Budowa mieszkań komunalnych za pieniądze prywatnej firmy?
Łódź szuka inwestora, który zbuduje 500 mieszkań i potem długoterminowo - na 15-20 lat - wynajmie je miastu. Przeprowadzą się do nich lokatorzy zaniedbanych kamienic.

Rewitalizacja, którą obecnie prowadzi Łódź, to nie koniec potrzeb w zakresie odnowy. W kolejce do remontu czekają kolejne obszary, m.in. kamienice przy pl. Zwycięstwa. Są to pierwsze domy robotnicze, które w Łodzi zbudował Karol Scheibler, kiedy po drugiej stronie ulicy rozpoczął budowę swojego fabrycznego imperium. Dzisiaj to ruiny.

- Aby utrzymać tempo rewitalizacji potrzebujemy poważnego zastrzyku mieszkań, do których mogą się przeprowadzić lokatorzy takich właśnie, zniszczonych kamienic. Odpowiedzią na te potrzeby ma być nowatorski w Polsce projekt budowy mieszkań komunalnych przez deweloperów. Dzięki temu miasto może zaangażować uwolnione pieniądze w kolejne obszary rewitalizacji. Ogłosiliśmy już pierwsze postępowanie i szukamy partnera, który wybuduje nam na początek 500 mieszkań komunalnych, które potem miasto od niego długoterminowo wynajmie – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Takie rozwiązania są stosowane w niektórych zachodnich miastach, ale - zaznacza dr Mariusz Sokołowicz z katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego - traktuje się je jako eksperyment, bo wiążą się ze sporym ryzykiem. - To jest bardzo niepewne przedsięwzięcie, uzależnione od sytuacji rynkowej. Jeżeli mówimy o najmie długoterminowym to pytamy co będzie się działo z dotychczasowymi najemcami po tym okresie? Jest też pytanie, czy po kilku latach deweloper nie wystąpi z propozycją renegocjowania stawek - mówi Sokołowicz.
Ze względu na planowane negocjacje miasto nie zdradza na razie jaką maksymalną stawkę czynszu mogłoby płacić inwestorowi. Nie wyklucza natomiast, że gdyby pomysł się sprawdził, mieszkań w tej formule powstałoby więcej. Budynki z przeznaczeniem na lokale komunalne miałyby powstać w lokalizacjach wskazanych przez miasto. Byłyby to rejony, które uważa za najodpowiedniejsze z uwagi na skomunikowanie czy też dostęp do takich usług, jak edukacja.
Urząd ogłosił na razie dialog konkurencyjny i czeka na zgłoszenia inwestorów przez najbliższe 3 tygodnie. Według założeń magistratu mieszkania miałyby być gotowe już w 2022 roku.