Dzisiejsze informacje o zakażeniach koronawirusem z regionu, z Polski i ze świata [RAPORT - 22 stycznia]
Kolejny wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce! Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 40 876 osób - to wzrost o 142%. Walkę z chorobą przegrało 193 pacjentów. W województwie łódzkim wykryto 2387 nowych zakażeń.
Informacje o zakażeniach koronawirusem z regionu, z Polski i ze świata - Raport z 22 stycznia
Mamy 40 876 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (7120), śląskiego (6442), małopolskiego (4001), dolnośląskiego (3644), wielkopolskiego (3152), pomorskiego (2857), łódzkiego (2387), podkarpackiego (2329), lubelskiego (1800),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 22, 2022
kujawsko-pomorskiego (1404), zachodniopomorskiego (1367), warmińsko-mazurskiego (1169), opolskiego (1000), podlaskiego (818), świętokrzyskiego (688), lubuskiego (495).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 22, 2022
203 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 163 osób.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 22, 2022
Liczba zakażonych koronawirusem 4 484 095/103 819 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
-
W szpitalach znajduje się 13 504 osób z COVID-19, w tym 1 274 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
-
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 30 084 łóżek i 2 723 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 828 763 osoby.
-
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 834 813 zakażonych.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/i5goYtNm8A
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 22, 2022
Koronawirus w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że piąta fala pandemii koronawirusa stała się faktem. Na konferencji prasowej podkreślał, że mamy do czynienia z wariantem omikron koronawirusa, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich.
- To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było. Wszystkie kraje dotknięte mutacją wirusa omikron notują rekordowe fale zakażeń, między 100 a 200 tysięcy zakażeń dziennie - mówił premier.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd podejmuje środki zaradcze. Będą to: zwiększenie liczby łóżek covidowych, zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe, zwiększenie możliwości testowania - wprowadzenie od 27 stycznia darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa w aptekach do tego dostosowanych.
Jak wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski, w Polsce zarejestrowano dotychczas prawie 1400 zakażeń koronawirusem w wariancie omikron. Odpowiada on za mniej więcej 25 procent nowo rejestrowanych przypadków. Kwarantanna zostaje skrócona po obserwacji specyfiki zakażeń tym wariantem. - Wszędzie w Europie obserwuje się, że te zachorowania są krótsze, okres, w którym jest ryzyko zakażenia jest również mniejszy. W ten sposób mamy rozwiązania przystosowane do specyfiki piątej fali - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki ponownie apelował o szczepienie się przeciwko COVID-19. - 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron - mówił.
Czytaj także: COVID w drużynie Piotrcovii. Odwołany mecz z Młynami Stoisław Koszalin
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające pracę zdalną w administracji publicznej. Przepisy wchodzą w życie 24 stycznia. Decyzja ma związek z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach.
Zgodnie z rozporządzeniem, praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym będzie wprowadzona do 28 lutego. Z przepisów wyłączone zostały sądy, prokuratury oraz uczelnie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, który w środę zapowiedział wprowadzenie pracy zdalnej dodał, że niezbędne dla społeczeństwa instytucje będą działać normalnie.
Koronawirus na świecie
W Tokio czwarty dzień z rzędu zarejestrowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Po raz pierwszy liczba infekcji przekroczyła 10 tysięcy. Odnotowano 11 227 przypadków. Z powodu COVID-19 w stolicy Japonii zmarły 3 osoby.
W Tokio bardzo szybko rozprzestrzenia się wariant koronawirusa Omikron. W ciągu tygodnia liczba zakażeń wzrosła prawie 2,5 krotnie. Dotychczas w sumie w Japonii zarejestrowano ponad 2 miliony 71 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 18 476 osób.
Ambasada Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli zostanie dziś po raz trzeci zamieniona w punkt szczepień przeciw COVID-19 dla naszych rodaków i ich rodzin. Stałe Przedstawicielstwo organizuje akcję we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i oferuje dawki przypominające.
- Do udziału w szczepieniach zaproszeni zostali polscy obywatele pracujący na co dzień w instytucjach europejskich - poinformował ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. -Zaszczepieni mogą zostać także polscy nauczyciele ze szkół, duchowni i siostry z Polskiej Misji Katolickiej, także dyplomaci z ambasady Polski w Brukseli, ale również z ambasad we Francji, w Holandii i Luksemburga; rodziny polskich dyplomatów, w tym rodziny pracowników NATO.
Pierwszy raz Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii zostało zamienione w punkt szczepień na początku maja, później w lipcu. Ambasador poinformował, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych rodaków.
na podst. IAR
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |