Logo Radio Łódź

29 253 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1 580 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 29 253 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 580 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 131 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 250 tys. 991. Dzisiaj (28 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 29 253 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 580 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 36 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 95 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 51 884 osoby.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od wczoraj wyzdrowiały 23 tysiące 854 osoby zakażone koronawirusem. Łącznie w Polsce jest milion 798 tysięcy 922 ozdrowieńców.

  • Resort przekazał również, że zajętych jest 29 tysięcy 071 łóżek dla pacjentów z COVID-19, o 497 więcej niż wczoraj. Więcej o 482 jest również wszystkich łóżek - 38 tysięcy 443.

  • Zajęte są 2 tysiące 894 respiratory. Liczba osób podłączonych do respiratorów wzrosła o 71.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 446 tysięcy 762 osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek o 34 tysiące 164 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

W związku z zaostrzeniem lockdownu władze Łodzi podjęły decyzję o obniżeniu do złotówki czynszów za wynajmowane od miasta lokale użytkowe. Czytaj więcej

Punkt Szczepień w Bionanoparku nadal ma wolne miejsca dla seniorów. W kwietniu i na początku maja, dostępne są terminy dla 600 osób, które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki. Czytaj więcej

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, zapowiedział, że od dziś (28.03) szpital tymczasowy w Łodzi będzie mógł przyjąć kolejnych 56. pacjentów. W sumie znajdzie się w nim miejsce dla 112 osób chorych na COVID19. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny dzień lockdownu. Czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń?

Do łódzkich szpitali trafi 50 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej. Będzie to sprzęt zakupiony ze środków samorządu województwa, który ma wspomóc leczenie pacjentów na COVID19. Czytaj więcej

Minister zdrowia: trzecia fala zakażeń koronawirusem przewyższy drugą

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że trzecia fala zakażeń koronawirusem przewyższy drugą zarówno jeśli chodzi o liczbę chorych jak i hospitalizacji. Trwa konferencja prasowa Adama Niedzielskiego oraz rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera i wojewodów dokonano przeglądu sytuacji we wszystkich regionach. Adam Niedzielski powiedział, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim. Opracowany jest plan, który pozwoli w razie potrzeby na relokację pacjentów z tego regionu do innych, przy wykorzystaniu transportu lotniczego.

Przygotowany plan ewentualnej relokacji pacjentów ze Śląska, gdzie jest najtrudniejsza sytuacji pod względem infrastruktury szpitalnej, przewiduje transport samolotami z wykorzystaniem lotniska w Pyrzowicach. W transport chorych zaangażowane będzie nie tylko Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ale również MSWiA i MON. Przy wykorzystaniu śmigłowców i samolotów będzie odbywał się transport pacjentów do innych regionów.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że obecnie trzecia fala pandemii zrównała się ze średnimi wynikami z drugą falą. Dodał, że trzecia fala znacznie przewyższy drugą falę zarówno pod względem liczby zakażeń, jak i zajętości łóżek. 

Minister zdrowia zaznaczył, że sytuacja w poszczególnych regionach Polski pod względem liczby zakażeń i zajętości łóżek dynamicznie zmienia się.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o to, że wiceminister sprawiedliwości, kandydat Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa Marcin Warchoł pojawia się na spotkaniach wyborczych bez maseczki, ocenił, że zachowanie wiceszefa MS jest "zaskakujące". "Dla mnie to zachowanie pana ministra Warchoła jest zaskakujące. Szczerze mówiąc mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie" - oświadczył Müller. - "W tej chwili mamy bardzo trudną sytuację epidemiczną i zasłanianie się mówieniem o tym, że nie nosi maseczki, bo był w parku, czy przechodził przez park - uważam, że taka postawa, w takich okolicznościach po prostu nie przystoi" - podkreślił.

"Apeluję do pana ministra, aby w sposób rzetelny wypełniał obowiązki, nawet z nadmiarem, w tych okolicznościach trudnych, epidemicznych. Nic się złego nie stanie, jak będzie nosił maseczkę w każdym możliwym miejscu publicznym" - dodał rzecznik rządu Piotr Müller.

Od jutra przedszkola i żłobki zamknięte

Od jutra przedszkola i żłobki w całym kraju będą zamknięte. Decyzję tę podjęto na co najmniej dwa tygodnie w związku z rozprzestrzeniającą się trzecią falą pandemii koronawirusa.
Choć jak przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski, w żłobkach i przedszkolach nie ma dużej liczby zakażeń, to trzeba ograniczyć liczbę osób, które codziennie się przemieszczają i spotykają. "Związana z tym mobilność i kwestia zgaszenia i wciskania tego hamulca awaryjnego przekonują nas do tego, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte" - powiedział minister.
Do przedszkoli i żłobków będą mogły uczęszczać tylko dzieci medyków i osób pracujących w służbach porządkowych.

Rodzicom, którzy zostaną z dziećmi w domach, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy - mówił premier Mateusz Morawiecki. "Te najmniejsze dzieci odprowadzane do żłobków czy przedszkoli będą objęte zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców” - mówił premier w trakcie konferencji prasowej zapowiadającej poszerzenie obostrzeń.

Do 11 kwietnia zamknięte są też szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych w całym kraju uczą się zdalnie od 22 marca.

M. Dworczyk o grupie kwalifikującej do szczepień

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że proces kwalifikacji do szczepień będzie uproszczony i poza lekarzami będą mogli w nim uczestniczyć przedstawiciele innych zawodów medycznych. Pełnomocnik do spraw szczepień podkreślił, że nadrzędną kwestią w tym procesie nadal będzie bezpieczeństwo pacjenta. W drugim kwartale mają się znacznie zwiększyć dostawy szczepionek do Polski i cały proces szczepień ma przyspieszyć.

Minister Michał Dworczyk, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, powiedział, że kwalifikować do szczepienia będą mogli między innymi ratownicy, pielęgniarki, farmaceuci i fizjoterapeuci. Powiedział, że to praktyka stosowana w krajach w Europie i na świecie. Przedstawiciele zawodów medycznych w oparciu o ankietę kwalifikują do szczepienia, a w przypadku wątpliwości pacjent jest kierowany do lekarza. "Natomiast w przypadku znakomitej większości osób, które chcą się zaszczepić, taki wywiad przeprowadzony w oparciu o ankietę wystarcza" - wskazał minister.

Szef KPRM zapowiedział, że będzie poszerzona również grupa szczepiąca ludzi. Poinformował, że trwają już kursy przygotowujące przedstawicieli innych zawodów medycznych. "Po zakończeniu takich kursów to będą dodatkowe miliony osób, które mogą już wykonywać bezpośrednio szczepienie" - oświadczył Michał Dworczyk.
Ustawą, która nowelizuje przepisy kwalifikacji do szczepień zajmował się teraz Senat. Minister Michał Dworczyk liczy, że projekt wróci do Sejmu 30 marca i w kwietniu nowe regulacje wejdą w życie.

Koronawirus na świecie

We Francji tegoroczna Niedziela Palmowa obchodzona jest w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej msze święte odprawiane są przy ograniczonej liczbie wiernych, a tradycyjne procesje z palmami zostały odwołane. W większości francuskich diecezji księża nie będą dziś organizować ulicznych procesji z palmami. Odbywają się one zazwyczaj przed rozpoczęciem nabożeństwa. W Paryżu diecezja wezwała księży do pilnowania, aby wierni przestrzegali zasad dystansu społecznego i nie gromadzili się przed kościołami. W tym celu w wielu parafiach wprowadzono zakaz rozdawania lub sprzedawania palm przed wejściem do świątyni. W niemal wszystkich francuskich kościołach przewidziano większą liczbę mszy świętych, aby wszyscy wierni mogli wziąć w nich udział. W niektórych kościołach parafianie muszą zapisać się na mszę przez Internet lub przez telefon. W kościołach wierni mogą zajmować co drugi rząd ławek, pozostawiając między sobą lub między rodzinami dwa miejsca wolne. Uczestnicy nabożeństwa mają obowiązek noszenia maski ochronnej przez całą mszę świętą.

W Niemczech wykryto minionej doby prawie 20 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To o tysiąc mniej niż wczoraj, ale o 4 tysiące więcej niż tydzień temu. W związku ze wzrostem siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności lekarze medycyny ratunkowej domagają się przywrócenia twardego lockdownu. Instytut Roberta Kocha poinformował, że wskaźnik nowych zakażeń wzrósł do 124 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. To oznacza, że dynamika rozprzestrzeniania się wirusa rośnie. Niemieccy lekarze wzywają dlatego do ponownego zaostrzenia przepisów. "Wobec gwałtownego wzrostu zakażeń mutacjami w szkołach i przedszkolach powinniśmy w ślad za innymi krajami natychmiast zamrozić życie publiczne" - uważa Christian Karagiannidis. W rozmowie z "Rheinische Post" szef Niemieckiego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii przypomina, że obciążenie personelu na oddziałach ratunkowych wciąż się zwiększa. "Władze landowe powinny trzymać się ustalonych zasad i zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa" - apeluje Karagiannidis. W ubiegły wtorek kanclerz Angela Merkel podjęła decyzję o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń do 18 kwietnia, choć niektóre samorządy nie stosują się do jej zaleceń. W Rostocku, zarządzanym przez duńskiego burmistrza Clausa Madsena, dzisiejsze mecze piłkarskie mają się odbyć z udziałem kibiców. Premier Kraju Saary Tobias Hans z kolei ogłosił, że w jego landzie już od 6 kwietnia otwarte będą kina, muzea, siłownie i restauracje na świeżym powietrzu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Francja udostępnia szczepienia przeciwko Covid-19 dla kolejnych grup wiekowych. Od dziś zastrzyki mają być wykonywane osobom powyżej 70 lat bez chorób współistniejących. Francuskie władze chcą przyspieszyć tempo szczepień, w obliczu narastającej trzeciej fali pandemii. Od dziś osoby powyżej 70 roku życia bez czynnika ryzyka mogą zapisywać się na szczepienia w punktach medycznych lub w gabinetach lekarskich czy w aptekach. W sumie nowy etap kampanii szczepień ma dotyczyć ponad trzech milionów Francuzów. Media wskazują jednak, że osoby te będą musiały poczekać na zastrzyk jeszcze kilka tygodni, z powodu braku dawek i długich list oczekujących na szczepionkę. Do tej pory Francja zaszczepiła ponad 7 milionów osób - przede wszystkim starszych z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny. 3 procent społeczeństwa otrzymało obie dawki. Zdanie epidemiologów, tempo szczepień jest zbyt wolne, aby zahamować trzecią falę koronawirusa. Lekarze twierdzą także, że lokalne lockdowny - obowiązujące w 19 departamentach nie są wystarczające. Eksperci domagają się wprowadzenia narodowej kwarantanny. W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron mówił, że konieczne będzie podjęcie nowych środków, aby powstrzymać nową falę epidemii. Od kilku dni Francja notuje najwyższe liczby zakażeń od czterech miesięcy. Minionej doby pozytywny wynik testu otrzymało ponad 41 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką