3211 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 29 osób zmarło [RAPORT]
Ostatniej doby pozytywny wynik testu na koronawirusa stwierdzono u 3211 osób. W Łódzkiem przybyło 199 potwierdzonych przypadków zakażeń.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Mamy 3 211 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (409), pomorskiego (404), wielkopolskiego (309), kujawsko-pomorskiego (302), zachodniopomorskiego (282), śląskiego (224), łódzkiego (199), małopolskiego (190),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2020
warmińsko-mazurskiego (136), lubelskiego (126), dolnośląskiego (109), podkarpackiego (76), podlaskiego (70), świętokrzyskiego (55), lubuskiego (49), opolskiego (49). 222 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2020
Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2020
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 261 010 /27 147 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (409), pomorskim (404) i wielkopolskim (309). Najmniej nowych zakażonych jest w województwach świętokrzyskim (55) oraz lubuskim i opolskim (po 49). 222 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 16,5 tys. testów na obecność wirusa, z czego prawie 6,5 tys. to testy antygenowe. Łącznie od początku pandemii na obecność koronawirusa przebadano w Polsce niemal 7 mln osób.
Koronawirus w statystykach:
- liczba osób zakażonych od początku pandemii: 1 261 010
- liczba przypadków śmiertelnych: 27 147
- liczba osób, które ostatnio wyzdrowiały: 5766
- ogólna liczba ozdrowieńców: 1 005 376
- liczba zajętych łóżek: 17 078
- liczba zajętych respiratorów: 1 599
- liczba wolnych łóżek: ponad 18 200
- liczba wolnych respiratorów: ponad 1 400
- liczba osób przebywających na kwarantannie: 141 744
- liczba osób objętych jest nadzorem epidemicznym: 8 109.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/zUkKifJIPr
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2020
Koronawirus w Polsce
Wracają obostrzenia związane z koronawirusem
Do końca ferii, czyli do 17 stycznia 2021 roku w całym kraju obowiązywać będą ograniczenia związane z COVID-19. Zamknięte będą placówki kulturalne, galerie handlowe, hotele i stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa (siłownie, kluby fitness i baseny) będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego. - W galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, higienicznymi i spożywczymi, a inne są zamknięte - przypomina wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. - Zostają zamknięte różnego rodzaju placówki kulturalne i inne, które były do tej pory otwarte.
Hotele dostępne będą dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Działalności nie zawieszają również hotele pracownicze. Od dziś obowiązuje także 10-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granice Polski. Dotyczyć będzie ona podróżujących samolotem, koleją oraz autokarami i samochodami.
Czytaj także: Lekarze zachęcają - szczepieniu poddał się kardiochirurg dr Grzegorz Religa, syn prof. Zbigniewa Religi
W województwie łódzkim ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w Łodzi była pielęgniarka Ilona Olczyk ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Szczepienia rozpoczęły się także w innych szpitalach, m.in. w Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim.
Koronawirus na świecie
- Rosja
Władze Moskwy apelują, aby każdy mieszkaniec stolicy, który może to zrobić, poddał się szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Moskwa jest największym w kraju ogniskiem rozprzestrzeniania się patogenu. W ciągu doby w mieście zarejestrowano ponad 6 tys. zakażeń, a w całym kraju - blisko 28 tys. W Rosji podawanie szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczęto 5 grudnia. W ciągu trzech tygodni władze systematycznie rozszerzają listę osób uprawnionych do poddania się szczepieniu. W pierwszej kolejności zaszczepiono nauczycieli, lekarzy i pracowników służb komunalnych. Od tygodnia preparat mogą przyjmować dziennikarze oraz obsługa sklepów i zakładów usługowych. Od wczoraj zezwolono na szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Radio Swoboda podkreśla, że - mimo kampanii na rzecz szczepień i apeli władz - w Rosji wciąż mniej osób niż w krajach zachodnich zgłasza się do punktów szczepień. Rozgłośnia przypomniała, że nadal nie zakończono trzeciego etapu testowania preparatu Sputnik V, który jest podawany w całej Rosji. - Białoruś
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się na Białorusi prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na razie miejscowi specjaliści unikają podawania konkretnej daty.
Główny lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka powiedział telewizji ONT, że prowadzone są "aktywne rozmowy" w sprawie dostaw szczepionek z Rosji i nie tylko. - Jeśli mówimy o dacie szczepień, to z całą pewnością będzie to nie wcześniej niż w pierwszym kwartale. Oczekujemy, że może to nastąpić nawet w pierwszej dekadzie stycznia. Sądzę, że w pierwszym kwartale nowego roku szczepienia na pewno się rozpoczną - powiedział. Szczepienia ochronne są na Białorusi bardzo popularne. W ostatnich latach przeciw grypie szczepiono ok. 40 proc. społeczeństwa. Od siedmiu lat na Białorusi nie było epidemii grypy. Część Białorusinów sceptycznie podchodzi jednak do szczepień przeciw COVID-19.
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka, który - jak poinformował - przeszedł zakażenie koronawirusem w lekkiej formie, zapowiedział, że sam szczepić się nie będzie, gdyż - jak uważa - nabył już odporność na infekcję. - Korea Południowa
Południowokoreańskie władze potwierdziły pierwsze trzy przypadki zakażeń w tym kraju nowym szczepem koronawirusa. Nową mutację wykryto u podróżnych z Wielkiej Brytanii. Korea Południowa na razie do końca roku zawiesiły loty na trasie z Seulu do Londynu. Południowokoreańska Agencja Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowała o 808 przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Jak zauważa Agencja Yonhap - drugi dzień liczba ta utrzymuje się poniżej 1000 przypadków dziennie. Korea Południowa zmaga się z trzecią falą koronawirusa w tym roku. Według brytyjskich naukowców, na których powołuje się Yonhap, nowy szczep koronawirusa cechuje zakaźność większa aż o 70 procent. Południowokoreańskie władze starają się dotrzeć do wszystkich osób, które w ostatnim czasie wróciły z Wielkiej Brytanii, aby zapobiec transmisji bardziej zakaźnego szczepu koronawirusa. Szczepionki przeciwko patogenowi mają trafić do Korei Południowej dopiero na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. - Belgia
Szczepionki przeciw COVID-19 przechowywane są w szpitalu uniwersyteckim w Leuven, wczoraj pierwsza partia została rozmrożona i dziś będzie dostarczona do trzech belgijskich domów opieki społecznej: we Flandrii, Walonii i w Brukseli. Pierwszym Belgiem, który otrzyma szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jest Jos Hermans. - Jestem szczęśliwy że zostanę zaszczepiony, mam 96 lat i zamierzam dożyć przynajmniej stu - powiedział Flamand po ogłoszeniu listy szczepień. W Belgii najpierw zaszczepieni mają być mieszkańcy domów opieki społecznej i hospicjów oraz ich personel. Później - prawdopodobnie od marca - choć nie jest wykluczone, że wcześniej, rozpoczną się szczepienia pracowników służby zdrowia. Następnie szczepionki otrzymają osoby powyżej 65. roku życia i te z przewlekłymi chorobami. - Chiny
Stolica Chin ponownie wprowadza stan podwyższonego alertu epidemicznego po wykryciu w ostatnich dniach kilkunastu przypadków COVID-19. W dzielnicach, gdzie wykryto patogen, trwają masowe testy mieszkańców. Władze rozważają wprowadzenie wcześniejszej zimowej przerwy świątecznej w szkołach podstawowych i średnich. W weekend w pekińskiej dzielnicy Shunyi, położonej w północnej części miasta, wykryto pięć przypadków zakażenia COVID-19 oraz jeden bezobjawowy. W sumie od 18 grudnia, po pięciu miesiącach bez zakażeń - w chińskiej stolicy stwierdzono 13 przypadków objawowego zakażenia koronawirusem. Trwają masowe testy mieszkańców Shunyi i dzielnicy Chaoyang. W pierwszej w nich testom poddano ponad 830 tys. osób. W dzielnicy Chaoyang - tylko w sobotę - przetestowano ponad 230 tys. osób. W miejscach publicznych, restauracjach, centrach handlowych powracają takie restrykcje, jak pomiar temperatury ciała oraz możliwość wejścia na teren obiektów wyłącznie w maseczce i z aktualnym kodem zdrowia uprawniającym do poruszania się po mieście. Pekińskie władze zakazały biurom podróży organizacji wyjazdów do miast, w których wykryto przypadki koronawirusa. W ciągu ostatniej doby w całych Chinach - według danych oficjalnych - stwierdzono 21 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 15 - u podróżnych. Pozostałe 6 przypadków wykryto w prowincji Liaoning na północy kraju. -
Włochy
W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 298 osób zakażonych koronawirusem, 37 więcej niż wczoraj, ale niemal o połowę mniej niż przez kilka ostatnich tygodni. Jest nieco więcej hospitalizowanych. Liczba zmarłych od początku pandemii zbliża się do 72 tysięcy. Dziś wykryto niemal 9 tys. nowych przypadków, półtora tysiąca mniej niż wczoraj, ale wykonano o wiele mniej testów. Włoskich ekspertów niepokoi gwałtowny wzrost odsetka wyników pozytywnych. Kilka dni temu oscylował wokół 8 procent. Obecnie jest niemal o połowę wyższy.
Niemal 40 proc. wszystkich zakażeń wykryto ostatnio w Wenecji Euganejskiej, gdzie od tygodnia jest najgorsza sytuacja epidemiologiczna. Ogółem w szpitalach leczy się 23,5 tys. chorych, kilkuset więcej niż wczoraj. Wczoraj liczba wszystkich zakażonych koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 2 miliony.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |