Logo Radio Łódź

Koronawirus: 7 785 nowych zakażeń w Polsce, 19 zgonów w ciągu doby [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 7 785 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 421 pacjentów.

  • Dzisiaj (10 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 785 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 421 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

  • W szpitalach leży 18160 pacjentów chorych na COVID-19. W porównaniu z poprzednim dniem jest ich o 97 mniej. 1790 chorych jest podłączonych do respiratorów, czyli o 35 mniej niż wczoraj.

  • Na kwarantannie przebywa obecnie 140 355 osób. Łączna liczba ozdrowieńców od początku pandemii to 3 734 338 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Jak już informowaliśmy, dziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie zostało ambasadorami szczepień przeciwko Covid-19. Nabór prowadził tamtejszy szpital samorządowy, chcąc w ten sposób zachęcić młodych ludzi do szczepień przeciwko koronawirusowi. Akcja zakończyła się sukcesem. Czytaj więcej

W województwie łódzkim potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia omikronem - nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat. Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi. Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego. - Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie - informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Czytaj więcej

Zobacz także: Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA] 

Uczniowie wracają dziś do nauki stacjonarnej

Ze względu na epidemię COVID-19 przed Świętami Bożego Narodzenia i w kilku pierwszych dniach nowego roku uczyli się zdalnie. Teraz znów zasiądą w szkolnych ławkach.

- Od dziś nauka we wszystkich szkołach ma się odbywać stacjonarnie. Wyjątek to placówki, gdzie będą ogniska koronawirusa - mówił w TVP wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. - Tam, gdzie mamy ogniska covidu, w zależności od ich wielkości, w konsultacji ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, dyrektor podejmuje decyzję o przejściu w tryb zdalny całej placówki, czy też części placówki. Wtedy mówimy o nauczaniu hybrydowym, gdzie część uczniów uczy się w trybie zdalnym, a część stacjonarnie" - mówi wiceminister.

Nauka w szkołach ma się odbywać z zachowaniem zasad sanitarnych. Czyli m.in. z zachowaniem dystansu i noszeniem maseczek w częściach wspólnych.

Ferie zimowe mają się rozpocząć zgodnie z planem roku szkolnego. Początek pierwszej tury ferii 17 stycznia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach przeciwko COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w aptece w Warszawie. Jak mówił, wprowadzenie punktów szczepień w aptekach było bardzo dobrym posunięciem, ponieważ jest dużo tych miejsc i zaczynają dominować nad innymi. Liczba osób zaszczepionych w aptekach przekroczyła już milion.

"Wszystkie dorosłe osoby mogą już przyjąć dawkę przypominającą po pięciu miesiącach od szczepienia podstawowego" - podkreślił szef resortu zdrowia. "Skorzystałem ze skrócenia tego okresu i zaszczepiłem się dawką przypominającą. Skorzystałem też z innego udogodnienia - z możliwości szczepienia w aptece" - mówił minister. Podziękował również środowisku farmaceutów za aktywne włączenie się w realizację Narodowego Programu Szczepień.

Minister Adam Niedzielski zachęcił jednocześnie, abyśmy przyjmując trzecią dawkę szczepionki przygotowali się na rozprzestrzenienie się wariantu omikron koronawirusa. Powiedział, że mamy na to miesiąc. "Jako państwo przygotowujemy odpowiednią infrastrukturę na tę okoliczność, ale warto żeby każda osoba przygotowała się również do tej fali biorąc szczepienie" - mówił minister.

Resort zdrowia prognozuje, że wzrost liczby zakażeń z powodu wariantu Omikron nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Obecnie nowa mutacja koronawirusa odpowiada za mniej więcej trzy procent wszystkich zakażeń. W Polsce do tej pory potwierdzono 112 przypadków zakażenia Omikronem.

Adam Niedzielski zaapelował także o niesłuchanie szkodliwych opinii ludzi, którzy negują działanie szczepionek. Odniósł się do słów małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, która nazwała szczepienia "eksperymentem". "Rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. Widzimy, że szczepienie 60-krotnie, to są dane z Polski, chroni przed zgonem w porównaniu do osób niezaszczepionych. Ja oczywiście potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość" - powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że jego zdaniem, osoby, które podają nieprawdziwe informacje o szczepieniach, "nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację".

Do tej pory 7,5 miliona Polaków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.

Koronawirus na świecie

Dzieci w Belgii wracają do szkół po 3-tygodniowej przerwie

Od dziś także obowiązują złagodzone zasady kwarantanny. Jeśli chodzi o liczbę zakażeń w Belgii, to średnio w ciągu doby w ostatnich dniach wykrywano około 20 tysięcy.

Mimo rosnącej liczby zakażeń belgijskie władze nie zdecydowały się na naukę zdalną. Nie ma też na razie dodatkowych ograniczeń. Minister zdrowia Frank Vandenbroucke w rozmowie z telewizją RTL zaapelował natomiast o rozwagę, przestrzeganie zasad izolacji i szczepienia. „Musimy być czujni, aby spowolnić tę falę pandemii. Mieć nadzieję na najlepsze, ale przygotować się na najgorsze. Tsunami zakażeń może sparaliżować społeczeństwo” - powiedział minister zdrowia. Istnieje obawa, że najbliższych tygodniach liczba dobowych zakażeń może przekroczyć 100 tysięcy.

Aby uniknąć chaosu w szkołach belgijskie władze zdecydowały się złagodzić zasady kwarantanny. Uczniowie będą odsyłani na kwarantannę po stwierdzeniu czterech, a nie jak do tej pory, dwóch przypadków zakażeń koronawirusem. Kwarantanna będzie 5-dniowa, a nie 7-dniowa. W przypadku szkół średnich uczniowie w pełni zaszczepieni w ostatnich pięciu miesiącach, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, nie będą automatycznie odsyłani na kwarantannę.

W portowym mieście Tiencin w Chinach trwają masowe testy 14-milionów mieszkańców

Wczoraj potwierdzono tam 21 zakażeń koronawirusem, w tym dwa wariantem Omikron. Na razie nie podjęto decyzji o lockdownie. Zawieszono jednak system rezerwacji biletów kolejowych między Tiencinem i Pekinem.

Władze Tiencinu apelują do mieszkańców, aby nie opuszczali miasta bez potrzeby. Do wyjazdu jest wymagany negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i zgoda pracodawcy lub komitetu osiedlowego. Od niedzieli w mieście są prowadzone masowe testy na obecność koronawirusa. Na razie nie wprowadzono całkowitego lockdownu. Na kwarantannę skierowano jednak mieszkańców bloków, w których stwierdzono przypadki zakażeń koronawirusem. Lokalne władze nie poinformowały jak doszło do rozprzestrzenienia się patogenu.

Tiencin to jeden z głównych portów Chin. Pierwsze lokalne przypadki wariantu Omikron budzą niepokój ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i możliwość lockdownu miast, w których je wykryto.
Tiencin jest położony 110 kilometrów od Pekinu. Miasta łączy superszybka kolej, która pokonuje tę trasę w niespełna pół godziny.

Czechy: protesty przeciwko obowiązkowi szczepień

Ponad 3500 osób protestowało w Pradze w związku z obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Według rozporządzenia wydanego jeszcze przez poprzedni rząd Andreja Babisza od marca zaszczepieni będą musieli być przedstawiciele wybranych profesji, a także wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Obecny gabinet Petra Fiali zapowiedział zmiany w przepisach.

Protestujący zebrali się na placu Wacława, na którym ze sceny padały hasła przeciwko obowiązkowi szczepień oraz restrykcjom sanitarnym, takim jak noszenie maseczek. Z transparentami i flagami państwowymi manifestanci przeszli na Hradczany. Ich przemarsz zabezpieczało kilkuset policjantów. Służby nie odnotowały w trakcie protestu poważnych incydentów.

W weekend protesty przeciwko obowiązkowi szczepień odbyły się także poza czeską stolicą. W Brnie, drugim co do wielkości mieście Republiki Czeskiej, manifestowało w sobotę około dwóch tysięcy osób. Przepisami wprowadzającymi obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 zajmie się czeski Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie skierowała grupa senatorów, według których obowiązek stoi w sprzeczności z Kartą Podstawowych Praw i Swobód.

Włochy: zaostrzenie restrykcji sanitarnych

Od dziś (10.01) we Włoszech obowiązują zaostrzone restrykcje sanitarne. Niemal wszędzie obowiązuje tak zwany super green pass, czyli przepustka covidowa poświadczająca szczepienie lub przebycie COVID-19. Ważne są tylko te szczepienia, które wykonane zostały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Super green pass obowiązuje w barach i restauracjach, na siłowniach i basenach, a także na wszelkich imprezach masowych, w kinach, teatrach i muzeach. Bez dokumentu nie można korzystać z żadnych środków komunikacji, również miejskiej. Podróżni muszą nosić maseczki, najlepiej izolujące typu FFP-2.

Bez super green passu nie wolno brać udziału w targach, kongresach i uroczystościach religijnych ani zatrzymać się w hotelu. Dysponując negatywnym wynikiem testu można pójść do fryzjera, kosmetyczki, centrum handlowego i większości sklepów. Do sklepu spożywczego i apteki może wejść każdy. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies