Logo Radio Łódź

147 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 147 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 12 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 24 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 879 tys. 336. Dzisiaj (24 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 147 nowych przypadkach. W Łódzkiem 12 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 4 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 20 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 74 tys. 911 osób.

  • Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 1 219 osób. W ciągu doby liczba takich pacjentów zmniejszyła się o 88. Z kolei o 7 zmniejszyła się liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. Z takich urządzeń korzysta 201 chorych.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 59 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek o prawie 2,5 tysiąca osób.

  • W sumie w Polsce jest 2 651 045 ozdrowieńców z COVID-19.

Koronawirus w Polsce

K. Saczka o indyjskiej odmianie koronawirusa

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka powiedział, że indyjska mutacja koronawirusa krąży w naszym społeczeństwie. Jednocześnie gość Programu 1 Polskiego Radia stwierdził, że dotychczas odmiana ta nie rozprzestrzenia się u nas gwałtownie.

Krzysztof Saczka zwrócił uwagę na to, że wśród osób zakażonych tą odmianą wirusa zdecydowaną większość stanowią osoby, które nigdzie nie podróżowały i nie miały kontaktu z osobami podróżującymi za granicę. Z tego wynika, że wirus krąży w naszym społeczeństwie. Jednocześnie zauważył, że liczba nowych zakażeń od dłuższego czasu utrzymuje się na niskim poziomie, co świadczy o tym, iż nowa mutacja w Polsce nie rozprzestrzenia się zbyt gwałtowanie.

W związku z rozprzestrzenianiem się indyjskiej odmiany koronawirusa na świecie, od północy zmieniły się zasady kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Takie osoby muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Będą mogły zostać z niej zwolnione najwcześniej po 7 dniach, jeżeli będą miały ujemny wynik testu na obecność wirusa.

Od soboty więcej osób będzie mogło uczestniczyć jednocześnie w koncertach i wydarzeniach sportowych

Od soboty więcej osób będzie mogło uczestniczyć jednocześnie w koncertach i wydarzeniach sportowych - informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zmianę wprowadza wczorajsze rozporządzenie Rady Ministrów.

Resort w komunikacie wyjaśnia, że w koncercie zespołu muzycznego - czy to na otwartym powietrzu, czy w pomieszczeniu, jeśli jest wydzielona widownia, organizator będzie mógł udostępnić publiczności 75 procent liczby miejsc. W przypadku imprez plenerowych bez wydzielonej widowni, w wydarzeniu będzie mogło wziąć udział nie więcej 250 osób, zaś imprez w pomieszczeniu 1 osoba na 10 metrów kwadratowych jego powierzchni. Podczas koncertów obowiązuje zasada zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz nakaz zakrywania ust i nosa.

Resort przypomina, że od soboty 75 procent liczby miejsc na widowni będą mogły udostępniać także kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni muszą one zapewnić zachowanie 1,5 metrowej odległości pomiędzy widzami lub słuchaczami.

Analogiczne zasady będą od soboty obowiązywały także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych. Natomiast w wydarzeniach, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym odbywającym się na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi zgodnie z rozporządzeniem może uczestniczyć jednocześnie w grupie nie więcej niż 500 osób. Jeśli w wydarzeniu bierze udział więcej niż jedna grupa uczestników, odstęp czasowy pomiędzy grupami musi wynosić 15 minut.

MKDNiS w komunikacie przypomina, że do podanych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Koronawirus na świecie

Relacje Unii Europejskiej z Rosją będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli (początek ok. 13:00). Wczoraj duże poruszenie wywołała propozycja Francji i Niemiec, by złagodzić projekt wniosków na to spotkanie, zaoferować Moskwie bliższą współpracę i rozważyć możliwość zorganizowania unijno-rosyjskiego szczytu na poziomie przywódców. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że spotkanie ambasadorów z unijnych krajów, które odbyło się wczoraj późnym wieczorem, potwierdziło sprzeciw wielu krajów - w tym między innymi Polski. Wśród pozostałych tematów szczytu są cyberataki, sytuacja na Białorusi, relacje z Turcją, walka z COVID-19 i migracja oraz odbudowa gospodarcza po pandemii.

Dyskusję o Rosji zaplanowano podczas kolacji i wtedy przywódcy ostatecznie mają uzgodnić wnioski ze szczytu. Po wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów pozostało zdanie dotyczące możliwości zorganizowania spotkania liderów z Unii Europejskiej i Rosji, ale jest ono w nawiasach kwadratowych, co oznacza brak porozumienia. "W momencie, w którym mamy do czynienia z atakami cybernetycznymi przeprowadzanymi przez Rosjan w krajach członkowskich, z dezinformacją, podważaniem przez Kreml kwestii, które dla Unii są strategiczne i fundamentalne, nie można decydować się na organizowanie szczytu i ogłaszanie poprawy relacji" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Jego zdaniem jest mało prawdopodobne, że zdanie dotyczące możliwego unijno-rosyjskiego szczytu pozostanie we wnioskach ze szczytu, ale decyzja będzie należała do przywódców. Sprzeciw wobec propozycji Francji i Niemiec zaraz po jej pojawieniu się wyraziły kraje bałtyckie i Polska, które zwróciły uwagę, że od 2014 roku, czyli aneksji Krymu przez Rosję i jej agresji na Ukrainę, nie zdarzyło się w relacjach na linii Moskwa-Bruksela nic, co uzasadniałoby poprawę kontaktów. "To dla nas nie do zaakceptowania. Co więcej, nastąpiło pogorszenie relacji" - mówił dziennikarzom jeden z dyplomatów. Zaprotestowała też między innymi Holandia, która przypomniała zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą okupowaną przez Rosjan.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Do uzgodnienia podczas kolacji jest też fragment we wnioskach zaproponowany przez Francję i Niemcy, a dotyczący selektywnej współpracy Unii z Rosją w takich dziedzinach jak klimat, umowa nuklearna z Iranem, COVID-19, walka z terroryzmem czy energia. Część państw już zapowiedziała, że będzie chciała zaostrzyć brzmienie tych zapisów. Natomiast już jest między innymi wpisano, że Komisja powinna przygotować propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji, by wzmocnić odporność unijnych krajów na jej działania. Chodzi o ataki hybrydowe i cybernetyczne. Sprawa ostatnich ataków w Polsce ma pojawić się dziś podczas kolacji - poinformował o tym wczoraj wysoki rangą unijny urzędnik odpowiedzialny za zorganizowanie szczytu. Podkreślił, że podczas konsultacji, które przeprowadził przewodniczący Rady Europejskiej z unijnymi stolicami, wiele krajów wyraziło poparcie dla dyskusji na ten temat. Pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia o dokument z Polski na temat ataków, potwierdził, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel go otrzymał. Został on także wysłany do krajów członkowskich i unijnych instytucji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała wczoraj, że w projekcie konkluzji na ten szczyt - na wniosek Polski - dopisano paragraf dotyczący cyberataków. Jest mowa o ich potępieniu i o solidarności z Polską oraz innymi krajami, które padły ofiarami ataków hakerskich. Napisano, że atak na jedno państwo lub więcej krajów jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej. We wnioskach, które zaproponowała Polska, zapisano też, że unijna Rada powinna zbadać możliwość wspólnych działań dyplomatycznych w reakcji na złośliwe działania cybernetyczne. Unia ma już odpowiednie procedury na wypadek cyberataków. Wśród nich jest oficjalne oświadczenie szefa unijnej dyplomacji, a na końcu zestawu są sankcje.

Unijny szczyt rozpocznie się o 13:00 od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Ma ono potrwać dwie godziny. Później, po krótkiej rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, unijni przywódcy rozpoczną dyskusję na temat migracji i walki z pandemią. Na kolacji zaplanowano rozmowy na temat relacji z Rosją i Turcją oraz sytuacji na Białorusi. W piątek natomiast dyskusja ma dotyczyć wyłącznie spraw gospodarczych, w tym odbudowy po pandemii.

Moskwa zaostrza restrykcje wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa. Powodem pogorszenia się sytuacji także w innych rosyjskich miastach jest pochodzący z Indii wariant Delta. Jest to obecnie dominująca na świecie odmiana SARS-CoV-2. Na COVID-19 w Rosji minionej doby zmarło ponad pół tysiąca osób, a każdego dnia zakaża się kilkanaście tysięcy osób. W Moskwie w barach i restauracjach nie można obsługiwać osób niezaszczepionych, a w innych regionach wprowadzane są kolejne restrykcje. Powodem pogarszania się sytuacji jest wariant Delta. Jego pierwsze przypadki wykryto także w sąsiedniej Ukrainie.

Władze sanitarne Unii Europejskiej szacują, że to właśnie wariant Delta w sierpniu będzie stanowił 90 procent przypadków nowych zakażeń na terenie całej Wspólnoty.

Hiszpania tymczasem poinformowała, że całkowicie zaszczepiła 32 procent populacji, a jedną dawką ponad połowę mieszkańców.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 885 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 179 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką