Wymiana starych pieców w zbyt wolnym tempie
Coraz więcej mieszkańców województwa łódzkiego wymienia swoje piece - zapewnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Również więcej osób korzysta z programu oferowanego przez Urząd Miasta Łodzi - dodają łódzcy urzędnicy. Jednak to wciąż za mało - przekonują ekolodzy.
W zeszłym roku, tylko w samej stolicy województwa wymieniono stare źródło ciepła w ponad tysiącu lokali - mówi rzecznik prezydenta miasta Marcin Masłowski. - 719 pieców zlikwidowanych w tegorocznej edycji. Do tego 200 pieców, które ubyły w zasobie zarządu lokali miejskich podczas remontów mieszkań. I drugie 200, które wymieniono podczas rewitalizacji i remontów kolejnych kamienic. A więc to ponad 1100 pieców mniej w Łodzi - informuje Masłowski.
Z kolei z rządowego programu czyste powietrze, skorzystało w województwie do tej pory prawie 11 tysięcy osób - wyjaśnia prezes WFOŚ Wojciech Miedzianowski. - Złożono do nas 13 tys. 335 wniosków. Po decyzji zaś jest już prawie 11 tys. Ogólna suma, którą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przyznał, sięga 181 mln zł - podkreśla Wojciech Miedzianowski.
To jednak wciąż zbyt małe tempo, żeby zmiany w jakości powietrza w regionie były odczuwalne - przekonuje organizacja Łódź Bez Smogu. Problemem jest skala zjawiska. Szacuje się, że w samej tylko Łodzi do wymiany jest 100 tys. starych palenisk.
Posłuchaj też:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |