Punkty przedszkolne, czym są i jak działają?
Po oskarżeniach dotyczących molestowania seksualnego w jednym z punktów przedszkolnych pod Lutomierskiem wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zlecił analizę statusu prawnego tego rodzaju placówek. My wyjaśniamy, czym są i jak pracują punkty przedszkolne.
Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa edukacji prywatny punkt przedszkolny może założyć dowolna osoba po uzyskaniu odpowiednich zgód - mówi Anna Skopińska, rzecznik łódzkiego kuratorium oświaty. - Rejestrujący punkt przedszkolny w gminie musi posiadać zgodę sanepidu, straży pożarnej. Trzeba też przedstawić kwalifikacje personelu - jeden nauczyciel z kwalifikacjami personelu na 25 dzieci - dodaje rzecznik.
Punkt przedszkolny jest mniejszy niż przedszkole i nie musi posiadać placu zabaw.
Jak zaznacza Monika Orczyk, dyrektor punktu przedszkolnego Koala w Łodzi, wychowawcy w punktach mogą poświęcić dzieciom więcej uwagi.
- Są to mniejsze placówki, bardziej kameralne. Jest mniej dzieci, dlatego można pracować z nimi w większym stopniu indywidualnie. W tym kontekście wydaje mi się, że punkty przedszkolne są lepsze. Pracujemy oczywiście według podstawy programowej, z podręcznikami, by przygotować dzieci do pójścia do szkoły - wyjaśnia Monika Orczyk.
W województwie łódzkim funkcjonuje 91 punktów przedszkolnych spośród 762 przedszkoli.