Logo Radio Łódź

140 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 140 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 16 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarła jedna osoba.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 877 tys. 608. Dzisiaj (14 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 140 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 16 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o tym, że nie zmarła żadna osoba z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła jedna osoba.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 74 tys. 574 osoby.

  • W ciągu minionej doby o 7 osób zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w szpitalach jest obecnie 982 takich pacjentów.

  • O 14 osób zwiększyła się z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 303 chorych. W sumie w Polsce jest 2 648 859 ozdrowieńców z COVID-19.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 55 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to wzrost o prawie 300 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Za tydzień w Łodzi rozpoczną się szczepienia osób bezdomnych przeciw COVID-19. Chętni zostaną zaszczepieni jednodawkową szczepionką. Szczepienia odbędą się w dwie kolejne niedziele 20 i 27 czerwca w godz. 10:00-18:00 na Placu Katedralnym. Mobilny punkt szczepień przygotują pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, a szczepić będą medycy z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Łódź jest jednym z pierwszych miast, w którym zorganizowana została akcja szczepień dla osób w kryzysie bezdomności, zwłaszcza pozostających poza schroniskami i noclegowniami. Czytaj więcej

W Kutnowskim szpitalu samorządowym ruszyła rehabilitacja pocovidowa. Od dawna o taką możliwość pytało wielu pacjentów. W regionie łódzkim rehabilitacja pocovidowa jest prowadzona w Poddębicach, Łowiczu i Łodzi. Adresy placówek i numery telefonów publikuje łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

Do 15 czerwca można zgłaszać swój udział w Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej z Łowicza na Jasną Górę. Po spowodowanym epidemią roku przerwy w ruchu pielgrzymkowym, organizatorzy chcą się zorientować, jak duże jest zainteresowanie pielgrzymowaniem do Częstochowy. Czytaj więcej

Do Punktu Szczepień Powszechnych trafią większe dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Będzie otwarty przez 6 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 - 19.30 i w soboty od 9.00 do 18.00. Czytaj więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na Twitterze życzenia i wyrazy uznania dla krwiodawców

"Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania oraz podziękowania za państwa oddanie, poświęcenie i bezinteresowne zaangażowania w działania na rzecz honorowego krwiodawstwa" - napisał minister Niedzielski. Podkreślił, że krwiodawcy są "nadzieją i rzeczywistym wsparciem dla potrzebujących bezcennego daru - krwi. To ona jest niezbędna dla ratowania życia, które jest najcenniejsze dla każdego człowieka. Krwiodawcy każdego dnia poświęcają się, by ratować pacjentów, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami" - napisał minister. "Życzę Państwu zdrowia, realizacji planów zawodowych i prywatnych oraz wytrwania w pełnieniu misji niesienia pomocy. Niech zawsze łączy nas krew, która ratuje życie" - zakończył Adam Niedzielski.

Od dziś kolejne luzowanie obostrzeń

Dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa. Kalendarz znoszenia obostrzeń przedstawili trzy dni temu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Otwarte zostaną strefy gastronomiczne między innymi w kinach, teatrach i na koncertach. Zmienia się także limit wiernych w kościołach - od dziś zajęta może być połowa wszystkich miejsc. Od 26 czerwca na targach i konferencjach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Te ograniczenia będą także dotyczyć także siłowni, klubów fitness i obiektów handlowych.

W hotelach limit zajętych przez gości miejsc wyniesie 75 procent. Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów. Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące m.in. zgromadzeń

Od 26 czerwca dozwolone będzie organizowanie zgromadzeń oraz udział w nich do 150 osób. Dotyczy to także zgromadzeń spontanicznych. Zmianę ograniczeń, wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19, reguluje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W dokumencie określono, że od 26 czerwca do 31 sierpnia organizowanie lub udział w zgromadzeniach jest możliwy z zastrzeżeniem, że maksymalna liczba uczestników nie będzie większa niż 150, a odległość pomiędzy zgromadzeniami nie będzie mniejsza niż 100 metrów.

Zaznaczono, że ograniczeń tych nie stosuje się do imprezy "Narodowa Strefa Kibica" organizowanej 19 czerwca w Warszawie na stadionie "PGE Narodowy". Uczestnikom wydarzenia udostępnione zostanie jednak nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

W rozporządzeniu określono także, że od 26 czerwca zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać się na zewnątrz, jeśli uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od siebie. Jeśli wydarzenia organizowane są w budynkach, znajdować się w nich będzie mogło nie więcej uczestników niż 75 procent obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego. Zebrani będą musieli utrzymywać 1,5-metrowy dystans oraz mieć zakryte usta i nos.

Koronawirus na świecie

We Włoszech w związku ze stałą poprawą sytuacji epidemicznej w tak zwanej białej strefie, gdzie zniesiono niemal wszystkiego ograniczenia sanitarne, znajduje się w 12 z 20 regionów. Mieszka w nich 40 milionów osób czyli ponad dwie trzecie populacji.

Dziś w białej strefie znalazły się najważniejsze dla włoskiej gospodarki i produkcji regiony Lombardii, Piemontu i Emilii-Romanii, a także Lacjum ze stolicą w Rzymie. Dołączyły do obu regionów weneckich i Sardynii. Obowiązuje w nich nadal noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego i zakaz zgromadzeń. Te ograniczenia będą panować co najmniej do połowy lipca. Pozostałe restrykcje, łącznie z godziną policyjną, zostały zniesione. Jak się oczekuje, za tydzień reżim białej strefy będzie panował na całym terytorium Włoch. Wczoraj zmarło 27 osób zakażonych koronawirusem, najmniej w tym roku. Tylko jeden procent przeprowadzonych testów dał wynik pozytywny.

Litwa nie wymaga od dziś obowiązku samoizolacji wobec większości osób przyjeżdżających między innymi z Polski. Z kwarantanny zwolnione są również małe dzieci. Od dziś po przyjeździe na Litwę izolować nie muszą się osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, ozdrowieńcy oraz wszyscy, którzy będą mieli ze sobą test wykonany przynajmniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Wcześniej badanie to nie zwalniało z 10-dniowej kwarantanny.

Litwini zaktualizowali również przepisy dotyczące samoizolacji najmłodszych. Dzieci poniżej siódmego roku życia nie muszą być już poddawane kwarantannie po przyjeździe. Osoby w wieku od 7 do 16 lat będą musiały się izolować, jeśli otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przy przekraczaniu granicy trzeba mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, poświadczające fakt szczepienia czy przechorowania Covid-19. Może to być między innymi tak zwany paszport covidowy Unii Europejskiej. Litwa, podobnie jak Polska, wydaje takie certyfikaty swoim mieszkańcom. Oprócz tego należy też wypełnić ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego. Dostępna jest ona w języku angielskim w internecie.

Sytuacja epidemiczna na Litwie w ostatnich dniach jest coraz lepsza. Wczoraj odnotowano 117 nowych zakażeń.

Premier Boris Johnson ogłosi dziś (ok. godziny 18.00) decyzję w sprawie ostatecznego luzowania obostrzeń w Anglii. Już od paru dni szef rządu wysyła sygnały, że wciśnie hamulec awaryjny i przesunie kolejne otwarcie o kilka tygodni. Powodem jest wariant Delta, czyli wariant indyjski, o wiele bardziej zaraźliwy, niż poprzednie.

Według pierwotnego planu otwarcie miało nastąpić za tydzień, ale liczba przypadków wyraźnie rośnie. Obecnie to około siedem-osiem tysięcy dziennie, co tylko w niewielkim stopniu tłumaczą akcje masowego testowania w ogniskach, znajdujących się głównie na północy Anglii. O ile pierwsza dawka szczepionki znacząco osłabiała pierwotny wariant i wariant z Kent , to przy odmianie Delta chroni ona słabiej, a tarcza robi się naprawdę mocna dopiero po dwóch zastrzykach. Stąd rada większości rządowych ekspertów, by wstrzymać luzowanie obostrzeń w celu zaszczepienia większej liczby ludzi i pozwolenia, by druga dawka zaczęła działać (około 2-3 tygodni).

W Brukseli dziś oficjalne podpisanie przepisów dotyczących certyfikatów covidowych, które mają ułatwić podróżowanie w te wakacje po Europie. Podpisy złożą przewodniczący - Parlamentu Europejskiego David Sassoli i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także premier Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Antonio Costa. Dokumenty będą zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym zakażeniu.

Certyfikaty covidowe zaczną obowiązywać od 1 lipca i będą uznawane w całej Unii Europejskiej. Warunkiem jest podłączenie się wszystkich krajów członkowskich do unijnego systemu weryfikacji dokumentów. Część państw, jak Polska, już to zrobiła i wydaje również certyfikaty. „Przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie” - mówił niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na zalety zwracał też uwagę przed kilkoma dniami w Europarlamencie unijny komisarz Didier Reynders. „Certyfikaty przyczynią się do stopniowego znoszenia ograniczeń” - podkreślał. Dokumenty zawierające kod QR będzie można pobrać w formie cyfrowej na telefon, lub wydrukować. Będą one obowiązywać przez rok.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką