Logo Radio Łódź

11 tys. 539 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 512 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 11 tys. 539 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 512 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 259 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 684 tys. 788. Dzisiaj (26 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 11 tys. 539 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 512 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 62 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 197 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 43 tys. 353 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wczoraj wyzdrowiało 8 210 osób zakażonych koronawirusem. Ogólna liczba ozdrowieńców to 1 milion 405 tysięcy 552 osoby.

  • Obecnie w Polsce zajętych jest 14 058 łóżek dla pacjentów "covidowych", spośród ponad 26 tysięcy. Pod respiratory podłączonych jest 1375 chorych, a wolnych pozostaje ponad 1 100 takich urządzeń.

  • Kwarantanną objęte są w tej chwili 188 482 osoby.

Koronawirus w Łódzkiem

- Władze oświatowe powinny przesunąć termin egzaminów maturalnych najlepiej na przełom czerwca i lipca - uważa prof. Bogusław Śliwerski z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, który był porannym Gościem Radia Łódź.

Zakład Karny w Garbalinie (pow. łęczycki) stał się ogniskiem epidemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zaraziło się 82 skazanych - w tym wszyscy, którzy pracowali w hali produkcyjnej. Czy przyczyną fali zakażeń było złamanie procedur? Czytaj więcej

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego na lutowym posiedzeniu zaapelowało do mieszkańców województwa o przestrzeganie zaleceń mających na celu chronienie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Czytaj więcej

Opóźnienia w dostawach ze strony producenta utrudniają proces szczepień w miejskich poradniach zdrowia oraz w Domach Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Personel czeka, szczepionki przygotowane, a nauczyciele nie przychodzą na umówione szczepienia. Wydział Edukacji Urzędu Miasta prosi nauczycieli o większą dyscyplinę. Wielu z nich, mimo zgłoszonej chęci zaszczepienia i wyznaczonego terminu, nie zgłasza się do punktu szczepień. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

Niezaszczepieni pracownicy łódzkich domów pomocy społecznej pytają o terminy szczepień. Pomimo tego, że są w priorytetowej grupie "0", podobnie jak pensjonariusze i medycy, nadal nie znają terminów swoich szczepień. Czytaj więcej

Przy szczepieniu łodzian pomagać będzie sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiennych. Konkurs ogłosił i rozstrzygnął łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej

A. Niedzielski - trzecia fala jest zagrożeniem

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że nadchodząca trzecia fala epidemii koronawirusa jest poważnym zagrożeniem.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister podkreślił, że świadczy o tym sytuacja w sąsiednich krajach. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w Czechach, co się dzieje na Słowacji. Te dwa kraje szczególnie odczuwają w tej chwili dolegliwość trzeciej fali pandemii w Europie - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że niebezpieczeństwo nie jest wyimaginowane, ale bardzo realne.

Minister zdrowia powiedział, że szczyt trzeciej fali epidemii przypadnie na trzy-cztery najbliższe tygodnie. Średnia tygodniowa dobowa liczba zakażeń może wynieść 10-12 tysięcy. Sytuacja może się jednak pogorszyć, jeśli pojawi się nowa mutacja koronawirusa.

Wicepremier P.Gliński o wsparciu dla artystów w związku z pandemią

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że w związku z pandemią COVID-19 przedstawicielom sektora kultury trzeba było pomóc. Minister przekazał w Sejmie informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Piotr Gliński mówił, że zastosowany mechanizm pomocowy nie jest typowym mecenatem państwa, a ma szczególny charakter - wsparcie otrzymali wszyscy związani z danym sektorem. "Jest to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności" - powiedział wicepremier. Zaznaczył, że "kulturze trzeba było pomóc także w ten sposób".

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zauważył, że Polski Fundusz Rozwoju, operator Tarczy Finansowej, nie różnicował przedsiębiorstw, które podlegały pomocy z punktu widzenia kryteriów innych niż merytoryczne, określone w regulaminie. Dodał, że udzielona artystom pomoc była proporcjonalna do strat przez nich poniesionych.

Dofinansowanie zostało wypłacone pod koniec minionego roku. Otrzymało je 2110 podmiotów na łączną sumę 370 milionów 484 tysięcy złotych.

Koronawirus na świecie

Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień przeciwko koronawirusowi. Podczas zdalnego spotkania z szefami służby zdrowia monarchini zdecydowała się na niezwykle rzadki dla niej apel. I mówiła, że przyjęcie zastrzyku to kwestia myślenia o bezpieczeństwie innych ludzi. "Oczywiście to niełatwe dla tych, którzy nigdy wcześniej się nie zaszczepili. Ale powinni pomyśleć o innych, a nie o sobie" - podkreślała Elżbieta II podczas internetowego spotkania z menedżerami i lekarzami NHS - Narodowej Służby Zdrowia. Takie interwencje w życie publiczne są bardzo rzadkie. Monarchini zwykle ogranicza się do bardziej ogólnych przesłań, dwór robi wszystko, by nie dać się wciągnąć w aktualne spory polityczno-społeczne. Monarchini dostała pierwszą dawkę szczepionki w zeszłym miesiącu. "Wcale nie bolało" - przekonywała dziewiędziesięcioczteroletnia Elżbieta II. Program szczepień na Wyspach przebiega szybciej niż gdziekolwiek w Europie. Królowa wyraziła z tego powodu zadowolenie i podziw dla brytyjskiej służby zdrowia. Zaszczepionych jest już ponad 18 milionów ludzi. Cel rządu to do końca lipca zaoferować szczepionkę każdemu dorosłemu mieszkańcowi Królestwa. Dane pokazują, że ok. 11-15 procent badanych waha się, czy przyjąć zastrzyk.

Przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek to priorytet - uznali unijni przywódcy podczas wczorajszego wideoszczytu. Zdecydowali o utrzymaniu na razie ograniczeń w podróżach jeśli nie są one niezbędne i kontynuowaniu prac nad paszportami szczepień. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił po zakończeniu wideokonferencji, że konieczna jest realizacja obecnych umów na dostawy szczepionek ale Unia powinna się też zająć przygotowaniami do walki z nowymi wariantami wirusa. "Dlatego wspieramy wysiłki Komisji na rzecz współpracy z przemysłem, by zidentyfikować zatory, zagwarantować łańcuchy dostaw i zwiększyć produkcję. Chcemy też większej przewidywalności i przejrzystości, aby firmy farmaceutyczne wywiązały się ze swoich zobowiązań" - dodał Charles Michel.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że na razie zaszczepionych zostało 29 milionów osób to około 8 procent dorosłej populacji w Unii. "Jesteśmy przekonani, że możemy do lata osiągnąć wyznaczony cel i zaszczepić 70 procent dorosłych" - powiedziała Ursula von der Leyen. Prowadzone są także prace nad certyfikatami szczepionkowymi w całej Unii. Ma być w nich informacja czy osoba była szczepiona, czy przeszła COVID-19 i czy ma negatywny wynik testu. Do ustalenia pozostaje w jakim celu takie paszporty byłyby wykorzystywane. Południe Europy chce ułatwień w podróżowaniu by ożywić przemysł turystyczny, ale część krajów jest sceptyczna co do podejmowania decyzji w momencie, kiedy jeszcze szczepienia nie są powszechne w Unii. Inne przestrzegają, że to byłoby niejako wprowadzenie obowiązkowych szczepień, a przecież są one dobrowolne.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że jest wiele otwartych pytań politycznych. "Decyzja co wolno robić z takim zaświadczeniem powinna być podjęta w krajach członkowskich, ale na poziomie unijnym według mnie powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku" - dodała Ursula von der Leyen. Jej zdaniem wdrożenie systemu certyfikatów zajmie około trzech miesięcy. Unijni przywódcy zgodzili się też na wideoszczycie, że na razie utrzymany powinien zostać zakaz podróży, które nie są niezbędne do Unii, jak i wewnątrz niej. Zastrzegli, że decyzje powinny być proporcjonalne i zapewniony musi być swobodny przepływ towarów i usług.

Czeski rząd planuje wprowadzić na trzy tygodnie zakaz przemieszczania się między powiatami. Jutro gabinet Andreja Babisza będzie rozmawiał z opozycją o poparciu przez Izbę Poselską wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego. Premier Andrej Babisz podkreślił, że przedłużenie kończącego się w sobotę stanu wyjątkowego jest niezbędne do zaostrzenia restrykcji. Szef czeskiego rządu dodał, że ograniczenie mobilności społeczeństwa jest konieczne z powodu rozprzestrzeniających się nowych mutacji koronawirusa i dramatycznej sytuacji w szpitalach.
"Musimy na trzy tygodnie maksymalnie ograniczyć mobilność społeczeństwa. Nowe mutacje, które są już u nas, są bardzo agresywne i zachowują się zupełnie inaczej. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej kończą ludzie w każdym wieku" - powiedział Andrej Babisz. Premier zapowiedział zakaz przemieszczania się między powiatami oraz zamknięcie szkół i przedszkoli, które byłyby dostępne tylko dla dzieci personelu medycznego i pracowników służb. Jeśli stan wyjątkowy w Czechach zostanie przedłużony, proponowane restrykcje wejdą w życie w poniedziałek.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką