Przewodniczący Rady Mediów Narodowych: obowiązek opłaty na FDS nie dotyczy mediów publicznych
Publiczne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne nie powinny wnosić opłat na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych - przekonuje w liście do premiera Mateusza Morawieckiego Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. To odpowiedź na pismo ministra infrastruktury, który za pośrednictwem MKDNiS zwrócił się do rozgłośni i telewizji o podanie prognozowanej wysokości wpłat na fundusz.
Zdaniem przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, obowiązek takich opłat na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych nie dotyczy jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które działają na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji. Podobną opinię prawną uzyskał prezes Radia Łódź, Dariusz Szewczyk. - Byłoby totalnym nieporozumieniem przeznaczenie tych pieniędzy, które były pierwotnie zadysponowane na twórczość radiową i telewizyjną na Fundusz Dróg Samorządowych. Wystąpiliśmy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do właściciela do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, z prośbą o interwencję w tej sprawie i taka interwencja wpłynęła do ministra infrastruktury. Również czekamy na jednoznaczną odpowiedź ministerstwa finansów - mówi prezes Radia Łódź Dariusz Szewczyk.
Fundusz Dróg Samorządowych jest finansowany m. in. z wpłat spółek Skarbu Państwa w wysokości 7,5 procenta zysku po uregulowaniu podatku dochodowego. W przypadku Radia Łódź za lata 2018 i 2019 byłoby to 107 tysięcy złotych. W liście do prezesa Rady Ministrów Krzysztof Czabański przypomniał, że nadwyżki ze środków otrzymanych z abonamentu i dotacji, nie wykorzystane na realizację misji publicznej, media publiczne są zobowiązane oddać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |