Logo Radio Łódź

6 tys. 496 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 283 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 496 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 283 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 84 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 360 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 533 511. Dzisiaj (4 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 496 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 283 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 84 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 260 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 38 tys. 344 osoby.

  • Minionej doby wyzdrowiało 4465 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 mln 288 tys. ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa 12 945 pacjentów zakażonych koronawirusem. Z pomocą respiratora oddycha 1333 osoby.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 151 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Pani Helena Kaczmarek 102-latka została dziś (03.02) zaszczepiona pierwszą dawką przeciwko COVID-19. Seniorka zapewniła, że czuje się bardzo dobrze. Pani Helena wszystkim poleca szczepienia. Przyznaje też, że w pandemii najbardziej brakuje jej bezpośrednich kontaktów z przyjaciółmi i znajomymi. Czytaj więcej

Muzea i galerie sztuki w Łodzi otwierają się dla zwiedzających. Już czynne jest Muzeum Miasta Łodzi, choć jego zewnętrzna wystawa Muzeum Sportu oraz filia - Muzeum Kanału Dętka pozostają zamknięte do odwołania. Działają też wszystkie oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Miejska Galeria Sztuki. Czytaj więcej

Zdecydowana większość pracowników Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki jest już zaszczepiona przeciw Covid - mówił dziś (04.02) prof. Maciej Banach. Personel medyczny był bardzo narażony na powikłania związane z zakażeniem, ale od samego początku epidemii, bez względu na to służyliśmy pacjentom. - Liczyło się przede wszystkim, że ratowaliśmy życie, czyli procedura którą musimy wykonać. A drugorzędną sprawą, chociaż istotną oczywiście z punktu widzenia sanitarno-epidemiologicznego, było to że tu jest w tle Covid-19 - podkreśla profesor Banach.

Zobacz całą rozmowę:

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór na prowadzenie wyjazdowych zespołów szczepiennych. To mają być dodatkowe mobilne punkty, które będą wspierać te już istniejące. Czytaj więcej

Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień mają prawo do bezpłatnego transportu. Za jego organizację odpowiadają gminy. Czytaj więcej

Do połowy lutego będzie obowiązywała większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Zmiany dotyczą funkcjonowania galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki - będą czynne przy zachowaniu reżimu sanitarny, czyli będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jak również zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce

Szczepionka firmy AstraZeneca bezpieczna i skuteczna

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że szczepionka firmy AstraZeneca, którą mają być szczepieni nauczyciele, jest bezpieczna i skuteczna. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazał, że mimo nieco niższej skuteczności, deklarowanej przez producenta, preparat w pełni chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Minister Dworczyk tłumaczył, że nawet jeżeli jakaś osoba zachoruje po podaniu szczepionki, to ta choroba będzie miała lekki przebieg. Dodał, że zaszczepiona osoba z pewnością nie trafi do szpitala ani nie będzie miała powikłań. "To jest pełnowartościowa szczepionka" - podkreślił minister.

Szczepienia nauczycieli rozpoczną się w poniedziałek. Wczoraj Rada Medyczna przy premierze wyraziła zgodę, aby szczepionkę firmy AstraZeneca podać nauczycielom poniżej 60-tego roku życia. Brytyjski preparat otrzymają najpierw nauczyciele uczniów klas 1-3 oraz opiekunowie przedszkolaków.

Możliwe jest częściowe odmrożenie branży hotelarskiej

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że jest on zwolennikiem stopniowego odmrażania gospodarki. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda rozmawiał także z Radą Przedsiębiorczości, reprezentującą największe organizacje pracodawców.

Prezydentowi zostały przedstawione konkretne propozycje rozwiązań dla rozwoju firm i całej gospodarki. Jarosław Gowin mówił, że możliwe jest częściowe odmrożenie branży hotelarskiej. "Rozmawialiśmy z panem prezydentem także po spotkaniu z przedsiębiorcami. Jest on zwolennikiem stopniowego odmrażania gospodarki. Być może powinno ono mieć charakter regionalny. Cały czas współpracujemy z przedsiębiorcami w sprawie reżimów sanitarnych" - poinformował minister rozwoju, pracy i technologii.

Wicepremier dodał, że ewentualne decyzje w sprawie odmrażania gospodarki powinny być podejmowane co dwa tygodnie. "W tej chwili wszystko jest na dobrej drodze. Pewne rozmrożenie gospodarcze nie zagraża wzrostowi liczby zakażeń" - ocenił.

Od 1 lutego zniesiono godziny zakupów dla seniora

Od poniedziałku zniesione zostały godziny dla seniora. Rząd przychylił się do apeli przedsiębiorców w tej sprawie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że argumentem jest również trwający właśnie program szczepień osób starszych. "Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego" - mówił minister Niedzielski.

Według handlowców godziny dla seniora się nie sprawdziły. Najbardziej te godziny odczuwały małe sklepy, które od 10.00 do 12.00 świeciły pustkami - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Właściciele małych sklepów skarżyli się, że przez godziny dla seniorów ich obroty spadały w ciągu tego czasu do 10 procent normalnego utargu. Z danych Polskiej Izby Handlu wynika natomiast, że w czasie godzin dla seniorów łączne obroty sklepów małoformatowych i supermarketów były prawie o 40 procent niższe niż godzinę później, kiedy zakupy mogli robić już wszyscy klienci.

 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus na świecie

W poniedziałek część uczniów na Słowacji wróci do nauki w szkołach. Słowacki rząd ogłosił też, że przedłuży stan wyjątkowy, który aktualnie obowiązuje do 7 lutego.

Od poniedziałku do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie pierwszego stopnia szkół podstawowych i ostatnie roczniki szkół średnich. Otwarte zostaną także przedszkola, szkoły specjalne i szkoły medyczne, natomiast w szkołach artystycznych będą mogły odbywać się zajęcia indywidualne.

Od rodziców przedszkolaków i najmłodszych uczniów wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa. Aktualny wynik testu będą musieli okazywać także uczniowie szkół średnich oraz wszyscy zatrudnieni w szkołach.8 lutego na Słowacji zacznie działać system regulujący wprowadzanie i znoszenie restrykcji sanitarnych - w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Tego samego dnia wprowadzony zostanie obowiązek przejścia na pracę zdalną w tych zawodach, w których jest to możliwe.

Słowacki rząd zapowiedział też przedłużenie stanu wyjątkowego, który aktualnie obowiązuje do niedzieli.

Włoska Agencja Leków po dwóch miesiącach wahania dopuściła do użytku dwa amerykańskie leki przeciw koronawirusowi zawierające tzw. przeciwciała monoklonalne. Podawane w zastrzykach łagodzą przebieg choroby i ograniczają transmisję wirusa.

Chodzi o amerykańskie leki firm Regeneron i Eli Lilly. Zawierają wyprodukowane w laboratorium syntetyczne przeciwciała. We Włoszech, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie są już stosowane, podawane będą w ciągu 72 godzin od pierwszych objawów choroby. Stosowane będą u zakażonych, którym grozi ostry przebieg choroby, a więc w przypadku starszych i cierpiących na poważne schorzenia.

Spośród krajów Unii Europejskiej oprócz Włoch przeciwciała monoklonalne zakupiły również Niemcy. Część włoskiego środowiska naukowego i najważniejszych mediów była przeciwna stosowaniu tych leków. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele krytycznych, ale fałszywych informacji.

Cztery osoby zginęły w wyniku pożaru w szpitalu w Zaporożu na Ukrainie. Ogień rozprzestrzenił się na oddziale intensywnej terapii dla zakażonych koronawirusem.

Pożar w zaporoskim szpitalu zakaźnym wybuchł w nocy. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze szpitala, w jednej z sal intensywnej terapii dla zakażonych patogenem. Część chorych, w tym chorych obłożnie - ewakuowano. Cztery osoby nie żyją - wśród nich lekarka i trzech pacjentów, którzy byli podłączeni do aparatów tlenowych. Dwie osoby zostały ranne.

Na miejscu trwają czynności mające ustalić przyczynę pożaru.

Łotwa zamierza przedłużyć stan wyjątkowy do 6 kwietnia. Władze obawiają się niekontrolowanego rozprzestrzenienia brytyjskiej mutacji koronawirusa. Ostateczną decyzję rząd tego kraju ma ogłosić dzisiaj.

Łotewski rząd planuje tymczasowo ograniczyć podróże do Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Portugalii oraz wzmocnić kontrole na granicach wewnętrznych. Brytyjską mutację koronawirusa potwierdzono na Łotwie u siedmiu osób. Władze podały, że liczba nowych zakażeń spadła po Nowym Roku, ale ciągu ostatniego tygodnia znowu zaczęła wzrastać.

Ministerstwo zdrowia uważa, że ograniczenia muszą być utrzymane, dopóki średni dzienny współczynnik zakażeń nie spadnie do 200 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu czternastu dni. Tym bardziej, że już teraz większość łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest w kraju zajęta. Pomimo nowych ograniczeń, od przyszłego tygodnia mają być poluzowane te, które wprowadzono pod koniec ubiegłego roku. Od poniedziałku planowane jest wznowienie handlu wszystkimi produktami, a niektórzy uczniowie prawdopodobnie będą mogli wrócić do szkół.
Stan wyjątkowy na Łotwie został wprowadzony 9 listopada. Dotychczas koronawirusem zaraziło się tam ponad 68 tysięcy osób.

Ponad dziesięć milionów mieszkańców Zjednoczonego Królestwa otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Tymczasem, zdaniem naczelnego lekarza Anglii, epidemia zwalnia.

Pierwszy zastrzyk otrzymało już około 15 procent mieszkańców Królestwa. "Dzięki wysiłkowi lekarzy i pielęgniarek, najbardziej kolosalnemu w historii służby zdrowia, zaszczepiliśmy 10 milionów ludzi" - mówił premier Boris Johnson, podkreślając, że w Anglii zastrzyk otrzymali wszyscy mieszkańcy domów opieki oraz niemal 90 procent ludzi w wieku 75 lat i więcej.
Ponad 19 tysięcy nowych przypadków koronawirusa i 1322 zgony - to dzisiejsze dane epidemiczne na Wyspach. Ale tydzień temu liczby te wynosiły odpowiednio: ponad 25 tysięcy i 1725. A naczelny lekarz Anglii Chris Whitty mówił dziś, że to jasny trend. "Zmniejsza się przyrost przypadków, hospitalizacji i zgonów we wszystkich czterech krajach Królestwa. Szczyt - przynajmniej tej fali - jest za nami" - powiedział Chris Whitty.

Wieczorem w każdym zakątku Królestwa mieszkańcy, w tym szef rządu, oddali hołd kapitanowi Tomowi Moore'owi. Oklaskiwali zmarłego wczoraj stulatka, który zasłynął zbierając wiosną ponad 33 miliony funtów na rzecz służby zdrowia i stał się symbolem nadziei czasu pandemii.

 

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies