęte kwarantanną, zamknięte w czerwonym worku - podkreśla Aleksandra Ciałkowska-Rysz.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
W łódzkim hospicjum znajdują się pacjenci w różnym stanie zdrowia. - Są osoby leżące, z którymi jest kontakt, ale mamy również pacjentów, z którymi kontakt jest niemożliwy - przekazuje przedstawicielka Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie. - Wszelkiego rodzaju procedury związane z pielęgnacją, czy leczeniem pacjentów są dostosowywane do potrzeb konkretnych osób - dodaje.
Hospicjum jest domem dla pacjentów
Hospicjum nie jest szpitalem. Dla osób, które trafiają do placówki, staje się ona domem. Chorzy mają zagwarantowaną nie tylko opiekę medyczną, ale i psychologiczną czy fizjoterapeutyczną. - Mamy specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne, które są szczególnie pomocne dla unieruchomionych pacjentów. Przy każdym łóżku istnieje możliwość podłączenia pacjenta pod tlen. To bardzo ważne, nie trzeba korzystać z koncentratorów, czy zewnętrznych źródeł tlenu. Posiadamy także materace przeciwodleżynowe, podnośniki, czy sprzęt do fizjoterapii - wymienia Kinga Przybylska ze Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie.
Hospicjum przy ul. Pojezierskiej może przyjąć 40 pacjentów. Większość miejsc jest jeszcze wolnych.
Czytaj także: Mniej łóżek covidowych w regionie łódzkim
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |