W Sieradzu ruszył rządowy program wspierania uczniów w ramach edukacji włączającej
Szkoły powiatu sieradzkiego uczestniczą w pilotażowym projekcie pozwalającym na wyrównanie szans w procesie nauczania. Program nastawiony jest na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości każdego ucznia, czyli edukację włączającą.
Bycie pełnoprawnym członkiem społeczeństwa
W edukacji włączającej chodzi o to, aby wszyscy, niezależnie od różnic w stanie zdrowia, sprawności, pochodzeniu, wyznaniu byli członkami społeczeństwa, a ich potencjał był wykorzystany do rozwoju społecznego i cywilizacyjnego.
- Postanowiliśmy zrealizować pilotaż, który zakłada powstanie takich centrów, które będą łączyć w sobie funkcje wspierania dzieci, w wypadku których rodzice zdecydują o ich nauce w szkołach specjalnych, a z drugiej strony wspieranie szkół ogólnodostępnych i dzieci w tych szkołach, co do których rodzice zdecydowali, że będą uczyli się w szkołach ogólnodostępnych - wyjaśniała na spotkaniu w Sieradzu, wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą
W rządowym projekcie uczestniczy 6 placówek w zachodniej części województwa łódzkiego. To szkoły w Sieradzu, Warcie i Wróblewie. - Szkolenia nauczycieli w ramach Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą trwają od listopada - mówi dyrektor dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, lider projektu - Angelika Skrobała. - Podstawą działania Centrum Wspierającego Edukację Włączającą jest pomoc szkołom i nauczycielom, aby potrafili pracować i mogli pracować z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jeżeli chodzi o nauczycieli, to jesteśmy już w trakcie spotkań indywidualnych i konsultacji eksperckich - dodaje Angelika Skrobała.
Projekt będzie trwał 2 lata. Na szkolenia, warsztaty, konsultacje i wypożyczenie specjalistycznego sprzętu dla szkół w powiecie sieradzkim przeznaczono blisko 800 tys. zł. Dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |