Odkryto nuty i słowa historycznych utworów ludowych
Małżeństwo muzyków, nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, w Piotrkowie Trybunalskim, dokonało niezwykłego odkrycia. Grażyna i Andrzej Baranowscy znaleźli w miejscowym muzeum zbiór rozpisanych na nuty i słowa utworów ludowych. Szacuje się, że najstarsze pochodzą z XIX wieku. Od kilku miesięcy pracują nad "odkurzeniem" tej spuścizny.
- To bardzo ważne odkrycie. Nie chcę go porównywać do odkryć archeologów, ale mi się to kojarzy. Kiedy znalazłam nuty byłam zachwycona, zaczęła je śpiewać z tekstami, które były ręcznie zapisane. Zaczęliśmy to powoli rozpracowywać. Jest tam 300 piotrkowskich pieśni. Nie wszystkie poznaliśmy, musimy przeanalizować każdy utwór, przepisać teksty, które są bardzo trudne i pisane ręcznie. Odczytujemy je przez lupę - mówią państwo Baranowscy.
Pierwsze utwory trafiły na płytę Etno-Archeo. Wykonuje je zespół Piliczanie, który prowadzi małżeństwo muzyków. - Muzyka ludowa jest obrazem wsi. W tych piosenkach są wszystkie uczucia, od miłości i tęsknoty, bo radość i zabawę, są też obrzędy i codzienność. Słychać w tych utworach zarówno nutkę góralską, kujawiaka, poloneza, a jednocześnie jest to śpiewane gwarą piotrkowską - mówią członkowie zespołu Zdzisław Gajewski i Aleksandra Korek Rycerz.
Znalezisko ma niebagatelną wartość, bo do tej pory wydawało się, że niewiele akcentów ludowych zachowała ziemia piotrkowska. Płytę Etno-Archeo udało się wydać za pieniądze pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego.
Czy te utwory były w jakikolwiek sposób konsultowane z fachowcami z dziedziny etnomuzykologii ??? Coś mi tu za dużo Wciśniętych dziwnych rzeczy i z rzeszowskiego i z łowickiego i nnychregionów . Poza tym dlaczego nie zostało nagrane w takiej zapisanej formie archaicznej oczywiście lekko dopasowanej do dnia dzisiejszego , tylko od razu aranżacje wielogłosowe niewystępujące w środkowej Polsce tylko na południu i wschodzie. Takie wyszło....któraś woda po Mazowszu ...... mało wiarygodne .... Gratuluje entuzjazmu i zacięcia ale drugiego Kolberga ani Sygietyńskiego z tego nie będzie .......a szkoda .
od kiedy Piotrków Trybunalski leży na Ziemi Sieradzkiej ???????/
Piękne przedsięwzięcie, ale...
Przestańcie psuć "aranże" wieloglosowym śpiewem! Który występował w Polsce tylko na Podhalu w muzyce ludowej! Wydajcie te znaleziska w pieknym oryginale, to będzie znakomita dokumentacja.
Pan Baranowski ma na imię Daniel, a nie Andrzej. pozdrawiam
Piotrków T. to ziemia sieradzka.