6 tys. 989 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 392 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 989 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 392 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 97 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 292 osoby.
-
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 489 512. Dzisiaj (27 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 989 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 392 nowe zachorowania na COVID-19.
-
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 97 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 292 osoby.
-
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 36 tys. 054 osoby.
małopolskiego (359), lubelskiego (358), dolnośląskiego (343), podlaskiego (317), podkarpackiego (182), lubuskiego (174), opolskiego (105), świętokrzyskiego (97). 143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 27, 2021
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 27, 2021
-
W ciągu minionej doby wyzdrowiały 2692 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 246 tysięcy ozdrowieńców.
-
W szpitalach przebywa obecnie 14120 pacjentów zakażonych koronawirusem. Do respiratorów jest podłączonych 1414.
-
Na kwarantannie przebywa 176 tysięcy osób.
-
Resort zdrowia informuje jednocześnie, że przestał uwzględniać wśród prezentowanych codziennie danych informację o liczbie osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Informacja ta - stwierdzono - nie stanowi od dłuższego czasu elementu obrazującego przebieg epidemii w Polsce i co za tym idzie nie jest wykorzystywana w bieżącej analizie.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/KNyXsGALuB
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 27, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Od 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi wśród seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienia w kraju odbywają się w 5 tys. punktach szczepień, w Łódzkiem jest ich ponad 400. Czytaj więcej
W szpitalach węzłowych szczepienia personelu są już za półmetkiem. Większość pracowników ochrony zdrowia czyli z grupy 0 chce się szczepić i dostaje w tych dniach drugą dawkę przeciwko covid-19. Szpital im. Jonschera rozpoczął także szczepienia seniorów w przychodni Lecznicza. Najwięcej szczepień powszechnych prowadzi w regionie łódzkim szpital tymczasowy w hali Expo. Wczoraj skorzystało z nich 240 osób - poinformowała rzecznik wojewody Dagmara Zalewska. Czytaj więcej
Do Zgierza dotarł transport darów dla lokalnych przychodni, domów pomocy społecznej, domów dziecka, organizacji wspomagających niepełnosprawnych i osoby zagrożone ubóstwem. To 13 palet załadowanych środkami dezynfekcyjnymi, maskami, termometrami i rękawicami ochronnymi. Czytaj więcej
Porody rodzinne ponownie możliwe w wieluńskim szpitalu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych o powrocie do porodów rodzinnych poinformował też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Od osób towarzyszących w porodzie, placówki wymagają przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa. Czytaj więcej
Czytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejki na zapisy w łódzkich przychodniach [ZDJĘCIA]
99 procent wszystkich szkół podstawowych pracowało dzisiaj w trybie stacjonarnym - wynika z danych przekazanych Ministerstwu Edukacji i Nauki przez kuratorów. To dokładnie 14 310 placówek. W trybie mieszanym działało dzisiaj 116 szkół, a w trybie zdalnym 17. W trybie stacjonarnym funkcjonowało też ponad 99,3 procenta przedszkoli. W 32 placówkach nauka odbywała się zdalnie, a w 70 - w trybie mieszanym.
Jak mówi rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska, resort na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w szkołach: „Jesteśmy w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. Obserwujemy statystyki zakażeń. W ostatnich dniach liczby są stabilniejsze, na niższym poziomie, niż zakładaliśmy. Jest zatem szansa na to, aby zacząć zastanawiać się nad powrotem maturzystów i ósmoklasistów do szkół”, mówi Anna Ostrowska. Dodaje, że ta decyzja jeszcze nie zapadła, ale ministerstwo chce, aby uczniowie mogli jak najszybciej wrócić do szkół.
Od 18 stycznia uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki stacjonarnej. Starsi nadal uczą się zdalnie. W tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy nauka zdalna będzie przedłużona.
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że zauważalna jest tendencja spadkowa zakażeń koronawirusem. Świadczą o tym dane o nowych przypadkach w porównaniu z danymi z ubiegłych tygodni. Rano resort zdrowia poinformował o 4 tysiącach 604 nowych przypadkach.
Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji, że pomimo stabilnej sytuacji epidemicznej wciąż należy przestrzegać zasad sanitarnych. Rzecznik przypomniał o noszeniu maseczek w miejscach publicznych i zachowywaniu dystansu społecznego. "To nie może uspokoić nas na tyle, że przestaniemy być odpowiedzialni i przestaniemy dbać o sytuację sanitarno-epidemiczną. To nie znaczy, że możemy sobie dość swobodnie poluzować. Nadal musimy trzymać się wszystkich standardów" - powiedział.
Wojciech Andrusiewicz dodał, że znoszenie, czy luzowanie restrykcji sanitarnych będzie zależne od sytuacji wewnętrznej, czyli zakażeń, zgonów, dynamiki zakażeń oraz liczby zajętych łóżek i respiratorów, a także zewnętrznej, czyli przebiegu epidemii w innych krajach.
Przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze mogą już występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku. Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia.
Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu.
Umorzenie przysługuje przy spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 procent. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Osoby ubiegające się o zwolnienie ze składek musiały też być zgłoszone jako płatnicy w ZUS do 30 czerwca 2020 roku i złożyły w terminie deklaracje rozliczeniowe.
Wnioski można składać do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus na świecie
W Belgii od dziś do 1 marca obowiązuje zakaz podróży zagranicznych, które nie są niezbędne. Decyzję podjęto w ubiegłym tygodniu, na spotkaniu premiera rządu federalnego z przedstawicielami władz regionalnych. Dziś został opublikowany ministerialny dekret w tej sprawie.
Wprowadzony zakaz ma zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, co pozwoli w przyszłości uniknąć całkowitego zamknięcia kraju. "Tylko niezbędne podróże zagraniczne są dozwolone" - mówił premier Belgii Alexander De Croo. A zatem przez ponad miesiąc Belgowie nie będą mogli wyjeżdżać w celach turystycznych. Przyjazdy do Belgii bez ważnego powodu też są zakazane. "Wiem, że to są bardzo restrykcyjne środki, ale widzieliśmy w ostatnich tygodniach, że kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" - podkreślił szef rządu.
Ale Belgia nie zamyka całkowicie granic. Wyjazdy służbowe, z powodów rodzinnych i na leczenie są dozwolone.
Na Słowacji zaczyna dziś obowiązywać zakaz wychodzenia z domu bez zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Wprowadzono od niego kilka wyjątków. Bez aktualnego testu można wyjść do najbliższego sklepu lub apteki. Można też udać się do lekarza, na szczepienie przeciwko COVID-19 lub test. Zakaz nie dotyczy spacerów z dzieckiem do 3. roku życia lub z psem, w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania. Testu nie muszą mieć też osoby, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przebyły COVID-19 lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyjęły drugą dawkę szczepionki.
Słowacka policja zapowiedziała zaostrzone kontrole. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu jest potrzebne w drodze do pracy, na pocztę lub do banku. Negatywny wynik testu na koronawirusa muszą mieć też osoby spacerujące i uprawiające sport na świeżym powietrzu, z wyjątkiem dzieci do 15. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia.
Do 2 lutego przepisy będą obowiązywać w całym kraju, a w powiatach z największym odsetkiem zakażeń zakaz zostanie przedłużony o 5 dni.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef MSW Horst Seehofer zastanawiają się nad wprowadzeniem dalszych obostrzeń sanitarnych. Według ustaleń niemieckich mediów rozważane jest między innymi ograniczenie ruchu lotniczego.
Podczas dzisiejszych obrad z liderami niemieckiej chadecji kanclerz Angela Merkel domagała się kolejnego zaostrzenia przepisów sanitarnych. W odniesieniu do nowych szczepów koronawirusa szefowa rządu miała powiedzieć, że "sytuacja wymknęła się spod kontroli" i Niemcy znów siedzą "na beczce prochu". Przed trzema dniami media poinformowały, że jedna z berlińskich klinik została objęta kwarantanną po tym, gdy u ponad 20 osób wykryto mutację wirusa z Wielkiej Brytanii.
Według informacji agencji prasowej DPA plany rządu przewidują ograniczenie ruchu lotniczego, a nawet zakaz podróżowania. Na dzisiejszym posiedzeniu Angela Merkel miała wyrazić zdumienie, że w regionach szczególnie dotkniętych pandemią rząd wprowadził 15-kilometrową strefę oddalania się od domu, a Niemcy mimo to "dalej latają na Wyspy Kanaryjskie". Ustalenia mediów potwierdził szef MSW Horst Seehofer. "Dyskutujemy o zwiększeniu kontroli granicznych i ograniczeniu podróżowania" - powiedział polityk CSU w rozmowie z dziennikiem "Bild".
Przed dwoma dniami weszły w życie nowe przepisy dotyczące wjazdu do Niemiec. Pasażerowie z obszarów wysokiego ryzyka muszą na lotnisku okazać ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Dziś odnotowano w Niemczech prawie 6 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia patogenem.
Komisja Europejska skrytykowała firmę AstraZeneca za opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw koronawirusowi. Kilkugodzinne rozmowy nie przyniosły rezultatu - poinformowała na Twitterze komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Napisała o rozczarowaniu, braku jasności i o niewystarczających wyjaśnieniach. AstraZeneca, która w piątek ma uzyskać autoryzację w Unii i zgodę na dopuszczenie swojego preparatu na europejski rynek już poinformowała, że nie będzie mogła dostarczyć europejskim odbiorcom wszystkich dawek w terminie.
Unijna komisarz napisała, że wraz z państwami członkowskimi zwróciła się do firmy AstraZeneca o szczegółowe zaplanowanie dostaw szczepionek i podanie dokładnego terminu ich dystrybucji do państw członkowskich. "Unijne kraje są jednomyślne - producenci szczepionek mają obowiązki wynikające z umów, których muszą przestrzegać" - dodała Stella Kyriakides. Kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji i AstraZeneki odbędzie się w środę.
W Niderlandach doszło do starć policji z uczestnikami protestów przeciwko nowym obostrzeniom epidemicznym. Zatrzymano przeszło 150 osób. W Rotterdamie policja oddała strzały ostrzegawcze i użyła gazu łzawiącego. W Hadze policjanci zostali obrzuceni kamieniami i petardami. Do starć doszło także w Amsterdamie, Amersfoort i Geleen. Premier Niderlandów Mark Rutte potępił akty "przemocy kryminalnej".
Protesty trwają od soboty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu godziny policyjnej, która obowiązuje od 21.00 do 4.30. W pażdzierniku zamknięto w Nidelandach bary i restauracje, a w grudniu szkoły i większość sklepów.
Od początku pandemii odnotowano w kraju prawie milion przypadków Covid-19. Zmarło przeszło 13 i pół tysiąca ludzi.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |