Logo Radio Łódź

Ponad 13 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem 945 kolejnych zachorowań [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 13 tys. 115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 945 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 132 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 365 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 239 998. Dzisiaj (24 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 13 tys. 115 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 945 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 132 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 365 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 26 tys. 752 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby wyzdrowiało 10 698 osób, zakażonych koronawirusem.

  • Jak wynika z danych resortu, obecnie zajętych jest 17 239 łóżek z ogólnej liczby 35 410 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorem przebywa 1610 osób.

  • W kwarantannie jest 181 114 osób, a nadzorem epidemiologicznym jest objęte 9 198 osób.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 975 876 osób.

Ile osób będzie mogło spotkać się podczas wigilijnej kolacji? Na czym będzie polegało i kogo dotyczyło ograniczenie w przemieszczaniu się w noc sylwestrową? Kto będzie mógł legalnie zameldować się w hotelu, czy skorzystać z siłowni lub aquaparku?

Okres przedświąteczny to zazwyczaj czas intensywnych przygotowań, kupowania choinki i prezentów. Ale co ważniejsze, to czas organizowania wigilii dla osób samotnych, odwiedzin w domach pomocy społecznej i osobistego przekazywania prezentów i artykułów żywnościowych. W tym roku trzeba było jednak wiele zmienić. Czytaj więcej

Szczepienia przeciwko COVID-19, w regionie łódzkim ruszą w dziewięciu szpitalach wytypowanych przez ministerstwo zdrowia. Jako pierwsi będą szczepieni pracownicy medyczni. Czytaj więcej

Bełchatowski szpital przygotowuje się do Narodowego Programu Szczepień. Jest jedną z placówek medycznych wyznaczonych do tego przez resort zdrowia. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Komisarz wyborczy w Łodzi zawiesił zaplanowane na 10 stycznia referendum w sprawie odwołania burmistrz Krośniewic - Katarzyny Erdman. Powodem takiej decyzji ma być "zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa". Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Szpitale węzłowe to placówki, które będą szczepić przeciw Covid-19 pracowników ochrony zdrowia. Na liście są m.in łódzkie szpitale im. Biegańskiego i Barlickiego, a także szpital w Rawie Mazowieckiej. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Trwają intensywne prace nad organizacją największej Wigilii dla Samotnych w Polsce. Kilka tysięcy wolontariuszy pracuje nad kompletowaniem paczek i przygotowaniem kolacji wigilijnej. Z akcji ma skorzystać ponad 20 tysięcy samotnych osób rozlokowanych w ponad dwudziestu polskich miastach.

Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce, przypomina w rozmowie z Polskim Radiem, że Wigilia dla Samotnych organizowana jest od wielu lat. W tym roku jednak - ze względu na pandemię COVID-19 - konieczna była zmiana formuły tego wydarzenia na dojazdową. "Wyszliśmy z założenia, że skoro dotychczas udostępnialiśmy wolne miejsca przy wigilijnym i wielkanocnym stole, to tym razem my wypełnimy wolne miejsce w życiu samotnego człowieka" - tłumaczy wiceprezes fundacji.

Do akcji dołączyło prawie 3 tysiące kierowców, którzy w wigilijny poranek rozwiozą posiłki. Według Piotra Kochanka bardzo ważna będzie także rozmowa z drugim człowiekiem.

"Nie tylko paczka się liczy, ale również samo spotkanie. Te kilka minut, nawet w korytarzu i przy zachowaniu dystansu społecznego, może odmienić nie tylko życie naszego podopiecznego, ale również wolontariuszy" - dodaje.

Akcja odbędzie się 24 grudnia 2020 roku w godzinach od 7.00 do 15.00. Jak podkreślają organizatorzy na Facebooku wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta Bożego Narodzenia.

Jest możliwość rozszerzania wsparcia z tarczy 2.0

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak powiedział, że rząd może w razie potrzeby rozszerzyć pomoc dla firm w ramach tarczy finansowej 2.0.

Wiceminister, gość Polskiego Radia 24 mówił, że trudno jest obecnie przewidzieć, co będzie się działo w gospodarce w nowym roku. Zastrzegł, że jeśli będzie potrzebna większa pomoc, to kwota 35 mld zł, którą planowano przeznaczyć na ten cel, może być zwiększana. Jak mówił Marek Niedużak, już wiemy, że branża turystyczna w grudniu działała w bardzo ograniczonym zakresie, wiadomo też, że ograniczenia epidemiczne będą obowiązywać także po nowym roku, więc firmy będą potrzebowały pomocy przez kolejne miesiące. "W tej ustawie jest możliwość kontynuowana wsparcia na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów. Jeszcze nie ma definitywnej decyzji rządu,ale myślę, że można się spodziewać, że będą kolejne rozporządzenia i wtedy się okaże, że będziemy tę kwotę mnożyć" - powiedział.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie tarczy 2.0. W ramach pierwszej tarczy do firm trafiło ponad 150 mld zł.

Profesor Andrzej Horban: jesteśmy blisko końca epidemii

Profesor Andrzej Horban powiedział, że jesteśmy blisko końca epidemii koronawirusa.

Główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, że w tej sprawie wiele będzie zależało od tego, jak sprawnie będzie realizowany w Polsce program szczepień. " Jeżeli uda nam się zaszczepić większość ludzi powyżej 60. roku życia, będziemy w połowie drogi do zwycięstwa" - wskazywał. Profesor Andrzej Horban zastrzegł jednak, że jeśli uda się wygasić pandemię, to nie powinniśmy zapominać, że tego typu zagrożenia w naszym, jak mówił, "pozornie bezpiecznym świecie" wcale nie znikną i epidemie mogą w przyszłości wrócić.

Profesor Andrzej Horban, pytany o nową odmianę koronawirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę, że obecnie istniejącą szczepionkę w razie potrzeby można łatwo zmodyfikować. "Jeżeli jest już opanowana technologia, to zrobienie wersji na nowy wariant wirusa jest już zupełnie proste, bo pierwsze kroki już zrobiliśmy. Powiedzieliśmy A i B, to dużo łatwiej będzie można powiedzieć C" - zaznaczył. Wskazywał przy tym, że nowy wariant wirusa przenosi się w łatwy sposób, a duży przyrost zakażeń będzie problemem dla każdej służby zdrowia.
W tym tygodniu Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BioNTech. Wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się w niedzielę 27 grudnia.

Szczepienia w Polsce będą dobrowolne. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tak zwana grupa zero. To pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Koronawirus na świecie

Na Słowacji tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą przebiegać w częściowym lockdownie. U naszych południowych sąsiadów obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny. Świąteczne wizyty u bliskich są możliwe, jednak związku z zagrożeniem epidemicznym władze zaapelowały o ograniczenie kontaktów. "Spędźmy te święta w bańkach" - powiedział minister zdrowia MarekKrajčí prosząc, żeby Słowacy zastanowili się, z kim spotkają się przy wigilijnym stole, tak aby w kolejnych dniach nie odwiedzać już innych osób. "W imieniu personelu medycznego, który spędzi święta przy szpitalnych łóżkach, proszę o stosowanie się do naszych zaleceń" - zaapelował szef resortu zdrowia. Kontrolowanie kontaktów w praktyce będzie jednak niemożliwe, dlatego władze liczą na odpowiedzialność obywateli. Prezydent ZuzanaČaputová także poprosiła Słowaków o respektowanie obostrzeń. "Uznaję to nie tylko za przejaw odpowiedzialności, ale i solidarności z tymi, którzy cierpią w szpitalach i którzy walczą o ich życie. Największym prezentem, który możemy sobie teraz dać jest zdrowie" - powiedziała prezydent Słowacji.

Liczba zakażeń wykrytych na Ukrainie od początku trwania epidemii przekroczyła milion. Ostatniej doby zdiagnozowano ponad 11 tysięcy nowych przypadków SARS-CoV-2. Ukraińskie władze zaplanowały wprowadzenie obostrzeń dopiero po świętach. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia nad Dnieprem od początku pandemii wykryto milion tysiąc sto trzydzieści dwa nowe przypadki koronawirusa. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 60 tysięcy testów. Zdiagnozowano 11,5 tysiąca nowych zakażeń. Ponad 2700 zakażonych trafiło do szpitali. Zmarło 223 osoby. Ukraińskie władze zapewniają o wciąż wystarczającej liczbie miejsc w szpitalach przeznaczonych do leczenia osób z covid-19. Mimo utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń - tzw. lockdown ma być wprowadzony dopiero 8 stycznia, czyli drugiego dnia prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu działają m.in. restauracje, ale też placówki kultury. Otwarte, praktycznie bez żadnych ograniczeń, są też świąteczne jarmarki.

W Chinach bożonarodzeniowe tradycje takie jak ubieranie choinki czy kolędy - przeniknęły do pop-kultury i szczególnie obecne są w dużych chińskich miastach. Według danych niezależnych ośrodków badawczych, liczba chrześcijan w Chinach rośnie z roku na rok. Towarzyszą temu jednak coraz większe represje ze strony władz wobec chrześcijan, którzy nie chcą modlić się w strukturach kościelnych podporządkowanych komunistycznej władzy. Według szacunków centrum badań nad religią i chińskim społeczeństwem amerykańskiego Uniwersytetu Purdue w Chinach jest obecnie około 100 mln chrześcijan, głównie wiernych kościołów protestanckich, w tym około 12 mln katolików. Zdecydowana większość z nich - to wierni zrzeszeni w zgromadzeniach kościelnych nieuznawanych przez chińskie władze. W szczególnie trudnej sytuacji są chińscy katolicy tzw. kościołów podziemnych, którzy uznając zwierzchnictwo nad Kościołem Watykanu - sprzeciwiają się doktrynie koncesjonowanego przez władze tzw. kościoła patriotycznego. Choć w ostatnich latach doprowadzono do podpisania porozumienia między Stolicą Apostolską i Pekinem w kwestii wyświęcania chińskich biskupów, to polityka chińskich władz lokalnych wobec zgromadzeń chrześcijańskich uznawanych za nielegalne, zaostrza się. W ostatnich latach z przestrzeni publicznej usuwano w Chinach krzyże, burzono kościoły. Według niezależnych danych, liczba chrześcijan w Państwie Środka nadal będzie dynamicznie rosła, a w 2030 roku - może nawet przekroczyć liczbę chrześcijan w USA.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

We Włoszech od dziś (24.12) do 27 grudnia na terenie całego kraju wprowadzono lockdown. Surowe restrykcje wprowadzone będą również od 31 grudnia do 6 stycznia. Obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez wyraźnej potrzeby jak praca, zakupy czy spacer z psem. Można uprawiać jogging i udać się do kościoła, jednak wyłącznie we własnej dzielnicy. Dwie dorosłe osoby wraz z dziećmi poniżej 14 roku życia mogą raz dziennie złożyć wizytę rodzinie lub znajomym na terenie tej samej gminy. Obowiązuje godzina policyjna od 22 do 5 rano, a w Nowy Rok do 7 rano. Zamknięte są wszystkie bary i restauracje, ale zezwolono na sprzedaż napojów i potraw z dostawą do domu. Nieczynne są centra handlowe i sklepy poza spożywczymi i sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby. Za wykroczenia przeciw tym restrykcjom grozi kara od 1000 do 4000 euro.

To będą wyjątkowo puste i skromne Święta w miejscu narodzin Chrystusa. Przed południem polskiego czasu w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej rozpoczną się uroczystości Bożego Narodzenia. Z powodu pandemii i zamkniętych granic w tym roku na miejsce nie przyjadą jednak tysiące gości z zagranicy, a w ceremoniach i mszach weźmie udział jedynie niewielka grupa miejscowych katolików. 24 grudnia to najważniejszy dla Betlejem dzień w roku. W południe czasu miejscowego przez miasto przechodzi procesja harcerzy, a na centralnym placu Betlejem gromadzą się tysiące zachodnich turystów. W tym roku jednak nie będzie ani harcerzy ani gości. “Betlejem jest smutne, choć zaczynamy świąteczny czas. Mieliśmy nadzieję, że ten rok będzie dla nas dobry, ale z powodu pandemii jest smutny” - mówi Hussam z Betlejem. Z powodu pandemii Zachodni Brzeg zamknięty jest dla gości z zagranicy. W południowej procesji z udziałem łacińskiego patriarchy Jerozolimy wezmą udział księża i garstka wiernych. W czasie odprawianej w nocy Pasterki w kościele świętej Katarzyny obowiązywać będą ścisłe restrykcje sanitarne.
Wszystkie uroczystości będą transmitowane przez internet na cały świat. Podobna sytuacja będzie prawdopodobnie obowiązywać 6 stycznia, gdy Boże Narodzenie świętować będą prawosławni chrześcijanie. Przed pandemią do Betlejem przyjeżdżało około dwóch milionów turystów rocznie. Większość mieszkańców miasta oraz okolic żyło dotychczas dzięki turystyce.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką