Logo Radio Łódź

Zerwane dachy, zablokowane drogi. Wiatr w Łódzkiem coraz groźniejszy [ZDJĘCIA]

Silne wiatry dziś (17 lutego) w nocy spowodowały wiele szkód i utrudnień w regionie łódzkim.

Skutki wichury w Łodzi

Na terenie Łodzi do godz. 19.30 odnotowano 68 interwencji związanych z porywami silnego wiatru. Zgłoszenia dotyczyły głównie połamanych i przewróconych drzew oraz uszkodzonych dachów. Wichura powaliła drzewa m.in. na cmentarzu Zarzew.

Utrudnienia w łódzkiej komunikacji miejskiej

Wiatr przez niemal cały dzień utrudnił też możliwość podróżowania MPK-Łódź. Z powodu panujących warunków atmosferycznych występowały zatrzymania ruchu, zmiany tras, w związku z czym tramwaje/autobusy kursowały opóźnione.

Informacje na temat utrudnień dostępne są tutaj.

(Fot. przekazane przez KW PSP w Łodzi)

Zniszczone budynki, tysiące osób bez prądu

Choć silne podmuchy wiatru wciąż nie ustąpiły, województwo łódzkie powoli liczy straty po ostatnich wichurach. Bilans jest zatrważający. Zniszczonych zostało ponad 300 budynków, a dostępu do prądu nie ma ponad 51 tys. odbiorców. - Mamy do czynienia z poważnym i silnym zjawiskiem atmosferycznym. W niektórych miejscach podmuchy wiatru przekraczały 100 km/h. Wichury spowodowały wiele szkód, od powalonych drzew, po zerwane dachy. W Łowiczu został zerwany dach bloku, a w powiecie radomszczańskim urwana została turbina wiatrowa, służąca do odnawialnej energii - mówi Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

Wsparcie dla mieszkańców

Tym razem na szczęście obyło się bez ofiar. Siedem osób zostało jednak rannych. Wśród nich 4 kierowcy ciężarówek, a także strażak z powiatu wieluńskiego. Wojewoda czeka na wnioski od samorządów w sprawie pomocy dla osób poszkodowanych. Każde gospodarstwo domowe może liczyć na 6 tys. zł natychmiastowej pomocy. Po wycenie strat także na 200 tys. zł zasiłku celowego.

Strażacy wciąż pracują przy usuwaniu strat. - Wichury uszkodziły obiekty użyteczności publicznej, a także sakralne, mieszkalne i inwentarskie – mówi st. bryg. Grzegorz Janowski, Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi.

Do godziny 18.00 strażacy otrzymali 2010 zgłoszeń od mieszkańców województwa łódzkiego - najwięcej w powiatach: kutnowskim (259), zgierskim (269) i łowickim (229). W terenie pracuje 207 zastępów PSP i OSP. 

Strażacy zakończyli działania przy 1500 zgłoszeniach. 

(Fot. KP PSP Zgierz)

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Utrudnienia na drogach

W związku z silnym wiatrem na drodze ekspresowej S8 na odcinku między Złoczewem a Sieradzem przewrócił się TIR. Chodzi o drogę w kierunku Wrocławia. Ciężarówka leżała na jezdni, blokując prawy i lewy pasy ruchu

Utrudnienia na S8 zakończyły się po godz. 12.30.

(Fot. mat. policyjne)

A1 wyłączona z ruchu

Utrudnienia przez wiele godzin występowały także na autostradzie A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego, przy zjeździe na drogę S8. Usuwano z drogi ciężarówkę, które minionej nocy przewrócił wiatr. Do zdarzenia doszło na wysokości Sierosławic. Utrudnienia zakończyły się o godz. 16.45.

Czytaj również: Pociąg "Anders" już na torach

Piotrkowska policja odebrała w sumie trzy zgłoszenia o przewróconych samochodach. - Utrudnienia występowały m.in. na A1 w kierunku Łodzi. Doszło tam do dwóch zdarzeń - pierwsze z nich dotyczyło zepchnięcia do rowu i zapchnięcia pojazdu ciężarowego. Drugie zdarzenie miało miejsce na pasie w kierunku Katowic, gdzie kierujący pojazdem ciężarowym zjechał na lewy pas, następnie uszkodził barierkę oddzielającą dwa pasy i przewrócił się, blokując tym samym pas ruchu w kierunku Łodzi. Kierowca pojazdu został śmigłowcem LPR zabrany do szpitala - mówi Izabela Gajewska, rzeczniczka policji.

"Sytuacja jest rozwojowa"

Kilkadziesiąt zerwanych dachów, połamane drzewa i przerwy w dostawach prądu to bilans burz, które przeszły przez zachodnią część woj. łódzkiego.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej siła wiatru stopniowo się wzmaga i w porywach może osiągać do 100 km/h, a lokalnie do 115 km/h. 

Zobacz także: Tragedia na drodze. Śmiertelne potrącenie pieszego w Wielgomłynach

- Sytuacja związana z silnym wiatrem w naszym województwie jest bardzo rozwojowa. Tak naprawdę strażacy zaczęli mocno działać od godziny 4 rano. Między godz. 4, a godz. 6 tych interwencji odnotowaliśmy 93, a od godz. 6 do 8.00 otrzymaliśmy 830 - mówimy tu oczywiście o zgłoszeniach. Interwencje są usuwane zgodnie z priorytetem: obowiązuje kolejność ważności i uciążliwości dla społeczeństwa - mówi mł. bryg. Jędrzej Pawlak, oficer prasowy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi. 

(Fot. KP PSP Opoczno, przekazane przez KW PSP w Łodzi)

Powiat kutnowski

Ponad 350 interwencji po przejściu gwałtownej nawałnicy odnotowali strażacy w powiecie kutnowskim - 90 z nich dotyczyło uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych i mieszkalnych.

Czytaj także: Łódź: bezpłatne zabiegi sterylizacji, kastracji i chipowania zwierząt

Najgorzej jest w okolicach Żychlina i we wsi Ostrówki, w gminie Dąbrowice - Są to głównie nadłamane drzewa, połamane gałęzie zwisające na dachu, leżące na drogach. Przywracamy drożność dróg, zakrywamy dziury, które są naderwane, pomagamy ludziom, żeby wiatr się nie dostał do środka - mówi zastępca komendanta Straży w Kutnie kapitan Mariusz Dudkowski.

- W Ostrówkach mamy zniszczonych 7 budynków gospodarczych, nikt z mieszkańców nie ucierpiał, ale straty są wielkie - mówi wójt Dorota Dąbrowska. Sołtys wsi dodaje, że liczy na pomoc od gminy i wojewody łódzkiego. - Deszcz był tak silny, że w pewnej chwili zobaczyłem, jak woda się wlewa do mieszkania. Patrzymy przez okno, a u sąsiada nie ma dachu. Sytuacja jest dramatyczna, liczymy na pomoc - mówi Jacek Spryszyński.

Posłuchaj relacji:

Dużo zniszczeń jest też w powiatach zgierskim i łęczyckim. Wichura zerwała między innymi poszycie dachu na urzędzie miasta. - Na szczęście nie ma ofiar w ludziach, ale straciliśmy ok. 150 m poszycia dachowego - mówi burmistrz Paweł Kulesza.

Skutki silnego wiatru w powiecie kutnowskim (Fot. Piotr Krysztofiak)

"Trąba powietrzna zrównała budynki z ziemią"

Silne wichury przeszły nocą także nad powiatem piotrkowskim. Największe zniszczenia odnotowano w miejscowości Sierosław w gminie Moszczenica. Mieszkańcy mówią, że przez wieś przeszła trąba powietrzna. W ciągu 3 minut zrównała z ziemią wiele budynków. Mieszkańcy liczą straty, czekają na ubezpieczycieli. Jak dodają, bardzo obawiają się kolejnej wichury. - Trąba powietrzna zniszczyła stodoły, położyła okoliczny las. Doszczętnie zniszczyła także budynek OSP - mówi Małgorzata Niedzielska, sołtys wsi.

Usuwanie skutków żywiołu trwa w wielu miejscach powiatu piotrkowskiego. Strażacy usuwają także powalone drzewa, gałęzie. Poza tym w samej Moszczenicy został zerwany dach z jednego z bloków mieszkalnych.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od rzecznika prasowego Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim Wojciecha Pawlikowskiego, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych, głownie pozrywane zostały dachy. 

Ucierpiał także budynek strażnicy OSP. Po sąsiedzku w Rękoraju wichura też dała o sobie znać - tam została zerwana została linia energetyczna, a słupy powalone.

(Fot. Monika Gosławska )

Silny wiatr w powiecie łowickim

W powiecie łowickim również widoczne są skutki silnego wiatru. Wszystkie jednostki straży pożarnej z terenu powiatu łowickiego usuwają skutki wichur, jakie nad ranem przeszły przez ten teren. Do straży wpłynęło 229 zgłoszeń i wezwań o pomoc. 

Najwięcej zniszczeń powstało we wsiach Stare Piaski, Piaski Bankowe, Trzaskowice, Janinów, Gosławice. Ostatnie wichury szczególnie dały się we znaki mieszkańcom gminy Kiernozia. Dzisiaj (17 lutego) po raz kolejny mieszkańcy muszą zmagać się ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych.

Trąba powietrzna nad Wartą

W gminie Błaszki - jak mówią strażacy - przeszła trąba powietrzna. Tam straty są największe - "nie do opisania" - informuje przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Hendrysiak. Zniszczenia są w pasie ok. 100 metrów szerokości.

- Były tu bardzo silne porywy wiatru, mamy uszkodzone dachy, zawalone części budynków gospodarczych, sytuacja jest trudna. Będziemy się starać zabezpieczyć te budynki. Prognozy w dalszej części dnia nie są optymistyczne - dalej ma silnie wiać, próbujemy się wyrobić do tego czasu z zabezpieczaniem dachów - mówi mł. bryg. Sławomir Osiewała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. 

W pow. poddębickim sytuacja również jest bardzo trudna. Służby informują o kilkudziesięciu interwencjach. W powiecie sieradzkim strażacy interweniowali 105 razy.

(Fot. OSP Błaszki, KP PSP Wieruszów)

W zachodniej części woj. łódzkiego bez prądu jest ponad 43 tys. odbiorców. W krytycznym momencie ponad 80 tys. osób nie miało prądu.

- W kulminacyjnym momencie ponad 2 tys. stacji transformatorowych było wyłączonych. Przede wszystkim w obszarze działania naszego rejonu energetycznego Sieradz, okolice Błaszek, Poddębic - tam wichura miała najsilniejszy przebieg i poczyniła największe szkody. Prognozujemy, że ta sytuacja z godziny na godzinę będzie się poprawiać - mówi Bożena Matuszczak-Królak z PGE.

Skierniewice

Silny wiatr nad ranem zrywał dachu i przewracał drzewa.

- Na razie sytuacja wygląda źle. Wiemy na pewno, że jest kilka zerwanych dachów, wiele zablokowanych dróg. Zgłoszenia cały czas napływają. Na pewno w Skierniewicach na ul. Mickiewicza pofrunęły z wiatrem blaszane garaże. Najbardziej uszkodzona jest gmina Lipce - jest tam sporo zerwanych dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych - mówi Bartłomiej Wójcik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach.

Piotr Krysztofiak, Monika Gosławska, Katarzyna Grabowska, Adrian Krupa, Monika Czerska, Karolina Kolasa, Mariusz Janik

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies