Logo Radio Łódź

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem 487 nowych chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 624 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim. W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 487 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 85 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 256 osoby.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 330 543. Dzisiaj (5 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 624 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 487 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 85 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 29 tys. 502 osoby.

  • W szpitalach przebywa 17 191 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1629 z nich jest pod respiratorami. Ministerstwo Zdrowia informuje na Twitterze, że do dyspozycji pacjentów jest ponad 16 tysięcy wolnych łóżek i ponad 1300 respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 155 608 osób, a nadzorem sanitarno -epidemiologicznym objęte są 5984 osoby.

  • Resort poinformował, że od początku epidemii wyzdrowiało milion 78 tysięcy 892 pacjentów.

Koronawirus w Łódzkiem

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Najpierw lekarze, a później m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele - tak wygląda plan szczepień przeciwko Covid-19. W Łodzi zaszczepiono pierwszych medyków. Czytaj więcej

Gość po 8. we wtorek (5 stycznia) to dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach. W rozmowie z Maciejem Trojanowskim między innymi o pożarze w Instytucie i o szczepieniach, w tym szczepieniach dla rodziców wcześniaków.

Do szpitali węzłowych w regionie łódzkim do końca dnia trafi kolejnych 11 tysięcy dawek szczepionki przeciwko covid-19. Część placówek już wykorzystała wszystkie z poprzedniej dostawy i teraz będzie co tydzień zamawiać większą ich liczbę. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 razem z pracownikami systemu ochrony zdrowia, czyli w grupie zero. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na petycję, pod którą podpisało się 800 osób. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia W. Kraska o szczepieniach przeciw Covid-19 w WUM

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczepienia osób spoza "grupy zero", do których doszło w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zbulwersowały opinię publiczną. Gość Programu 1. Polskiego Radia mówił, że te osoby, które szczepiły się w warszawskiej placówce, poczuły się "równiejsze niż inni".

Waldemar Kraska zauważył, że takie zachowanie jest charakterystyczne dla minionej epoki. Wyraził nadzieję, że takie sytuacje nie będą się więcej powtarzać, gdyż ta sprawa została nagłośniona medialnie. Polityk przypomniał, że dla celebrytów nie było żadnej dodatkowej puli szczepionki. "To była pula przeznaczona dla medyków, ewentualnie można było zaszczepić personel medyczny tego szpitala, albo pacjentów, ale na pewno nie osoby spoza grupy zero" - wyjaśnił Waldemar Kraska.

Sprawę szczepień osób spoza grupy zero bada Narodowy Fundusz Zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kontrola dotyczy kilku wątków, między innymi, w jaki sposób osoby spoza grupy zero zostały zapisane na szczepienia. Pierwsze wyniki kontroli świadczą o tym, że w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień.

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaszczepiono poza kolejnością 18 osób. O zaszczepieniu informował w mediach społecznościowych między innymi były premier Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, a także satyryk Krzysztof Materna.

Komisja powołana przez rektora WUM stwierdziła, że Centrum Medyczne WUM nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów. Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym źle zorganizowano akcję szczepień oraz brak było należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. W związku ze sprawą została odwołana prezes zarządu Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością doktor Ewa Trzepla.

Aktorka Krystyna Janda powiedziała w telewizji TVN, że podawała rektorowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesorowi Zbigniewowi Gaciongowi "listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami szczepień". Wcześniej, komisja, powołana przez rektora WUM, oświadczyła, że rektorowi nie zostały przedstawione listy zgłaszanych do szczepień osób i nie znał kryteriów kwalifikacji do szczepień przez Centrum.

Rok 2021 - czas pokonania pandemii koronawirusa w Polsce?

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że rok 2021 powinien być czasem pokonania pandemii koronawirusa, odbudowy po niej i dalszego reformowania państwa. Zastrzegł jednak, że pokonanie epidemii jest zależne od szczepień przeciw Covid-19.

Michał Woś mówił na antenie Polskiego Radia 24, że jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, rząd skupi się w tym roku na wsparciu gospodarki i dalszej reformie wielu obszarów państwa.
Polityk Solidarnej Polski wymienił w tym kontekście między innymi wsparcie branż dotkniętych kryzysem gospodarczym i ratowanie przedsiębiorstw, na które wpłynęła epidemia. Michał Woś wskazał, że dalej reformowany będzie wymiar sprawiedliwości. "Powinniśmy radykalnie przyspieszyć i dokończyć reformę związaną ze strukturą w ramach sądownictwa powszechnego" - wyjaśnił wiceminister.

W listopadzie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał, że przygotowane zostały projekty ustaw, które miały dalej reformować wymiar sprawiedliwości. Michał Woś powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że propozycje zmian zostały przedstawione koalicjantom w ramach Zjednoczonej Prawicy

"Od decyzji Rady Koalicyjnej będzie zależało, kiedy te projekty będą dalej procedowane. My jako Solidarna Polska chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej" - wyjaśnił wiceminister.

Ministerstwo finansów przypomina, że do końca pandemii przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowej stawki VAT na laptopy i tablety przekazywane szkołom

Preferencyjna stawka VAT będzie obowiązywała do wygaśnięcia pandemii COVID-19.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreśla, że przedsiębiorcy wielokrotnie wyrażali zainteresowanie wsparciem szkół poprzez darowizny przenośnego sprzętu komputerowego.

Przed pandemią COVID-10 zerowa stawka VAT dotyczyła tylko komputerów stacjonarnych. Wiosną preferencja została wprowadzona do końca czerwca także dla przenośnego sprzętu komputerowego. Od pierwszego września zerowa stawka VAT na darowizny takiego sprzętu została przywrócona, a w grudniu minister finansów zdecydował, że będzie obowiązywała do końca pandemii.

Przedstawiciele ministerstwa finansów podkreślają, że dzięki takiemu rozwiązaniu większa liczba uczniów może korzystać ze zdalnych form nauki.

Koronawirus na świecie

Francuski minister zdrowia Olivier Véran ogłosił, że rozszerzona zostanie grupa osób, które w pierwszej kolejności otrzymają szczepionkę na Covid19. Tempo szczepień we Francji będzie takie same jak w innych krajach europejskich - zapewnił minister. Od kilku dni francuski rząd jest krytykowany za zbyt powolną kampanię szczepień. „Przyspieszymy, zwiększymy i uprościmy strategię szczepień” - powiedział minister zdrowia Olivier Véran. Rząd udostępni szczepionkę na Covid19 opiekunom osób starszych i strażakom - pod warunkiem, że osoby pracujące w tych zawodach ukończyły 50 lat. Seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy nie przebywają w domach opieki, będą mogli zaszczepić się przed końcem stycznia. „To pięć milionów osób” - podkreślił Olivier Véran. Minister poinformował, że w przyszłym tygodniu resort zdrowia uruchomi 300 nowych punktów szczepień, w których będą obowiązywały uproszczone procedury. Do tej pory we Francji szczepiono wyłącznie osoby starsze w domach opieki oraz personel medyczny powyżej 50. roku życia. Dawki były dostępne w 25 punktach szczepień. W ciągu tygodnia otrzymało je zaledwie 400 osób. Celem rządu jest zaszczepienie miliona Francuzów do końca miesiąca.

Indonezja rozpocznie szczepienia na koronawirusa 13 stycznia, a pierwszym zaszczepionym będzie prezydent tego kraju. Poinformowało o tym tamtejsze ministerstwo zdrowia. Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin poinformował, że program szczepień rozpocznie się w stolicy kraju, Dżakarcie. Pierwszym zaszczepionym będzie prezydent Joko Widodo. Szczepienia w innych regionach rozpoczną się w ciągu kolejnych dwóch dni. W grupie zero mają być medycy. Indonezja otrzymała dotąd 3 miliony dawek szczepionki chińskiej firmy Sinovac. Badania wskazały na jej 91-procentową skuteczność, choć naukowcy z Brazylii mówią o ponad 50 procentach. Aby osiągnąć odporność stadną, Indonezja musi zaszczepić 187 milionów obywateli - 2/3 całej populacji. Cały proces ma potrwać około 15 miesięcy.

Belgia rozpoczyna dziś oficjalnie szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wprawdzie pierwsze osoby z domów opieki społecznej otrzymały dawki pod koniec roku, ale to był symboliczny początek, na 5 stycznia zaplanowano masowe szczepienia w całym kraju. I już pojawiły się kontrowersje. Lekarze oraz naukowcy krytykują strategię rządu i piszą list do ministra zdrowia. Belgijskie władze ustaliły, że najpierw szczepieni będą rezydenci domów opieki i hospicjów oraz personel. Do końca stycznia dawki szczepionek ma otrzymać 200 tysięcy osób. Kolejna grupa to pracownicy sektora ochrony zdrowia. I ta kolejność wzbudziła wątpliwości. Tym bardziej, że są opóźnienia w dostawach szczepionek firmy Pfizer i BionTech, a preparaty kolejnych firm, które chciał kupić rząd w Brukseli, czekają jeszcze na zatwierdzenie Europejskiej Agencji Leków. Grupa znanych w Belgii lekarzy, wirusologów, naukowców i ekspertów zaapelowała do ministra zdrowia o zmianę strategii. "Rozumiemy troskę o seniorów, ale kluczowa jest ochrona osób, które walczą na pierwszej linii z koronawirusem. To one powinny być szczepione priorytetowo i bezzwłocznie" - napisali lekarze. Podkreślili, że to jest niezbędne dla stabilności całego systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza w kontekście przygotowań do trzeciej fali pandemii.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W czwartek we Włoszech zostanie zniesiony lockdown, ale wiele restrykcji zostanie utrzymanych. Rząd po długim posiedzeniu wydał w nocy dekret w tej sprawie, obowiązujący do 15 stycznia. Nadal od 22.00 będzie obowiązywała godzina policyjna, a także zakaz podróży między regionami - odpowiednikami polskich województw. Dwie dorosłe osoby z dziećmi do 15 roku życia będą mogły odwiedzać rodziny lub znajomych raz dziennie. W czwartki i piątki restauracje będą czynne do godziny 18:00. W najbliższy weekend sprzedaż napojów i potraw będzie dozwolona wyłącznie na wynos. Będzie się można przemieszczać tylko na terenie własnej gminy. W poniedziałek do szkół średnich powróci połowa uczniów. Od tego dnia restrykcje w regionach będą zależały od współczynnika reprodukcji wirusa, który wskazuje ile osób statystycznie zaraża jeden chory.

Od dziś miliony mieszkańców Anglii i Szkocji znów żyje w lockdownie. Z domu można wyjść tylko w kilku przypadkach: po zakupy, do lekarza, do pracy - gdy nie można jej wykonywać z domu, czy też by poćwiczyć. Kwarantanna to efekt pogarszającej sie sytuacji epidemicznej. Powodem jest nowy, bardziej zaraźliwy koronawirus. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że gdyby rząd nie zrobił nic, brytyjska służba zdrowia załamałaby się w ciągu trzech tygodni. Premier Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że trwa wyścig szczepionki z wirusem, który dzięki mutacji stanowi zagrożenie. Według brytyjskiego premiera jest realne to, że ludzie z najbardziej zagrożonych grup zostaną zaszczepieni w połowie lutego. A to otwierałoby drogę do luzowania obostrzeń w okolicach marca.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką