Jak wyglądał stan wojenny w Skierniewicach? Wystawa w Muzeum Historycznym
W Muzeum Historycznym Skierniewic otwarto wystawę zatytułowaną "40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 1981 - 2021". Ekspozycja składa się ze zdjęć, plakatów, wydawnictw i innych materiałów z tego okresu dostarczonych przez mieszkańców Skierniewic.

Wystawa na 40. rocznicę stanu wojennego - niepublikowane dotąd zdjęcia z grudnia 1981 roku
Niektóre z materiałów zaprezentowano po raz pierwszy, np. zdjęcia, które w czasie stanu wojennego Elżbieta Paszyńska zamurowała w ścianie w łazience. Teraz zostały wydrukowane i pokazane na wystawie. Wśród nich, fotografie dokumentujące sam początek stanu wojennego w Skierniewicach.
- Jeszcze 12 grudnia przed północą do siedziby Solidarności przy ul. Rybickiego wtargnęli milicjanci - mówi kurator wystawy Michał Gałęzowski. - Wszystkim nakazano wyjść, po czym działaczy opozycji zapakowali do samochodu i wywieźli do więzienia w Łowiczu. Tak zaczął się stan wojenny w Skierniewicach. Co prawda, nie było aż tak dużo czołgów i wozów opancerzonych, ale strach był powszechny.
Czytaj także: Brutalny koniec Karnawału Solidarności - 40 lat temu wprowadzono stan wojenny
Otwarciu wystawy towarzyszyło również spotkanie autorskie z Igorem Rakowskim-Kłosem autorem książki "Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981".

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE SKIERNIEWIC |