Logo Radio Łódź

Więcej ozdrowieńców niż zakażonych COVID-19 w ciągu doby. W Łódzkiem 335 nowych przypadków [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 5 tys. 864 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 335 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 53 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 250 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 508 674. Dzisiaj (30 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 5 tys. 864 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 335 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 53 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 250 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 37 tys. 82 osoby. 

  • Minionej doby wyzdrowiały 7 222 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 mln 264 tys. ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa nieco ponad 13,5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem. Wolnych jest ponad 15,5 łóżek "covidowych" z puli 29 229 dostępnych miejsc. Z pomocą respiratora oddycha 1409 pacjentów. Wolnych jest 1417 takich urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa 174 906 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór na prowadzenie wyjazdowych zespołów szczepiennych. To mają być dodatkowe mobilne punkty, które będą wspierać te już istniejące. Czytaj więcej

Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień mają prawo do bezpłatnego transportu. Za jego organizację odpowiadają gminy. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy z zakładu medycyny rodzinnej Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania na temat objawów Covid-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa Sars-Cov-2. Czytaj więcej

Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

Do połowy lutego będzie obowiązywała większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Zmiany dotyczą funkcjonowania galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki - będą czynne przy zachowaniu reżimu sanitarny, czyli będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jak również zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów. Czytaj więcej

Łódzcy posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują rząd za przygotowany system zapisów na szczepienia. Zwracają uwagę na kolejki seniorów i problemy z terminami. Czytaj więcej

Od poniedziałku 1 lutego zniesienie godzin dla seniora

Od najbliższego poniedziałku zniesione zostają godziny dla seniora. Rząd przychylił się do apeli przedsiębiorców w tej sprawie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że argumentem jest również trwający właśnie program szczepień osób starszych. "Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego" - mówił minister Niedzielski.

Według handlowców godziny dla seniora się nie sprawdziły. Najbardziej te godziny odczuwały małe sklepy, które od 10.00 do 12.00 świeciły pustkami - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Właściciele małych sklepów skarżyli się, że przez godziny dla seniorów ich obroty spadały w ciągu tego czasu do 10 procent normalnego utargu. Z danych Polskiej Izby Handlu wynika natomiast, że w czasie godzin dla seniorów łączne obroty sklepów małoformatowych i supermarketów były prawie o 40 procent niższe niż godzinę później, kiedy zakupy mogli robić już wszyscy klienci.

Przepisy pozwalające dokonywać zakupów w dni powszednie w godzinach 10-12 tylko osobom po 60. roku życia zostały wprowadzone w październiku ubiegłego roku. Wprowadzono je w trosce o zdrowie seniorów, którzy są najbardziej narażeni na groźne powikłania w wyniku zakażenia koronawirusem.

Wiceminister W.Kraska o dostawach szczepionki na COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że zdrowie i życie ludzi okazało się w Europie mniej ważne, niż aspekty biznesowe.

Gość Programu 1 Polskiego Radia odniósł się w ten sposób do problemów w dostawach szczepionki na COVID-19, zakontraktowanych przez Unię Europejską. Wiceminister wyjaśnił, że firmy farmaceutyczne ograniczają dostawy do Europy, aby móc sprzedać swoje szczepionki na innych rynkach.

Waldemar Kraska wskazywał również na problemy, które wynikają z podpisanych przez Komisję Europejską umów na dostawę szczepionki do państw Unii. "Czytając zapisy umowy z firmą AstraZeneca, byłem zdziwiony, że tak na miękko zostały zapisane zobowiązania po stronie firmy" - powiedział wiceminister. Dodał, że być może prawnicy firmy doszli do wniosku, że zapisy umowy można obejść i zarobić więcej pieniędzy. Jego zdaniem, klauzule umowy są za mało ostre i umożliwiają firmom wycofywanie się z harmonogramu dostaw.

Trwa spór między Unią Europejską a koncernami farmaceutycznymi z powodu zmniejszonych dostaw szczepionki do krajów członkowskich. Komisja Europejska domaga się między innymi od firmy AstraZeneca, aby wywiązała się z zakontraktowanych dostaw do krajów członkowskich. Koncern twierdzi natomiast, że podpisany dokument w tej sprawie jest deklaracją woli, a nie wiążącą umową.

Minister zdrowia A. Niedzielski: apelujemy, by sprawę szczepień wyciągnąć poza bieżącą politykę

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował, by wokół szczepień przeciw koronawirusowi budowana była atmosfera dialogu. Podczas briefingu powiedział, by sprawy Narodowego Programu Szczepień nie łączyć z bieżącą polityką. Minister podkreślił, że przekaz w sprawie szczepień musi być klarowny i wolny od wszelkiej dezinformacji.

Jak powiedział Adam Niedzielski, jest to niezwykle ważny program z punktu widzenia całej Polski, przy którym nie może być sporów politycznych. Dzięki temu program będzie realizowany w atmosferze spokoju.

Minister wyjaśnił, że nerwowa sytuacja wokół szczepień ma wpływ na wszystkich, którzy w tym procesie uczestniczą. "Ważne jest, byśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty" - powiedział.

Adam Niedzielski powiedział, że rząd jest otwarty na dyskusje w sprawie modyfikacji Narodowego Programu Szczepień. Podkreślił, że strona rządowa buduje atmosferę dialogu wokół szczepień, która nie polega na przedstawianiu stanowisk, tylko na rozmowie i dokonywaniu korekt programu.

Minister zdrowia przypomniał, że w piątek dokonana została modyfikacja kolejności szczepień. Dzięki zmianie osoby obciążone chorobami będą szczepione, gdy procesowi zostaną poddani seniorzy.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wraz z ministrem zdrowia w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego zaprosili na jutro na spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych.

Koronawirus na świecie

W poniedziałek ponownie otwarte dla zwiedzających zostaną Muzea Watykańskie. Były one zamknięte przez 88 dni i była to najdłuższa przerwa w działalności Muzeów od czasu II wojny światowej. Muzeum ma jednak problem związany z utrzymaniem murów, które mocno ucierpiały z powodu wyjątkowej wilgoci. Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta poinformowała, że muzea będą otwarte od poniedziałku do soboty od godziny 8.30 do 18.30 z ostatnim wejściem na dwie godziny przed zamknięciem. Budynek czeka pilny przegląd stanu murów, po tym jak przed dwoma dniami dwa trzydziestocentymetrowe, trzykilogramowe kawałki trawertynu oderwały się od gzymsu na dziedzińcu Pinakoteki. Kiedy placówka jest otwarta, przechodzą tamtędy tysiące ludzi. Winę za ten stan rzeczy ponosi wyjątkowo duża wilgotność powietrza. Zniszczeniu uległy też tynki elementów architektonicznych, mimo trwających od 2015 roku prac renowacyjnych z zastosowaniem starej receptury: ziemi, mleka i wapna, które ułatwiają oddawanie wilgoci. Ze względu na wilgoć niepokoi też stan drewnianych belek dachu Sali Regii, gdzie papież spotyka się z korpusem dyplomatycznym. Kilka fragmentów sztukaterii oderwało się tam ze sklepienia i spadło na marmurową, niedawno odnawianą, podłogę.

W Czechach zaostrzone zostały restrykcje epidemiczne. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wciąż jest niestabilna, stąd rząd rozszerzył katalog zakazów i ograniczeń, które mają zahamować transmisję patogenu. Zmiany dotyczą głównie zasad w podróżowaniu oraz ograniczeń w handlu i usługach. Rząd zachęca, by podróże ograniczyć do minimum, a w gospodarstwach domowych nie przyjmować gości. W domkach letniskowych mogą przebywać tylko osoby z jednego gospodarstwa. Jeśli dochodzi do spotkań z osobami niemieszkającymi razem, zalecane jest używanie maseczek ochronnych. Zasady podróżowania zostały także przedłużone dla cudzoziemców. Do Czech mogą przyjeżdżać jedynie osoby, które tam pracują, uczą się lub studiują. Dozwolony jest również przyjazd na ślub lub pogrzeb. Wyjątkowo można odwiedzić rodzinę. Wizyty turystyczne są zakazane. Przepisy zaostrzono przede wszystkim dlatego, aby ograniczyć wizyty obcokrajowców w czeskich górach. Obywatele Czech mogą się zakwaterować w hotelach i pensjonatach tylko wtedy, gdy przedstawią zaświadczenie od pracodawcy o delegacji na podróż służbową. Hotelarze mają obowiązek zażądania zaświadczenia i zachowania go do ewentualnego wglądu przez służby. W podróż służbową pracownik nie może zabrać członków rodziny. Rząd ponownie zakazał wizyt w placówkach medycznych na oddziałach intensywnej opieki. Wyjątki nie dotyczą obecności osób trzecich podczas porodu, wizyt u członków rodziny, którzy są niepełnosprawni lub u pacjentów w ciężkim stanie. Zakazano handlu na rynkach i targowiskach, choć pozostały wyjątki. Dotyczą one sprzedawania żywności i artykułów higienicznych w tych gminach, w których niemożliwe jest nabycie tych produktów w innych punktach sprzedaży. Ograniczono również zasady funkcjonowania kolejek linowych i wyciągów narciarskich. Rząd przypomina o noszeniu maseczek FFP2 lub KN95.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Francja zamyka granice dla przyjezdnych spoza Unii Europejskiej i zaostrza reżim sanitarny. Francuski premier Jean Castex ogłosił, że wprowadzenie tych restrykcji jest ostatnią szansą na uniknięcie lockdownu. Nowe przepisy wejdą w życie w niedzielę. Szef francuskiego rządu poinformował, że konieczne jest podjęcie nowych działań przeciwko epidemii. „Pojawiają się uzasadnione pytania w sprawie lockdownu. Patrząc na dane z ostatnich dni, sądzimy, że możemy jeszcze dać sobie jedną szansę na uniknięcie go.” - stwierdził Jean Castex.
Premier ogłosił, że od niedzieli francuskie granice będą całkowite zamknięte dla osób przybywających z państw spoza Unii Europejskiej lub dla mieszkańców francuskich terytoriów zamorskich. Obywatele unijnych państw będą mogli podróżować do Francji pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu PCR przed wyjazdem. Francja zaostrzy również reżim sanitarny w sklepach. Wszystkie galerie handlowe o powierzchni przekraczającej dwadzieścia tysięcy metrów kwadratowych będą zamknięte. Otwarte pozostaną markety spożywcze. W poniedziałek rząd ograniczy liczbę osób w mniejszych obiektach handlowych. Francuski premier zapowiedział również szczególną mobilizację służb bezpieczeństwa, aby pilnować przestrzegania godziny policyjnej. Przepis ten obowiązuje w całym kraju od połowy grudnia.

Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę koncernu AstraZeneca. To trzeci preparat, który dostał zielone światło w krajach Wspólnoty. O finalnym etapie badań poinformowali z kolei producenci dwóch innych potencjalnych szczepionek. Równocześnie nie kończy się spór Brukseli z koncernami farmaceutycznymi, a Światowa Organizacja Zdrowia krytykuje zachowanie bogatych państw. Eksperci Europejskiej Agencji Leków uznali, że szczepionka na koronawirusa firmy AstraZeneca ma około 60 procent skuteczności. Specjaliści dopuścili ją do użytku, choć przyznali, że nie jest jasne, jaki może mieć wpływ na ludzi po 55. roku życia. Nie kończy to jednak sporu między koncernem a Brukselą o zmniejszone dostawy do krajów Unii. Komisja Europejska chce wprowadzenia zakazu eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczą preparatów na czas do krajów członkowskich. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny skrytykowała masowe wykupywanie szczepionek przez bogate kraje. “To będzie oznacza moralną katastrofę, a pandemia będzie trwała, bo inne państwa nie dostaną szczepionek na czas. Wreszcie, światowa gospodarka będzie odbudowywać się bardzo powoli” - podkreśla szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na finiszu badań nad szczepionkami są dwa kolejne koncerny. Amerykańska Novavax twierdzi, że jej preparat ma skuteczność 89 procent i że działa w przypadku nowych odmian SARS-CoV-2. Firma Johnson & Johnson mówi z kolei o skuteczności około 66 procent swojego preparatu. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 198 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 101 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką