Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu: delegacje złożyły kwiaty, wydarzenia odbywają się online [ZDJĘCIA][WIDEO]
W Łodzi rozpoczęły się XI Dni Pamięci, nawiązujące do Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, który obchodzony jest 27 stycznia. Co roku były okazją do spotkań, debat i działań kulturalnych. W tym roku większość aktywności przeniesiono do sieci.
Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Na stacji Radegast w Łodzi, skąd między innymi wywożono ludność żydowską do miejsc zagłady, kameralna reprezentacja władz województwa, miasta i instytucji kultury złożyły kwiaty i znicze, a okolicznościową modlitwę odmówił rabin Łodzi Dawid Szychowski.
W ramach Dni Pamięci przygotowano specjalne zajęcia dla młodzieży.
- Duża część młodych ludzi, do której skierowaliśmy tegoroczny program, czyli uczniowie, spędzi ten czas na zajęciach edukacyjnych, przygotowanych przez m.in. Muzeum Getta Warszawskiego i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Ideą było położenie nacisku na edukację - zapowiada Magdalena Majsterkiewicz z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Zaplanowano także premierę online filmów edukacyjnych - pt. „Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?”
- Piramida składa się z pięciu szczebli. Pierwszy - to mowa nienawiści, drugi - unikanie i izolacja, trzeci - dyskryminacja, czwarty - ataki fizyczne i piąty - eksterminacja. Poszczególne szczeble są eskalujące. Każdy wyższy szczebel pokazuje, jak dalej można ograniczać prawa jednostki i całych grup społecznych - wyjaśnia Michał Adamiak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Obchody XI Dni Pamięci potrwają do 1 lutego. Wtedy zaplanowano między innymi wirtualne zwiedzania wystawy o Chasydach i recital pieśni żydowskich. Wszystkie propozycje dostępne są bezpłatnie w mediach społecznościowych pod hasłem Dni Pamięci.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |