Logo Radio Łódź

Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Blisko 53,5 tys. zakażeń w Polsce w ciągu doby. W Łódzkiem 3499 nowe przypadków COVID-19 [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 53 tys. 420 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 3499 pacjentów.

  • Dzisiaj (26 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 36 995 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 2473 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 zmarło 62 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 214 osób.

  • Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 14 018 osób, czyli o 135 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych.

  • Zajętych jest 1 147 respiratorów. Od wczoraj liczba ta spadła o 17. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 700 takich urządzeń.

  • Liczba osób objętych kwarantanną to 909 tysięcy 567 czyli o ponad 37 tysięcy mniej niż dzień wcześniej.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 866 tysięcy 666 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Koronawirus w Łódzkiem

Zachorowań na COVID-19 jest więcej niż kiedykolwiek. Ostatniej dobry w województwie łódzkim koronawirusa zdiagnozowano u blisko 2,5 tys. osób. Przed punktami wymazowymi tworzą się coraz dłuższe kolejki. Powstają nowe punkty wymazowe w Łódzkiem. Czytaj więcej

Członkini Rady Medycznej profesor Anna Piekarska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzi jest jedną z trzynastu osób, które zrezygnowały z doradzania rządowi ws. epidemii. Czytaj więcej

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi protestuje przeciwko nowym obowiązkom nałożonym na lekarzy POZ

Według nowych zasad lekarz rodzinny ma zbadać zakażonego pacjenta w wieku 60 plus najpóźniej w drugiej dobie od wyniku testu. Także w domu chorego. Jak podkreśla dr Paweł Czekalski, prezes OIL, taki obowiązek zdezorganizuje pracę przychodni i pozbawi opieki medycznej innych pacjentów.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, tłumaczy, że badania osób w wieku 60 plus to kwestia życia i śmierci. Chodzi też o podanie dostępnego już w Polsce leku - ma to sens tylko na początku infekcji. Andrusiewicz przytoczył również dane, z których wynika, że 80 procent zmarłych z COVID-19 to osoby powyżej 60 roku życia.

Lekarze domagają się, by ministerstwo wycofało się z nałożonych na nich obowiązków. Stanowisko łódzkiej i innych Okręgowych Izb Lekarskich trafi do Kancelarii Premiera, posłów i senatorów.

Pobierz i przeczytaj:

Stanowisko Nr 11/VIII/2022 Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi z dnia 25 stycznia 2022 roku 576 KB

Od jutra nauka zdalna w klasach od 5. do 8. w szkołach podstawowych i we wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych

Decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki jest podyktowana wzrostem liczby zakażeń i rozwojem piątej fali pandemii. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił, że nauka zdalna potrwa do końca ferii zimowych. "W praktyce dla większości uczniów będzie to oznaczało dwa tygodnie nauki zdalnej, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach będą przypadały właśnie na okres lutego" - mówił minister. "Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo jak przewidujemy, ten szczyt piątej fali będzie przypadał za dwa, trzy tygodnie" - dodał Przemysław Czarnek.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka podkreślił, że w ostatnim tygodniu zaobserwowano gwałtowny wzrost ognisk epidemicznych w szkołach. "Na podstawie tych danych zasygnalizowaliśmy, że jednak widzimy tutaj bardzo duże ryzyko epidemiologiczne. A biorąc pod uwagę to, że jesteśmy początku tej wzrastającej fali zakażeń i tak naprawdę nie wiemy, z jakim ostatecznym wzrostem i szczytem tej fali będziemy się liczyć, podjęliśmy rozmowy z panem ministrem, aby zmitygować ryzyko zakażeń w szkołach" - mówił Krzysztof Saczka.

Maturzyści będą mogli przyjść do szkoły na umówione wcześniej konsultacje. Dyrektorzy szkół specjalnych sami podejmą decyzję, w jakim trybie pracuje ich szkoła. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu. Rektorzy sami podejmują decyzję, czy dana uczelnia przechodzi na tryb zdalny.

Szczepienia dla osób w wieku 16-18 lat

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od dziś mogą szczepić się osoby w wieku 16-18 lat. W komunikacie opublikowanym przez resort napisano, że zalecenia te są zgodne ze strategią Światowej Organizacji Zdrowia oraz Agencji do spraw Żywności i Leków.

"25 stycznia 2022 roku rozpoczął się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia" - napisano w oświadczeniu.
Szczepienie przypominające będzie wykonywane za pomocą preparatu Pfizer-BioNTech u osób, u których minęło co najmniej pięć miesięcy od dwudawkowego szczepienia przeciwko COVID-19.

Pracodawcy z możliwością wymagania od zatrudnionych negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi nowy projekt, który ma uzupełnić rozwiązania zawarte w tak zwanej ustawie posła Hoca. Umożliwia ona pracodawcom wymaganie od zatrudnionych negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Testowaniu, które w myśl projektu miałoby być bezpłatne, nie podlegali by zaszczepieni lub ozdrowieńcy z COVID-19. Projekt będzie dalej procedowany w Sejmie.

Po spotkaniu rządzących z opozycją w kancelarii premiera poseł PiS Tomasz Latos mówił, że nowe rozwiązania mają zostać przedstawione jutro lub pojutrze. "Pojawiały się różnego rodzaju propozycje związane właśnie z doprecyzowaniem przepisów, które są w ustawie grupy, którą reprezentuje poseł Hoc. Stąd też otwartym pozostaje pytanie co ewentualnie będzie mogło podlegać nowelizacji tej ustawy pana posła, co pojawi się jako osobny akt prawny, wydaje mi się, że będzie musiał tak czy inaczej powstać osobny akt prawny" - tłumaczył przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Poseł Latos dodał, że nowe rozwiązania prawdopodobnie zostaną przedstawione jako projekt poselski, co przyspieszy prace w parlamencie. Dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się dzisiaj. 

Koronawirus na świecie

W Czechach odnotowano w ciągu ostatniej doby 39 614 zakażeń koronawirusem. To najwięcej zachorowań od początku pandemii w tym kraju. Wzrosła też liczba chorych w szpitalach. Drugi dzień z rzędu liczba zakażeń w Czechach jest najwyższa od początku pandemii. Wczoraj ministerstwo zdrowia informowało o ponad 30 tysiącach infekcji odnotowanych poprzedniego dnia. W czeskich szpitalach leży obecnie około 1 800 chorych na COVID-19. Stan 200 z nich jest określany jako ciężki. W ciągu ostatnich siedmiu dni zmarło 121 chorych.

Z raportu przedstawionego przez resort zdrowia wynika, że w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostało około 6,8 miliona osób, czyli 64 procent populacji. Dawkę przypominającą szczepionki przyjęło ponad 3,5 miliona Czechów. 

Czeski rząd zajmie się dziś projektem ministerstwa zdrowia, które chce, by osoby otrzymujące pozytywny wynik testu PCR przez kolejnych 30 dni nie podlegały kwarantannie i nie musiały wykonywać testów na obecność koronawirusa.

Od jutra bary, restauracje i teatry w Holandii mogą zostać ponownie otwarte. Pomimo rekordowej liczby nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju premier Mark Rutte zdecydował się jeszcze bardziej złagodzić obostrzenia związane z pandemią. Zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest prawie 90 procent Holendrów, trzecią dawkę przyjęło 57 procent.

Holenderski minister zdrowia Ernst Kuipers zaznaczył, że - zdaniem ekspertów - ponowne otwarcie kraju jest możliwe po części dlatego, że liczba hospitalizacji w czasie fali pandemii spowodowanej wariantem koronawirusa omikron była niższa niż początkowo zakładano.

Zamknięte od połowy grudnia bary, restauracje i teatry mogą teraz działać od 5:00 do 22:00, przy ograniczonej liczbie klientów i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Dla odwiedzających znów będą otwarte muzea, ogrody zoologiczne i parki atrakcji, a kibice mogą powrócić do oglądania na żywo wydarzeń sportowych. Klienci, odwiedzający i publiczność będą musieli przedstawić przed wejściem dowód zaszczepienia lub wyzdrowienia z COVID-19.

Holenderskie szkoły zostały ponownie otwarte 10 stycznia. Uczniowie podlegają obowiązkowi noszenia maseczek. Sklepy, które nie oferowały artykułów pierwszej potrzeby, mogły zostać otwarte 15 stycznia.
Poparcie społeczne dla restrykcji sanitarnych w Holandii stopniowo słabło w ciągu ostatniego miesiąca, w Amsterdamie odbyły się protesty przeciwko obostrzeniom. W ciągu ostatniego tygodnia w Niderlandach odnotowano rekordową liczbę ponad 366 tysięcy zakażeń koronawirusem. Liczba hospitalizowanych z COVID-19 nieco wzrosła w czasie ostatnich siedmiu dni, spadła natomiast liczba zakażonych na oddziałach intensywnej terapii.

Belgijskie władze apelują do mieszkańców o zapisywanie się na dawki przypominające przeciw COVID19. Bez nich, od 1 marca, certyfikaty szczepień miliona 800 tysięcy osób wygasną. Decyzją władz okres ważności dokumentów został skrócony z dziewięciu do pięciu miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

Zatem osoby, które w Belgii zostały zaszczepione przed październikiem, muszą zgłosić się po dawki przypominające, jeśli chcą z certyfikatem covidowym nadal swobodnie wchodzić do restauracji, kawiarni, klubów sportowych i teatrów. W przeciwnym razie, jeśli nie są ozdrowieńcami, będą musiały za każdym razem robić testy.

Rzecznik grupy zadaniowej do spraw szczepień, cytowany w belgijskich mediach, zapewnia, że jest wystarczająca liczba dawek, by osoby, którym w marcu wygaśnie ważność szczepień, w najbliższych tygodniach otrzymały dawki przypominające. W niektórych punktach szczepień, na przykład w Brukseli, w tym tygodniu można zgłaszać się bez zapisów. W 11-milionowej Belgii 77 procent mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, 55 procent otrzymało dawki przypominające.

Na Słowacji zmieniają się zasady dotyczące kwarantanny oraz izolacji po zakażeniu koronawirusem. Rozporządzenie wydane przez Urząd Zdrowia Publicznego skraca też ważność certyfikatów szczepień.
Kwarantanna i izolacja zostały na Słowacji skrócone z dziesięciu do pięciu dni. Jeśli u osoby zakażonej w ostatniej dobie izolacji występują objawy Covid-19, o zakończeniu izolacji ma zdecydować lekarz. Za osoby zakażone, kierowane na izolację domową, są uznawani od teraz także ci, którzy mają pozytywny wynik szybkiego testu antygenowego.

Kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną nie dotyczy ozdrowieńców i osób zaszczepionych przynajmniej dwiema dawkami. Rozporządzenie skraca jednak ważność certyfikatów szczepień z dwunastu do dziewięciu miesięcy po przyjęciu drugiej lub trzeciej dawki.

W ciągu doby odnotowano na Słowacji 8 tysięcy 120 zakażeń. 23 osoby zmarły, a w szpitalach jest 1,5 tysiąca chorych z Covid-19.

Komisja Europejska apeluje do unijnych krajów, by zrezygnowały z dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w czasie pandemii. Państwa członkowskie przyjęły wprawdzie rekomendacje dotyczące skoordynowanego podejścia, ale nie są one wiążące i to państwa same decydują o wprowadzanych ograniczeniach.

Komisja Europejska podkreśla, że ważny unijny certyfikat covidowy zaświadczający o szczepieniu, negatywnym wyniku lub przebytym zakażeniu koronawirusem powinien być wystarczającym dokumentem podczas podróży. "Nadszedł czas, by zrezygnować z dodatkowych ograniczeń, które zostały wprowadzone, i które sprawiły, że podróżowanie w Unii Europejskiej stało się bardziej uciążliwe i mniej przewidywalne" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Dodatkowe ograniczenia wprowadziły między innymi Włochy i Austria, które wymagają od Europejczyków negatywnych wyników testów mimo zaszczepienia. Choć Komisja chce, by te ograniczenia zostały zniesione, to w przepisach wprowadzających certyfikaty covidowe pół roku temu przewidziano tak zwany hamulec bezpieczeństwa.

Każdy kraj może go zaciągnąć i wprowadzić dodatkowe ograniczenia powołując się na sytuacje nadzwyczajne, na przykład tłumacząc to koniecznością ochrony systemu opieki zdrowotnej.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies