90 lat Radia Łódź
1 maja 1931 roku zespół pracowników Radiowej Stacji Przekaźnikowej w Łodzi podjął decyzję o nadawaniu - w przerwach pomiędzy programami ogólnokrajowymi - własnych lokalnych audycji informacyjnych. Tak rozpoczęła się historia dzisiejszego Radia Łódź.
W związku z urodzinami zapraszamy do wspólnego świętowania. Dla słuchaczy przygotowaliśmy m.in. wspomnienia z 90-letniej historii Radia Łódź, koncerty i okolicznościowe audycje.
Szopka sportowa Ludwika Szumlewskiego
Żartobliwie słowem i piosenką o znanych wówczas łódzkich zawodnikach, trenerach i działaczach sportowych.
Noworoczne toasty Wiesława Jażdżyńskiego
Satyryczne dialogi i piosenki o postaciach i wydarzeniach minionego roku w łódzkiej kulturze. Udział biorą: Wiesław Jażdżyński, Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Królikowski oraz aktor Zbigniew Płoszaj. Przy fortepianie Czesław Majewski.
Łódzka szopka kulturalna Jerzego Wilmańskiego
Dialogi i piosenki o znanych osobach łódzkiego życia kulturalnego połowy lat 70. XX wieku. Występują aktorzy: Zbigniew Bielski, Ryszard Dembiński, Andrzej Herder i Stanisław Kwaśniak. Gra zespół pod kierunkiem Janusza Kaźmierczaka.
"Siódemki Pana Henryka"
Audycja z cyklu "Kawa ze śmietanką" z okazji 77. urodzin dyrektora Orkiestry Polskiego Radia i TV Henryk Debicha z udziałem m.in. Krystyny Giżowskiej i Bogusława Meca. Prowadzenie: Krystyna Pietranek, Małgorzata Warzecha i Jan Targowski.
W audycji "Salon" dyrektor Henryk Debich wspomina spędzone w Pabianicach dzieciństwo i dramatyczne przeżycia wojenne.
Melchior Wańkowicz
Autor kultowych książek "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", "Hubalczycy" na spotkaniu z czytelnikami w łódzkiej bibliotece w 1968 roku. Pisarz opowiada publiczności m.in. o znaczeniu literatury i sposobach działalności bibliotek w USA, gdzie spędził na emigracji kilka powojennych lat.
"Poeta i jego świat"
Audycja Tadeusza Gicgiera, której bohaterem jest popularny fraszkopisarz Jan Sztaudynger. Autor opowiada o swojej twórczości, w audycji bierze udział profesor UŁ Stanisław Kaszyński. Utwory Jana Sztaudyngera czytają aktorzy: Zbigniew Bielski i Andrzej Głoskowski.
"Hubalowa legenda"
Opowieść dokumentalna Tadeusza Szewery o legendarnym majorze Henryku Dobrzańskim ps. "Hubal", dowódcy ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. W audycji z 1968 roku uczestniczą żołnierze Hubala i historycy. Fragmenty książki Melchiora Wańkowicza "Hubalczycy" czyta Eugeniusz Kamiński.
"Śpiewnik Łódzki"
Audycję o piosenkach o Łodzi z teczki Tadeusza Szewery przygotował Jerzy Wilmański w 1985 roku. Piosenki powstawały przy okazji różnych konkursów, pisali je na ogół autorzy i kompozytorzy łódzcy. Pierwsza powstała w 1954 roku, kolejne w latach 60. i 70. XX wieku.
90. urodziny zbiegają się także z 100. rocznicą urodzin Henryka Debicha - wybitnego dyrygenta i kompozytora, przez 40 lat związanego z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi.
Przeczytaj także: 100. rocznica urodzin Henryka Debicha
Big Band Łukasza Wojakowskiego w 100. rocznicę urodzin Henryka Debicha zagrał w studiu koncertowym Radia Łódź. Zobaczcie ten występ!