Logo Radio Łódź

14 tys. 151 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym ponad tysiąc w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 14 tys. 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 1 tys. 58 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 144 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 344 763. Dzisiaj (5 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 14 tys. 151 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 58 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 144 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 30 tys. 55 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiały 8 852 osoby zakażone koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce wynosi prawie 1 milion 88 tysięcy osób.

  • W szpitalach przebywa obecnie nieco ponad 17 tysięcy pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje ponad 16 tysięcy łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1 606 pacjentów, a wolnych pozostaje prawie 1400 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych niecałe 163 tysiące osób, a nadzorem epidemiologicznym - prawie 6 tysięcy osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Czytaj także: Miejskie przychodnie w Łodzi gotowe do szczepień

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

W szpitalach zachodniej części województwa łódzkiego od miesięcy funkcjonują oddziały covidowe. Wyodrębniano je często kosztem innych oddziałów, których działalność trzeba było zmodyfikować lub ograniczyć. Po tym czasie sytuacje w placówkach znacząco się różnią. W niektórych wciąż jest duże obłożenie, a gdzie indziej sytuacja wraca do normy. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Do szpitali węzłowych w regionie łódzkim do końca dnia trafi kolejnych 11 tysięcy dawek szczepionki przeciwko covid-19. Część placówek już wykorzystała wszystkie z poprzedniej dostawy i teraz będzie co tydzień zamawiać większą ich liczbę. Czytaj więcej

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Rząd odrzuca możliwość odroczenia podania drugiej dawki szczepionki

Polski rząd odrzuca możliwość opóźnienia podania drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 osobom, które przyjęły pierwszą dawkę - poinformował w TVP Info szef KPRM Michał Dworczyk. Takie rozwiązanie obowiązuje w kilku krajach europejskich i pozwala na wstępne zaszczepienie większej liczby osób w krótszym czasie.

Minister Michał Dworczyk powiedział, że dziś z szefem rządu obradowała Rada Medyczna do spraw COVID-19, której eksperci odradzili podjęcie podobnej decyzji premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że po zaszczepieniu pierwszą dawką odporność na COVID-19 może sięgnąć 60 procent. Dlatego, jak podkreślił, niepodanie zaszczepionym drugiej dawki w odpowiednim terminie, naraża te osoby na zachorowanie.

Rok 2021 - czas pokonania pandemii koronawirusa w Polsce?

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że rok 2021 powinien być czasem pokonania pandemii koronawirusa, odbudowy po niej i dalszego reformowania państwa. Zastrzegł jednak, że pokonanie epidemii jest zależne od szczepień przeciw Covid-19.

Michał Woś mówił na antenie Polskiego Radia 24, że jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, rząd skupi się w tym roku na wsparciu gospodarki i dalszej reformie wielu obszarów państwa.
Polityk Solidarnej Polski wymienił w tym kontekście między innymi wsparcie branż dotkniętych kryzysem gospodarczym i ratowanie przedsiębiorstw, na które wpłynęła epidemia. Michał Woś wskazał, że dalej reformowany będzie wymiar sprawiedliwości. "Powinniśmy radykalnie przyspieszyć i dokończyć reformę związaną ze strukturą w ramach sądownictwa powszechnego" - wyjaśnił wiceminister.

W listopadzie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał, że przygotowane zostały projekty ustaw, które miały dalej reformować wymiar sprawiedliwości. Michał Woś powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że propozycje zmian zostały przedstawione koalicjantom w ramach Zjednoczonej Prawicy

"Od decyzji Rady Koalicyjnej będzie zależało, kiedy te projekty będą dalej procedowane. My jako Solidarna Polska chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej" - wyjaśnił wiceminister.

Koronawirus na świecie

Minister finansów Olaf Scholz uważa, że obowiązujący w Niemczech twardy lockdown nie zaszkodzi krajowej gospodarce. Wczoraj kanclerz Angela Merkel poinformowała, że obostrzenia sanitarne zostaną przedłużone do końca stycznia. Niektóre z nich zostały zaostrzone. "Mamy odpowiednie zasoby, które pozwolą nam przetrwać ten trudny czas" - zapewnił wicekanclerz Olaf Scholz w dzisiejszym wywiadzie z telewizją ARD. Minister finansów przekonywał, że po pandemii koronawirusa niemiecka gospodarka będzie w znacznie lepszej kondycji niż po kryzysie finansowym w 2008 roku. Miesiąc temu Bundestag przyjął budżet, który przewiduje dodatkowy dług w wysokości prawie 180 miliardów euro. Jest to druga co do wielkości pożyczka w historii powojennych Niemiec. Zaciągnięty kredyt ma pomóc przedsiębiorcom, którzy ucierpią wskutek twardego lockdownu. Wczoraj kanclerz Angela Merkel i premierzy landów zadecydowali o przedłużeniu blokady co najmniej do końca stycznia. Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil zakłada, że niektóre obostrzenia mogą obowiązywać nawet do końca marca. Dziś odnotowano w Niemczech ponad 21 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 1000 osób.

Kolejny ponury rekord w Stanach Zjednoczonych. Minionej doby na COVID-19 zmarło tam prawie 4 tysiące osób. W Europie tymczasem eksperci Europejskiej Agencji Leków mają dzisiaj zatwierdzić drugą ze szczepionek na koronawirusa, wyprodukowaną przez koncern Moderna.

Stany Zjednoczone są krajem najmocniej dotkniętym koronawirusem. W sumie na COVID-19 zmarło tam 357 tysięcy osób, z czego minionej doby 3936 osób. To najwięcej od początku pandemii.

W Europie lockdown przedłużyły Niemcy, a nowe restrykcje obowiązują od ponad doby w Wielkiej Brytanii. Holandia zaczyna dzisiaj szczepienia preparatem koncernów Pfizer i BioNTech. Z kolei eksperci Europejskiej Agencji Leków mają dzisiaj zatwierdzić szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna. By mogła ona wejść na rynek, potrzebna będzie jeszcze jedynie ostateczna zgoda Komisji Europejskiej oraz urzędów w poszczególnych krajach.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Proces szczepień rozszerzyła Francja. Izrael, który zaszczepił największą część populacji, wprowadza równocześnie na dwa tygodnie zakaz wychodzenia z domów. Powodem jest szybko rosnąca liczba nowych przypadków.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 869 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 86 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Izrael rozpoczyna kolejny, trzeci lockdown. Od piątku zamknięte będą szkoły, większość urzędów i sklepów. Równocześnie Izrael jest najszybciej szczepiącym mieszkańców krajem na świecie.
Premier Izraela mówił w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym, że nowy lockdown ma być ostatnią próba pokonania wirusa. Nowe przepisy wejdą w życie w piątek i mają obowiązywać przez dwa tygodnie. W tym czasie lekcje będą prowadzone zdalnie. Nie będzie można też przemieszczać się bez wyraźnej potrzeby. Izraelczycy nie będą mogli też wyjeżdżać z kraju, a przyjeżdżający obcokrajowcy trafią na kwarantannę w wyznaczonym przez rząd ośrodku. Izrael jest obecnie najszybciej szczepiącym obywateli krajem na świecie. Pierwszą dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech dostało jak dotąd ponad półtora miliona osób czyli 15 procent całej populacji. W Tel Awiwie zaszczepiono już wszystkich nauczycieli. Miejscowe władze wydały też zgodę na użycie drugiej szczepionki, koncernu Moderna. Równocześnie jednak w ostatnich dniach po raz kolejny gwałtownie wzrosła liczba nowych zakażeń. Do tej pory na COVID-19 w Izraelu zmarło niemal 3,5 tysiąca osób, a łączna liczba zakażeń to 456 tysięcy.

Uroczystość wręczenią nagród Grammy została przesunięta z powodu pandemii Covid-19. Poinformowały o tym amerykańskie czaspisma takie jak "Variety" oraz "Rolling Stone". Zaplanowana początkowo na 31 stycznia impreza została przełożona na nieznany na razie termin. Organizatorzy poinfomowali, że wręczenie nagród będzie w dużej mierze miało charakter wirtualny. Magazyn "Rolling Stone" poinformował, że możliwym terminem jest marzec. Wśród nominowanych znajdują się między innymi Beyonce, Dua Lipa, Taylor Swift oraz raper Roddy Rich.
Wręczenie nagród odbywa się w Kalifornii, która jest obecnie jednym z ognisk koronawirusa. Odnotowuje się tam wiele zachorowań. Miejsca publiczne takie jak siłownie, zakłady fryzjerskie oraz restauracje sa zamknięte, a władze nakazały mieszkańcom pozostanie w domach. Ceremonie wręczenia innych nagród popkulturalnych takie jak Emmy również zostały przeniesione do internetu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką