Logo Radio Łódź

Wandale zniszczyli drzwi łódzkiej katedry. Poszukuje ich policja

Do aktu wandalizmu doszło przed łódzką katedrą. Ktoś pomazał drzwi świątyni białą farbą. Policja poszukuje sprawców, którym grozi wysoka kara za zniszczenie zabytku.

(Fot. Krzysztof Zimoch)

Bohomaz pojawił się minionej nocy - mówi o zniszczeniach proboszcz bazyliki ks. prałat Ireneusz Kulesza. - Kamery monitoringu zarejestrowały człowieka, który podszedł do katedry i wymalował drzwi białym sprayem. Zniszczył w ten sposób zabytkowe drzwi, bo te drzwi są z czasów budowy katedry, z roku dokładnie z 1910 - wyjaśnia ks. prałat Ireneusz Kulesza. 

Teraz sprawcy dewastacji poszukuje policja.

To nie jedyne zniszczenia wokół świątyni. Minionej niedzieli w trakcie pikiety pomazana została posadzka placu przed wejściem do kościoła.

Happening zorganizowano po odkryciu w Kanadzie masowych grobów dzieci, uczniów szkół katolickich i protestanckich. Manifestanci wymalowali farbą czerwone dłonie. O obu zniszczeniach proboszcz katedry powiadomił konserwatora zabytków. - Rozmawiałem z konserwatorem, który by się zajął usunięciem zniszczeń. Można się nie zgadzać, można nie wierzyć, ale uszanujmy to, co jest pięknem związanym z historią naszego miasta. Bo to jest Katedra, która jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych obiektów naszego miasta. Niszcząc zabytki, niszczymy własną kulturę i podcinamy swoje korzenie - podkreśla proboszcz bazyliki ks. prałat Ireneusz Kulesza.

Za akt wandalizmu grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat pięciu. Jeśli zniszczeniu ulega zabytek, taki jak łódzka Katedra, kara może wynieść do ośmiu lat więzienia.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką