Logo Radio Łódź

Ponad 6 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 393 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 tys. 919 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 393 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 337 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 450 747. Dzisiaj (20 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6 tys. 919 nowych przypadków. W Łódzkiem potwierdzono 393 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 106 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 34 tys. 141 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 10 325 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 1 milion 207 tysięcy ozdrowieńców.

  • W szpitalach przebywa obecnie ponad 17 tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem. Wolnych jest ponad 15 tysięcy łóżek "covidowych" z puli 30 tysięcy dostępnych miejsc. Do respiratorów jest podłączonych 1 569 pacjentów. Wolnych pozostaje ponad 1 300 takich urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa prawie 185 tysięcy osób, a prawie 6 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Piotrkowski magistrat przygotował sześć samochodów, którymi seniorzy będą mogli dotrzeć do punktów szczepień. Starsi ludzie, którym potrzebna będzie pomoc, muszą zatelefonować do urzędu miasta lub do punktu szczepień. Czytaj więcej

W restauracji pod Sieradzem spotkali się przedsiębiorcy, którzy dołączyli lub myślą o dołączeniu do akcji #otwieramy. To głównie restauratorzy i właściciele hoteli, dla których kolejne tygodnie zamknięcia lokali doprowadzają do trudnej sytuacji finansowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców w sprawach prawnych, które mogą być konsekwencją łamania obostrzeń epidemicznych. Czytaj więcej

W regionie łódzkim, jeżeli chodzi o liczbę nowych zachorowań, sytuacja jest stabilna. Część przygotowanych łóżek dla pacjentów z COVID-19 nie jest wykorzystywana. Dlatego wojewoda zdecydował o możliwości przywracania tzw. łóżek niecovidowych. Czytaj więcej

Żadna ze złoczewskich przychodni nie zgłosiła chęci podawania szczepionek. W ten sposób gmina stała się białą plamą na mapie województwa. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Ruszyły szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek opiekuńczo-leczniczych. Szczepienia pierwszą dawką powinny zakończyć się do 22 stycznia. W najbliższych dniach pełną odporność uzyskają też osoby z grupy "0". Czytaj więcej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być pobierany do 31 stycznia

W związku z aktualną, wciąż trudną sytuacją epidemiczną rząd zdecydował o wydłużeniu możliwości pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 31 stycznia - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Od poniedziałku do zajęć stacjonarnych wracają uczniowie klas 1-3. W niektórych jednak szkołach nadal może zaistnieć potrzeba wykorzystania tego zasiłku i rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości - zaznaczyła minister Maląg. Dodała, że dotyczy to również dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz najmłodszych pod opieką żłobkową. "Chcemy, by rodzice mieli wybór i byli spokojni. Stąd decyzja o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do końca stycznia" - podkreśliła minister.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jakie są różnice między zgłoszeniem a rejestracją na szczepienia?

Zgłoszenie na szczepienie przez osoby w wieku 18-69 lat da im dogodniejszą możliwość rejestracji. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśniał na antenie Programu 3 Polskiego Radia różnice między zgłoszeniem a rejestracją na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Rejestracja od dziś dotyczy osób w wieku 80+, natomiast internetowe deklaracje o gotowości na szczepienie mogą składać dorośli w wieku do 69 lat. Minister Michał Dworczyk podkreślał, że zgłoszenie da w przyszłości pewien przywilej.

"Zgłoszenie polega na tym, że deklarujemy gotowość do zaszczepienia poprzez wyłącznie kanał internetowy. To jest jedyny kanał, któym można wysłać taki formularz. To spowoduje, że w momencie kiedy przyjdzie czas mojej grupy wiekowej lub zawodowej, otrzymamy informację zwrotną od systemu, że możemy się zapisać. Pierwsze dwa dni będą przeznaczone na zapisy dla tych osób, które się wcześniej zgłosiły, krótko mówiąc, będzie więcej terminów do wyboru" - tłumaczył minister odpowiedzialny w rządzie za Narodowy Program Szczepień.

Szef kancelarii premiera podkreślał, że jeśli zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów będzie niższe od deklarowanego, to wtedy możliwe jest przyspieszenie kolejki. "Gdyby się okazało, że szybko wszystkie osoby zainteresowane rejestracją i szczepieniem zarejestrują się, wtedy szybciej otworzymy zapisy dla kolejnej grupy. Musimy pamiętać o jednym - jesteśmy dzisiaj powstrzymywani i ograniczani wielkością dostaw do Polski" - mówił w Trójce Michał Dworczyk.

Rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia jest możliwa przez infolinię 989, przez internetowe konto pacjenta lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Za tydzień z tej procedury będą mogły skorzystać osoby z grupy wiekowej 70+.

Koronawirus na świecie

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie czasowo zmniejszonych dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi Pfizer i BioNTech. Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który premier wysłał do przewodniczących Komisji i Rady Europejskiej. Kopie otrzymały także unijne stolice. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców. Szef polskiego rządu oczekuje, że Komisja zwróci się do koncernu o informacje dotyczące planowanych działań i konsekwencji jeśli chodzi o dostępność szczepionek i ich dostaw do unijnych krajów. "Chodzi o to, by zapewnić przejrzystość i przewidywalność procesu szczepień" - podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier napisał, że czasowe zmniejszenie dostaw przez niemiecko-amerykański koncern wymusiło wprowadzenie zmian w polskim programie szczepień. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska oczekuje dostaw 6 milionów dawek preparatów zarówno Pfizer i BioNTech jak i Moderny.
Szef polskiego rządu odniósł się też do informacji prasowych o rzekomych, dwustronnych umowach, poza unijnym mechanizmem, niektórych krajów z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek. Premier napisał, że rodzi to uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i europejskiej solidarności. Podkreślił, że unijne kraje powinny kontynuować wysiłki, by zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w sposób skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny. Dodał, że muszą być przestrzegane zasady gwarantujące unijnym państwom równy dostęp do preparatów przeciwko COVID-19. "Szczepionki powinny być wysyłane do krajów członkowskich w tym samym czasie i na tych samych warunkach" - czytamy w liście premiera do szefów unijnych instytucji. Premier napisał też, że popiera utworzenie świadectw szczepień, które byłyby uznawane w całej Unii, bo to zapewni swobodne przepływy towarów i osób. Podkreślił, że jest to kluczowe, aby utrzymać niezakłócony łańcuch dostaw we Wspólnocie i sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku. Premier napisał również, że pomysł wspierania szczepionkami państw spoza Unii takich jak Bałkany Zachodnie powinien także objąć kraje Partnerstwa Wschodniego.

W przededniu uroczystej inauguracji amerykański prezydent elekt Joe Biden oddał hołd 400 tysiącom ofiar Covid-19. Podczas ceremonii przy Pomniku Lincolna w Waszyngtonie Biden zaapelował do Amerykanów o pamięć o ofiarach pandemii. Zapewnił też, że walka z koronawirusem będzie jego priorytetem. Po południu czasu lokalnego Joe Biden przyleciał do Waszyngtonu z rodzinnego Delaware i udał się pod Reflecting Pool, czyli zbiornik wodny ciągnący się od Pomnika Lincolna w kierunku Monumentu Waszyngtona. Po obu jego stronach ustawiono 400 świetlnych cylindrów, z których każdy symbolizuje tysiąc ofiar pandemii. "Ten wirus, który odebrał życie zbyt wielu naszym rodakom i ludzi na całym świecie pokazał, że jesteśmy zjednoczeni w smutku” - mówił prowadzący ceremonię kardynał Waszyngtonu Wilton Gregory. Prezydent elekt, który sam przeszedł rodzinne tragedie, powiedział, że rozumie cierpienie związane z utratą bliskich z powodu Covid-19. "By poradzić sobie z cierpieniem należy pamiętać. Pamięć jest bolesna ale konieczna. Ważne byśmy to zrobili jako naród” - mówił Joe Biden. Po uroczystości Biden wraz zoną Jill oraz wiceprezydent Kamala Harris z mężem Dougiem Emohffem udali się do położonej obok Białego Domu prezydenckiej rezydencji Blair House, gdzie spędzają noc poprzedzającą zaprzysiężenie. Z powodu pandemii uroczystości odbędą się z minimalnym udziałem publiczności.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Ponad 12 tysięcy Izraelczyków, którzy zaczęli szczepienia, zakaziło się koronawirusem. Chodzi o osoby, które otrzymały jedynie pierwszą dawkę preparatu. Miejscowi eksperci twierdzą, że preparat firm Pfizer i BioNTech działa niemal bez zarzutów, ale dopiero po otrzymaniu drugiej dawki. Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wykryto dotąd ponad 12 tysięcy przypadków zakażenia wirusem po otrzymaniu pierwszej dawki. Urzędnicy twierdzą, że to sześć procent wszystkich, którym dotąd podano pierwszą dawkę, i którzy muszą czekać dwa tygodnie na drugą porcję preparatu. Równocześnie wykryto też 69 przypadków zakażeń po podaniu drugiej dawki. Izraelskie władze podkreślają, że jest to możliwe, bo nawet producent szczepionki nie gwarantuje jej stuprocentowej skuteczności. Ministerstwo przypomina też o obowiązku noszenia masek, mycia rąk i zachowywania dystansu społecznego, nawet jeśli ma się już za sobą pierwszy zastrzyk. Izrael jest obecnie najszybciej szczepiącym krajem na świecie. Preparat podano ponad dwóm milionom osób. Władze ujawniły też ostatnio, że przekazują dane o osobach zaszczepionych producentowi preparatu, koncernowi Pfizer. Chodzi o to, by naukowcy mieli dane niezbędne do modyfikacji produktu.

Niemcy przedłużają lockdown do 14 lutego. Zadecydowali o tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i przywódcy krajów związkowych. Zamknięta pozostanie większość sklepów, restauracje, ośrodki sportowe oraz szkoły. W firmach, które mają taką możliwość, pracownicy powinni pracować zdalnie do 15 marca. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że jak najwięcej osób powinno pracować zdalnie, co pozwoli ograniczyć kontakty osobiste, a co za tym idzie - zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa. Dodała, że nowa mutacja koronawirusa może być bardziej zaraźliwa niż ta z zeszłego roku. Podkreśliła, że wiele wskazuje na to, że także rozprzestrzenia się szybciej wśród dzieci. Obecnie w Niemczech zdalnie pracuje mniej osób niż w czasie lockdownu w marcu 2020 roku.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 603 osoby zakażone koronawirusem, ponad 200 więcej niż wczoraj. Minimalnie zmniejszyła się liczba hospitalizowanych. Liczba wszystkich zgonów od początku pandemii przekroczyła dziś 83 tysiące. Wykryto niemal 10,5 tysiąca nowych przypadków, półtora tysiąca więcej niż wczoraj, ale wykonano więcej testów. Eksperci zwracają uwagę, że odsetek wyników pozytywnych spadł dziś po raz pierwszy w drugiej fazie pandemii do 4 procent. Dwa tygodnie temu ten wskaźnik był czterokrotnie wyższy. W szpitalach leczy się ponad 22,5 tysiąca osób, dwieście mniej niż wczoraj. Poniżej 2,5 tysiąca spadła liczba ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii. Liczba wykrytych aktywnych obecnie przypadków spadła o prawie 12 tysięcy. Jest ich obecnie ponad pół miliona.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką