Logo Radio Łódź

Ponad 7 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 671 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 914 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim, warmińsko-mazurskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 671 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 252 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 268 634. Dzisiaj (29 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 914 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 671 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 55 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 252 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 27 tys. 454 osób.

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 8 629 osób zakażonych koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce przekroczyła 1 milion 14 tysięcy osób.

  • W szpitalach przebywa obecnie ponad 17 tysięcy pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje prawie 18 tysięcy łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1 604 pacjentów, a wolnych pozostaje prawie 1 500 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 156 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - prawie 7 tysięcy.

Gościem po 8 we wtorek był dr Grzegorz Religa - kardiochirurg, jeden z pierwszych zaszczepionych lekarzy w województwie. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o szczepieniach i leczeniu koronawirusa.

Trwa stan pandemii i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa obowiązują pewne obostrzenia - podkreślają policjanci. Za egzekwowanie nakazów i zakazów odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, którą wspierają funkcjonariusze. Czytaj więcej

Do Polski dotarło rano 300 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. To kolejna partia preparatu firm Pfizer/BionTech, którą dostarczono do Polski – poinformował na porannej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązuje kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Pierwsze szczepionki na Covid19 pojawiły się również w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Zgierzu. Otrzymali je lekarz Marcin Suchanowski oraz oddziałowa SOR-u Wioletta Pionko. Czytaj więcej

W województwie łódzkim ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Łodzi była pielęgniarka Ilona Olczyk ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Waldemar Kraska o zakazie przemieszczania się w sylwestra

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że wydając zakaz przemieszczania się w Sylwestra rząd kierował się dobrem Polaków i troską o ich zdrowie. Zalecenie, by wieczór sylwestrowy spędzić w domach, w małym gronie ma zapobiec tworzeniu się dużych zgromadzeń, które są źródłem zakażeń.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że celem rządu nie jest uprzykrzanie życia Polakom i zakazywanie świętowania nadejścia Nowego Roku. Obostrzenia wprowadzane są po to, by chronić zdrowie i życie obywateli. Wiceminister Waldemar Kraska zaapelował szczególnie do młodych ludzi, aby unikali większych skupisk i nie zwiększali ryzyka zakażenia siebie czy swoich bliskich.

Wiceminister zdrowia dodał, że mimo zakazu poruszania się w sylwestra rząd spodziewa się wzrostu liczby zakażeń w styczniu. Będzie to prawdopodobnie skutek zwiększonej aktywności Polaków w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia do godziny 6 rano przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych i zawodowych lub prowadzenia działalności gospodarczej bądź zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej.

Od 15 stycznia szczepienia seniorów

Do 15 stycznia powinny zakończyć się szczepienia personelu medycznego. Później rozpoczną się szczepienia osób z grup zwiększonego ryzyka i seniorów - zapowiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszej kolejności będą szczepione osoby najstarsze, które przechodzą zakażenie bardzo ciężko. „Mamy dobre doniesienia, że seniorzy będą bardzo chętnie zgłaszali się na szczepienia, bo dostrzegają niebezpieczeństwo, że zakażenia są dla niech szczególnie groźnie.”

Waldemar Kraska zaznaczył, że szczepienia mają również ograniczyć zasięg trzeciej fali koronawriusa, która może pojawić się w styczniu - lutym. „Im szybciej zaszczepimy grupy ryzyka, tym mniejsze będzie obciążenie polskiej służby zdrowia i mniej osób trafi do polskich szpitali.” Wiceminister dodał, że w styczniu - lutym zawsze jest więcej nowych zachorowań, pojawia się także grypa. Chcemy tej kumulacji w ten sposób uniknąć” - podkreślił.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie co najmniej 21 dni.

Można składać wnioski o przedłużony do 17 stycznia dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rodzice mogą ponownie składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z decyzją rządu zasiłek przysługuje tym razem od 28 grudnia do 17 stycznia.

Jak tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że zasiłek nie przysługuje, jeśli jedno z rodziców może zapewnić dziecku opiekę - jest na przykład na bezrobociu, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Koronawirus na świecie

We Włoszech rozpoczęła się dyskusja na temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. Rząd jest w tej sprawie podzielony. Komitet rządowych ekspertów ds. walki z pandemią nie wyklucza takiej możliwości. Premier Giuseppe Conte kilkakrotnie zapewniał, że szczepienia będą dobrowolne. Wczoraj wiceminister zdrowia Sandra Zampa wypowiedziała się za obowiązkiem szczepień dla 3 milionów pracowników sektora publicznego, szczególnie w służbie zdrowia i szkolnictwie. Minister administracji publicznej jest przeciwna. Ale rządowi eksperci i drugi wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri liczą się z taką możliwością, jeśli na wiosnę sytuacja sanitarna nie poprawi się. Pod uwagę brana jest również możliwość zakazu sprzedaży, osobom nie posiadającym świadectw szczepień, biletów na samolot, pociąg, imprezy masowe, w tym sportowe, oraz do kina i teatru. Z sondaży wynika, że jedna trzecia Włochów nie chce się szczepić, w tym aż 20 procent personelu medycznego.

Zdecydowana większość Ukraińców spędzi Sylwestra w domu. Takie są wyniki przednoworocznego sondażu. Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski nowy rok przywita w luksusowej rezydencji w ukraińskich górach. W sondażu przeprowadzonym przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii aż 81 procent Ukraińców zapowiedziało, że noc z 31 grudnia, na 1 stycznia spędzi w domu w gronie rodzinnym. Jedynie znikoma część - na granicy błędu statystycznego - planuje noworoczną zabawę w lokalach gastronomicznych. Ukraińskie władze zezwoliły w noc sylwestrową barom i restauracjom na pracę w nocy aż do godzin porannych. Nie wiadomo z kim dokładnie przywita Nowy Rok prezydent Zełenski, wiadomo za to gdzie. Jak poinformowało biuro prezydenta - głowa państwa bawić się będzie w rezydencji Syniohora w Karpatach. Zbudowano ją za czasów prezydenta Kuczmy, rozbudowano zaś za eksprezydenta Janukowycza. Na terytorium luksusowego ośrodka znajduje się m.in. salon odnowy biologicznej i lądowisko helikopterów.

Liczba osób zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 50 tysięcy. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od czwartku zarejestrowano 298 zgonów i 24 tysiące 462 nowe zakażenia. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wyniosła 50 tysiecy 122, a liczba zakażeń milion 879 tysięcy 413.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 445 osób zakażonych koronawirusem - o blisko 150 więcej niż wczoraj. Wzrosła liczba hospitalizowanych. Liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła dziś 72 tysiące. We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło najwięcej osób w Europie. Odsetek zgonów w stosunku do liczby mieszkańców jest najwyższy na świecie. Dziś wykryto ponad 8 i pół tysiąca nowych przypadków, o ponad 300 mniej, niż wczoraj. Spadł nieco odsetek pozytywnych rezultatów testów - do 12,5 procent. Jednak te dane nie są miarodajne, bo zarówno wczoraj, jak i dziś wykonano niemal trzy razy mniej testów, niż w okresie przedświątecznym. W szpitalach leczy się blisko 24 tysiące osób, niemal 400 więcej, niż wczoraj. Wirusolodzy podkreślają, że sytuacja jest stabilna, a pierwsze pozytywne skutki wprowadzonego 4 dni temu "lockdownu" pojawią się w przyszłym tygodniu.

96-letni Flamand i dwie ponad 100-letnie mieszkanki Walonii i Brukseli to pierwsze osoby, które zostały zaszczepione w Belgii przeciwko COVID-19. Szczepionki podano w domach opieki społecznej w trzech belgijskich regionach - Flandrii, Walonii i w Brukseli. Wszystkim trzem osobom, które jako pierwsze w każdym z regionów zostały zaszczepione, towarzyszyły media. Najstarsza z nich to 102-letnia Josepha Delmotte z Walonii, rok młodsza od niej Lucie Danjou to mieszkanka domu opieki w Brukseli. „Samo kłucie nie jest przyjemne, ale trwa krótko. Szczepić się trzeba” - powiedziała po otrzymaniu pierwszej dawki. 96-letni Flamand Jos Hermans żartował, że czuje się o 30 lat młodszy. Początek szczepień w Belgii był symboliczny, bo pełną parą ruszą one 5 stycznia. Przez kilka tygodni zaszczepionych ma być prawie 200 tysięcy rezydentów domów opieki i hospicjów oraz ich personel. Następni szczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia.

Liczba pacjentów w brytyjskich szpitalach jest teraz prawie tak wysoka, jak podczas kwietniowego szczytu pandemii koronawirusa. Ale media donoszą, że kraj jest o krok od wprowadzenia na rynek drugiej szczepionki. Tak zwana szczepionka oksfordzka może dostać zielone światło od regulatora już w tym tygodniu. Londyn i południowa Anglia to znów ogniska epidemii. "Jesteśmy pod presją" - powiedziała w BBC Katherine Henderson z Królewskiego Związku Lekarzy Pierwszej Pomocy. Dodała, że w Boże Narodzenie w szpitalu, który odwiedziła, "od ściany do ściany leżeli pacjenci z COVIDEM". Dodała, że szpitale mają szansę sobie poradzić. Ale koszt będzie wysoki: trzeba będzie przełożyć inne operacje. Lekarze w Szkocji ostrzegają tymczasem, że dotychczasowe restrykcje nie zmniejszyły liczby zakażeń tak bardzo, jak na to liczyli medycy i jest ryzyko, że służba zdrowia może sobie nie poradzić. Z drugiej strony media donoszą, że kolejna szczepionka jest coraz bliżej. Chodzi o preparat naukowców z Oksfordu i firmy AstraZeneca. Jak pisze tygodnik "Mail on Sunday", rząd uważa, że istnieje pewna szansa, iż wiele restrykcji zostanie cofniętych już w lutym. "Jeśli chodzi o gospodarkę, wszystko może się skończyć szybciej, niż sie spodziewaliśmy" - powiedział profesor Jonathan Portes, ekonomista z londyńskiego King's College. "To byłby efekt kombinacji powrotu do normalności, poprawy nastrojów po zaszczepieniu, a także dużych oszczędności, które podczas kryzysu zrobiła część ludzi. Wiele pieniędzy czeka na wydanie" - podkreślił ekonomista podczas briefingu, zorganizowanego przez think tank UK in a Changing Europe. Brytyjczycy zamówili już 100 milionów dawek oksfordzkiej szczepionki.

Włoska wiceminister zdrowia stwierdziła, że wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni się zaszczepić przeciwko koronawirusowi pod groźbą utraty pracy. Rząd wielokrotnie zapewniał, że rozpoczęte wczoraj szczepienia nie będą obligatoryjne. Wiceminister Sandra Zampa oświadczyła, że w obliczu ponad 70 tysięcy śmiertelnych ofiar pandemii nie wyobraża sobie, by w domach opieki i domach starców pracował niezaszczepiony personel. Szczególnie, że przytłaczająca większość zmarłych to ludzie starsi i ciężko chorzy. Wiceminister dodała, że obowiązek szczepień powinien dotyczyć wszystkich pracujących w służbie zdrowia, szkolnictwie i administracji publicznej. Z sondaży wynika, że 1/3 Włochów nie chce się zaszczepić, w tym aż 10 procent personelu medycznego. Spośród 600 tysiecy pracowników służby zdrowia koronawirusem zaraziło się 90 tysięcy, a zmarło ponad 300. Minister administracji publicznej Fabiana Dadone uznała wprowadzenie obowiązku szczepień w jej sektorze za absurd.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką