Logo Radio Łódź

Rekordowe 29 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1 934 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 29 tys. 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 1 tys. 934 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 575 osób.

Posłuchaj także:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 120 tys. 671. Dzisiaj (24 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 29 tys. 978 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 934 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 115 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 460 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 50 tys. 340 osób.

  • Od wczoraj w szpitalach przybyło 436 pacjentów chorych na COVID-19 - podaje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie leży tam obecnie 26511 osób. 2537 z nich jest podłączonych pod respiratory. To o 25 więcej niż wczoraj.

  • W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało prawie 14 tysięcy osób zakażonych COVID-19. Łącznie w Polsce jest ponad 1,7 mln ozdrowieńców.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 397 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Trwa trzecia fala pandemii. Uruchamiane są szpitale tymczasowe. Niepokojąco rośnie liczba zakażeń koronawirusem. O sytuacji w ochronie zdrowia i wpływie pandemii na społeczeństwo dyskutowaliśmy w Debacie Radia Łódź.

Pełnomocnik łódzkiego wojewody do spraw szczepień apeluje, by na szczepienia zgłaszać się o wyznaczonej godzinie. Nieprzestrzeganie tych zasad może stwarzać zagrożenie. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny dzień lockdownu. Czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń?

Do łódzkich szpitali trafi 50 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej. Będzie to sprzęt zakupiony ze środków samorządu województwa, który ma wspomóc leczenie pacjentów na COVID19. Czytaj więcej

M. Dworczyk o szczepieniach kolejnych grup wiekowych

Szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że rejestracje na szczepienia dla kolejnych grup wiekowych rozpoczną się w kwietniu. Chodzi o osoby poniżej 60 roku życia.

Minister Michał Dworczyk, który był gościem Programu 3. Polskiego Radia powiedział, że w tej chwili przygotowywane są zmiany w programie szczepień. Rząd zastanawia się, czy trzymać się dotychczasowej kolejności zaproponowanej w Narodowym Programie Szczepień, czy też - w związku ze zwiększeniem dostaw preparatów - szukać innych rozwiązań.

Szef Kancelarii Premiera dodał, że jednym z rozważanych wariantów jest przejście do pełnych szczepień populacyjnych. Chodzi o możliwość zapisywania się na szczepienia rocznikami kolejnych grup wiekowych. "Tu decyzje jeszcze nie zapadły, myślę, że część z nowych rozwiązań przedstawimy w najbliższy piątek, bo tak jak powiedział pan premier, w drugim kwartale nastąpi bardzo duże przyspieszenie i do tego przyspieszenia musimy się - zarówno od strony organizacyjnej, jak i formalnoprawnej - przygotować" - oświadczył Michał Dworczyk.
Od wczoraj mogą rejestrować się osoby od 60 roku życia. Seniorzy do 69 roku życia są szczepieni preparatem AstraZeneca. Wczoraj w kilkudziesięciu punktach szczepień zabrakło terminów, ale minister Michał Dworczyk zapewnia, że są one uzupełniane na bieżąco, dlatego nadal należy zapisywać się na szczepienia.

Z kolei jutro zostanie wznowiona rejestracja dla seniorów powyżej 70 roku życia. Te osoby musiały poczekać na zapisy, bo rząd czekał na harmonogramy dostaw szczepionek Pfizera i Moderny.

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki otrzymało niemal 3 miliony 300 tysięcy Polaków. Minister Dworczyk powiedział, że w kraju jest w sumie około 31 milionów dorosłych osób, które można zaszczepić.

Minister edukacji i nauki P. Czarnek o planach powrotu dzieci do szkół

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że w kwietniu możliwy jest powrót najmłodszych uczniów do szkół. Minister wyjaśnił na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że następnie do nauki stacjonarnej lub w sposób hybrydowy będą wracać starsze roczniki.

Realne pozostaje, by uczniowie wrócili do szkół w kwietniu. Scenariusz przewiduje, że najpierw wrócą uczniowie klas I-III, gdyż nauka zdalna w przypadku najmłodszych dzieci jest najmniej efektywna. Kolejno powrócą uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych, ale nie ma jeszcze decyzji, czy wszyscy na raz, czy w odstępach dwutygodniowych, czy hybrydowo. "Wszystko zależy od tego, czy i kiedy powstrzymamy III falę epidemii" - podkreślił minister edukacji i nauki. Wskazał, że prawdopodobnie w maju nie będzie już przeciwskazań do nauki standardowej w szkołach.

Gość Sygnałów Dnia przypomniał, że cały czas klasy VIII i maturalne mają prawo do indywidualnych konsultacji i w niewielkich grupach oraz do sprawdzianów, gdyż w ten sposób przygotowują się do egzaminów. "Wiem, że w wielu miejscach z tego się korzysta i to przynosi bardzo dobre rezultaty" - zapewnił.

Przemysław Czarnek zapowiedział, że kolejne elementy programu dotyczącego wsparcia dla dzieci i młodzieży po nauce zdalnej będą prezentowane po świętach Wielkanocnych. Dodał, że nie ma żadnych planów, by zmieniać kalendarze egzaminów, czy wakacji i powrotu uczniów do szkół we wrześniu.

Koronawirus na świecie

Francuska minister kultury jest hospitalizowana z powodu Covid-19. W sobotę 74-letnia Roselyne Bachelot (czyt. Rozlin Baszlo) poinformowała w mediach społecznościowych, że ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Informację o hospitalizacji minister kultury podała agencja AFP, powołując się na wypowiedzi urzędników jej resortu. „Stan Roselyne Bachelot jest stabilny i nie niepokoi lekarzy.” - podała AFP. Minister kultury ma pozostać w szpitalu przez kilka dni. Od soboty Roselyne Bachelot przebywała na domowej kwarantannie. Media przypominają, że w połowie marca minister kultury przyjęła pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Bachelot jest drugą przedstawicielką francuskiego rządu, która trafiła do szpitala po zakażeniu koronawirusem. W poniedziałek media poinformowały o hospitalizacji minister pracy Elisabeth Borne. Zdaniem lekarzy stan minister jest stabilny. We wrześniu chorobę przeszedł minister gospodarki Bruno Le Maire. W grudniu zakazili się prezydent Francji Emmanuel Macron i pierwsza dama Brigitte Macron.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby odnotowano najwięcej hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem i najwięcej śmierci spowodowanych przez tę chorobę. Nad Dnieprem wprowadzane są w życie obostrzenia związane ze wzrostem liczby zakażeń. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia podczas ostatniej doby koronawirus zdiagnozowano u 15 tysięcy osób. Około 5,5 tysiąca trafiło do szpitali. Zmarły 342 osoby. Wykonano 127 tysięcy testów. Mimo zapowiedzi władz na Ukrainie akcja szczepień wciąż nie nabrała tempa. Ostatniej doby zaszczepiono 15 tysięcy osób. Dziś mija miesiąc od początku szczepień. W ciągu tego czasu pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 137 tysięcy Ukraińców, drugą dawkę - jedna osoba. Od wczoraj w strefach, gdzie zachorowalność jest na najwyższym poziomie - m.in. w Kijowie i 8 obwodach kraju wprowadzono nakaz poruszania się po ulicach w maseczkach ochronnych. Zamknięte są też restauracje, sklepy przemysłowe i instytucje kultury.

Kolejne europejskie kraje wprowadzają nowe restrykcje. To reakcja na pogarszającą się sytuację epidemiczną na kontynencie. Na świecie rośnie tymczasem liczba zaszczepionych osób.
Niemcy przedłużyły restrykcje do 18 kwietnia, co oznacza, że lockdown będzie obowiązywał także podczas Wielkanocy. Obostrzenia na trzy tygodnie przedłużyła też Holandia, a w Norwegii wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu. Systematycznie pogarsza się sytuacja we Francji, a lekarze alarmują, że w wielu regionach w ciągu dwóch tygodni mogą skończyć się wolne łóżka w szpitalach.

Komisja Europejska ma dzisiaj przedłużyć obowiązywanie przepisów na podstawie których można będzie blokować eksport wyprodukowanych w Unii szczepionek do Wielkiej Brytanii oraz na inne kontynenty.

Najgorzej na świecie jest teraz w Brazylii, gdzie wczoraj zmarło 3200 osób, a zakaziło się 82 tysiące. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że system opieki zdrowotnej w kraju wkrótce będzie niezdolny do pracy.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 734 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 124 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 551 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od 64 dni. Również inne statystyki mówią o stałym rozwoju pandemii. Mimo znacznego zaostrzenia restrykcji sanitarnych 8 dni temu, sytuacja epidemiologiczna w dalszym ciągu się pogarsza. Stale rośnie liczba hospitalizowanych. Jest ich dziś 28,5 tys., ponad 3 tys. więcej niż 15 marca. Od tego czasu o niemal 300, do blisko 5,5 tys. wzrosła liczba ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii. Dziś na te oddziały trafiło ponad 300 osób. Eksperci tłumaczą, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły osoby zakażone koronawirusem mniej więcej 3 tygodnie temu. Wskazują, że pierwsze pozytywne skutki wprowadzenia całkowitego lub częściowego lockdownu na terenie całego kraju statystyki pokażą się po świętach wielkanocnych. Od początku pandemii we Włoszech zmarło blisko 106 tys. zakażonych.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie odbędzie się w Koloseum, a przed bazyliką św. Piotra z udziałem niewielkiej liczby wiernych. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało program wielkanocnych uroczystości religijnych z udziałem papieża. W tym roku papież powierzył napisanie medytacji Drogi Krzyżowej grupie skautów z Foligno w Umbrii i rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Na poszczególnych stacjach znajdą się rysunki dzieci z domów opieki. Z niepodanych jeszcze powodów we czwartek po południu papieża nie będzie na mszy Wieczerzy Pańskiej. Odprawi ją dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. Zrezygnowano również z obrzędu umywania nóg. Sobotnia msza Wigilii Paschalnej z udziałem niewielkiej liczby wiernych rozpocznie się wcześniej, bo o 19.30, by umożliwić uczestnikom powrót do domu przed obowiązującą od 22.00 godziną policyjną.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką