Abp Ryś: "Boże Narodzenie to święto rodziny i wspólnoty". Wspomnienie św. Szczepana
W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego Kościół katolicki tradycyjnie wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. Homilię do wiernych wygłosił abp Ryś.
Dziś w swoje homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś mówił, że Boże Narodzenie to święto rodziny i wspólnoty.
Apel abp Rysia
- W tym czasie powinniśmy postarać się odbudować dobre relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Warto także zainteresować się osobami, które mogą cierpieć z powodu samotności. Piszemy setki SMS-ów, dziesiątki maili. Może warto jeszcze, póki te święta trwają, zapytać się, czy nie powinienem jeszcze napisać jakiegoś listu do kogoś, z kim od miesięcy nie mam relacji. Czy nie powinienem wykonać jakiegoś telefonu? A może po prostu się wybrać do kogoś, o kim wiem, że jest sam? Może potrzebuję wykonać telefon, by powiedzieć komuś po prostu "przepraszam"? - apeluje w świątecznej homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Czytaj także: Pasterka w Mileszkach. Abp. Grzegorz Ryś z homilią do wiernych
Dziś w kościele katolickim przypada Niedziela Świętej Rodziny, szczególny akcent w tym roku położony jest na wspólnotę pokoleniową.
Wspomnienie św. Szczepana
26 grudnia w kościele katolickim to wspomnienie świętego Szczepana. Tego dnia w każdym kościele podczas mszy odbywa się święcenie owsa.
Kilkadziesiąt lat temu nie każdy wierny brał owies do domu po jego poświęceniu. - Pamiętam jak zawsze był przygotowywany owies i szło się do kościoła. Była wyszywana chusteczka, trzeba było to ładnie związać. Owies się święciło, by później go zasiać. Taka była tradycja - mówi Ewa Kata z koła gospodyń wiejskich Kolonia Libiszów.
Szczepan był jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi. O jego losach czytamy w Dziejach Apostolskich. Gorliwością głoszenia Ewangelii, czynieniem znaków i cudów naraził się starszyźnie żydowskiej.
Żydzi nie mogli w dyskusji sprostać mądrości i duchowi, z którego natchnienia przemawiał, podburzyli lud, postawili w Sanhedrynie fałszywych świadków przeciw Szczepanowi. Oskarżając o bluźnierstwo przeciw świątyni i prawu, doprowadzili do ukamienowania go.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |