Barbara Czajka | Radio Łódź
Czwartkowym "Gościem po 8" u Daniela Łuszczyna była Barbara Czajka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Rozmawialiśmy m.in. o poziomie czytelnictwa i inicjatywach WBP.
Sytuacja się poprawiła i łodzianie chętniej czytają książki. Jak podkreśla Barbara Czajka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, wpływ na to mogła mieć także pandemia. - Okazuje się, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Wpływ na to ma wiele czynników - dodaje.
Rząd uchwalił na lata 2021-2025 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dodatkowe pieniądze trafią do bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych.
Posłuchaj:
WCZEŚNIEJSZE ROZMOWY DNIA ZNAJDZIESZ W ARCHIWUM |
Czytanie książek i uzyskiwanie zaświadczeń naukowych nic nie znaczy i nie ma żadnej wartości, jeśli nie wpływa na zachowania człowieka w życiu społecznym. Czytanie daje świadomość i zrozumienie, aby człowiek działał w sposób cywilizowany, a jego zachowanie i postawy nie podlegały zacofanym opiniom społecznym.Po prostu nie ma sensu czytać, jeśli człowiek nie działa swobodnie.
Jestem czytelnikiem i stałym bywalcem w Woj. Bibliotece Publ. im. Józefa Piłsudskiego i w BUŁ. Gdy np. piszę jakiś artyk. historyczny - zgodnie ze starą prawdą trzeba przeczytać 20 stron by napisać jedną (mądrą) . Bez bibliotek trudno byłoby...
Kto czyta żyje wielokrotnie...
Książki czytam. Rocznie około 60. Jestem uzależniona, ale się nie leczę.
Warto zachorować na czytanie, bardzo warto.
Pozdrawiam.