Pieszy bardziej chroniony? Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym
Sejm przegłosował nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Jeśli poprze ją Senat i podpisze prezydent, nowe przepisy wejdą w życie od 1 czerwca.
Nowela wprowadza trzy zasadnicze zmiany. Pierwsza, to pierwszeństwo pieszego przed samochodem już w momencie wchodzenia na pasy, a nie - tak jak to było do tej pory - dopiero na przejściu. Kierowa dojeżdżając do pasów będzie musiał zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo wchodzącego na pasy i ustąpić mu pierwszeństwa.
Zmiany przepisów na rzecz pieszych od lat postulowały organizacje pozarządowe, m. in,. te skupione w Federacji Piesza Polska. Pierwszeństwo na przejściu to jedno, ale w noweli pojawił się jeszcze zapis o zrównaniu maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym do tej samej wartości dniem i nocą - 50 km na godzinę. Ta regulacja nie budzi już takich emocji, choć kierowcy zastanawiają się czy będzie egzekwowana.
Kolejna ważna zmiana dotyczy samych pieszych. Osoby przechodzące przez pasy czy torowisko nie będą mogły korzystać z telefonu, ani innego urządzenia rozpraszającego ich uwagę. Na razie to jeden z grzechów głównych pieszych na przejściach.
W nowelizacji zawarto także zapisy dotyczące dróg ekspresowych i autostrad. Kierujący będą musieli zachowac odstęp od poprzedzajacego ich samochodu odpowiadający połowie prędkości- czyli jeśli jadą 100 km/h ta odległość wyniesie 50 m.
Wejście nowych przepisów ma poprzedzić kampania informacyjno-edukacyjna. Bo, co zgodnie podkreślają kierowcy i piesi, kultura na polskich drogach pozostawia wiele do życzenia.
W 2018 roku Instytut Transportu Samochodowego opublikował raport „BADANIA ZACHOWAŃ PIESZYCH I RELACJI PIESZY – KIEROWCA, WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 2018 R.” Zgodnie z nim zaledwie 8 procent pieszych przechodzi w miejscach niedozwolonych, a 7 procent - na czerwonym świetle. Tymczasem aż 80 procent kierowców przekracza prędkość na odcinku 100 metrów przed pasami w mieście, a 90 procent z 32 tys. przebadanych kierowców przyznało, że robi to także w terenie zabudowanym.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |